Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

viviak

Jedna z mojich srdcoviek. Často sa k tomuto filmu vraciam a dovod je jednoduchy...absolutne vystihnutý žaner, ktorý u filmu hladam...technologicke vychytavky, napatie, ziadne trapne dialogy, ziadne klise, vyborne herecke obsadenie, primerana stopaz, skvela zapletka...proste všetko je presne tak ako ma byt . ()

Stanix

Špionážní akční snímek se sqele gradovaným dějem, jež má excelentně originální zakončení. Willovi s Genem to jde ruku v ruce tak přirozeně jako kdyby spolu pracovali nesčetněkrát. Ještě že u nás v Evropě není třeba být tak paranoidní. Musím končit, "vypadla" mi jedna z rušiček na střeše a od rána jsem nezkontroloval lustry, květináče a sprchu... ()

DadysGirl

Hm... Dobrej Thriller, ze kterýho jsem si ale nesedla na prdel, jak jsem čekala (a doufala)... Nebýt Gena Hackmana, asi bych to poslala do zapomnění... Pozitivum vidím v naznačeném milostném trojúhelníku... Politická stránka mnohem lépe zpracovaná v jiných filmech... Celkově prostě průměr... ()

Bube1

Tony tohle se Ti vážně povedlo! Nepřítel státu je režisérsky naprosto precizní thriller s tím správným dechberoucím tempem a hi-tech vychytávkama, které by mu mohl závidět kdejaký předražený film posledních let. Najdou se zde sice chybičky (občasné scénaristicky laciné kličky, nejistý výkon Willa Smithe), ale celkový dojem je jasně pětihvězdičkový. Nechápu, jak mi tenhle skvost mohl tolik let unikat. ()

Mahowny

Pro mě jeden z nejlepších akčních thrillerů devadesátých let. Je docela zajímavé sledovat vývoj hrozeb, před kterými nás filmy a knihy varují. V tomto případě je smutné, jak to po 9/11 dopadlo. Bomb, Allah, USA, plane...Hope you are reading this: Fuck you CIA, NSA atd. fuck you. ()

Franta

Jedná se o velmi povedený akční snímek, který určitě stojí za to shlédnout. Uvedu zde pár důvodů proč. Už na první pohled je vidět, že se na filmu nešetřilo, a kulisy nejsou z kartonu. Film má také poměrně originální zápletku, ve které tajná služba nezastává roli "správňáka", ale přesně naopak. Bohužel se ve filmu čas od času vyskytne moment, kdy je třeba trochu přivřít oči. Třeba tajná kancelář agenta Brilla (Gene Hackman) je obehnána faradayouvou klecí, aby ji nebylo možné vysledovat, jenže tam má zcela běžné připojení k internetu. ()

ANTYCHRYST

Sakra dobře odvedenej thriller ala..moderni sledovaci technologie..kdy během pár okamžiků Vám dokáží změnit celý život..Hajzlove..hodinky..pero..odposlechy..zrušené kreditky...to je síla.. Smith jako vždy excelentní.. Má to šťávu a napětí.. 85% ()

nicneznam

V roce 1998 to mohl být zábavný akční film o tom, kam by se mohla státní moc dostat. V roce 2018 si musíme dát pozor, abychom neskončili jako Assange - nepřítel státu. ()

papadoce

Vôbec nie špatný srillerík. Tonyho Scotta mám rád, vlastne filmy oboch Scottov ľúbim. Enemy of the state som z neznámych príčin považoval za priemerný, teda troj hviezdičkový film. Dnes s odstupom času si uvedomujem jeho silu. Tá spočíva v neuveriteľnom tempe, ktoré nabehne ihneď po oboznamujúcom úvode a zastavia ho až záverečné titulky. Willík Kováč je klasicky dobrý, ale ozajstnou čerešničkou je až legendárny Pepek Hackman. Výborná rola, nenapodobiteľná charizma. Samostatnú hviezdu dávam nápadu s kuchynskou scénou mafia vs vláda, čo nás definitívne dostáva k okrúhlym štyrom. No čo, každý sa môže mýliť, ale nikomu to nehovorte, inak si vás nájdem cez nejaký mixér. Tak dosledovania. ()

Duke90

Další výtečná svěží "Scottovka" s hezky vypointovaným dějem, ba ne nějak extra složitým, což mi u politicky laděných thrillerů naprosto vyhovuje. Sešlo se tu mnoho známých tváří od těch slavnějších (Smith, Hackman, Voight, Robards...) až po ty (tehdy) ještě méně známé (Black, Busey, Pepper, Lee....) a všichni předvedli dokonalou hereckou souhru! Film balancuje tak na hraně čtyř až pěti hvězdiček a bezpochyby se jedná o jeden z nejlepších Tonyho počinů.... Buď mu země lehká... ()

Eraser

Jestli má akční film v období posledních deseti let svého krále, zcela jistě se jmenuje Jerry Bruckheimer. Od Skály je k nezastavení a chrlí jednu akční pecku za druhou. Nejinak tomu bylo i v případě Nepřítele státu. Hlavně si nenechte ujít závěrečnou pointu :) ()

HanSolo

Hyperaktivní režie Tonnyho Scotta, věrohodné herecké výkony Willa Smithe a Genea Hackmana a skvělá vizuální stránka (kamera, proklatě dobrý střih a zvuk) dělají z tohoto filmu velmi nadprůměrnou podívanou. ()

Spectacle

Silně nadprůměrný akční thriller s atraktivní zápletkou a ve svižném tempu, u kterého by se ve vás v některých momentech krve nedořezal. Od té doby, co jsem ho viděl, mám větší šanci stát se paranoikem:-) "Neunikneš, vidí tě všude!" ()

R.O.man

Síce Willa Smitha a Gene Hackmana veľmi nemusím, to isté musím povedať aj o kombinácii USA + vojaci + politika, ale napriek tomu je to výborný akčný thriller. Smith, Hackman a ďaľší tu herecky koncertovali a hoci má film viac ako dve hodiny je našľapaný akciou od začiatku až do konca. Odkrýva dianie z najvyšších kruhoch politiky, odstraňovanie nepohodlných ludí a napokon aj všetko to, čoho sú schopní ludia pri moci a ako ďaleko sú ochotní zájsť len aby zakryli pravdu. Na všetko tak doplatí obyčajný človek, ktorý ani len netuší čo sa to okolo neho deje. Presne tak ako v našom filme. Právnik Robert Dean postupne stráca všetko, čo mal rád.... Ešte aj jeho žena Carla sa mu obracia chrbtom pod vplyvom napovrch vyplávajúcich skutočností. Ale aby to všetko nebolo až také čierne, objavuje sa pomocná ruka menom Brill a hra na mačku a myš začína. ()

Pai-Mei

Parádny dynamický thriller napínavý od začiatku do konca. Ukážka vyspelosti americkej techniky, ale zároveň bezmocnosti človeka, ktorý sa dostane na mušku americkej vládnej agentúry. ()

Indigitor

Akční dramata s nádechem Big Brothera jsou opravdu mým šálkem čaje. Tenhle snímek patří k tomu nejlepšímu co tenhle žánr může nabídnout. Myslím, že se i vcelku zajímavě nabourává do myšlenky sledování soukromí Američanů a obává se toho co přišlo po útocích na New York. Tj. Patriot Actu, který hladce prošel a to co vidíme ve filmu usnadnil i v reálu. Dlouho jsem čekal než jsem se k tomuhle snímku dostal, ale patřičně jsem byl odměněn. 95% ()

Marcus.das

Waw tat tenhle snikem se teda povedl! Dej mi tak trochu pripomina prvni rande s pritelkyni-nejdriv se vsechno zamotalo, ale pak to nabralo hodne rychly spad a koncilo uplnym rozuzlenim :)) Smith se zase ukazal v nejlepsim svetle, stejne jako Scott. Az na par malickosti (ktere staly tenhle film*) se mu neda nic vazneho vytknout. ()

yaqwsx

Nebýt několika pro mě nepřekousnutelných drobností, tak bych váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami. Úžsná kamera, která umí vtáhnout do děje, trefně zvolená hudba, perfektní herecké výkony a příběh k zamyšlení. Film měl rychlý spád a uvěřitelnou atmosféru. Jenže. Jsem prostě alergický na "přibliž to, otoč to, zaostři to" nebo na udávání zeměpisných souřadnic na celé minuty. Nedokáži se přes to přenést. Ne, prostě to nejde. Navíc mi nesedlo provedení závěrečné scény v restauraci + "otevřená vrátka" pro pokračování. Díky tomu dávám jen tři hvězdičky. ()

Mykhaluu

To je jeden z nejhorších filmů, co jsem viděl!! Svým námětem a tím, že poukazuje na to, že jednak technika jde dál... a bordel v tomhle světě taky!! Chci být malý nenápadný člověk - chtělo by se říct - ale ani to nestačí! A to jsem v době druhé reprízy (včera) dočetl den předtím (předvčerem :) ) Žhářku od Stephena Kinga a je mi z toho šoufl nadvakrát!!! Co se týče filmu, nechápu proč jen ta scéna s číňankou v hotelu,ale jinak brrrr jízda až do konce!! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012