Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Phos4rus

Film, ktery radoby ukazuje na jake urovni je technika. Nedari se mu to, protoze technika se ubira jinym smerem. Ale vyborna kamera a velmi dobre hvezdne obsazeni delaji z filmu dobrou volbu. ()

Flynn

Jeden z nejoblíbenějších thrillerů konce devadesátek, vychytané sledovací hračičky, které umí hezky vybudovat paranoiu u slabších povah :o) skvělý spád a dle mého názoru vyníkající Gene Hackman jako vysloužilý špion, a Will běhá jak o život. ()

pakobylka

O tom, že METODY zůstávají prakticky stejné, jenom MOŽNOSTI se jaksi rozšiřují ... jdou zkrátka s dobou - v některých případech jakoby ji dokonce předstihly ... pokud je něco takového vůbec možné. Snímek s nadprůměrným IQ a takřka vražednou dávkou adrenalinu, přičemž závěrečný zvrat pouze stvrzuje jeho frajerství, flexibilitu a vůbec všestranné dovednosti ... 4,5* ()

necisty

Přestože je tam hodně situací přitažených za vlasy (detailní 3D rozbor nákupní tašky z jedné kamery v obchůdku se spodním prádlem (nehledě na to, že tam kde se promenádují polonahé krásky by kameru vůbec nedovolili) je složitý i s dnešními technologiemi, natož tehdy), tak uznávám, že je to velmi dobře natočený a zahraný film. ()

zette

Vyborny namet, uzasna kamera, ktera vynikne zvlast pri honickach ci prestrelce s taliany a pak velmi dobre herecke vykony. Vlastne se jedna o skvely film, bohuzel celou dobu jsem myslel na to, ze v realu by Smithe chytli do peti minut a na Hackmana by se ani nedostalo... ()

Martrix

Už před pětadvaceti lety mnohé lidi děsilo, že by mělo být špiclování kohokoliv, zahrnuto mezi běžné nástroje vládních organizací. Co se asi tak stalo za tři roky od tohoto filmu, kdy USA zažilo terorismus na vlastním území? A kam se asi tak posunuly technologie za dalších dvacet let od té doby? Nepřítel státu je noční můra pro všechny paranoidní konspirátory, ale nepochybně zneklidní i spořádané občany, kteří mají ve státní aparát a jeho metody důvěru. Scott vše zobrazil velmi věrohodně. Technologie a možnosti jejich využití působily uvěřitelně a postavy se chovaly dle srozumitelných vzorců. Ano, zvlášť ke konci si divák uvědomuje, že sleduje akční drama...že je to film a ne dokument. Takže to zneklidnění vytěsní. Nakonec...slušný člověk nemá co skrývat, takže i kdyby nás všechny sledovali... ale to určitě nesledují...jak by mohli, tolik lidí. Tvůrcům se podařilo vytvořit napínavý thriller, který by bylo možné vnímat i jako propagandistický materiál. Ukazuje v něm možnosti USA, nejbohatší země, která je 24 hodin denně ve válce...jak zazní z úst spyheada. Pokud by jste byli teroristy a takový film viděli...asi by jste dost znejistěli.  A možná se na lumpárnu v USA vykašlali. Ten "edukativně odstrašující" přesah, mi připadá zábavný. ()

emo

Veľmi kvalitný thriller ktorému by k dokonalosti pomohla umiernenejšia stopáž a menej logických prešľapov. Inak vysoký nadpriemer! ()

Biggy

Jeden z nejlepších filmů W. Smitha, kterého mám hodně rád. Z toho nic, kde začínal se z něj pomalu, ale jistě stává jeden z nejlepších herců, tedy alespoň pro mě. ()

WolfR

Propracovaný thriller, u kterého je třeba přemýšlet. Chytrý, stylový, vybroušený, Tony Scott se vyznamenal, vyjímečná klasika, 5 hvězd. ()

majo25

Myslím, že nielen v roku 98, ale aj dnes musí pôsobiť tento akčný triler ako čisté sci-fi. A ešte pár desiatok rokov aj bude. Odpočúvanie - to áno, ale sledovanie auta či človeka satelitom, samozameriavacie nie-HD kamery s bomba-zaostrením či transpoláciou objektov musia každému zdravo mysliacemu človeku pripadať smiešne. Ale tak aspoň sa počítačové efekty mohli dostatočne vyhrať a zabŕdnúť do možnej future reality. Inak film ponúka všetko, čo od takéhoto akčňáku koketujúceho s politickým trilerom zábavychtivý divák očakáva - super akciu, napätie, hláškujúceho hl. hrdinu, výbuchy, hi-tech hračičky a svižné tempo. Potešil aj Hackman v roli čudáka. Z tohoto pohľadu nadštandartná spokojnosť. ()

dr.fish

V podstatě by to byl jen takový nevinný průměrně vyvedený špion-thriller, nebýt ovšem let budoucích, které ukázaly, že se vše do puntíku splnilo. Minimálně tedy Tonyho vize státu, který fízluje úplně všechny se v Americe po 11. září stala realitou. Dnes je zajímavé se na takovou fantasmagorii dívat, když víte, že to vlastně scifi ani není, ale jen smutný příběh slavného Amariky, kde svoboda člověka pomalounku odchází do důchodu. 80% ()

campix

Klasický devadesákový akční thriller.Tady prostě nemůžete šlápnout vedle. Sice dnes už všechny ty hi-tech udělátka působí docela komicky, tak ale ani Nepříteli státu nejde upřít velká filmová kvalita. Asi by se tvůrci divili kam až moderní technologie v poslední době zašly a co je vlastně všechno možné. V hlavních rolích Will Smith na vrcholu, zlý státní aparát, který odposlouchává občany a super Gene Hackman. ()

Slavníkovec

Až po zuby nabušený akčňák. Celkem nic originálního. Co se týče tajného odposlouchávání, Francis Ford Coppola o něm natočil film (Rozhovor) už v 1. polovině 70.let. Takže žádná novinka. A co mají společného tyhle 2 filmečky, společný herec, Gene Hackman. Jakoby nezestárl. Prvotřídní hudba. Speciální efekty. Napětí. A ten závěr. JENOM DOUFÁM, ŽE TEĎ MNE PRÁVĚ NIKDO NESLEDUJE! ()

bartias

Oblouznění technologickými vymoženostmi po více než deseti letech vyprchá. Nepřítel státu přesto zůstává zdařilým a dobře natočeným thrillerem, i když Tony Scott později ještě mnohem více popustil uzdu své zálibě ve videoklipovém šílenství. Zvlášť ve své druhé polovině tedy tenhle špionážní kousek s Willem Smithem poněkud drhne a nezdá se až tak bombastický. Úplný konec je ale nadmíru zábavný. ()

panMartin

Fakt dobře natočený film s výbornou zápletkou. Když jsem viděl poprvé tento thriller tak mě vůbec nezaujal ale po dlouhý době co sem to viděl se mi to náhle začalo líbit. Opět jsem se přesvědčil, že Jerry Bruckheimer umí tyto scény myslím akci, akci a akci. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012