Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Maryinka

Jako dítě jsem ve školce byla nucena každé odpoledne lehnout do postýlky a spát. Vždy jsem se pouze převalovala, ne a ne zabrat, kdyby mi však promítli tuto NEKONEČNOU NUDU, jsem přesvědčená, že bych byla do minuty tuhá. ()

Antaeus

No tak sa mi konečne dostal do pazúrov tento toľko ospevovaný klenot. A ako správny laik pri pohľade na niečo výnimočné, dokázal som ho oceniť asi tak, ako dokáže oceniť vidiecky buran Verdiho operu (to už je jedno, ktorú). Čiže po svojom. Mnohí otporníci sa tu zmieňujú v superlatívoch na prakticky každú hodnotiteľnú stránku filmu. Tudíž tu nemám priestor na sebarealizáciu. A i keď budem za kazišuka, nepadol som z filmu na riť. Ako nejni to špatné, to nie. Proste na môj skus pridepresívne. Stvárnenie budúcnosti mrazivo realistické. Rešpekt patrí ale hlavne trikom, ktoré ani po vyše 30 rokoch nevybledli. Noárový nádych vcelku v cajku. Čo som ale celkom nepobral bol záver. Buď mi niečo podstatné uniklo, alebo mi niečo podstatné uniklo. Inak to nevidím. Proste.. Prečo SPOILER psychoandroid, čo po celý film zabíja viac-menej bez udania dôvodu, na konci, po krkolomnej naháňačke, zachráni život tomu, koho naháňal s cieľom ho zabiť? Sa zacyklil, či čo? Že vraj "z úcty k životu". No.. Celý čas na ten život sral a odrazu mu preplo v obvodoch a poďho v posledných minútach svojej existencie ukázať "úctu"? KONIEC SPOILERU. No ja nevjem.. Za 3 dávam, nakoľko mám rád noár, mám rád ve-fa a mám rád aj Forda. Ale so svojou depresiou si takto temný film asi tak skoro nezopakujem. ()

Lilloos

Spíš než krizi lidí a robotů, bych za hlavní téma označila krizi mezi formou a obsahem. První jmenovaná je nepopsatelná, a tak vám radím ji zažít na vlastní kůži. Na druhou stranu sledovat dvě hodiny snímek, jehož vrcholem je úsměvný epilog zcvoklého robota, žádný zázrak není. Ale alespoň můžu říct, že je to poprvé, kdy jsem viděla Harrisona Forda hrát. Doopravdy hrát! ()

M1k9

Okouzlující pocit dostat se k něčemu z tak "dávné" doby. Alespoň naše generace má tu smůlu, že dřívější vzpomínky nebylo možné tak docela uchovat. Jistě nějaká ta "páskografie" existovala. Tím pádem chyběla i chuť tvořit a uchovávat. Tuto úvahu ve mě mimo jiné vyprovokovala pasáž s umírajícím replikantem. Každopádně tvůrcům Blade Runner tato chuť jistě nechyběla. Na to, co všechno jsem si od Sci-Fi klenotu sliboval, jednoznačné zklamání. Sci-Fi? Víc Sci-Fi myšlenka, než-li provedení. Fanoušek tohoto žánru se tak musí spokojit jen s kulisami a leteckými záběry. Spousta tmy a spousta deště, zaručeně dobrá volba. Atmosféra nebyla úplně špatná, ale spíš pro typ filmu střílečka / vyvražďovačka. Na hodně místech včetně závěru došlo k utnutí, ale filozofická hloubka zde nebyla. Takže žádné omg to bylo geniální, ale spíš wtf kde je zbytek. Ještě jednou zklamání. PS: Blond vlasy, černé stíny a pták v ruce, to pro mě není Sci-Fi. Sorry. 6/10 ()

Furmi

Ťažké hodnotenie. Asi ešte o to ťažšie že som film videl 1x v roku 2016. Chcel by som aspoň 4 ale príbeh filmu bol tak fádny a lineárny že to ubralo na celkovom dojme veľa. I keď na rok vzniku perfektná réžia a hlavne jedinečná, nenhraditelná Cyper-punková atmosféra ktorá ma celým filmom poháňala vpred, inak by som to vzdal už po 15 minúte. Z lásky k žánru. Final cut verzia. 64% ()

Echelon1

Až taký kult mi to nepríde. Na rok 1982 technicky kvalitné, ale len trochu nadčasové (nechutne zmiešané jazyky). Mnohé sci-fi obsahujú podstatne viac myšlienok a varovaní. Temná, špinavá a daždivá atmosféra je zaujímavá. Myslím, že Ghost in the Shell sa prostredím mesta inšpiroval. Hlavný problém Blade Runnera je chýbajúca osobnosť či charizma postáv, a nedostatočná hĺbka deja, ktorý sa vlečie. V podstate by sa dal zvládnuť za polovičný čas. K tomu nejakú akciu príliš nečakajte (pochopiteľne, keďže je to sci-fi thriller, žiadny Ja, robot). ()

camper

Asi jsem snílek, ale tenhle film mě dojal. Příběh mě sice tolik nezaujal, ale ty kulisy, ve kterejch se to celý odehrává jsou dokonalý. Krásnej ponurej, někdy až trochu postapokalyptickej svět. Pravda, některý scény jsou dlouhý, ale vzhledem k celkový atmosféře filmu a kulisám, mi to vůbec nevadilo. ()

Gulde

Jak již tu bylo zmíněno - hudebně a vizuálně brilantní, obsahově neskutečně utahané. Klidně mohla být stopáž o dobrou půlhodinu kratší a filmu by to jen prospělo. ()

Heero

V průběhu děje mi blikla asociace s A.I. Umělá inteligence, roboti hledající poznání, stvořitele, smysl života, prostě něco... Zcela náhodou mají oba filmy teď stejné hodnocení 77% :) Avšak A.I. mě dokázal mnohem víc zaujmout svým dějem, i když roztahaný je to podobně (o trochu míň :)) Při svém hodnocení jsem si musel jako základnu stanovit, že mě ten film vlastně vůbec nebavil, dějově příšerně roztahaný a nezáživný, maximálně na dvě hvězdy. Nemůžu však opomenout jakoukoliv scénu s Rachel, která tento snímek posouvá na vyšší úroveň bytí a dodává mu filozofickou a hlubší úroveň. Dech beroucí je také poslední scéna s robotem a když k tomu připočteme skvělou hudbu a supr čupr mokrej vizuál, vychází mi horší 4, lepší 3. ()

petikacka

Nejenom, že je to klasika žánru... ale mě tenhle film, donutil přehodnotit, všechny mé dosavadní názory o sci-fi filmech...Naprosto mě nadchnul, poněvadž jsem najednou viděla i tu filozofickou stránku věci...A přiznám se, že od té doby, už se na s-f dívám úplně jinak...A hlavně už z nich nemám depky...Za mě 98% ()

bratr.Milan

Povídka roztažená do celovečerního filmu, kde mi nevadí, že vizuál vládne nad příběhem, protože ta atmosféra je originální a prostředí samo vypráví příběh bezeslov, který není jenom na efekt a posouvá jednoduchý text. Už si nevzpomínám, kdy jsem film poprvé viděl, jestli to bylo za temných dob předrevolučních, divokých dob porevolučních či dob růstu kolem přelomu tisíciletí. Do všech těchto dob by moje vzpomínka zapadala a tak si pohrávám s myšlenkou, že jsem ten film viděl třikrát pokaždé poprvé z pohledu člověka jiného věku a jiné doby. Zdá se, že čas opět pokročil, společnost zestárla o další generaci a já bych mohl zažít poprvé další projekci „Ostrého komanda“ a „Běžce poostří.“ ()

Jaroslaf

....čím je člověk starší, tím více ho snímek dokáže oslovit hlavně vizuálem a zajímavou hudbou, přesto se stále pro mě jedná o příliš rozsáhlé dílo, kde akce není dostatečně akční, dynamické scény dostatečně dynamické a obsažené repliky dostatečně sexy. Snímek je chladný, sterilní a s lidskou duší nic nedělající, tak jako duše Repliky. Nudnou atmosférou extrémně připomínající filmy Stanleyho Kubricka. Mimochodem Harrison Ford - Necharismatický chlápek odvedle. A tady je to strašně znát. ()

ivonca odpad!

Tento film som videla viac-menej náhodou, nevedela som do čoho idem a do kina som išla s omnoho lepšou náladou a pocitom, ako keď som po dvoch strašne ale strašne nudných hodinách odchádzala von. Pre mňa je absolútne nepochopiteľné, prečo je tento film tak vysoko hodnotený (86%!!!). Podľa môjho názoru film má diváka pobaviť, vystrašiť, pohladiť mu dušu, prinútiť ho rozmýšlať.......ale nie unudiť ho k smrti. Film nemá nič z toho, čo by mal film mať, aby bol ASPOŇ trochu zaujímavý. A preto, aby som sa vedela, že všetci sme smrteľní......bla bla......tento film naozaj nepotrebujem. ()

strangercz

Viděl jsem dvě verze původní asi před dvěma lety a včera Final cut nemůžu je nějak porovnávat ale Final cut se zařadil mezi nejlepší filmy jaký sem kdy viděl. Dokonalé dílo. ()

Honza dAve

Působivá sci-fi noir odehrávající se v dnes už velmi blízké budoucnosti. Zajímavá zápletka, nicméně poněkud roztahaný děj, přestože film není nijak zvlášť dlouhý. Výborná Vangelisova hudba přidávající na velkolepé atmosféře. Dlouhými statickými záběry doprovázenými hudbou Blade Runner lehce připomíná Kubrickovu Vesmírnou oddysseu. Tímto filmem si Ridley Scott hned zpočátku své režijní kariéry nastavil laťku hodně vysoko. Harrison Ford nic moc extra ani nehraje, ale tech nekolik jeho udivenych, prihlouplych ci prekvapenych obliceju spolu s jeho objednavanim a jezenim nudli je vynikajicich :o). Vyborne hraji Roy Batty a William Sanderson. ()

artas

Film s veľmi zvláštnou atmosférou. Nejasne si spomínam, že som ho vo veľmi mladých rokoch videl. Teraz, keď som to pozeral znova po tých rokoch akoby som pozeral niečo neznáme. Toto je film hlavne pre milovníkov sci-fi a k tým sa teda rátam. Ak ale očakávate akčný film ani si Blade Runner nepúšťajte, uvláči vás. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)