Právnik a jeho asistenti sa snažia zachrániť černošského otca rodiny pred odsúdením za vraždu. Dôvodom jeho činu bol obzvlášť závažný trestný čin dvoch belochov: dvaja robotníci zbijú a znásilnia černošské dievčatko. Jej otec Carl Lee Hailey je zdesený - rozhodne sa, že vezme spravodlivosť do svojich rúk - aby tak zabránil  oslobodeniu obidvoch mužov. Spomenul si totiž na podobný prípad z neďalekého mestečka, ktorý sa skončil oslobodením útočníkov. Carl ich zabije priamo v budove súdu - pred viacerými svedkami.  Jeho právnik Jake Brigance sa teraz musí so svojimi asistentami postarať o to, aby mal Carl spravodlivý súdny proces. Podarí sa mu to - v rasovo neznášanlivom prostredí mestečka Canton v štáte Mississippi? Jake a jeho právnici majú čas na pochybnosti - pochybnosti o tom, o čom sú presvedčení, pochybnosti o tom, čomu veria, ale - nemajú čas na žiadne chyby. V meste medzitým narastajú rasové vášne - medzi afro-americkou komunitou a prívržencami Ku Klux Klanu... (RTVS)

honzic

Opravdu kvalitní film, který překvapí poměrně povedeným scénářem, i když se ani on nevyvaroval přehnaného patosu. Hodnoceni: 75 % ()

zmateny

Čas zabíjet je kniha skvěle převedená na plátno. Od scénáře po herecké výkony to stojí za to. U tohoto filmu jsem se ani chvilku nenudil a jeho příběh mě absolutně dostal. Už jen kvůli tomu se stojí na to podívat. A když se k tomu přidají jména jako Samuel L. Jackson, Sandra Bullock a Kevin Spacey, pak není skoro co dodat. A zvlášť část, kdy Mathew McConaughey v roli Jakea Brigance přednáší svůj závěrečný projev a po odmlce vysloví "...is white.", se prostě musí vidět a hlavně prožít. ()

FincherD.

Pro pár minut pomsty, riskuje Carl Lee Hailey celý svůj život. Je tomu pár let kdy jsem se poprvé setkal s filmovou adaptací J. Grishama a jsem rád, že tou první adaptací byl právě film Čas zabíjet - velký lidský příběh s dojemným finále a skvělými herci. Ten snímek mě absolutně pohltil a filmové adaptace právníka/spisovatele jsem začal velmi vyhledávat. Duo McConaughey/Spacey se překonává a hlavně prvně jmenovaný podavá vynikající výkon, škoda jen, že neprokračuje dál a svůj potenciál spolu s obnaženým hrudníkem pohřbíva ve špatných romanticko-dobrodružných komediích. ()

Peťko

Film ako taký si určite zaslúži lepšie hodnotenie, ale ja osobne s ním mám veľký problém. Jackson vo filme berie spravodlivosť do vlastných rúk, ale to čo urobí je jednocho nesprávne. Znásilnenie malého dievčaťa je strašná vec, a neviem si predstaviť bolesť, ktorú to sposobí otcovi. Ale brutálna vražda vinníkov, podľa mňa, nie je správnym riešením. Keby sa touto cestou vydal, každý človek, ktorého v živote postihla podobná tragédia, špirála násilia by sa nezastavila pokiaľ by na zemi žili ľudia. ()

májovec13

U tohoto filmu mi vadí snad jen to, že je v hlavní roli uváděná Sandra Bullock, jejíž herectví vypadá po boku pánů Jacksona, Sutherlanda st., Spacey či McConaugheyho dost zvláštně. Určitě jeden z nejlepších Schumacherových filmů. ()

da-a

Je spravedlnost barvoslepá, či jižansky černobílá? A za jakých okolností může vidět rudě? Vpravdě barvité soudní drama Joela Schumachera koloruje svět v mnoha jeho odstínech. Nežli se přesune před soudní dvůr a započně očekávané hledání pravdy s nápomocí slovní ekvilibristiky ambiciózních právníků - toliko živné půdy pro talentované scenáristy - se Čas zabíjet své první dvě třetiny rozvíjí jednak náhledy do osobního života charakterů (jakožto definovaný prostor, odkud se berou oběti jako daň za odvahu a úspěch) a druhak ovlivňující působností členů obnoveného Ku-klux-klanu, jejíž činnost působí jako vrcholné nebezbečí, kterému hrdinové čelí. Tyto dvě základní složky se vhodně doplňují a jako jeden celek pak kulminují v poslední třetině, jež se plně soustředí na ne/morálnost pomsty ve jménu bolestně vynucené spravedlnosti. Je to kvalitní koncept, v němž není třeba křiklavého vizuálu, který správně režisér Schumacher uložil před scénickou klapkou do šuplíku a nechal drama, ať dýchá samo svou podstatou. Proto se může zdát přitomnost hořících křížů až jakousi přehnanou doslovností, které v daném případě ani nebylo třeba. Kvalitní herecké výkony a silná Grishamova předloha, jakožto i soustředěná režie se o pamětihodný případ relativizující čas na právo od času na vinu dostatečně zasloužili. ()

superzurda

Film, kde ihned od začátku získá Jackson sympatie všech diváků. Do jaké míry lze jeho počínání omluvit? Je v pořádku, aby takhle někdo bral spravedlnost do svých rukou? A existuje právně dostatečný trest pro ty vypité buranské bezmozky? Takové otázky si člověk pokládá při sledování tohoto filmu. Schumacher překonal sám sebe. Dokonce ani McConaughey mi tu moc nevadí, snad až na přehrávané emoce v závěrečné řeči. ()

Hannah1971

Adaptace prvního románu autora knižních i filmových bestsellerů Johna Grahama Čas zabíjet, je myslím zdařilejší než Firma, Případ Pelikán nebo Nebezpečný klient. Soudní drama z Jihu Spojených států ve kterém hlavní roli hraje rasová otázka. Sugestivní snímek evokující atmosféru bouřlivého soudního procesu i událostí, jež mu předcházely. Černoch Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže, uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky a nakonec paradoxně stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho vině. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta, který po váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. Z případu se stane politická záležitost, která aktivizuje i členy Ku-klux-klanu. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Obhájce Jake a jeho blízcí se ocitají v nebezpečí. Výsledek procesu je ovšem po obhájcově závěrečné řeči jasný. Zanechává visící odpověď ve vzduchu po osvobozujícím výroku poroty zda by člověk může brát právo a spravedlnost do svých rukou..film přinejmenším vzbuzuje a vyvolává pochybnosti o tom co je vlastně správné.. ()

PenelopaW

Po dlouhé době jsem v televizi chytila dobrý film a navrch velice dobře herecky obsazený (např. soudce Patrick "Longshanks" McGoohan). Takové pokračování "Jako zabít ptáčka"... Alespoň co se rasových předsudků v Americe a americké justici týče. Z tohoto pohledu byl poměrně drsný začátek, kdy si žalobce Kevin Spacey připravuje půdu, aby vyhrál případ. Děj obsahoval několik nečekaných zvratů a kladně oceňuji i to (!!! POZOR SPOILER !!!), že film končí happyendem. Jak už jsem zkažená současným trendem "antihappyendových" filmů, čekala jsem, kdy se na konci něco podělá a kdy Kiefer Sutherland vezme pušku a Samuela L. Jacksona zastřelí na schodech při odchodu ze soudní budovy. Absolutně nejsilnější moment celého filmu je poslední věta ze závěrečné řeči obhajoby - a nemyslím tím větu "Obhajoba končí", ale to předtím. ()

david666

Solidní thriller, kterému u mě škodí (k vyššímu hodnocení) skutečnost, že se nějak nedokážu ubránit jisté kontroverzi, co se týče názoru na čin S.L.Jacksona. Jasně, chápu jeho motiv ale aby se takto řešily problémy a končily tak, jak je ve filmu ztvárněno, to asi není OK. Každopádně dobří herci a ačkoliv moje oblíbená Sandra tady zas tak moc nehraje, o to však vypadá líp:-) ()

gezper

Kvalitní (ono se to točí, když předloha je bestseller, že) nejen právnické drama se skvělým obsazením, kde ale prim hraje především Matthew McConaughey. Špičkování mezi ním a jako obvykle výborným Spaceym je taková příjemná třešnička, Sandra Bullock sem tam dokáže překvapit a zajímavé je i herecké duo otec-syn Sutherlandovi, kdy jsou jejich postavy naprosto příběhově rozhozeny. Pří některých ku-klux-klan scénách docela zamrazí. Slabší anti-americké povahy se během filmu mohou ošívat + máme se (chceme vůbec?) od tohoto způsobu spravedlnosti co učit? Overlawyered .. [80%] ()

meatball

Asi Joelovi zrovna všechno klaplo a Sandra Bullock zrovna byla sexy. Slabinu vidím jen jednu – Samuela L. Jacksona. Na to jak moc je ten chlap obsazovaný má pozoruhodně málo hereckých poloh. ()

Ruadek

Když se soudní drama povede, pak je to zatraceně dobrá a napínavá podívaná. Takových povedených věcí je ovšem málo, tento film jejich řady rozšiřuje a dá se říci, že je klasikou. Zasloužené 4 hvězdy nejen za režii, scénář a kameru ale především za výkon pana McConaugheya - ty proslovy prostě umí svinsky dobře. **** ()

ludovit14

Veľmi dobrý thriller o súd.procese vraha Carl Lee Hailey (Samuel L.Jackson),ktorý zobral spravodlivosť do vlastných rúk.Kde, film stále živo pripomína problematiky rasizmu-keď tu vyčíňajú prívrženci Ku Klux Klanu..Schumacher natočil sugestívne dielo, v ktorom s citom pre atmosféru približuje zhusťujúci dej okolo súdneho procesu a ich udalosti-naozaj skvelá práca.Tak isto skvelé herecké výkony zdobia tento užasni thriller.Kedže teraz už vieme,že her.výkon advokáta Jakea Briganceho(McConaughey),odštartoval jeho her.kariéru.HOD:89%.VIDEL 2 krát.PS: je to jeden z najlepších súd.procesov,aký som videl! ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (viac)