Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

NinonL

Film se méně vnucuje do přízně diváka, než třeba Zelená míle, Shawshank, méně žadoní o jeho body. Je ale stejně dobrý a byl první, proto nemohu dát méně než plný počet. ()

Z0oMb3E

Jeden z najlepších filmov u úteku z väzenia. Pozerať tento film a nespomenúť Shawshank sa jednoducho nedá. Je tam veľa paralel, ale prevedenie a útek je osobitý a vlastný. Clintova charizma dostáva film do iných sfér. Ďalej snímok ovenčuje aj fakt, že je natočený podla skutočnosti. Vo filme je krásne ukázané, aké maličkosti držia väzňov pri zdravom rozume, a čo sa stane, ak sa im tie maličkosti vezmú. Psychológia a akcia tu pracuje na plné otáčky a drží diváka priklincovaného pred obrazovkou. Odporúčam... ()

JJ.Gibson

Přesně takové filmy mám rád. Dostat se z vězení, navíc z Alcatrazu. To mě úplně dostalo! Všechno to bylo skvěle promyšlené, kooperace, plánování atd. a sazmozřejmě Clint Eastwood jako velkej machr na útěky, paráda. Prožitek z filmu jsem měl ještě umocněný tím, že jsem v Alcatrazu byl na vlastní kůži a block D je opravdu drsný! (jenom jako turista) ()

Laxik

I kdyby současný zhýčkaný a přecpaný divák mohl namítat nudným procesem příprav a předpříprav a kdoví čím, nedá se tomu filmu upřít hlavně suprově napínavý útěk samotný. A sorráč, ale já ksicht a projev Clinta Fuck You Eastwooda žeru i v téhle ne zas tak drsné roli. ()

MikO_NR_1909

Zrozumiteľná survival-väzenská dráma, ktorá chvalabohu neútočí na city, ako podaktoré iné "klasiky". Síce nastoluje tú nekomfortnú pozíciu "nemožnosti úniku" za mimoriadne ťažkých okolností a správanie sa určitých vrstiev väzenskej stráže je k tomu náležite napísaná ako riť na šerbel, nevadí to. Clint tu podáva svoje typické suché a úderné hlášky, charakterové rysy a charizmu poberá zo svojich predošlých filmov, avšak pridáva mu tú úctivú gravitas, akú potrebuje. Eastwoodova postava sa sem teda náramne hodí rovnako ako Siegelov rukopis. Plíživý, rukolapný, naturalistický. Neobhliada sa k príčinám uväznenia, skrátka obaja prišli na to, že na celovečerný film bohate postačí len pasáž úniková s tou oboznamovacou. Samozrejme pečlivo popísanou s pomermi, v ktorých sa rôznorodé vrstvy kriminálnikov nachádzajú a aký zmysel života vlastne prechovávajú. Dôležité je si neustále všímať oči, ruky, chôdzu, parametre chodieb a úzkosť uličiek. Takmer výhradne bez hudby, ktorú nahradzuje ostrosť zvuku pri výkonoch bežných náplní každodenného života. Akt úteku je mimoriadne napínavý. Celá druhá polovica vám nedá nadýchnuť... Uvedenie i k takým kanálom, ako je Nova Cinema pripisujem skôr atraktivite témy, ináč nemajú ani len šajnu, ako svojho diváka ušľachťovať. ()

Olicak

Jeden z nejlepších filmů o útěku z vězení. Na tomto filmu je asi nejzajímavější to, že je založen na skutečné události. Filmaři si nevymysleli jak to s postavami dopadlo a ponechali to ve filmu záhadou, tak jako je tomu ve skutečnosti, takže si každý může myslet co chce. ()

R.A.D.A.R.

Oldschool v tom nejlepším slova smyslu. Pomalé tempo, kdy jednotlivé fáze útěku přesně logicky navazují a zapadají do sebe. Žádné serepetičky kolem a zůstává pouze příprava a realizace útěku. Přesně padnoucí Clint i zbytek neznámých herců. Výborná je i atmosféra Alcatrazu a režim vězňů. Spolu se skálou nejlepší Alcatraz. Poučení: z Clinta si nikdo přítelkyni neudělá :-) ()

suicide

Alcatraz! Svého času snad nejtvrdší věznice. Clint Eastwood! Svého času snad nejtvrdší drsňák. Setkání těchto dvou mohlo dopadnout jedině soubojem na život a na smrt. Zatímco se Clintovi v obličeji (snad ze zvyku z westernů) nepohnul ani sval, v obávané věznici se začínají dít změny. Skutečně jak praví prefix, jde o fascinující thriller, ovšem chvílemi jsem měl pocit, jako kdyby se mi zadní část mozku smočila v něčem lepkavém - nemělo to potřebnou šťávu, snad jako každý film dle skutečné události...a zde navíc ještě mnoho překvapení, moc prvoplánovitých náhod najednou.K dokonalosti krůček, dál však ni krok. ()

slunicko2

V době vzniku asi dobré. Dnes už jen nuda. 1)  V nejhorším vězení Spojených států se sešli nevinně odsouzený černoch, zloděj aut, nadaný malíř, očividně nikoli těžký zločinec (za to však úspěšný útěkář) Frank a další. Tvůrci tak podsouvají diváku myšlenku, že ve vězení sedí buď nevinní nebo k nepřiměřeně těžkému trestu odsouzení pachatelé. A ještě ke všemu je všechny šoupnou do Alcatrazu?_____ 2)  Snímek formálně obsahuje vše, co lze od podobného filmu očekávat: autenticky působící vězeňské prostředí, už méně autenticky vyhlížející vězni, postupný vývoj děje i mnohé až úsměvně působící detaily. A přesto nejsem jako divák uspokojen._____ 3)  Zarazilo mě, že ve věznici podobného charakteru sloužila velká část bachařů starých či alespoň postarších. O tlustých jedincích z této skupiny ani nemluvím._____ 4)  Film se prý stal jakýmsi předobrazem a vzorem, jak zobrazovat útěky s důrazem na technickou stránku věci. Fakt, že tvůrci prakticky zcela pominuli osobní vztahy, vnitřní životy postav a celý složitý sociální mechanismus vězeňské společnosti, může někdo považovat za přednost. Z mého pohledu je to velký nedostatek, který pravděpodobně hodně přispěl k faktu, že jsem se téměř celou dobu nudil. A nic na věci nemění ani to, že útěk je zobrazen prý přesně podle skutečné události. ()

YURAyura

No, trochu mi to prislo nerealne - neco jako serial "Kouzelnici" (rozumej Mission Impossible), ale par dobrych hlasek se tam naslo, ale rozhodne jsem videl dost lepsich filmu z vezenskeho prostredi nez je tady tento, kde se zase kupi klise na klise. Clint mi do toho nejak nesedel - nebyl spatny, ale nesedel mi stejne jak to tam vsechno v pratelske atmosfere bez problemu probihalo. Kazdopadne ty dve repliky o kovbojskych filmech a gangsterkach byly fajn. ()

MATADOR

Klasická parádička, která je tak jednoduchá, až běda. Clint Eastwood byl a bude jedním z nejlepších herců, zvláště v době tohoto filmu. Svou roli dokáže zvládnout vždy tak s přehledem, že to není možné. Kam se na tohle dílo hrabe Velký útěk. ()

Thomassi

Dnes už kultovní film s Clintem Eastwoodem, který je zatčen a dopraven do sanfranciské věznice Alcatraz, ze které ještě nikdo neutekl. Film je natočen podle skutečnosti a tímto směrem se vydává. Popisuje přípravy a následný útěk Franka Morrise roku 1962. Hodně se mi líbilo, jaké vychytávky Frank použil (papírová postava atd.) a od doby, kdy se točilo vše okolo útěk, film neskutečně odsejpal. Někdy jsem sice kroutil hlavou, jak jsou ti bachaři blbý, ale jinak moc dobrej příběh a dobře zfilmovanej. Clint je jako vždy prvotřídní a je radost se na jeho výkon dívat a je to pro mě jedna z jeho nejlepších rolí. ()

TominoLa

Mám moc rád filmy z vězení. Shawshank je jen jeden a ten je těžké překonat. Přesto výborný film. Jak se začal plánovat útěk byl jsem naplej až do konce. Hodnocení je za 4,5*. To tady dát nemohu a tak díky Clintovi, kterého jsem velký fanoušek dám hodnocení plné. ()

salalala

Těžká klasika, bez které by nebyl žánr vězeňských filmů a King by nenapsal Zelenou míli a Shawshank. Od začátku tu máme výbornou atmosféru a samozřejmě Clinta. Uprostřed to začne lehce haprovat a je to takové moc rychlé a překotné, přesto se to paradoxně lehce táhne. Jsou tu ale perfektní scény, napětí a hlavně konec, který je famózní. Bohužel je fakt, že jsou tu momenty, které mi přišly až příliš naivní a nelogické, což samozřejmě ale nevím, do jaké míry je upravené. Stejně tak jako nevím, do jaké míry je celý ten příběh upravený, poněvadž to jelo v klasických kolejích vězeňských filmů - prakticky dobří vězni a nepřející až zlý ředitel věznice. To je možná trošku škoda. Na druhou stranu je dobře, že Eastwoodova postava má takovou auru tajemna, protože se za celou dobu nedozvíme, proč vlastně sedí. Útěk z Alcatrazu rozhodně není nejlepším filmem dvojice Siegel - Eastwood a možná už postupem času lehce zestárnul, přesto má ale pořád co říct a je vzorem pro další a další generace vězeňských filmů. Doporučuju. 75% ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)