Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

slavikzbojni

Riddley Scott sa vydal na cestu historického veľkofilmu a profesionálne to zvládol výborne. Herecký výkon Russela Crowa je bezchybný. Scenáristi využili pri tvorbe príbehu nejasnosti v histórii okolo vlády cisára Commoda- čo filmu síce dodalo na napätí, ale ubralo na historickej hodnovernosti. Hollywood v ostatnom období rád experimentuje s "úpravami" histórie. Ako zábava je to dobré. ()

Skylwalker42

Ano, Scott je prostě bůh. Z příběhu 100x jinak ho dokáže naprosto fámozně odvyprávět. Vše jisti Hans Zimmer se svým dokonalým soundtrackem. ()

tucnakomet1

Skvělá hudba, vizuální stránka, herci i skvělý střih (díky kterému byly boje přehledné..) To vše ukazuje, že je určitě o co stát. Film je plný překvapivých zvratů, napínavých scén a dočkáte se i dojemného konce. ( I když zde většina kritizuje scénář, přijde mi pořád inteligentnější, než například u snímku 300: Bitva u Thermopyl). 100% ()

CZ-Luke

"Jsem Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia... Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v přístím životě." ()

zeleznak

Chybelo tomu hodne. Vetsi smysl pro realitu, nevybrousene dialogy, misty pousmani tam, kde to melo vyvolat slzy atd. 4* za snahu a rozpocet, ktery v tom byl poznat. ()

IsiaTed

Věc, která dělá tento film tak výjimečný, je příběh, který pojednává o cti, věrnosti, lásce. Avšak nejdůležitějším prvkem je zde získání lidu na svou stranu. Je to příběh o člověku, kterému byla svěřena důvěra císaře a budoucnost Říma. Maximus, generál legií, je však zrazen a na rozkaz nového císaře Commoda mu byla zabita rodina a on sám nakonec skončil mezi otroky. Z úplného dna tak povstal muž, který nemá co ztratit, a tak se z obyčejného gladiátora vypracovává postupně nahoru do samotného Kolosea, aby naplnil své pomsty a dosáhl spravedlnosti pro římský lid. Jak už jsem zde napsal, příběh je velice, ale velice silná stránka filmu. Líbil se mi, byl napínavý, akční a z velké části i dojemný, kvůli ztrátě Maximovy rodiny. Odráží se v něm tehdejší římská společnost, filozofie, politika, ale i architektura tehdejší doby (viz. Koloseum), což velice oceňuji. Scénář je napsaný skvěle a herci v čele s Russellem Crowem a Joaquinem Phonixem předvádí neuvěřitelný výkon (není divu, že Russell Crowe dostal Oscara a Joaquin Phoenix nominaci na Oscara). Hudební doprovod Hanse Zimmera je jako vždy velice zvučný a dostával mě do jednotlivých situací, ať už se jednalo o akční scény nebo pochmurnější scény. Rád bych vyzdvihl kostýmy a masky, protože jsou autentické a působí velice věrohodně. Kamera funguje skvěle v celém filmu, ale hlavně v akčních scénách, kde vidíme v podstatě všechno, co se v boji děje. Film se mi opravdu moc líbil, a i když se nejedná o historicky přesný film, mohu ho i přesto doporučit fanouškům historických filmů. Za mě si určitě ***** zaslouží a také si zaslouží vaši pozornost, pokud jste ho ještě neviděli! ()

Bogrant

Efektne natočené, veľkolepé, herecky nadupané, ale nejako som tým postavám neveril. Scott a ja asi nikdy nebudeme najlepšími kamarátmi, ale ani nepriateľmi. Ide o univerzálny vzťah, v ktorom nemám problém si nejaký jeho film pozrieť, ale nikdy ma až tak neuchváti. To je aj prípad Gladiátora. Crowe bol však samozrejme vynikajúci, jemu som uveril. ()

JB001

Viděno znovu po dvaceti letech a pokud by to šlo přidal bych ještě nejmíň jednu hvězdu. 5* škála nestačí. Cinemax a velká obrazovka s vysokým rozlišením přes solidní soundbar se postarali o hluboký divácký zážitek. Nádherný nedělní večer u TV obrazovky ()

Kolárek

Velkolepé, patetické, kýčovité a vypočítavé. 3 hvězdičky dávám jako ocenění toho, že tvůrci filmu dobře znali své diváky a proto dosáhli úspěchu. ()

Sopholojong

Russell Crowe ako ten najvacsi arenovy bojovnik/general rimskych legii, Ridley Scott prave lapajuci druhy karierny dych a Hans Zimmer so svojou naj - instrumentalkou roka. Pre mna dnes uz legendarny kinozazitok (bol som 3-krat) lemovany nezabudnutelnymi scenami (zablateny bojovy prolog, nevydarena exekucia, kartagenska arena, rimska arena, "My name is Gladiator", zaverecne "Now we are Free"), najzakernejsim zaporakom sandaloveho zanru Phoenixom, panensky krasnou Connie a najma hmatatelnou antickou vypravou a dekoraciami (vypomahajuc si pekne zakomponovanymi trikmi z vtacej alebo panoramatickej perspektivy). ()

Konopilka

Po dalších 10 letech přidávám pátou hvězdu.. Proč? Proto...... A taky proto, že miluju tyhle kapesníkyvyžadující nesmrtelné spektákly. Díky pane Zimmere i paní Gerrard. ()

Pignon

Maximus Štíhlus se těžko hodnotí. Herecky to dal jako v činohře, bojové scénky měl nadřené celkem slušně, vlasy dobarvené na ročního havrana. Hudební motiv a linka hans zimö vnášela do dílka jemnou dojemnost a zlý Rozeštěp byl namíru uspokojivě špatný vládce (hu hi hi). Tak na nakrmení publika to stačilo a starej Reed bohužel z toho dostal infarkt….. ()

Skyw4lker7

Po veľmi dlhom čase som si pustil tento skvelý veľkofilm plný emócii, akcie, skvelých hereckých výkonov a krásnej hudby. Ridley Scott natočil veľa skvelých filmov no Gladiator je jednoznačne jeho najlepší. Včera som prvý krát videl Špeciálnu ediciu ktorá pridáva nejakú tu scénu navyše. Odporúčam všetkým ktorý ešte nevideli tento nádherný príbeh. Now We Are Free ()

Updated_Cake

V těchto filmech jsem nikdy nebyl moc kovaný a chtěl jsem vidět předchozí výkony Russella Crowa a Joaquina Phonexie. Velmi opěvovaný film velkým množstvím lidí a přitom na začátku jsem si myslel, že mě to moc nezaujme. Ridley Scott mě ale zase dokázal uvrhnout do jeho režie a já si po delší době mohl připomenout, jak film dokáže člověka pohltit a totálně zapomene na čas, když se skloubí dobrý scénář, režie, hudba a kvalitní herci s kvalitním námětem. Crowe i Phoenix předvádí neskutečné výkony pro své postavy, dodávají jim i detaily, které podstatně vystihují dané postavy. 3 hodiny uplynuly jako voda a přitom se Scottovi zase nějak podařilo zasadit do filmu gigantické množství detailů, vše brát pomalu, zpříma a stejně dojít k fenomenálnímu konci a celku. Neřekl bych, že jsem cílovka tohoto filmu po všech stránkách, ale neskutečně mě to bavilo. ()

Bragi66

Tomuto režisérovi fandím, ale Gladiátor má sice úžesný rozjezd a bombastickou výpravu, ale v druhé půlce sklouzne do utahané TV vyprávěnky, kteou ani ty zapichovačky v cirku nenepraví, spíše naopak. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)