King Richard je životopisná dráma, natočená podľa skutočného príbehu, ktorý inšpiruje celý svet. Príbeh Richarda Williamsa (Will Smith), trénera a otca svetovo preslávených tenistiek Venus a Sereny, ktorý má geniálny plán ako dostať svoje dcéry z ulíc Comptonu v Kalifornii na svetovú tenisovú scénu. Hlboko dojemný príbeh ukazuje silu rodiny, vytrvalosť a nezlomnú vieru ako prostriedok k dosiahnutiu nemožného. (Continental film)

TheEvilTwin

Williamsky nemusím, a proto jsem se trochu nutil i do filmu, ale po skončení můžu říct, že tak intenzivní drámo jsem opravdu nečekal. Filmařsky velmi povedený kousek, který dokonale kombinuje všechny aspekty, které by sportovní drama mělo mít - smekám nejen před prací celého tvůrčího týmu, ale současně před skvělými výkony obou mladých sester, Smitha, který zahrál otce naprosto přesvědčivě a autenticky, ale v neposlední řadě pak hlavně před všemi reálnými charaktery v čele se sestrami Williamsovými, protože tahle životní cesta je pro nás nezasvěcené objevná, šokující a překvapivá. Film jak lusk a na 140 minutách jsem se snad ani minutu nenudil. Důkaz toho, že není drama jako drama, ale když se přidají šikovné ruce filmařů a hravý nápad, je vyhráno. ()

claudel

Vrcholový tenis sleduji od útlého dětství. K sestrám Williamsovým jsem si nikdy nevytvořil fanouškovský vztah, naopak mě většinou svým vystupováním i stylem hry iritovaly. Tento můj přístup se tak zákonitě promítá do tohoto snímku. Nemohu snést scénu o tom, jak je jejich otec učí pokoře. Nikdy jsem neviděl ani u jedné z nich náznak pokory před, v průběhu či po zápase. Vždycky si myslely a budou navždy myslet, že jsou nejlepší v historii, i když Sereně ten rekordní grandslam už nejspíše nevyjde. Kdyby někdo natočil film o Justine Henin nebo Patty Schnyder, budu zaujatý více. A Will Smith? Jde rozhodně o netradiční herecký projev v jeho podání, nicméně na Oscara se mi to zdá málo. ()

luka4615

Skvěle zvládnuté filmové řemeslo o trnité cestě plné odříkání ze dna až na absolutní vrchol. Tak asi nějak takto lze v několika slovech popsat snímek King Richard, který velmi podrobně mapuje brzkou kariéru sester Williamsových, snad těch nejznámějších tenistek na světě, za nimiž jako šedá eminence stojí jejich otec a jeho extrémně podrobný plán na úspěch. Snímek rovněž zaujme svižným scénářem, díky kterému Vám i delší stopáž poměrně rychle uteče. Zamrzí zde tedy pouze několik poměrně zbytečných scén, které výsledný dojem z celého počinu lehce kazí. Samostatnou kapitolou jsou zde pak civilní herecké výkony, z nichž markantně vyčnívá výtečný Will Smith (Oscar?), který si roli despotického otce a trenéra vážně velmi užívá. Co tedy dodat na závěr? Snímek King Richard je skvělým sportovním dramatem, kterému byste určitě měli dát šanci. Jako ucelená kapitola o životě těchto tenisových legend totiž funguje vážně více než dobře. Skvělá práce! (HBO GO) „Venus and Serena gon' shake up this world.” ()

ancientone

Dokonalý produkt a správa o univerzánosti žánru športovej drámy, na ktorý (vybraním správnej látky) dokážete v akejkolvek dekáde našiť všetky relevantné spoločenské témy a trendy. A to isté zvláda aj hollywoodsky "neviditeľný štýl" s trendami audiovizuálnymi. King Richard je takou malou oslavou univerzálnosti úplne elementárnych základov hollywoodskej filmárčiny. Plus Will Smith dávajúci motivation talk je rozkošná divácka skúsenosť. ()

Morholt

Ze dna až na vrchol, takže natočené podle obvyklémo sportovního mustru a pokud se omezím jen tento pohled, je to v pořádku. Dějově to šlape, zápasy jsou slušně nasnímány a film má přesně ty ingredience, jaké člověk od žánru čeká. Horší je, když se v tom člověk začne šťourat a nemusí se jít ani hluboko. Samozřejmě přítomný je rasismus, bez kterého by to asi ani nešlo. Otevřeně na něj sice nedojde, ale samozřejmě se o něm mluví a v náznacích je zmiňován i tam, kde zjevně neexistuje. Ale čekal jsem to mnohem horší, takže v tomto ohledu se to dá přežít. Horší to je se samotným Williamsem. Jsem si vědom toho, že to byl a je svéráz a film k němu je možná milosrdný, ale to nemění nic na tom, že se tu nezřídka chová jako absolutní debil, se kterým se nedá příliš sympatizovat. A to je u hlavní postavy trochu problém. Smith ho zahrál dobře, ale vzhledem k výše zmíněnému asi nedokážu jeho výkon plně docenit. Nehledě na to, že  podle mě prostě není oscarovým hercem. Naopak se povedlo obsazení obou sester a výborný je samozřejmě i Bernthal. Celkově slušná žánrovka nejen pro fanoušky tenisu, ale takovýc je spousta a tahle nemá nic, co by mě donutilo se k ní vrátit. 60% ()

Lacike

Instantný životopis, ktorý prakticky od začiatku do konca len tak sterilne a hlavne nezávadne kĺže po povrchu bez poriadnej dramatizácie. Len v dvoch scénach sa objavia nejaké temnejšie mráčiky. Jednu odbijú po pár sekundách a v druhej sa konečne trochu k slovu dostane aj nejaká iná postava ako ústredný hrdina.  V tej manželskej hádke sa aspoň na pár minút prejaví trochu hmatateľnej uveriteľnej ľudskej drámy a následne to znova zabŕdne do sterility a ani finálny zápas žiadnu gradáciu, či už emocionálnu alebo napínavú neprináša.  Väčšina filmu je proste Disneyovsky nezávadný príbeh pre celú rodinu, ktorý má zvýšiť hrdosť u černochov. Proti čomu nič nemám, len je vtipné, že do kina na to nikto neprišiel. Ani černosi. Tak neviem, či kašlú na hrdosť, na Smitha alebo na príbeh Richarda Williamsa a jeho zázračných dcér. A ani z hercov ma tu nikto neuchvátil. Smith ma celý čas jeden priblblý výraz otravného podomového predavača. Ostatní sú len do počtu. Strašne tu chýba pohľad dcér na tú tvrdú drezúru, ktorú zažívali. Jak to znášali. Stálo im to za to? Je to len jednostranne podaný film. Ale dobre, nech si Will konečne toho Oscara získa a už neotravuje v takýchto cajdákoch a konečne nech zase natočí niečo poriadne. 5/10. ()

ScarPoul

Prvá hodina je parádna. Druhá sa už nesie v starých zaužívaných schémach tohto žánru. Preto ani to finále nie je také dych berúce ako by mohlo byť, lebo vlastne vieme, ako sa to celé skončí. Ale ak odignorujeme tento fakt, alebo ho prijmeme (záleží od vás) je to v zásade veľmi pútavý a veľmi umne vyrozprávaný príbeh (aj napriek tej šablóne). Saniyya aj Demi sú v úlohe Venus a Sereny perfektné. Čo ale najviac poteší je Will Smith, ktorému jeho úloha sadla. Všetko je v pohľade. Jeho chémia s Jon Bernthalom je skvelá. Film odsýpa a namiesto toho, aby vyslovene budoval napätie a nepríjemný pocit, snaží sa vyrozprávať poctivý príbeh o rodine, nádejí a všetkých tých hodnotových veciach. A to sa mu darí. Každopádne ten Willov výkon je určite tej oscarovej nominácie hodný. A dokonca mu prajem, aby ju premenil. ()

vurhor

Trošku promarněný potenciál. Vlastně by se mi asi mnohem víc líbilo, kdyby se to více zaměřilo na obě dvě ségry Williamsů, ne jejich tatíka, který byl v určitých částech fakt na odstřel. Král Richard si po většinu doby udržuje poměrně slušné tempo vyprávění, přičemž Will Smith zde zcela bezesporu předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů celé své kariéry. Ta nominace na Oscara je zcela oprávněná. I přestože vlastně nejsem žádný znalec života obou tenistek, vlastně mě docela mrzelo, že film odšoupl tu mladší z nich tak trochu do pozadí, aby se primárně věnoval té starší. Textový epilog na konci, který ji zas vyzdvihuje do nebes, její nepřítomnost jen těžko nahradí. Sportovní film to vlastně zas až tolik není, spíše drama, které se zaměřuje na vztahy mezi jednotlivými členy rodiny Williamsů. Tudíž vlastně ani nějakého toho sportovního napětí, kterého si i já anti-sportovec často užívám, se divák moc nedočká. Posledních třicet minut ale velice pěkných, jen škoda, že velkou část doby film tak nějak divně pošlapával na místě. Lepší 3* ()

berny2468

Král Richard je další povedené sportovní drama, které je zde trošku atypicky vyprávěné skrze otce dvou současných hvězd dámského tenisu- sester Williamsových. Ten se totiž rozhodl, že ze svých dvou dcer udělá nejlepší tenistky historie. A to se mu i přes jeho sebeobětování, víru a jeho ego povedlo. Král Richard se zvládá vyhýbat veškerým neduhům, které sportovní dramata mohou nabízet a dávky patosu tedy nabízí v příjemně přijatelné míře. A i když by lehce mohl sklouznout k dalšímu, který proklamuje Afroameričany a jejich stav v USA, naštěstí i tohle snímek překvapivě zvládá v přijatelné míře. Hlavním lákadlem tohoto snímku je jasně Will Smith, který svou roli zvládl na výbornou a rozhodně si hlasitě říká alespoň o Oscarovou nominaci. Není to pravá kladná postava zbavena věskerých špatných vlastností. Ale je to správně nečitelný otec pohybující se na hraně obdivu a odsouzení. Jeho dilemata ve filmu fungují a vy se s ním velmi rychle ztotožníte. Snímek má překvapivě i přes svou štědřejší délku vcelku vyrovnané tempo a divák se ani chvíli nenudí. Tenisové tréninky či zápasy jsou natočené nápaditě a vy jako divák s napjetím sledujete, jak dané zápasy skončí. To vše ve snímku funguje skvěle. Jen mi přišla trošku větší upozadění Sereny na úkor Venus. Líbil by se mi vyrovnanější prostor pro obě z dcer. Dále však musím pochválit i výkon představitelek sester Williamsových, ale i výkon Jona Bernthala ze kterého se stává velký sympaťák (viz Le Mans 66). Celkově tenhle snímek musím doporučit a to obzvláště fanouškům tenisu, ale i fanouškům sportovních dramat celkově. Tento snímek nabízí přesně to, co by měl sportovní snímek nabízet. A zvládá to na výbornou. Příjemné překvapení 8/10. ()

maddy

Neškodný športový životopis pre celú rodinu. Nemá to koho čím uraziť, nemá to koho čím pobúriť, vyhýba sa to všetkým zložitejším témam, napr. prečo je Richard Williams tak posadnutý úspechom svojich dcér. Zato ponúka taký staromilský životopis s až idealisticky podaným príbehom o tom ako sa sestry Williamsové dostali z chudobnej černošskej štvrti Compton v Kalifornii až na tenisové kurty vo Wimbledone. Celé zabalené do takej tej feel-good atmosféry, ktorá má zahriať u srdca celú rodinu, vrátane vašej prababičky. Navyše to aj pri pomerne robustnej, takmer dva a pol hodinovej stopáži rýchlo ubehne, aj vďaka parádne natočeným tenisovým duelom a má vynikajúceho Willa Smitha po dlhom čase v serióznej úlohe. Film, ktorý síce mohol a asi aj mal byť vynikajúci, no je "iba" dobrý. Nevravím, že som nečakal oveľa viac, ale raz za čas poteší aj taký pozitívny filmík, ktorý nijak netlačí na city, ani hlbšie témy, len chce diváka zahřát u srdíčka. CELKOVO: 7/10 ()

Vxxx

O tenisu vím úplný prd a o sestrách jsem maximálně někdy někde slyšela. Ale ten film mě neskutečně bavil. I přes dlouhou stopáž si to udrželo moji pozornost. Příběh zajímavý, Will Smith vynikající a super soundtrack. Určitě stojí za vidění. ()

Soundtrack

Fantastické sportovní drama, které potěší každého tenisového fanouška. Po Borg/McEnroe je to snad teprve druhý skutečně sportovní tenisový film. Výměny jsou zde nasnímány opravdu skvěle, až jsem si říkal, jestli ty herečky nechcou jít taky hrát na WTA tour. ()

Alementina

Asi jsem cekala míč, ale zame dost zidealizivany příběh. Nezazni tamdost důležitý fakta, ze Richard měl 5 děti z předchozího manželství, 3 starší sestry z filmu bylynevlastni segry, pak měl další dítě z třetího manželství a jedno be manželský dítě, takže 9 děti. Zároveň silně věříci člověk, jehovista. Taky trochu egomaniak. Škoda, dalo se z toho vyzdimat víc, ale jinak tenis mám moc ráda, i proto, jak moc je to hlavně psychologická hra těch na kurtu. Holkám Williamskam jsem fandila, ani v době největší slávy to lehký neměly. ()

Remedy

Až na toho fanatického a rádoby fašistického čokotatínka (verbale, díky) to vlastně bylo dost fajn. Čtyři hvězdy jsou možná trochu moc, ale já prostě miluju tyhle šablonovité příběhy "from zero to (black) hero". Měl jsem trochu problém s tím, co se ten film vlastně snaží sdělit. O zážitek se postará především samotný příběh, který je takovým až možná lehce pohádkovým sportovním dramatem. Zase na druhou stranu - Will Smith se tady fakt snaží a o toho Oskara s ohnutým hřbetem křičí, až to hezké není (a asi ho jako i dostane). I když je tu patosu (bohužel ne toho dobrého) víc než by bylo zdrávo, pořád se tu najde pár pasáží, kdy to celé dovede být správně úderné a přiměřeně epické. Film roku to za mě určitě není, ale ty nemalé oskarové ambice jsou s ohledem na současný společenský diskurz pochopitelné. Ano, v tomhle žánru jsou mnohem silnější filmy a v užší oskarové konkurenci by to nejspíš nemělo mít šanci (zase tak dobré to po řemeslné a scenáristické stránce není). Jenže když se nad tím po těch necelých dvou a půl hodinách zamyslím, tak se mi to vlastně dost líbilo. Uznávám, že svou roli v tom sehrál i Jon Bernthal, který je tady naprosto boží. [80%] ()

Vidly10

Jakožto sportovní fanoušek jsem rád za každý takový film, který vznikne. Jenomže tenhle mi přišel jiný. Tenis je trefa do černého na tvorbu filmu, a to hlavně proto, že je to sport, kde na kurt míří kamera z každého úhlu. To dodává dostatek dobrých záběrů a můžeme to vidět na každém tenisovém turnaji v dnešní době. Příběh se však zaměřuje, jak už název napovídá, spíše na otce slavných sportovkyň než přímo na ně. Navíc z většiny sledujeme starší ze sester Williamsových, a to ani její kariéru jako takovou, ale jen její začátek a za mě je to osvěžující změna. Je skvělé vidět, jak velkou roli ve sportovních kariérách těch nejlepší hrají jejich nejbližší osoby. Jde o dobře natočený příběh, který ocení sportovní fanoušek a přitáhne i člověka, který tenis nesleduje. A ačkoliv v dnešní době můžeme takové příběhy vidět často (například u nás u sester Fruhvirtových) jsem rád, že vznikl film o zrodu šampionek, které jsou považovány za jedny z nejlepších sportovkyň vůbec. Kariéra těchto dvou žen je a bude výjimečná a pokud jejich příběh neznáte, doporučuji tento film vidět. 8/10 ()

dom156

Většinou tyto snímky dle událostí, které se staly, mě musejí chytit za pačesy a zatáhnout do nitra příběhu, jinak se to vždy negativně projeví v hodnocení. Jako i v tomto případě. Příběhu chybí duše, vše je takové kostrbaté a neučesané. Dějové lince chybí ucelenost a lepší plynulost. Jsme totiž v hozeni do určité doby tam dlouho setrváváme a pak šup pár let dál. Také bych očekával více vyprávění o tom, když obě tenistky prorazili do světa profi tenisu. Jak se vyvíjela jejich rodina případně jejich charaktery, které se díky mediím atd. lehce či více změnili. Bohužel je na škodu, že otec Richard není vůbec sympatický týpek, ale dost otravný pedant, ke kterému jsem si nemohl najít žádnou cestu (bohužel jeho povahu neovlivníme, musí se vycházet z toho jaký skutečně byl, ne každý je Mirek Dušín). Abych jen nehanil, výkon Willa a hlavně hereček, které ztvárnili obě mladé sestry Williamsovi je velmi povedený. Když to vezmu kolem a kolem, tak je to na velmi mírné doporučení. ()

kajas

I když se moc snažím být při sledování filmů objektivní, mívám prostě vždy problém s hlavními hrdiny, se kterými nějakým způsobem morálně nesouzním. Někdy si takové postavy získají moje sympatie svým charismatem či smyslem pro černý humor (jinak bych se asi nemohla dívat na žádnou gangsterku), někdy ale ne. Tenhle snímek pro mě bohužel spadá do druhé kategorie. Životopisný snímek vypráví o Richardu Williamsovi, který připravil neprůstřelný tréninkový plán pro své dvě talentované dcery (dětí měl daleko více) a díky své houževnatosti a vytrvalosti z nich skutečně vychoval jedny z nejlepších tenistek v historii. Film je výborný ve vyobrazení tréninkových scén i samotných zápasů (těch ale bohužel není mnoho), jeho hlavní protagonista je ale prototypem ambiciózního otce, který bere své dcery hodně zkrátka a následně je po vyhraném zápase okřikuje, aby se o výhře už nebavily. Neštítí se v různých etapách filmu lhát a podvádět lidi, kteří by jeho dcerám mohli potenciálně pomoci. Jeho úsilí sice přineslo kýžený výsledek, ale co si budeme, Venus a už vůbec ne Serena nejsou zrovna vzorem ctnosti a sportovního chování. Na film se ale koukalo dobře, to zase ano. ()

Will Smith se po roce vrátí před kameru

Will Smith se po roce vrátí před kameru

12.03.2023

Je to rok od posledních Oscarů, které nevstoupily do historie tím, jaký snímek vyhrál nejlepší film (pokud si na to vůbec někdo vzpomene), ale tím, jak herec Will Smith vystoupil na pódium, aby… (viac)

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Po několika nezdařených pokusech oživit novou verzi Vrány, včetně jednoho s Jasonem Momoou (Aquaman, Hra o trůny) v hlavní roli, se sdružení nezávislých producentů Hassell Free Productions, The… (viac)

Will Smith vydal omluvu

Will Smith vydal omluvu

30.03.2022

Je úterý, takže touhle dobou už nejspíš zpráva o facce, kterou dal Will Smith během oscarového večera komikovi Chrisi Rockovi za nepovedený vtip na adresu jeho manželky Jady Pinkett Smith, dorazila i… (viac)

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)