Na rodinnej farme v Bucks County v Pennsylvánii sa jedného dňa objaví v kukuričnom poli záhadné 150 metrové znamenie. Hlava rodiny Graham Hess, jeho brat Merrill a dve deti stoja pred záhadou. Je to zlý vtip? Správa? Varovanie? Zvieratá v okrese sa začínajú správať zvláštne, psy sa stávajú agresívnymi. Televízne stanice hlásia, že obrazce v obilí sa začínajú objavovať po celom svete... Množstvo a rýchlosť, s akou sa objavili, svedčí o spolupráci stoviek jednotlivcov v mnohých krajinách. Kto sú ich tvorcovia? Čo sa nám pokúšajú oznámiť? Niektorí ľudia veria, že sú dielom mimozemšťanov, podľa iných ide o podfuk. Je len zopár vysvetlení. Zrejme ide o najväčší podvod, aký kedy kto pripravil. Je tu ale ešte jedna možnosť. Že sú pravé... (oficiálny text distribútora)

Lacike

Taka komorna verzia Vojny svetov. Prevedenie celej tej invazie mimozemstanov je vlastne jedna strasne velka chujovina, takze nie je prilis mudre sa zamyslat nad detailami, ale je to tak fantasticky zrezirovane, ze to nevadi. Väcsina filmu je vlastne drama o byvalom fararovi, ktory stratil vieru po smrti manzelky a snazi sa s tym vyrovnat. A popritom sa deje nieco divne z coho sa vykluje invazia mimozemstanov, ktorych spravanie nie je dvakrat zmysluplne a uz vôbec nie sikovne. Dramaticka linia funguje perfektne. Shyamalan by kludne mohol tocit cistokrvne dramy. Ale aj hororova cast je skvela a Shyamalan dokaze navodit fenomenalnu atmosferu. Ked som film videl prvykrat, tak ma scena s rukou za dverami vylakala natolko, ze som ju musel 5 minut rozdychavat. A aj teraz pri x-tej reprize funguje dokonale a znova som sa zlakol. Druhykrat som sa neskutocne zlakol zase pri scene v sklepe a zase stacil jeden pohyb ruky mimozemstana. V tej dobe bol Shyamalan v neskutocnej forme az mi pripada nepochopitelne ako sa mohol tak pokazit, ze zacal tocit trapne sracky. Herecke obsadenie je skvele. Gibson si vychutnava postavu, ktora je nasrata na boha. Joaquin Phoenix je cely cas pohodovy kludas, ktory v spravnej chvili pouzije baseballovu palicu. Znova tu maju velky priestor aj deti a pod Shyamalanovym vedenim podavaju perfektny vykon. Mrzelo ma snad len zabitie hned dvoch psov. To si mohol odpustit. Pochvalit musim este famozny soundtrack, ktory dokonale zvyraznuje atmosferu. Takze vysledkom je perfekne zrezirovany film, ktory je viac dramou ako hororom ale hororova linia ma neskutocne napinavu atmosferu. 8/10. ()

rawen

Pan Shyamalan opět ve formě nechává rozehrát sugestivní představu o mimozemské invazi prostřednictvím zraněného "flanďáka" z balíkova se vším co k tomu patří (přechytřelé děti, podivně lesklé oči Mela Gibsona, tak trošku mongoloidní typy místních občanů, mechanické herectví hlavních hrdinů jako z amerických scifi padesátých let) - výsledek na sebe nenechává dlouho čekat, po druhé půli skvělý spád, naprosto dokonale vykreslená stísněná atmosféra rychlého konce světa - do těch chvil je to opravdu strhující film a Shyamalanovi je třeba opět zatleskat za originalitu a nápaditost --- problém nastává na konci - pointa (spoiler alert!) v duchu simpsonovského "Mají prkna s hřebíky!" je čitelná už od začátku - a to se vším všudy --- a celkový dojem z filmu nepodtrhuje ale poníží (např. s Šestým smyslem se to nedá srovnávat - ani s Vesnicí ne) ... přesto nevadí, film mě spíše příjemně překvapil, je dobrý, není dokonalý a za to mrazení ve dvou třetinách filmu jedno či dvě shlédnutí Znamení určitě stojí. 7/10 ()

Ai.ma

Mrzí mě to..ale musím to napsat. shamalyan chtěl zřejmě natočt něco děsivého a tajemného, ale naprosto to nefungovalo. I když, abych mu nekřivdil, v určitých chvílích uměl dobře vykreslit strach a atmosféru. Co naplat, když všechny postavy byly vskutku dementní, nedej bože když promluvili. Farář a jeho rodina byla opravdu smutná volba a i smrt jeho ženy...nevím, chvílemi jsem nevěděl, zda to pořád myslí vážně (viz rozhovor gibsona s vrahem jeho ženy, smutnější scénáristický moment jsem už dlouho neviděl). Závěrem vybudované napětí zase zařízl něčím, co by jako skušený režisér hororů neměl udělat - nechutnou smutnou digitální spatlaninou mimozemšťana, čímž degradoval vše, co předtím těžce budoval ()

PROROK14

Mel Gibson ako moj veľký obľúbenec - tak toto som si nemol nechať ujsť. A spravil som dobre. Film má parádnu atmosféru a prvky hororu. Nemôžem sa dočkať kedy to uvidím po druhý krát. ()

BoPo

Celý film pomaly a veľmi dobre buduje atmosféru. Všetko má nejaký dôvod. Nedostanete shyamalanský šok na záver. Na miesto toho do seba pekne zaklapnutú skladačku na prvých pohľad nesúvisiacich drobností. Svojho času hodnotené skôr ako sklamanie, s pribúdajúcimi rokmi film dostáva zaslúžený kredit. ()

GeusX

Famózní napínavá atmosféra! Výborná hudba a zvukové efekty i herecké podání. Můj oblíbený film, který jsem viděl již mnohokrát. 99% ()

Dale

Je to vlastne tak na 70%, ale od režiséra Šiesteho zmyslu som rozhodne čakal viac. Prvá polhodina je dosť nudná, potom to už začne byť napínavejšie, ale stále ma to nedokázala vtiahnuť do deja. Vždy som očakával, že príde nejaký zásadný zvrat, no nedočkal som sa. Dosť zábavne na mňa zapôsobila zbraň, ktorá účinkovala na mimozemšťanov, ako aj to, že ich dokážu zastaviť obyčajné drevené dvere. A čo ma úplne odrovnalo, bol koniec, vďaka ktorému som si pripadal, ako by som práve dopozeral propagačný film KDH. ()

adamo_znk

opravdu skvostně zřežírovaný snímek s perfektně budovanou atmosférou ..... a to se mi film po prvních pár projekcích moc nelíbil .... chce to holt tu správnou náladu a naložit si to pěkně od začátku do konce ()

Agatha

Neuvěřitelně tajemná a záhadná atmosféra, která halí celý snímek, ve mně vzbudila asi největší zaujetí. Nadpozemské prostředí se podařilo vytvořit především díky prvotřídní hudbě, která neměla sebemenší chybu. Také herecké duo Mel Gibson a Joaquin Phoenix obzvlášť, své role zvládly na jedničku. Celé to vyznělo velmi nevšedně a zajímavě, záhadné agrosymboly, zelení mužíčci, zkáza lidstva. Líbilo se mi zaměření na pouhou jednu rodinu a ne megalomanské ničení velkoměst a padající mrakodrapy, což je k vidění velmi často. Moc dobře promyšlené a hlavně moc dobře zpracované, což nebývá vždy pravidlem. ()

Johny_fork

I s minimem prostředků se dá dosáhnout znepokojivě mrazivého pocitu a i díky vynikajícím hereckým výkonům jsem se napínal od začátku do konce, Shyamalan ukázal, že největší strach je z neznáma, skvělá atmosféra, skvělý film. ()

Terva

Na svém profilu se zmiňuji o dvou nejkontroverznějších filmech o mimozemšťanech. Jsou oba natočeny ve stejný rok a ve své podstatě mají je jeden zásadní rozdíl. Vodu a železo. Po delší době jsem si řekl, že bych se mohl na oba snímky znovu podívat. Jejich čas nadešel. Nejdříve byla otázka, kterým začít. Tu jsem vyřešil. Začnu tím, který se mi tenkrát líbil méně. Ten na kterém dělal scénář, produkci, režii a jednu hereckou roli Manoy Night Shyamalan. Snímek nazval Znamení a velkou podstatnou roli v něm má voda. CITÁT - Asi to udělal Bůh......... Příběh začíná kruhem v obilí (Kukuřice) v Pensylvánii v okrese Bucks 72 kilometrů od města Filadelfie. CITÁT - Která mašina by dokázala ohnou kukuřici a nezlámat ji, Otče?............... Drama tohoto příběhu začíná celkem brzy. Již v prvních deseti minutách vám začne naskakovat husí kůže. Drama krásně podbarvuje povedená hudba. CITÁT - Před mojim pokojem stojí netvor. Přineseš mi sklenici vody?............. Úžasně mrazivá je scéna s elektronickou chůvičkou okolo 30 minuty. CITÁT - Jsou to dva hlasy. Baví se.......... Příběh ve kterém je skoro věřící muž a jeho ne tak věřící rodina konfrontováni s agresivní mimozemskou rasou. CITÁT - Podle mě byly všechny ty kruhy v obilí dost daleko od vody........ Povedená je scéna s natočením bytosti v jedné škole - je mrazivá, ale hodně mrazivosti ji přidává vřískot účastníků. CITÁT - Záběry vás mohou rozrušit.......... Ve filmu je psychologického strachu víc, avšak samotní mimozemšťané tu moc vidět nejsou, není to škoda? Jak je tak u Shymalana zvykem jeho filmy jsou spíš o lidském strachu a tragédii. Vlastně tu sledujeme spíš hlavního lidského aktéra Otce Grahama Hesse (Mel Gibson) a jeho ztrátu víry v Boha. CITÁT - Každej má nějakou slabost........ Manoy Night Shyamalan dokáže diváka "rozklepat" jen s minimem záběrů, kdy divák má strach, ale ve své podstatě v nitru duše netuší před čím. Tady bych chtěl napsat, proč dávám přednost snímku VAROVÁNÍ. http://www.csfd.cz/film/92086-varovani/ Voda, voda a voda. Velkou, podstatnou část naší Planety tvoří voda - proč si ji za svůj cíl útoku vybrala inteligentní skupina mimozemšťanů, která se vody bojí? Nechám tuto otázku otevřenou. Manoye Shyamalana mám rád a tak mu dávám zasloužených pět hvězd. ()

Idée_fixe

Pro mne rozhodně nejlepší film s Ufo(nskou) tematikou (a ano, viděla jsem i Válku světů, Den nezávislosti, Mars útočí, Blízká setkání kdovíjakého druhu, E. T. Mimozemšťan, etc, etc). Originální, napínavý, v podstatě jen o pár postavách, minimu efektů + lekaček (možná právě proto je to tak napínavé a zajímavé), vynikající kamera i střih, úúúúúžasnááá hudba (sama o sobě, natož ve spojení s filmem - přesně do detailu vystihující každý záběr - pohyb, záchvěv, snad i dech..); navíc se film rozjíždí v podstatě už od začátku, což se u těchto snímků téměř nestává, podobně jako i sem tam nějaký ten menší vtípek (např. s tím Antonem :-)), ale na úrovni, nenápadný, nenucený, nikoliv účelový, příp. trapný. Samozřejmě také nesmím opomenout skvělé herecké výkony především všech 4 hlavních postav (u mě vede jednoznačně J. Phoenix), ale i několika vedlejších (a to i když se tam kdekdo mihnul třeba jen na chviličku) - vše bylo tak přirozené, nikdo se nechoval iracionálně (a že by na to měl sakra nárok!), žádné nudné scény (tzv. "vata"), plno překvápek... I konec se mi moc líbil (navzdory mnohým kritikám zde). ()

moviesfan

,,Znamení" je film, kterému nechybí skvělá atmosféra. Shyamalan zde velmi dobře vytvořil hutnou atmosféru a scény ve kterých jsou jen náznaky něčeho ,,zvláštního" a přímo nic nezobrazí. Přesto všechny tyto faktory vzbuzují v divákovi jisté znepokojení a je to jen dobře. ()

Nick Tow

Shyamalan ma svojimi prvými dvoma hollywoodskymi kúskami nadchol. V momente, keď som si ho už chcel pripísať na zoznam svojich obľúbencov však prišiel so Znameniami - a pre mňa to bolo "znamenie", aby som sa s tým zápisom neunáhlil. V prvom rade ma sklamalo nasmerovanie deja: priživovať sa na dänikenovsky "profláklej" téme mi pripadlo pri režisérovi jeho formátu nedôstojné. "To nič", vravel som si v kine, "veď on z toho nejako vybruslí a ovalí nás po hlave zasa nejakou vychytanou pointou". Namiesto toho nás ovalil explicitným "stretnutím x-tého druhu", kde ešte aj "pointa s vodou" nie je ničím iným, než upravenou variáciou na pointu slávnej inváznej sci-fi pána Herberta Georga Wellsa /War of the World/ starej celé jedno storočie. To, že Shyamalan je učenlivým žiakom napríklad pána Hitchcocka sme vedeli už dávno a že mu aj v tomto filme párkrát vzdáva hold je síce milé, ale do cukrárne ho kvôli tomu brať nemusíme. Znameniami si to skrátka u mňa tento kedysi obdivovaný Ind pekne rozlial - a po ďalších kúskoch /Village, Woman in the Water/ sa tá mláčka iba zväčšuje. Škoda, preškoda... ()

villon17

Alobalovou čepičku si asi nepořídím, ale rozhodně oceňuji téměř dokonalé zkloubení vtipných prvků s napínavým podtextem. Jak ta noha zalezla do kukuřice, jak mu usek prsty, jak chytali signál, jak se mihnul na dětské oslavě, prostě aaaaaaaa!!!! ()

corpsy

Každá doba a generácia má svojho Hitchcocka. M. Night Shyamalan aj týmto filmom dokázal, že ním bol. Schválne hovorím BOL, lebo po niekoľkých nevydarených dielach ním už nieje. Ale vráťme sa k tomuto úžasnému a strhujúcemu dielu, ktoré vás pohltí a vyvolá vo vás neuveriteľný divácky zážitok, na ktorý len tak nezabudnete. Každá scéna je perfektne vygradovaná, do bodky precízna. Emócie ( posledná večera, záverečné minúty ), napätie ( prakticky celý film - ale hlavne scény v pivnici ), presný hudobný doprovod. Dokonalá ukážka majstrovsky zvládnutého filmu. A určite aj niečo viac. ()

Marek1991

Ako natočiť film o mimozemšťanoch? No to je otázka, na ktorú si vždy niekto zodpovie po svojom dosť svojsky, keďže táto téma je dosť kontroverzná. Tento film bol natočený ako mysteriózny, no bola to z veľkej časti len pretiahnutá nuda bez zaujímavých scén. Týmto filmom sa neskôr inšpiroval zrejme Spielberg pri svojej Vojne svetov, no on to urobil uveriteľnejšie. Vyzerá to ako keby nám tých mimozemšťanov ani nechceli ukázať a nakoniec ich aj tak ukázali a s tým náhlym zistením, že im vadí voda ,to celé nabralo skôr taký americký záver so šťastným koncom. Znamenia ničím extra nezaujmú, je to len taká sentimentálna naivita znovu s hysterizmom, ktorá opäť volala po sparodovaní. Je to dosť podpriemerná záležitosť, od ktorej som čakal omnoho viac a mám pocit, že scény s kruhmi, televíziou, či pivnicou, ktoré tomu dominovali, nenaplnili svoj potenciál. Zbytok akoby ani nebol. ()

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

04.04.2017

Přední skladatel instrumentální filmové hudby James Newton Howard obdržel v neděli 2. dubna z rukou Martina Pomothyho "ČSFD Award" za "Oblíbeného skladatele dobrodružných soundtracků". Průlomovým… (viac)

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (viac)

Herecký návrat Mela Gibsona

Herecký návrat Mela Gibsona

17.08.2008

Mel Gibson patřil ještě před pár lety mezi největší herecké hvězdy, ale za posledních šest let prakticky nic pořádného nenatočil. Nepočítáme vedlejší role v béčkovém thrilleru Paparazzi nebo podivném… (viac)