V katastrofickom thrilleri Posledný úkryt sa ľudstvo snaží prežiť a zachrániť sa pred ničivou kométou, ktorá sa nezadržateľne rúti k Zemi. John Garrity (Gerard Butler), jeho manželka Allison (Morena Baccarin) a malý syn Nathan sa vydávajú na strastiplnú cestu, aby sa dostali na posledné bezpečné miesto na svete. Zo všetkých strán prichádzajú desivé správy o škodách, ktoré spôsobujú úlomky kométy. Tie fyzické však nie sú najhoršie - ľudí sa zmocňuje panika, prestávajú platiť základné princípy ľudskosti a všade vládne bezprávie. Šanca na záchranu sa zmenšuje každou minútou a nikto nechce pomáhať druhým, pretože v poslednom úkryte nie dosť miesta pre všetkých... (Forum Film SK)

kingik

Proklamovaný zabiják planety, kometa a její smrtící úlomky, realizačně vydal jen pšouk.  A Gerard Butler a jeho rodinka v ohrožení válcuje podstatnou část filmu. Co myslíte, chcípnou, nebo nechcípnou? Kdeže, režisér  na to nemá. No, Ric Roman Waugh vlastně netrpí výjimečnou kreativností, tudíž nápaditých, klišé prostých, je  nějakých prvních 45 minut, pak už diváka zhola nic nezaskočí. Přitom výchozí expozice, kdy je vládním úřadem vybrán omezený počet lidí podle dovedností, aby byli dopraveni vojenskými letouny a následně přežili v utajeném úkrytu, se dá považovat za zajímavý rozjezd. No ale vše vezme za své, když zjistíme místo určení letu, načež to celé není korunováno nějakou pointou, co by diváka uzemnila. Film navíc tolik nesází na přehlídku speciálních efektů, jak by to pro katastrofický žánr mělo být kritériem, nýbrž stále dokola sledujeme, kterak se tříčlenná rodinka neustále na své cestě do bezpečí rozděluje a zase následně stmeluje, zastaví se na návštěvě u "eastwoodovsky" disponovaného Scotta Glenna a pak jen nuda. Finále opravdu téměř neexistuje. Problém tkví v tom, že ve filmu hrají Gerard Butler, je současně i producentem snímku, a Morena Baccarin, přičemž se od nich očekává, že dostanou prostor herecky zazářit, tudíž samotná destrukce planety Země se omezí na katastrofické reportáže v televizi a nějaké ty tlakové vlny způsobené po dopadu úlomků komety. Jsou zde i delší úseky, kdy jde vesměs jen o sledování rodinky v nesnázích a jejich peripetie s občany, co mají nekalé úmysly. Jsou jistě režiséři, kteří by takovýto námět, v mnohém neotřelý a působivý, využili nadoraz. Waugh na mě ale působil nejistě, jak kdyby se režírování snažil předat někomu povolanějšímu. Nikdo ten záskok nevzal, tudíž si tu katastrofickou vizi v jeho podání budeme muset užít,  než ta bujará kometa mrskne ocasem k lepším filmovým zpracováním. 5/10 ()

sochoking

Greenland vie vtiahnuť do deja a na vypnutie mozgu je ideálny, avšak pre moju vlastnú spokojnosť postrádal v niekoľkých scénach logiku podobne ako 2012. ()

InJo

Nečekaná kvalita (a to mě přitom Ric Roman Waugh příjemně překvapil už nejednou). Spielbergova Válka světů bez emzáků a se znatelně nižším rozpočtem (což ale vůbec nevadí). První polovina pomalu za 5/5 - náramně intenzivní katastroficko-thrillerová jízda, která napětí a emoce těží ze zápletky a scén postavených na lidských konfliktech (jsou tu i velké trikové scény, ale na nich to vůbec nestojí). S blížícím se koncem je to (bohužel) čím dál tím víc hollywoodštější a průhlednější (byť stále celkově nadprůměrné), což je přeci jen škoda, protože zaděláno bylo na víc. I tak ale moc dobré. 75% ()

IQ Tiqe

Problém těchhle snímků je v tom, že všechno už jsem někde viděl. A ani Greenland nepřináší opravdu nic nového. Není tu Willis, který zachraňuje svět, ale rodina, která si zachraňuje kejhák. Butler je celkem sympaťák, Morena kočka, má to hlavu a patu, má to i děj, ale to je asi tak vše, o otravné hře na city nemluvě. Prostě klasická výplň nudného večera, kterou si znovu nepustíte. ()

Kudly4

Komety, asteroidy - nejrealističtější pohled na konec světa. Dobře natočené, ale klišoidní, až to bolí, klasicky. Atmosféra dobrá. ()

Anderton

Celkom príjemné prekvapenie. Gerard a katastrofa, to smrdelo druhým Geostormom, čiže ak ste čakali poctivý výplach, tak tu sa ho nedočkáte. Scenár sa snaží ukazovať chovanie ľudí v hraničných situáciách, čo funguje niekedy viac, niekedy menej. Tých monumentálnych katastrofických scén je pomenej, ale sú tu a pokiaľ chcete vidieť opäť po čase na plátne zdevastované metropoly, tak sa toho rozhodne dočkáte. Greenland ale nemá žiadne ohurujúce tempo, v istých okamžikoch by mohol pridať na intenzite, čo sa zase niekde podarilo, inde nie. No a Butler sa do tohto žánru podľa mňa hodí, ale nabudúce to už môže byť otravné... ()

AppleCore

Někde tam mam spoiler! Na dinosaury podle všeho spadnul asteroid a způsobil hromadný vymírání druhů. Následky dopadu byly fatální, spekuluje se dokonce o nukleární zimě způsobené vysokým obsahem kyseliny sírové v atmosféře. Nuže ačkoliv údajně netrvaly následky nikterak dlouho (v řádu jednotek až desítek let, tisíce pro obnovu života), asi bych po devíti měsících od dopadu takovýho tělesa z krytu nevylézal. Ale čert vem ten hollywoodskej happy-end! Nebylo to vůbec špatný a pro jednou bylo fajn vidět místo destrukce Ameriky civilní drama o přežití naroubovaný na globální katastrofu. Vlastně jsem v prvních minutách čekal, že Butler tu kometu odvrátí a já dám odpad. ()

Dzeyna

Na tyhle "sci-fi" filmy moc nejsem, nicméně od covidu je možné všechno. A tohle je moc hezky a akčně natočené, takže super. ()

Geralt z Rivie

Hodilo by se i vyšší hodnocení, ale při porovnání s 2012, tak je tam rozdíl toho menšího projektu znát. Greenland: Poslední úkryt působí jako menší brácha 2012. ()

silentname

"Greenland" je v jadre asi jeden z tých lepších katastrofických filmov a možno v sebe nesie viac logiky ako niektoré iné, no klasické elementy si neodpustí. Sústredíme sa na jednu rodinu, ktorá kompletne prežije. Sú tu postavy, ktoré robia absolútne nelogické rozhodnutia, alebo ich minimálne komentuje nelogickými monológmi. Viď dvaja chalani, ktorí bojujú s Gerardom Butlerom o jeho náramok a chcú, aby "im" ho vydal. Aký úžitok budú mať dvaja z jedného náramku, keď je na ňom len jedno meno? Čo budú potom oň bojovať medzi sebou? Je tu ďalšia scénka v aute, ktorá skončí únosom a vyhodením matky na ulicu, a potom únosca o niekoľko desiatok kilometrov ďalej povie chlapcovi, že ak chce niekedy ešte mamu vidieť tak nech robí čo mu povie. Logika - jeho matku vyhodili z auta a ako mu môže povedať, že ju ešte uvidí? Efekty sú trošku mix a postavy nie sú veľmi zaujímavé. Minimálne náš hlavný hrdina John nemá moc čo do seba oproti iným hrdinom z katastrofákov. Na druhú stranu Morena Baccarin podáva vynikajúci výkon a vo všetkých scénkach pôsobí veľmi úprimne a skutočne. Film má niekoľko silných momentiek, ktoré sa mi úprimne dostali pod kožu a dodávali tomu dramatickosť, ale celkovo dokopy film v ničom extra nevyniká. Je to okey film s dobrými momentkami, ale klasickým príbehom, kde ide všetko podľa tradičných a klasických momentov. Takže pozerateľné, ale nie výnimočné. Hodnotenie: C+ ()

Yoshitsune

Na tenhle film, sem se fakt těšil a o to je asi horší že mně to zklamalo a to jak jen mohlo. A přitom největší obavy, sem měl jen z "Nathana" což se i potvrdilo, ten kluk dokáže vytvářet problémy z ničeho a přitom se tvářit jakože on nic. Ale celá ta cesta, byla jako z pohádky, vše rodince vycházelo a vždycky jim někdo pomohl, nebo jim osud podal snad všechny pomocné ruky co měl. Film neni vůbec napínavý, nemáte ani špetku....špetičku strachu o rodinku, přitom ostatní lidi kteří sou ve filmu, doslova trpí, umírají a nebo sou smíření se svým osudem a čelí tomu tak důstojně, jo Scott Glenn je zde fantastickej. Ale co mně i docela zasáhlo, bylo to jak rodinka odjíždí a sousedka se jim postaví do cesty a prosí je, žadoní je, aby vzala její dceru do krytu, v tomhle směru bylo všechno a fakt se mi líbil výkon obou hereček, bylo to uvěřitelný. Butler ji má na háku, takže ji logicky nevezme a ze zpětný hledika je to od něho kruté, odporné a hnusné, protože na jejich pohádkové cestě, jim lidi pomáhají a někteří přitom i umřou, ale on odmítne vzít malouh holku do bezpečí, jo Butler je zde fakt borec. A když tím myslím borec, tak jako fakt borec, protože i zde má ženu, kterou by mu mohli závidět všechna genderová odvětví napříč vesmírem a on přesto vleze do postele s jinou. Už v Dokonalé loupeži tomu tak bylo a tak si říkám, co mu v posteli nedovolí že by BDSM, močení, či nějakou jinou uchylárnu ? Protože proč se snažit vyřešit vztah se svoji ženou, když ji můžeš podvést a zníčit všechno, co jsi budoval že ? Nemluvě o tom, že žádná apokalypsa se tady nekoná, ano hořící nebe je pěkný, ale těch pár kamenů, co spadne jako fakt nejsou žádný drama. No takže moc pěkný film a budu rád, když na něj zapomenu. ()

Rocky62

A přece to jde! Greenland je minimálně o dvě třídy výše, než jeho katastrofičtí sourozenci jako např. 2012 už jen díky mnohem racionálnějšímu a decentnějšímu pohledu na apokalypsu. Ač postrádá vtip a charisma postav Armageddonu, přesto jde ruku v ruce v realistickém hávu jak ve scénách o informování kometě mířící k Zemi či úniku do bezpečí. Několik momentů zamrazí a tempo nepolevuje. V rámci tématu nikterak neurážející a ucházející zábava. ()

eLeR

Bolo to miestami napínavé, aj slušné tempo to malo .. a keby malý Nathan nemal cukrovku, tak dám plné tri hviezdy. 2,5* Apropo, dvojka sa už točí? ()

Arsenal83

Katastrofické filmy a Gerarda Butlera mám rád. Ale musí to vyjsť na jednotku. Greenland nemá nič spoločné s Grónskom, napriek tomu som sa pri príchode kométy k Zemi cítil nejaký uzimený. Ono tento disaster movie nič neprináša nové. Zobrazuje paniku a bezprávie, ktoré ovládne ľudí s prichádzajúcim koncom. Gerard s rodinou musí stihnúť lietadlo, ktoré je jediným únikom pred istou smrťou. Okolo neho je všade chaos a vlastne na to sa to celé zameriava. Ľudia sa zásobujú toaleťákmi. Som si istý, že režisér sa inšpiroval koronou. Na to netrebalo žiadny asteroid. Stačilo pohroziť soplíkom a ľudia rabovali obchody a brali po 200 kíl múky aj u nás. Rýchly spád, tempo rovnomerne rozložené, na katastrofu sa dlho nečaká. Príde aj rabovanie a vy neviete či sledujete naozaj tú korona krízu alebo hnutie black lives matter. Herecké výkony ženských postáv boli pre mňa maximálne hysterické a liezli mi na nervy. Ide však o jeden z tých lepších katastrofických filmov, a preto pridám na hodnotení. Finále ale mohlo byť výrazne lepšie. S tým lietadlom to bolo nereálne. ()

Chrustyn

Komorní pojetí katastrofického filmu? Nakonec proč ne. Ric Roman Waugh se opět spojil s Gerarde Butlerem a natočili blížící se konec světa pohledem naprosto obyčejných lidí, kteří nezachraňují svět ale své nejbližší. Nečekejte zkázy známých měst ani nadsázku. Zde vše směřuje k neodvratnému konci a jen málokdy se objeví střípek naděje. I přes minimální rozpočet a ambice působivý film, který má jedinou vadu a to tu, že na něj po shlédnutí rychle zapomenete, přestože na něm nenajdete výrazné vady. ()

Marze

Režisér Ric Roman Waugh udělal z tohoto dobře načasovaného k odvedení pozornosti od Covid pandemie béčkového blockubsteruring potěšení. Je to dobrá masová zábava. ()

classic

Grónsko” je vo všeobecnosti vnímané, ako skrátka ten "najväčší ostrov na svete" , no súčasne bude taktiež možno poskytovať i útočisko pre naše postavy, ktoré sa vskutku ocitnú v (na)ozaj veľmi nezávideniahodnej situácii, no háčik spočíva najmä v tom, či sa sem vôbec dostanú včas ? Totižto priamo do atmosféry Zeme sa rúti jeden z „malých” úlomkov kométy Clark, zhruba o veľkosti futbalového štadióna, ktorý by mal údajne dopadnúť do bezpečnej zóny  - Atlantického oceánu, a nemáme sa teraz trochu obávať následnej, minimálne aspoň 10-metrovej vlny tsunami ? Nie, to ani nemusíme, lebo prichádza ešte niečo oveľa horšie, než apokalypsa z Indonézie v roku 2004, pretože trajektória sa odklonila do strednej časti Floridy, a to konkrétne niekde do obývanej oblasti medzi Tampou a Orlandom, čo ináč spôsobilo nárazovú vlnu s dosahom až 2500 kilometrov, a to ani nehovoriac o katastrofálnych následkoch s tým spojenými, čiže protagonista a stavebný inžinier - John Allan Garrity, nachádzajúci sa zrovna okolo 730 km od "bodu epicentra" v atlantskej Georgii, by si teda v žiadnom prípade nemal odteraz myslieť, že má vari úplne po všetkých starostiach... ? To ani zďaleka nie, lebo chýry o živelnej pohrome dorazili nielen do všetkých amerických domácností, ale vzápätí sa všetci dozvedajú mimoriadne zlé vyhliadky do blízkej budúcnosti, že toto je v podstate len začiatok-konca, ktorý sa ani v najmenšom nedá porovnávať s Tunguskou udalosťou spred viac, ako sto dvanásť rokov...!? / Ďalej už nepoviem "ani mäkké f" , keďže som bol priamym svedkom - (nad)priemerného, katastrofického (veľko)filmu, na míle vzdialeného neuveriteľným pátosom Rolanda Emmericha a spol, i keď podotýkam, že svojim "Dňom potom," nebol príliš ďaleko vzdialený od reality. Síce profesionálneho kaskadéra, filmového herca, scenáristu a režiséra - Rica Romana Waugha, sotva považujem za priemerného tvorcu, ale s tým nepatrným rozdielom, že tentokrát sa mu našťastie podarilo nakrútiť viac, než slušný, "devastačný" snímok, v ktorom sa nielenže obstojne pracuje s vývojom medziľudských vzťahov, ale aj s líniou udalostí. Extra netlačí na pílu, čo je v celkový prospech veci, no zároveň ponúka i strhujúce zábery, ktoré mu namiešal samotný Sparlingov scenár, keď disponuje i niekoľkými lukratívnymi vychýtavkami, kedy vám asi nebude všetko jedno ? Trochu zamieša kartami, čo znamená asi to, že na čas rozdelí postavy, ktoré si musia nájsť k sebe cestu, inak skončia na psí tridsiatok. Škótskeho herca Gerarda Butlera v poslednom čase extra nevyhľadávam, no "Zelenou krajinou" určite trafil klinček po hlavičke, keď si vybral lepšiu rolu, než na aké býva zvyknutý. Na brazílsku (sympatickú) herečku Morenu Baccarinovú, bol vkusný pohľad, kedy sa snažila predviesť i patričné emócie, ktoré ju vďaka istým okolnostiam k tomu priam navádzali ! Mňa osobne film najviac bavil v 1/2 polovici, kde v tej druhej som (iba) horlivo očakával, ako sa to vlastne celé skončí...? ()

heyda

Není to sice na plný počet, ale dovolím si tu hodnocení trochu navýšit, protože jsem velký fanoušek katastrofických filmů, ale bohužel za posledních 30 let se jich povedlo na vysoké úrovni možná tak 5. O to víc vyčnívá tento počin, který je skvěle zahraný, má velmi reálný koncept a v některých chvílích umí zarazit do sedačky a přestože se tam najdou hluchá místa, tak ve mně zůstává dobrý pocit :) Takže ***** ()

Stanislaus

Greenland je ve své podstatě dalším z katastrofických filmů o "konci světa", o něž jsme v posledních dekádách rozhodně neměli nouzi. V rámci svého žánru nemá snímek tedy moc čím překvapit, nicméně i tak musím ocenit relativně uvěřitelné zobrazení posledních dnů před blížící se apokalypsou. Na můj vkus se ve filmu až příliš řešily vztahy točící se kolem klišé schémat a osobně bych film zkrátil klidně o dvacet minut - na druhou stranu však Greenland obsahuje nejeden poutavý a povšimnutíhodný moment (nejvíce mě oslovily linie s otcem Allison a úvodní odjezd z domu). Butler nejspíš nikdy nebude můj oblíbený herec, což ale naštěstí vyvážili Morena Baccarin a Scott Glenn. V neposlední řadě nutno podotknout, že se z technického hlediska jedná o ucházející kousek, který nabízí vcelku slušný soundtrack. ()

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

15.06.2021

Loňský katastrofický spektákl Greenland: Poslední úkryt měl kvůli zhoršující se pandemické situaci jen málokdo šanci nakonec vidět v kinech, ale nyní se zdá, že thriller o rodině hledající úkryt před… (viac)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět

27.06.2020

Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého… (viac)