V katastrofickom thrilleri Posledný úkryt sa ľudstvo snaží prežiť a zachrániť sa pred ničivou kométou, ktorá sa nezadržateľne rúti k Zemi. John Garrity (Gerard Butler), jeho manželka Allison (Morena Baccarin) a malý syn Nathan sa vydávajú na strastiplnú cestu, aby sa dostali na posledné bezpečné miesto na svete. Zo všetkých strán prichádzajú desivé správy o škodách, ktoré spôsobujú úlomky kométy. Tie fyzické však nie sú najhoršie - ľudí sa zmocňuje panika, prestávajú platiť základné princípy ľudskosti a všade vládne bezprávie. Šanca na záchranu sa zmenšuje každou minútou a nikto nechce pomáhať druhým, pretože v poslednom úkryte nie dosť miesta pre všetkých... (Forum Film SK)

Prankster

Druhá polovina filmu trpěla na slabší filmové triky a začala být klišoidnější. Mezi katastrofickými filmy nicméně určitě nadprůměr. ()

helrohir

Katastrofické filmy o zániku sveta sú už dosť prevarenou témou a v podstate bežnému divákovi nemajú čo ponúknuť alebo ho niečím výnimočným zaujať. Tento film sa (možno aj vzhľadom k nižšiemu rozpočtu) venuje skôr postavám a ich vzájomným vzťahom než nejakej epickej deštrukcii. V podstate celý ten koncept konca sveta je tu naozaj skôr vedľajšou rovinou, s ktorou sa do priameho kontaktu divák dostane len sporadicky. Možno aj preto nie ja tá atmosféra konca taká gradujúca a hmatateľná. V scenári sa hrá podľa typických klišé, teda že občas sa niečo zámerne pokazí a občas naopak pomôže "neočakávaná" náhoda. Nad vodou to ako tak držia herci, hlavne charizmatický Butler. Ono film ako katastrofická jednohubka s trochou napätia celkom funguje, ale určite sa to v mnohých ohľadoch dalo zrealizovať aj lepšie. 50%. ()

subic

Televizní širokoúhlý katastrofický film s omezeným rozpočtem. Zaplatili sice Gerarda, což je ten jediný důvod, proč jsem to chtěl vidět, ale výrazně ušetřili na tricích, ty jsou spíš jak z devadesátek, zejména pak ten poslední pád letadla, s tím se dalo víc vyhrát a udělat to dramatičtější. 5/10 ()

Tominni

Greenland má výborné první dvě třetiny, kdy reakce lidí na kometu celkem sedí, včetně svozu vybraných lidí do úkrytu, jejich informování a následné událostí včetně násilí. Tady si film vede nad očekávání dobře. Pak ale příběh rozděleného manželského páru, který spojuje hlavně jejich syn, přejde do takového klasického scénáře dle Hollywoodu a to mu škodí. Škoda, protože našlápnuto bylo dobře, ale i tak to na lepší tři hvězdy stačí. ()

ostravak30

Pro mě je tento film zajímavý v podstatě jen ze dvou důvodů. Tak tím prvním u katastrofických filmů jsou hlavně trikové záběry. Ty se nikdy neomrzí, pokud se dělají dobře. Tím druhým jsou charaktery lidí při katastrofách. Tvůrci většinou o lidech nemají iluze a historie mnohokrát dokázala, že nejsou daleko od pravdy. Jenže zbytek je omáčka, která navíc není ani trochu originální. S drobnými odlišnostmi prožívá prakticky totéž co hlavní hrdinové filmu 2012. Šlo sice o jinou katastrofu a o záchranné lodě, ale princip byl stejný. Stejné je i už mnohokrát použité klišé, že manželé jsou od sebe a syn při katastrofě je spojí. To také není nic nového. Jak už to tak při těchto typech filmů bývá dojde i na silné lidské příběhy a dojemné okamžiky. Ale upřímně...otázkou je, zda se dá ještě něco nového v tomto žánru vymyslet. Zatím to tak nevypadá. ()

kubas369

6/10. Slušný film s dobrou atmosférou a špatnými triky. Kdyby tvůrci měli koule a usekli film v momentě, kdy se přehrávají šťastné myšlenky před smrtí, bylo by to 7/10 ale bohužel, zde máme opět kýčovitý konec o zachráněnem lidstvu. ()

mivr

Lepší katastrofický film. Má to iný smer a to sa mi pozdávalo a užil som si to. V niektorých momentoch mi vadila logika niektorých detailov, ale mávol som nad tým rukou a dopozeral dokonca a do deja to vtiahlo. ()

blazma

Po sérii Pád jsem se prostě zamiloval do Gerarda Butlera, toho týpka žeru a tento film je výborný. Po delší době katastrofický film, který mě opravdu bavil a držel v napětí. Jasně příběh vás spíše nechává soustředit na problémy hlavní trojce, ale zkrátka je to napínavé. To jak se rozdělí, najdou společný cíl, plno problému co je potkají na cestě. Chvilka odpočinku a pak zase do práce pro záchranu životů. Celé to bylo skvělé. Katastrofický film, zaměřený sice na vztahy, ale podle mě skvěle předvedl jak byl fungovali lidé a jaká panika by celosvětově nastala. ()

xxmurphyxx

Hlavný problém filmu je, že je zle kategorizovaný. To to nie je žiaden katastrofický trhák, ako ľudia v rátane mňa očakávali, toto je skôr vzťahová dráma jednej obyčajnej americkej rodiny na pozadí predpokladaného konca sveta. Tá katastrofa je tu úplne v pozadí a jej zobrazenie sa zúžilo len na pár minút a aj to nie je žiadna sláva, podobné alebo lepšie sekvencie ma každá druhá post-apo videohra. Takže ak niekto čaká digitálne orgie typu San Andreas alebo 2012 bude vyslovene sklamaný. Ale ak k tomu bude človek pristupovať ako k rodinnej dráme v dobe existenčnej katastrofy, kde sa odhaľuje morálka a charakter každého z nás bude spokojný. Butler ako inak veľký sympaťák, Morena Baccarin je fakt kočka a ani zvyšok sa nedal zahanbiť. Režisér to zobral tým správnym smerom, dodal tomu svoj charakteristický civilný tón, čomu dopomohla aj pekná práca s kamerou. Film ako taký drží slušne po kope, len by mi pristala nejaká tá veľká scéna alebo niečo pamäti hodnejšie, lebo zabaviť zabaví, akurát na druhý deň ani nebudete vedieť, že ste ho videli. ()

Facerr

Konečně! Dlouho očekávaná kometická podívaná přilítla do Hollywoodu. S tímhle kusem se někdo fakt vymazlil. Je tam děj, který se hned tak nevidí. I když trochu předvídatelné zvraty, přesto to posílá do kolen. Skvělý obsazení, dokonalá atmo, .. výbornej film. ()

jokino

Film mi asi po 15 min. sledovania začal liezť hrozne na nervy. Taký potenciál a také nič z toho. Pamätám si svojho času napr. na taký "Deep Impact", (1 z viacerých filmov), čo bola vtedy pre mňa paráda. Pri tomto som necítil nič. Scenár, podľa mňa, čistá katastrofa. Postavy mi síce extra nevadili, no žiadny "vzťah" som si k nim nevedel vytvoriť, boli mi proste fuk a prišlo mi to celé také hrozne sterilné. O nezmyselnosti ich konania, ktoré sa objavovali počas takmer celého deja a čo stále riešili, radšej ani nehovorím. V mojich očiach to degradovalo doslova celý film.. Fakt, že veľká časť ľudí sa môže chovať počas takejto situácie, ako tie najväčšie zvery, nie je asi nič nové a prekvapujúce, k tomu ťažko niečo povedať. A ostatok deja už len tak-nejak plynul až do konca.. Pre mňa teda veľké sklamanie. ()

Kinofil

|| PG-13 || Amazon Prime/STX Films || Rozpočet: N/A || USA: N/A - ČR: N/A - Celkem: $47 800 000 || Na světě není příliš mnoho katastrofických filmů, které mají koule. Buď jsou to ryzí blockbustery nebo komornější vyprávění s hořkým koncem, ale málo destrukce. Právě sem patří Greenland, ačkoliv ani o efekty nebudete ochuzeni. Zaměření na průměrnou americkou rodinku nebrete jako klišé, ale jako povinný příběhový element pro stotožnění diváka s postavami. Tentokrát přináší opravdu silné momenty, ze kterých vám bude mrazit v zádech. Aneb co se muže podělat, se podělá. Po pár poklidných minutách je celý svět uvržen do chaosu o přežití odhalující to nejlepší a nejhorší v nás lidech. Momentů, kdy si cizinci vzájemně pomáhají nebo naopak ubližují je možná moc, zato každý z nich je opravdu emotivní, napínavý a neočekávaný (tedy spíš v rámci žánru) a nebude vás nudit. Butler, Baccarin i jejich syn hrají své postavy adekvátně. Nikdo z nich není hrdina (vědec, voják), zároveň však můžou být hrdiny v maličkostech jako je vzájemná pomoc. Díky tomu odpadají zbytečné "vědecké" vysvětlovačky, co kam spadne a co to se Zemí udělá. Efekty jsou možná jako z roku 2010 a rozhodně jich tu není jako v Emmerichových filmech (2012, Den Nezávislosti). Naopak je to výhoda, protože už první neplánovaný dopad úlomku komety vás zneklidní a v celém duchu jede zbytek filmu. Dalo by se poukazovat na klišé "proč vše padá jen v USA, proč je to v blízkosti hl. hrdinů" atd, ale přiznejme si, že tohle stejně chceme vidět a přesně o tom je i posledních 20 minut, kdy film přepíná do režimu 2012 a najednou se odehrává až velká shoda náhod. Jenomže to vede ke geniálnímu, napínavému závěru, kdy až do poslední minuty nevíme, jak to se Zemí dopadne. Závěrečná scéna je možná zbytečná, ale opět to, co chci stejně vidět. Pro fanoušky katastrofického žánru a rozpadu civilizace jde o nejlepší počin posledních 10 let a je škoda, že do něj nenarvali víc penez a nedočkal se uvedení v kinech. To bohužel znamená, že podobných filmů bude vznikat stále méně a budou nadále válcované Dnem Nezávislosti, San Andreas, Godzillou atd. O to víc si Greenlandu vážit a chválit jej za (většinou) originální přístup k látce. 90%. ()

a0001 odpad!

Katastrofický jedine tak o ľudskej spoločnosti do ktorej bezpochyby patrí aj celá dementná produkcia tohto braku. Trápne, nudné, dementné, úbohé. 0% ()

prochyn

Užívejte světa, blíží se kometa. Nudného filmu se zmateným dějem si moc neužijete. A kamera se občas třese jako by si kameraman při tom honil. Aspoň někdo si užil. ()

krumlajs

Po dlouhý době katastrofický film, který mě fakt bavil. Určitě to není další Emerich, ale spíš rodinné drama s dopadající kometou. Není to také žádná totální blbina, ale dobrý příběh o rodině, která má šanci (na rozdíl od zbytku světa) se zachránit a udělá kvůli tomu naprosto všechno. 70% ()

Spielbergo

Konec bych klidně ještě dotáhl trošku dál, ale celkové řešení konečné otázky lidstva na svůj žánr dosti neotřelé a stále odvážné, takže pořád velmi slušný nadprůměr. Jen rodinné scény se mohly trošku osekat, bůh žehnej rychlému převíjení. ()

blondboss

Greenland je konečne po dlhšom čase katastrofický film, ktorý opäť jemne nabúrava klasickú šablónu a ponúka trošku iný pohľad na niečo, čo už bolo mnohokrát sfilmované. Samozrejme tento snímok sa nevyhýba klasickým klišé podobného žánru, avšak ponúka divákovi skôr zameranie sa na správanie človeka v kritickej situácii a skôr sa zaoberá tým sociálnym aspektom ako nejakými prepálenými digitálnymi efektami. To sa mi na tom páčilo a ja osobne som sa veľmi bavil. Pre mňa určite prekvapenie roka v rámci žánru. 80 % ()

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

Greenland: Poslední úkryt se dočká pokračování

15.06.2021

Loňský katastrofický spektákl Greenland: Poslední úkryt měl kvůli zhoršující se pandemické situaci jen málokdo šanci nakonec vidět v kinech, ale nyní se zdá, že thriller o rodině hledající úkryt před… (viac)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět

27.06.2020

Herec Gerard Butler patří v Hollywoodu už řadu let k akčním jistotám. Nehraje sice v těch největších blockbusterech a jeho filmy v kinech čas od času šeredně vyhoří, hvězda snímků 300 nebo Pád Bílého… (viac)