King Richard je životopisná dráma, natočená podľa skutočného príbehu, ktorý inšpiruje celý svet. Príbeh Richarda Williamsa (Will Smith), trénera a otca svetovo preslávených tenistiek Venus a Sereny, ktorý má geniálny plán ako dostať svoje dcéry z ulíc Comptonu v Kalifornii na svetovú tenisovú scénu. Hlboko dojemný príbeh ukazuje silu rodiny, vytrvalosť a nezlomnú vieru ako prostriedok k dosiahnutiu nemožného. (Continental film)

castor

Dvě legendy bílého sportu. A Will, který chce Oscara, ale dostat by ho neměl (respektive měl, ale za jiné role). Za svůj agresivní způsob hry od základní čáry dvorce posbíraly desítky grandslamových titulů. Vše ale nezačínalo tak vesele. Vyrůstají ve čtvrti s vysokou kriminalitou a chudobou, rodiče jim vštěpují disciplínu, pokoru a lpění na vzdělání. Dál od drog, od prostituce, od problémů. Hlavně otci slouží sukces dospívajících dcer jako náplast na život strávený na okraji společnosti. Výsledek naštěstí není přeslazenou limčou, protože právě tatík má plán. A toho se hodlá zuby nehty držet. A my se k němu propracujeme naprosto líbivým způsobem. Ano, otec s dcerami (kterých je pět, navíc díky jeho čipernosti mají nejméně sedm dalších sourozenců) vtipkuje, povzbuzuje je, sype z rukávu životní moudra, holky jsou samý úsměv, ale zároveň lehce naťukneme, že je tvrdohlavým pařezem s kontroverzními metodami. Ale vážně jen lehce, prostě nerýpeme, jak by se dalo (sestry Williamsovy to ostatně na kurtu uměly roztočit i jinak než tenisově). Na druhou stranu mě překvapuje, že pod producentským diktátem rodiny se na plátno dostala osa nasraný Will – pistole v ruce – kdosi byl rychlejší. Řemeslně je to každopádně paráda, užíváme si retro atmosféru i rychlý tenisový svět. Jen tomu chybí výraznější dramatické zauzlení. Prostě holky se derou vzhůru a směřují ještě výš. Pokud přijde nějaká bouře, vše se zase brzy uhladí. A vlastně ani rasismu (toho jsem se bál nejvíc) ve výsledku moc není. Smith zůstal věrný sportovní branži, pláče, dře, tlačí na pilu, je moc fajn, ale u toho (myslím nějaká ocenění) bych zůstal. Tři až čtyři hvězdy. ()

*CARNIFEX*

Milujem športové drámy. Šport prináša (poväčšine) tie najčistejšie emócie. No a presne to som očakával aj od samotného filmu podľa skutočnosti, ktorý by mi mal také niečo ponúknuť. Ja netvrdím, že sa nestalo, že je samotný snímok zlý, no záver ani z ďaleka neponúka takú emocionálnu nálož ako by sa žiadalo. Dokonca mám pocit, že je pomerne narýchlo odseknutý, bez akejkoľvek snahy mimoriadne zasiahnuť. Akoby si povedali: “už to točíme príliš dlho, je na čase spustiť oponu, lebo ľudia zadriemu”. Lepší priemer asi áno, no veľké očakávania ostali nenaplnené .. ()

D.Moore

Výborný sportovní film, patřičně motivační, který ale samozřejmě není jen o tenisu a má ještě další důležitá poselství. Will Smith je v hlavní roli fantastický a tak rozporuplnou postavu, jakou Richard WIlliams rozhodně je, ztvárňuje se vším všudy. Někdy z něj čiší nakažlivé nadšení, někdy máte chuť ho tak trochu (nebo i víc) kopnout, někdy vás dojme. Film ale přesto nestojí jen na něm a jeho "plánu", protože Aunjanue Ellis v roli jeho ženy i představitelky jejich dcer jsou prostě perfektní, spoustu diváckých sympatií si právem uloupí také Jon Bernthal a Tony Goldwyn.____P.S. Chtěl bych vidět film o filmu, ve kterém by skutečný Richard Williams na place radil Willu Smithovi, jak ho má pořádně hrát :) ()

pepo

Vlastne by z toho mohlo byť instant classic a dosť to tomu prajem. Všetko je na svojom mieste a má to všetko čo poriadny Hollywoodsky biják s oscarovými ambíciami potrebuje mať. Od špičkového remesla, cez silnú nadčasovú story až po parádne herecké výkony. Trošku tomu padne reťaz, keď sa Serena vytratí z deja (tie paralelné tréningy sú super), no vlastne tomu ani nieje čo vytknúť. Poctivý divácky zážitok, ktorý žiadny európsky (ani žiadny iný) art nedokáže nikdy sprostredkovať. 8 /10 ()

Xmilden

Další pokus Willa Smitha dotáhnout své oscarové tažení do úspěšného konce. Musím říct, že k tomu tentokrát přidal i solidní filmový příběh. Tenis mám samozřejmě rád, sice Venus ani Sereně jsem nikdy nějak extra nefandil, ale koho by nezajímalo co stálo za tím, když se drápaly na vrchol. Film přesně o tomhle je, koneckonců končí v okamžiku kdy je starší Venus 14 let a hraje svůj první dospělý turnaj. Sledujeme tvrdohlavého a otravného tátu, pracovité a skromné sestry, velmi trpělivou manželku a občas se samozřejmě dostaví v poslední době hodně zmiňovaný rasismus. Záporem je jednoznačně tempo snímku a přepálená délka. 60% ()

DJ_bart

Will Smith chce vyhrát Zlatýho plešouna tak moc, že mu to ani tentokrát nevyjde. Čímž nechci nikomu vsugerovat, že snímek 'King Richard' o prapočátku kariér tenisových legend, sester Williamsových, je vyloženě špatnej – jenže sportovní dramata jsou alespoň u mě žánr na jedno brdo. ()

filmfanouch

Kdyby došlo na diskuze o nejlepším herci, který ještě nemá Oscara, pravděpodobně by spousta lidí jmenovala Willa Smitha. Ten již sice získal nominace za své výkony ve filmech Ali a Štěstí na dosah, na svého zlatého plešouna ovšem nadále jedna z největších hvězd Hollywoodu čeká. A krom rolí v těch největších blockbusterech se občas ujme i komornější role, kde by to s těmi Oscary mohlo vyjít. Je tohle případ Krále Richarda, biopicu Richarda Williamse, otce Sereny a Venus Williamsových? Už nyní se najde spousta proroků, kteří Smithovi tipují minimálně nominaci na nadcházejících Oscarech. Na druhou stranu se ovšem musí nechat, že při vzpomínce právě na výkony Smitha v Alim či Štěstí na dosah bude potencionální výhra u Krále Richarda spíše působit jako Oscar za zásluhy. Problém by nebyl v tom, že by Smith ve své roli nebyl velmi dobrý (i přesto, že se ještě před realizací filmu spustila kontroverze ohledně toho, že má na ztvárnění Williamse Smith až příliš světlou kůži). Spíše v tom, že má za sebou mnohem pamětihodnější výkony.  A především mnoho pamětihodnějších filmů než Král Richard. Režie se chopil Reinaldo Marcus Green, režisér dramatu Good Joe Bell s Markem Wahlbergem v hlavní roli. Na tvorbě filmu se jako producenti podíleli sám Richard Williams i jeho dcery Serena a Venus. Výsledek poté připomíná přesně ty naleštěná životopisná dramata pro celou rodinu, které mají především dojmout a být inspirativní. Je škoda, že přesně takovým filmem je Král Richard. V průběhu filmu se totiž Richard Williams jako komplexní postava, kterou jde popsat různými slovy v kladné či záporné rovině. Na jeho netradiční tréninkové metody se dá dívat různými způsoby, stejně tak i na jeho chování. Král Richard ovšem kolem komplikovanosti Williamsova charakteru vlastně celou dobu klouže po povrchu. Jakoby někdo realizoval biopic Joea Jacksona, snažil se ho vyobrazit jako vzorného otce, který dělal pro rodinu vše a pak přeci jen částečně naznačil, že své děti bičoval, aby ve skupině Jackson Five lépe zpívali. Takhle daleko sice Williams nikdy nezašel, zarážející je ovšem právě skutečnost, že se film vyloženě nesnaží Williamse vyobrazit jako 100% dobráka od kosti. A přesto se ty načrtnuté postavy až příliš podezřele snaží zamést pod koberec. Je to celé pochopitelně velmi pěkně natočené, kdy se tomu po řemeslné stránce vlastně nedá nic vytknout. Filmařsky to sice kreativně dvakrát nepůsobí a třeba tenisové zápasy šlo rozhodně zpracovat intenzivněji, přesto to ovšem celé neurazí. Je to pořád přeci jen to naleštěné oscarové drama, které hlavního hrdinu prezentuje spíše jako mimoně, který má ovšem srdce ze zlata a ve finále se ukáže, že má vždy pravdu. Král Richard se přitom všem snaží nějak též vyjádřit k rasizmu, obtížích spočívajících v ghettu či fyzickému a psychickému vyčerpávání dětí, právě v tomto ohledu ovšem pořád příliš klouže po povrchu. Dá se sice snadno argumentovat, že tohle je film o Richardu Williamsovi, především právě linka s rasismem ovšem skutečně nikam nevede. Téměř dvě hodiny a půl filmu se vlastně odvíjí ve smyčce. Williams chce svým dcerám zařídit profesionálního trenéra, pořád se mu to nějak nedaří, pak dojde k zázraku, které ovšem nakonec povede k dalším překážkám a v průběhu tak Williams pouze pořád dokola předvádí nové techniky, Smith se díky Williamsově výstřednosti dokáže herecky předvést a pak to vede k celkem funkčnímu emocionálnímu vyvrcholení, které ovšem ve finále též zavání až patetickou snahou o to, aby to celé bylo skutečně dojemné i milé zároveň.  Will Smith je sice v roli Richarda Williamse fajn, má za sebou ovšem již mnoho lepších rolí a na rozdíl od takového Benedicta Cumberbatche v Síle psa se zdá, že Smith roli vlastně až tak moc neobětoval. Silnější výkon tu předvádí Aunjanue Ellis jako manželka Williamse Oracene, což předvádí především právě v jedné silné scéně, která naznačí, že Williams není žádný svatoušek. Jenomže na tenhle konflikt tu skutečně není čas, protože Král Richard má být především tou vděčnou záležitostí, která nikoho dvakrát nepohorší a bude především diváky dojímat nad srdceryvným reálným příběhem.  V uplynulých letech vzniklo tolik zajímavých a vtahujících sportovních filmů, že Král Richard vedle nich vlastně působí jako chudý bratranec. Klíčovou roli v tom hraje i Greenova rutinní režie, která není ničím zajímavá a místo snahy o skutečně působivý film se tu sází především právě na to, že se lidé rozbrečí z toho, jak to měla rodina Williamsových těžká. Dostatečně silné herecké výkony i pořád slušná řemeslná stránka (a slušný soundtrack Krise Bowerse) dělají dost, v součtu ovšem z Krále Richarda zásadní film, který by měl posbírat co nejvíce zlatých sošek nedělají.   Je to fajn. Smith hrát umí, i kromě něj je herecké obsazení solidní (krom Ellis především Jon Bernthal jako Rick Macci) a celé to je pořád prostě řemeslně velmi slušná záležitost, která se jen očividně snaží být příliš divácky vděčná a naleštěná bez přítomnosti kontroverznějších témat. Smith má za sebou nejen lepší filmy, ale i silnější a působivější herecké výkony. Pro spousty lidí, které sestry Williamsovy představují ikony nejspíš bude Král Richard zajímavým zážitkem, tenisoví analfabeti ovšem u sledování filmu dvakrát vzrušeni nebudou. Přitom by skutečně dobré sportovní drama mělo diváka vtáhnout i přes fakt, že pojednává o sportu, který dotyčného nezajímá. Král Richard ovšem tak jednoduše vtahujícím snímkem není..... () (menej) (viac)

misterz

Úvod a púribližne polovica filmu bolo fantastických - motivačné a po dramatickej či hereckej stránke dokonalé. V závere to ttrochu začalo strácať dych, ale emócie sa aj napriek tomu dostavili. Opäť raz jeden krásny príklad toho, že keď sa chce a človek si ide za svojim hlava-nehlava, tak to nakoniec aj dosiahne. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

mzss1

[90%] Skvělé životopisné, sportovní drama s ještě skvělejším Willem Smithem, který to zahrál opravdu prvotřídně! Dlouhou dobu se mi do tohoto snímku nechtělo, ale paradoxně mě na to nalákal ten oscarový konflikt, kdy dal Smith Rockovi facku. ;) Nyní k filmu. Dějově je to jednoduché, ale to vše okolo je dobře zvládnuté, že jsem se nemohl ani nudit či hledat nějaké chyby. Will Smith zde měl dobrou roli, kterou zvládl bravurně. Všechny jeho dialogy byly upřímné a od srdce, i když se chováním, svojí upřímností od ostatních odlišoval. Působil jako přísný otec, ale sakra milující. I vedlejší postavy byly fajn včetně jeho filmových dcer, manželky nebo Jona Bernthala. Není to chladný počin, emoce se zde určitě najdou. Stopáž je dlouhá, ale já bych si ještě přál, aby byla delší, ale co už. Víc k tomu asi už podrobněji nenapíši, každému to nemusí sednout tak dokonale jako mě. ()

Anderton

Kto miluje tenis, nie je čo riešiť. Množstvo odkazov na svoju dobu a každý, kto si pamätá Capriatiovú, Selešovú, Sanchezovú, Samprasa a ďalšie dôležité mená, tak by mal byť pri sledovaní Richarda pomaly v extáze. Smith dokazuje, že dokáže zahrať aj vážnu a psychologicky prepracovanú a nejednoznačnú postavu a nevidím dôvod, prečo by nemal dostať nomináciu. Osobne mu budem priať Oscara. Inteligentný scenár s množstvom detailov a ak sa bojíte, že sa bude hrať na rasistickú či gender strunu, tak toto je "iba" snaha o zachytenie udalostí približne tak, ako sa odohrali a o vytrvalosti a súdržnosti rodiny. Ale aj v tomto prípade netriviálne a s dostatočnou hĺbkou. ()

silentname

"King Richard" hodnotím ako dobre spracovanú životopisnú drámu. Kedysi som mal pocit, že životopisné filmy boli veľmi zaujímavé a vyhľadával som ich. Postupne som však začal mať pocit, že sa venujeme aj udalostiam alebo osobnostiam, ktoré mi nejako výrazne zaujímavé neprišli a filmy mali často potom podobnú chuť. A pôsobili vždy ako med pre filmovú akadémiu. Pri tomto filme tie pocity našťastie nemám. Nenudilo ma to, nepôsobilo to pateticky, nemalo to veľmi výrazné hollywoodske momentky a okrem toho je to podané celé z úplne iného uhla, ako by sme možno chceli. A okrem toho by som povedal, že v porovnaní s ktorýmkoľvek iným filmom, v ktorom som mal možnosť sledovať tenis je tento ten najlepší. Filmy ako "Love-40alebo "Battle Of The Sexestotiž nemali v sebe dostatočne zaujímavý príbeh a dostatočne kvalitnú dávku srdca. Pričom tu som mal pocit, že tie momentky tu boli. A sú veľmi dobre zachytené. Som tiež rád, že dáva dobré lekcie do života (scénka kde sú Venus s otcom na kurte a rozpráva jej o svojom otcovi je moja absolútne top scénka), napriek dlhému času ma to nenudilo a nepustil sa do žiadnych temnejších vôd, hoci to tak spočiatku vyzeralo. Obdivujem film, som rád, že som ho videl a držím palce Willovi Smithovi v jeho ďalšom projekte. Hodnotenie: A ()

Slarque

Tenis (zejména ženský) díky řadě našich úspěšných tenistek sleduji už nějaký ten pátek. A takhle dobře nasnímané zápasy jsou opravdu pastvou pro oko. Nevím, jestli filmaři použili tak dobré tenistky a dubly nebo natolik pokročila práce filmových trikařů (nejspíš to bude kombinace všeho uvedeného), ale fakt to vypadá jako špičkový tenis. Film je ovšem o otci a trenérovi, takže centrem všeho je Will Smith, kterému maskéři a kostyméři pomáhali, aby vypadal co možná nejhůř. A postava Sereny ve značné části filmu hraje jen třetí housle. Film je natažený o nějaké ty scény, na které zřejmě uslyší oscarová akademie, skoro jakoby jim do toho kecal protagonista, že má plán, jak podle jeho života natočit oscarový film. Takže pro fanoušky tenisu (a Venus Williamsové obzvlášť) doporučeníhodná podívaná, ale jako celek nedotažené (70%). ()

eLeR

Príbeh Venus a Sereny som vôbec nepoznala. Ak to mal pán Williams presne takto naplánované, a ono sa to presne takto udialo, tak klobúk dole. Mne to prišlo ale príliš "dokonalé". Spracovanie ale slušné, muzika počúvateľná, príbeh šlape, Smith výborný, Bernthal ešte lepší. 3,5* ()

Happens

Straight outta Compton - aneb příběh jednoho chudého snílka s geniálním projektem, jak vytvořit perfektní tenistky. Příběh o Serene a Venus Williamsové, sestry, které vychoval přísně místy až despoticky otec na misi s velmi propracovaným plánem. ()

Chrustyn

Will Smith toho Oscara prostě chce a snaží se jak v hlavní roli, tak i jako producent tohoto typicky přeslazeného filmu, který však splňuje to, co by správný životopisný film měl mít, i když častokrát s určitě dost pozměněným příběhem. Vše je však na svém místě a funguje to velice dobře. Novodobá klasika ale nevznikla. ()

Arsenal83

Mám rád tenis, ale sestry Williams sú stelesnením toho, čomu som nikdy nefandil, hoci Serena je historicky asi najúspešnejšia tenistka (alebo skôr tenista) všetkých čias. Ich príbeh je idealizovaný, otec a jeho dcéry sú stvárnené pomaly ako svätí bojovníci, pritom zo zákulisia je známe,  že sa správali dosť hulvátsky a sestry aj priamo na kurte. A kráľ Richard bol v skutočnosti vždy autoritatívnou a bezohľadnou osobou. Na druhej strane pri hodnotení filmu treba vyzdvihnúť výkon Willa Smitha, ktorý predčil všetky ostatné atribúty snímku a právom je aktuálne najväčším favoritom na oscara. Konkurovať mu môže len Cumberbatch, ale rozhodne asi správna farba... ()

Marze

Kombinace zivotopisu a osvezujiciho vypraveni a vykonu Willa Smitha v hlavni roli.Take Ellis dava sve postave zajimavost. Serena a Venus se stali tak vyborne hracky prestoze meli tak sileneho otce. Tenis je tu atraktivne nasniman. ()

marhoul

Příjemný film nejen pro fandy bílého sportu, který si pro sebe urvaly dvě černé holky odnikud, nadřely se, nepáraly se. Postavit se proti nim, musel být masakr k posrání. Naštěstí testosteron v tomto sportu mají aspoň ony, když už jejich věčně plačící křehcí současníci, soplící po každé výhře i prohře do kamer, zhroucené princezničky v mužské kategorii, tohoto hormonu požehnaně nemají. Zlatý Mac a jeho výbuchy. Fotr děsný. Zásluhy mu neupírám, tahle rodina dokázala veliké věci, nemyslím jen samotná vítězství Venus a Sereny, vliv na černošské děti nebo jakékoli lidi ze sociálně slabých poměrů, je vážně něco! Sportík jen pro bílé, snobské rodinky tímto dostal hezky za ouška. Starý mi lezl na nervy celý film, Willovi nominaci přeju, v roli byl skvělý. Děvčata milá, hezká, šikulky. Moc pěkný film, který klade důraz na opravdové hodnoty. Pokud rodiče i v reále skutečně kladli důraz, aby holky měly vzdělání i dětství, aby nevyhořely a nestaly se pouhou továrnou na prachy, klobouček. Co totiž předvádí řada rodičů jménem frustrací z vlastního neúspěchu, je často psycho. V takovém případě mě vždy pobaví bonmot nejslavnějšího ostravského autisty: "Je to jenom sport." ()

rikitiki

Není všechno rasismus, co se bělá. Hlavní postava však vidí rasismus téměř ve všem, co se mu nehodí do jeho plánu. A je tak postavou obtížněji stravitelnou, i když se film evidentně snaží jeho postoje mírnit a zobrazovat sympaticky. Přesto je jasné, že otec Williams byl nepříjemně umanutý, autoritativní a sebestředný. Na druhou stranu, co si zamanul, toho s holkami dosáhl. …….  Film nese všechny stopy „oscarového“ životopisného dramatu. Soustředí se pouze na rodinu Williamsovic a na pár trenérů. Na nudně snímané zápasy a homevidea rodinné pospolitosti Williamsových. Nikdo jako kdyby nežil jiný život než tenisový. Vše je podřízeno dřině vedoucí k budoucím úspěchů. Malá williamsovic tenisová monstra nakonec dosáhnou z nuzných poměrů a za ústrků svých neuvěřitelných cílů. ….. Jde o oslavný snímek bez větší invence, který má jako podprahovou linku boj proti rasismu a zdůraznění, jak dvě chudé dívky otevřely bílý sport bílých elit i ostatním etnikům. SHRNUTÍ: Tenhle snímek křičí už zdálky: Já chci Oskara! ()

Will Smith se po roce vrátí před kameru

Will Smith se po roce vrátí před kameru

12.03.2023

Je to rok od posledních Oscarů, které nevstoupily do historie tím, jaký snímek vyhrál nejlepší film (pokud si na to vůbec někdo vzpomene), ale tím, jak herec Will Smith vystoupil na pódium, aby… (viac)

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Po několika nezdařených pokusech oživit novou verzi Vrány, včetně jednoho s Jasonem Momoou (Aquaman, Hra o trůny) v hlavní roli, se sdružení nezávislých producentů Hassell Free Productions, The… (viac)

Will Smith vydal omluvu

Will Smith vydal omluvu

30.03.2022

Je úterý, takže touhle dobou už nejspíš zpráva o facce, kterou dal Will Smith během oscarového večera komikovi Chrisi Rockovi za nepovedený vtip na adresu jeho manželky Jady Pinkett Smith, dorazila i… (viac)

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)