Kto mi to klope na dvere?

• Česko Kdo to klepe na moje dveře (viac)

Celovečerný debut režiséra Martina Scorseseho rozpráva o konzervatívnej morálke v strete s moderným svetom. J.R. je mladý Italoameričan, neveľmi vzdelaný, zato však bystrý. Žije v uzatvorenej komunite "Malého Talianska" v New Yorku a väčšinu voľného času zabíja poflakovaním spolu s kamarátmi z miestneho gangu. Jedného dňa na trajekte spozná dievčinu, ktorá pochádza z odlišného sveta. Študuje na vysokej škole, zaujíma sa o literatúru, žije sama vo vlastnom byte. Hoci zázemie a výchova týchto dvoch mladých ľudí sú si vzdialené, ich sympatie postupne prerastú do lásky. Keď sa však J.R. dozvie, že jeho priateľka už nie je panna, nedokáže sa s tým vyrovnať a vzťah ukončí. Nepomôžu ani vyznania lásky a vysvetlenie, že v minulosti bola znásilnená. J.R., vychovávaný podľa zásad prísnej katolíckej morálky a vedený k úcte voči ideálu ženy-matky a ženy-panny, sa napriek vlastným citom nedokáže zbaviť predsudkov. V jeho svete totiž jestvujú len dva typy dievčat: cnostné panny a budúce matky, s kto rými sa muži ženia, a štetky, s ktorými si muži občas môžu užiť... Prvý film jedného z najväčších amerických režisérov predznamenal témy i štýl jeho vyše štyridsaťročnej filmárskej práce. Podobne ako v neskorších dielach Mizerné ulice, Zúriaci býk či Taxikár sa Scorsese v Kto mi to klope na dvere venoval katolíckemu komplexu viny a skrytým vášňam, ktoré ovládajú i ničia jeho hrdinov. Zároveň sa mu podarilo vytvoriť autentický a živý obraz New Yorku šesťdesiatych rokov a verne i zasvätene nahliadnuť do života, mentality a jazyka Italoameričanov. (oficiálny text distribútora)

Arkanoid

Solídny debut. Skoro dokonale zobrazená téma búrania nezdravých predsudkov. Umelecky najsilnejšia je brilantne zrežírovaná sexuálna scéna Harveyho Keitela, kde Scorsese naplno využil svoj talent. H. Keitel cez postavu mladíka (filmového fanúšika), hľadajúceho zmysel života ukazuje svoj nesmierny potenciál. Stret konzervatívneho a moderného sveta mal ale rôznu kvalitu strihu a téma síce nebola jednoduchá na spracovanie, ale mohla mať viac problémov. ()

Sdoom

Jeden z mých zásadních restů jsem tímto odškrtnul a musím uznat, že na tehdy 25letého kluka je to od maestra Scorseseho celkem vydařený počin. Těžko tu mluvit o nějakém ději, je to spíš taková hříčka, která je i přes pouze 90minutovou stopáž dost natahovaná. Ale už jsou zde vidět obrysy budoucího Martyho stylu a i jde poznat, že Harvey Keitel je talent. Slabší, ale z úcty ke Scorsesemu dám za 3 hvězdy. (SD, orig.) ()

Han22

Tak takhle začínal guru mafiánských filmů Martin Scorsese - mnohem lépe než mnoho jeho kolegů. Filmařsky je to parádní - výborná hudba včetně Doors, atmosféra New Yorku 60. let, dialogy ze života včetně debat o filmech. Režisér si dokonce dovolil snad jako první ve známějším filmu použít nahotu v erotické scéně a natočit znásilnění (bez nahoty). Je tu Harvey Keitel, kterého jsem snad nikdy neviděl mladého a je naprosto přirozený. Bohužel s příběhem je to horší - hrdina se poflakuje s kamarády a po barech a mezitím chodí s holkou. Když se doví tajemství z minulosti, zachová se jako kokot a on (a s ním i film) naprosto ztratil moje sympatie. Na konci se zachová jako tuplovaný kokot. Nemyslím si, že by tohleto napadlo jakéhokoliv chlapa a divím se, že po první zkušenosti s ním ta holka na konci nevyrazila dveře hnedka. Každopádně pro Scorseseho slušný start kariéry. ()

Piškotka

Vydařený debut. Jakoby se zdánlivě nic nedělo, ale základní symbolika byla jasná. Rozpolcený JR v boji, kdy světice je vlastně coura. Jeho pohrdání bylo nepochopitelné, i když Ježíš na kříži se to snažil vysvětlit. Na druhou stranu jeho víra se rozdrobovala v zevlování s partičkou. JR jako jedinec se tomuto "hříchu" chtěl bránit právě v partnerském vztahu. Postelové hrátky za zvuků The Doors byly psychedelické. A tady uvažuju, zda se odehrávaly v reálu nebo v hlavě. Mohlo to být obojí, protože coura je pořád jen coura. Jinak výborné obsazení - H. Keitel. Dokážu si zde představit i de Nira. ()

Paldiny

Ktože to klope na jej dvere? Sympaťák, menom J.R., rozumie sa do filmov, je milý, načúva, tiež ale rád flámuje so svojimi kamarátmi a nechce s ňou spať, s tou ktorá má o neho záujem a popritom v predstavách strieda jednu šľapku za druhou. Je ráznych predsudkov, vďaka ktorým sa vie chovať ako naprostý idiot, tiež si vie priznať chybu a za minútu sa chovať ešte horšie. Taká je postava s tvárou Harveyho Keitela a taký je celovečerný debut budúceho veľkého režiséra. Povahovo ťažký, na pohľad nezrozumiteľný a otázkou len zostáva či mu chcete dať šancu. Po filmovej stránke, krištáľovo čistý nezávislák, netradičná dĺžka záberu a jeho snímanie, využívanie všemožných uhlov, cit pre detail, v jednu chvíľu minimalistická hudba, v druhú žiadna, potom ako keby z gramofónu, nechýba ťažkopádny strih a s ním spojené prechody medzi scénami. Jednoducho film, ku ktorému sa buď viete vrátiť znovu, alebo ho po 20 minútach vypínate. ()

bohemia_regent

Poučenost evropskou kinematografií posledního desetiletí, hlavně francouzskou novou vlnou, je tu nepřehlédnutelná. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1968. ()

JohnFarst

Tak tomuto sa povie debut. Scorsese mal podla mna od zaciatku jasnu predstavu ako mal film vyzerat a tej sa drzal dokonca. Jasne sú tu vidieť metódy strihu a kamery "novej vlny". Obklopil sa tvorivim tymom na čele s dvornou strihackou Thelmou Schoonmaker a ešte len mladým Keitelom, ktorý ale už tu preukazuje svoje herecké kvality. Scorsese tu rozbieha spletitý príbeh lásky a jej úskalí a dej sa pomalým tempom prenáša z romance na drámu. Keitelova postava je veľmi nejasná a velmi mi svojou chorobnou žiarlivosťou a temperamentom pripomína LaMottu z asi najslávnejšieho Scorseseho filmu Ragging Bull, v ktorom sú postavy ale napísané ešte lepšie. Who´s that knocking at my door? je kvalitná snímka a vzhladom na dnešný status vtedy mladého režiséra je pre každého milovníka filmu povinnosťou. ()

Biopler

Debut Martina Scorseseho - a strašne zaujímavý. Príbeh mladého J.R., ktorý nevie čo chce. Scorseseho snímky o vnútornej rozpoltenosti hlavného hrdinu milujem. Bolo by zaujímavé sledovať ako by túto rolu zvládol Martyho dvorný herec De Niro. Páčila sa mi aj Zina Bethune a skvelé staré songy, hlavne vecička The End od The Doors. ()

Joski

Scorseseho zaujímavý debut. V ktorom hrá neuveriteľne maldučký Harvey Keitel. Oceňujem kvalitný čiernobiely dokumentárne improvizovaný obraz v kombinácii s intímnymi detailami na hlavných protagonistov. A samozrejme citácie filmov a hercov ako John Wayn... ()

WScully

Prazvláštní filmová koláž, kterou musí divák vstřebávat za pomoci své výrazné flexibilní míry empatie. Pokud to neučiní, hrozí, že na něj bude film působit zmateně, chladně a tím pádem samozřejmě nudně. Pokud se však vcítí do stylu vyprávění, kde výraznou roli hrají za pomoci sugestivní hudby zařazené kolážovité scény, pak si divák odnese nevšední zážitek. Hlavní linie příběhu by zabrala maximálně polovinu délky filmu, avšak nezbytné vsuvky jsou důležité proto, aby divák pochopil, kdo je ona postava naprosto všedního a ničím nezajímavého Italoameričana, se kterým hlavní hrdinka marní čas, přičemž tato krátká romance ji jistojistě poznamená na celý život. Podle mého názoru film zdůrazňuje především to, že se náš život skládá ze střípků, menších romancí, malých starostí, které pak v průběhu života znovu ve svém nitru nacházíme, vyvolávají v nás posilnění nebo úpadek na našich cestách životem. Symbolizováno kontrastem... Hlupák, který si neváží krásného vztahu a ve skutečnosti miluje pouze majetnicky a nezdravě si užívá života na straně jedné, chytré děvče, které si vše dokáže uvědomit a zachovává se v té nejtěžší chvíli vztahu zdravě a prozíravě, i když stále miluje na straně druhé. Film, který je potřeba si v hlavě utříbit a nechat zaležet. 100% ()

Rent

Pro tento styl filmů asi nemám to správné cítění. Nic neříkající střihy a nebýt toho, že jsem si přečetla obsah, tak bych polovinu nepochopila. ()

MaxForValue

Scorsese asi musel napísať Keitelovi scenár na telo. Filmárska prvotina neskoršieho génia, ktorá po formálnej stránke strčí do vrecka všetky novodobé počiny rádoby umelcov. Jediná škoda, že Scorsese nezostal, podobne ako napríklad Jarmusch, verný tomuto typu diel ale skĺzol do (zrejme) nevyhnutného mainstreamu. Film "Kto mi to klope na dvere?" je však úžasne osobitou romancou, ktorú podtrhuje skvelá dobová hudba. Je to pastva pre oči, ktorej však vratká kompozícia trochu podlamuje nohy, takže preto za 4*. ()

kubilov

První celovečerní film Martina Scorseseho, první pořádná role pro Harveyho Keitela, krásná Anne Collete, prostředí Little Italy a docela jednoduchá romance. Alespoň pro mě velmi příjemný film, který jen potvrdil, že Scorsesemu už od jeho filmových začátků nechyběl cit pro točení kvalitních filmů. Kromě toho je to ale poněkud prázdné vyprávění, přesto se zde dají najít i kvalitní scény. ()

bakulator

Vzhledem k roku natočení je je to celkem aktuální téma :-), Nízký rozpočet a rodinná Scorseseho atmosféra přispívá tomu, že se na tento kousek dá celkem dívat. Objektivní kvalita filmu za 45%, ale za věrohodného Keitela musím dát hvězdu navíc ()

hrumsrt

Režijní celovečerní debut velkého queenského rodáka Martina Scorseseho.. A jak už při svých krátkometrážních pokusech ukázal, že má rozhodně nápady, tak tady už představuje první ochutnávku svého unikátního pojetí filmového řemesla.. S překvapením, že král mafiánských filmů začal romantickou komedií, jsem si říkal, jaký to paradox. Ovšem tenhle filmový velikán mě i tentokrát dokázal překvapit, když naservíroval romanci, které moc žánrovými prvky rozhodně neoplývá.. Hervey Keitel je v hlavní roli mladého bouřliváka fantastický a jeho póza povrchního misogyna a fanouška filmů je dosti zajímavá a vrstevnatá.. Neuvěřitelné jakou odvahu měli tvůrci a naplnili experimentálie a otevřenost šedesátých let. Několikrát to spadá až do takového existencionálního rozjímání, kterému ale nakonec pokaždé chybí něco silnějšího.. Ovšem třeba ta prostřední koláž milostných scén je perfektní, a to jak díky vtahující odvážné kameře tak výborně zvolenému dynamickému hudebnímu doprovodu. Samozřejmě k Scorseseho vrcholu to má ještě daleko, ale nečekal jsem tak "evropský film". 70% ()

ostravak30

Filmy Martina Scorseseho jsou trochu rebelantské a je zde patrná snaha se odlišit. Ukázat to, co nikdo vidět nechce nebo na to jiní nepoukazují. Faktem zůstává, že v době vzniku musel film působit trochu jako úkaz. Zobrazuje nám podivnou partičku, která působí jako nějací polo mafiáni. To je tu ovšem jen naznačeno. Jako by tento snímek byl dějovým předvojem filmu Špinavé ulice. I přes hrubou a drsnou náturu se však najde dívka, která na tomto muži má co obdivovat a i tu nakonec od sebe odežene. Netvrdil bych, že jde úplně o romantický snímek ačkoli tito hoši si asi romantiku představují jinak než většina lidí, jak jsme mohli vidět. Z parametrů filmu jako takového určitě nejvíc vyčnívá kamera. ()

Porculus

Debut ako zo sna. Dielo avantgardy a génia, inšpirované slávnymi predkami a súčasníkmi s k dokonalosti vyšperkovaným scenárom. *10/10 ()

Elessar.

Áno je to Scorsese a je možné poznať, že v tom klukovi niečo bude. A nesklamal. Samorzejeme pôsobí o dosť surovejšie a neotesane, ale čo tam. Už v tých časoch sa prejavuje smer, akým sa náš režisér vydá. Prepájanie nábožsnstva s všadeprítomným násilím na uliciach New Yorku. A ten soundrack. Je proste prvý... ()