Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

tomxxx

Na svou dobu perfektní vizuální triky. Příběh byl trochu slabší. Vcelku docela hezká představa o roce 2019. Celý film jsme si říkal, že by to bylo tak na ***, ale ten závěr mě úplně dostal. ()

Thommie

Tak scifi mám rád, ale že bych tohle musel vidět... to teda nevim. Ke konci sem se děsně nudil... přesně typ filmu, kdy pochybujete o zdravým rozumu scénáristy popřípadě režiséra, kteří dávali tento "příběh" dohromady... Jen hudba od Vangelis byla tradičně skvělá... skoro možná až moc dobrá na tento snímek... ()

anli

Tahle,dnes už sci-fi klasika,natočená před téměř 30-ti lety,nepotřebuje myslím zvláštní komentář,který by byl navíc velmi a velmi dlouhý.Skvělě napsaný film,geniálně natočený(radost z filmařiny tady tryská každou vteřinu)se skvělým(jako vždy)Fordem a Rutgerem Hauerem,které skvěle doplňuje Sean Young.Celé to geniálně podkresluje Vangelisova hudba.Nádherně temné sci-fi,kde je stále tma a prší je hudebně,vizuálně i příběhem absolutně dokonalé.Má úžasně vypilované dialogy,které doplňuje spousta skvělých metafor a frází.Také je plný temné futuristtické vize a nadherné poetiky.Že to nejde dohromady?Inu,podívejte se na"Blade Runnera"a uvídíte,že jde---a opravdu mistrovsky.A proto nezpochybnitelně patří do zlatého fondu světového filmu.V r.1982 studio film sestříhalo jinak,než zamýšlel režisér a film tak poškodilo.V r.1993 se podařilo udělat Scottovi"the final cut"a film tak byl konečně ve verzi,kterou sám tvůrce zamýšlel a velmi mu to prospělo.Jiné hodnocení,než maximální nepřichází v úvahu a tak je to jasných 100%.P.S.Film doporučuji shlédnout na Blu-ray disku,který vyšel v prosinci 2010.Obraz i zvuk byl dokonale(opravdu jsem valil oči i uši!!!)remasterován a je zde samozřejmě"The final cut",protože nic jiného nepřichází v úvahu. ()

majxik

Kultovní sci-fi které je násáklé atmosférou která uchvátí většinu milovníku sci-fi, a když si vezmeme že tento snímek je z roku 1982, tak úroveň efektu a celková vizualizace předbíhá svoji dobu a i dnes působí pěkně. ()

Redi

Celé je to děsně směšné, hlavně herecké výkony a postavy. Tohle že natočil někdo, kdo pár let předtím natočil po všech stránkách výborný film 'Vetřelec'? Zasloužilo by si to ty 3* na tu dobu, ale pro aktuální nadhodnocení (nostalgie je sviňa, lze to pochopit) nemůžu. ()

andymate

No kde tento film vzal 80%? Co hodnotím velice kladně jsou efekty fufuristického města, vizualita celkově na člověka působí docela hezky. Dvě hvězdy dávám za totální nudu a hodně špatný, pro mne ničím neatraktivní příběh. Dva pokusy se na tento film dodívat skončily neúspěchem :) ()

adli

jeden z "kultů", který mě absolutně minul, když se po každých deseti, nekonečně dlouhých, minutách díváte kdy že už bude konec, tak je něco špatně. Po 10 letech a přečtení knížky zvyšuji o 2 a začínám tomu přicházet na chuť ()

Kmotr76

"All those moments will be lost in time...like tears in rain...time to die".....geniální film s nepřekonatelnou ponurou atmosférou. ()

noriaki

Jeden z mála filmů, v němž má hlavní roli prostředí a tu vedlejší atmosféra. Svět Blade Runnera je tak hluboký, komplexní a opravdový, že by se v něm dalo žít. Věčně deštivé Los Angeles, zabydlené babylonem ras a jazyků, tmavé, neustále v rozkladu, ovšem bez jakýchkoliv známek apokalypsy. Lidé přeplňují své životy předměty, jako by snad ty mohly nahradit slunce, pohled na modrou oblohu a vzduch bez všudypřítomného kouře. A tohle vše je jen kulisa pro příběh o smrti, duši, lidskosti a osudu. Brilantní scénář má obrovský potenciál. Nezáleží na tom do jakých podrobností se rozebírá - pořád je v něm cítit prostor a nekonečné možnosti. Excelentní kus filmařiny, pravděpodobně ten nejlepší, co jsem kdy viděl. ()

kurcatovium

Přes původní odpor k Harrisonu Fordovi jsem se s odstupem let podíval na film znovu a musím říct, že má přeci jen něco do sebe (film, ne Ford). Atmosféra a prostředí je přesně v tom duchu, jaký by člověk od P. K. Dicka čekal. ()

asirtes

Rozdiel medzi komerčnou verziou(tkzv. Workprint) a Final Cut je ako pretiahnuť v 5-hviezdičkovom hoteli v prezidentskom apartmáne Charlize v najlepších rokoch, alebo byť pretiahnutý v 5-tom distrikte na starej skládke za mestom prefetovaným prostitutom na dôchodku menom Charlie. Nie, to nie je to isté!!! ()

pytlik...

Můj pohled na film je ovlivněn nelogičností, nad kterou jsem dumal v podstatě od začátku až do konce. Replikanti jsou v zásadě úplně stejní jako lidé, akorát fyzicky silnější a nerozumí emocím, popř. je vůbec nezažívají. Za prvý jsem nechápal, jak pak můžou ve společnosti vůbec fungovat, za druhý byli dostatečně inteligentní, aby při těch Fordových otázkách domysleli správnou odpověď, a za třetí, evidentně nějaký emoce měli, páč ti dva blonďáci do sebe byli zamilovaní, měli strach ze smrti apod. Dál se mi nelíbily určité pseudoumělecké zpomalené záběry, taky Ford by se radši měl vrátit k montování auťáků, to mu šlo rozhodně líp než herectví. Konec asi napsal Hégel, páč já tomu vůbec nerozuměl, uzavřel jsem to s tím, že se asi tomu árijskému replikantu porouchal software v hlavě. ()

_DAVE_

Ten film není kdovíjak zábavný a strhující, ale má "něco do sebe". V podstatě se jedná komorní dialogové sci-fi, avšak s perfektním vizuálem a atmosférou. A to hodnotím po třiceti pěti letech po vzniku. ()

elanius

(149/2017) / Jednoduchý, ale zároveň atraktívny príbeh dáva v plnej kráse vyniknúť snovej, temnej atmosfére. Komplikovaný vzťah medzi replikantami a ľudmi je hlavnou motiváciou pre konanie všetkých zúčastnených postáv. Kultovka Ridleyho. (9/10) ()

venison

Nevím, jestli je chyba ve snímku „Blade Runner“ nebo v mé osobě, protože jsem si tenhle kultovní snímek pustila po více než 30 letech od jeho vzniku, ale naprosto nechápu jeho legendu.. „Blade Runner“ je natočen ve stylu galaktické marlowovky a údajně má mít nějaký filosofický přesah.. Vizuálně se mi film líbil – něco mezi Chinatown a městem budoucnosti z „Pátého elementu“.. Proti muzice nemůžu říct půl slova, úžasná ponurá atmosféra, reprezentativní obsazení, celkem vstřebatelný příběh.. Ale co ten děj? Naprosto příšerná, roztahaná, vleklá a ospalá nuda.. Sem tam se objeví scéna s hlubším přesahem nebo zajímavý dialog, ale díky nim bych rozhodně „Blade Runnera“ nepasovala na hluboké filosofické dílo.. Spíš se děj míjí se scénářem.. Troška akce a hodně střihu by snímek zaručeně osvěžila.. Jednička velmi silně ovlivnila i mou (ne)chuť jít na dvojku do kina.. PS: Teď budu muset nějakou dobu chodit nejspíš kanálama, aby mě skalní fanoušci neukamenovali :-D ()

mickyreed

Když sem to viděl poprvé, tak mě to nijak nenadchlo. Nenechal sem se ale filmem odradit a po několika krátkých povídkách P. K. Dicka, který mě fascinovaly, sem si přečetl i tenhle román. Knížku řadím k tomu nejlepšímu z toho mála, co sem četl. Dnes sem si to pustil podruhé a musím bohužel potvrdit svoje pocity z prvního zhlédnutí. Ford a vizuál jsou na tom asi jediný pozitiva. Příběh z knihy je strašně osekanej a přitom je celej ten film hrozně utahanej. Dle mýho názoru se zazdila spousta mých oblíbených pasáží a myšlenek z předlohy, který by tomu filmu dodaly grády. Každopádně odvařenej sem z toho filmu nebyl ani před tím, než sem četl knihu, takže to hodnocení a status legendy a kultu vůbec nepobírám. Některý scény mi navíc přišly divně sestříhaný a to sem viděl Final Cut přímo z rukou Scotta. Nabízí se třeba srovnání s perfektním zpracováním Total Recall z roku 1990, kde tvůrci skvěle rozvedli jen několikastránkovou povídku do dobrodružné akční sci-fi pecky a nechali tak celej Scottův Blade Runner hodně za sebou. ()

Beatle

Tenhle film je zvláštní. Není jako všechny ostatní, odehrávající se v (blízké či daleké) budoucnosti. Řekla bych, že na to, kdy je natočen je doslova nadčasový. Velkou roli tady nehrají dialogy, ale předevsím hudba Vangelis a jednotlivé obrazy. Asi na sledování tohoto filmu musí mít člověk náladu, ale mě se to líbilo moc... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)