Příběh se odehrává během šedesátých let. Mladý učitel nastupuje na místo vychovatele v jednom pražském ústavu ochranné výchovy mládeže. Natáčení bylo v roce 1968 zastaveno a ke konečnému sestřihu natočeného materiálu došlo až počátkem roku 1989. (oficiálny text distribútora)

jenjan

Galerka muklovskýho tattoo stajlu šedesátých let.. Některé kousky jsou obzvláště vypečené a nadčasové, např. čára na krku a pod ní slogan: "zde podříznout“. Depresivní, až psychotická atmosféra a výborně vybraní herci, dokonce i ten Krampol tady sednul. O Vyskočilovi, že v mládí občas zaválel, není třeba delšího povídání. A závěr?! Šťastné a veselé Vánoce přejí chovanci nápravného zařízení v domě U Dobrého pastýře a závěrečná pěst v ksichtě.. (Ale ta byla, tu snad dostal Vyskočil doopravdy!) ()

Axident

Viděl jsem na ČT2 v rámci "Zlatá šedesátá" a byl to tedy nářez. Hodně temná, depresivní a hodně sugestivní věc. Točilo se ale touhle dobou (1968) zajimavych veci, dnes se o takove autenticite muze divakovi pri ceskych vecech, povetsinou trapnych a krecovitych, jen zdat, ac tohle nebylo vesele pokoukani... ()

Fridecka

Hodně drsný a realistický snímek z ústavu pro mladistvé z let nepříliš dávných. Scény a atmosféra odpovídají temnému období minulého režimu. Ústavy zjevně byly jaksi inkognito, nebylo důležité těmto lidem pomoci , ale spíše je někam " uklidit". Jak vidno, takové ústavy byly zřejmě nutné zlo. Takže se neřešilo jak nejlépe vrátit delikventní mládež do života a pokusit se alespoň částečně přetnout ten koloběh násilí a bezpráví v jejich životě. A k čemu to vedlo a jaké byly výsledky takového přístupu je zde názorně předvedeno. A dnešní generace sklízí plody této bezprizorní a bezútěšné výchovy - jejich děti, kteří dnes také mají děti. Snad se alespoň u některých z nich podaří koloběh marnosti ukončit. Režiséru Bočanovi se povedlo mistrovsky ztvárnit ovzduší plné zla, hlouposti, hnusu a prosté jakéhokoliv citu či empatie. Prostředí, kam byla mládež již tak dosti problematická umístěna bylo absolutně nevyhovující a personál nedostatečně erudovaný, v nedostatečném počtu, pracující zde z jakéhosi donucení. V pozadí byl navíc přítomen strach z těchto klientů. Co však schvaluji, je pravidelné pracovní zařazení klientů. A jediné, co bych snímku vytkla je stáří představitelů chlapců v ústavu, působili značně přerostle, spíše jako zletilí vězňové. ()

Eluin

Pasťák rozhodně není příjemných místem, kde by většina lidí chtěla trávit své oblíbené kratochvíle. Naopak, je to místo temné, depresivní a celkově po všech stránkách odpudivé. Slušný člověk by prchal pokud možno co nejrychleji pryč takovou rychlostí, že i slavný The Road Runner by mohl závidět. Právě ale na takové místo (učitel + vychovatel) nastupuje mladý muž (v podání Ivana Vyskočila). Prvotní překvapení, "kam jsem se to dostal?", brzy následuje vystřízlivění a snad i poučení ve stylu "pro dobrotu na žebrotu". Snad... Tento film režiséra Bočana si prošel velmi zvláštním vývojem, natočen byl už v roce 1968, nicméně "ven" se dostal až krátce po sametové revoluci (že by bylo na "vině" přespříliš temné vylíčení problematické mládeže v socialistické zemi?), což se na filmu pochopitelně trochu podepsalo. V široké konkurenci zahraniční produkce, která už roku 1990 zaplavila československá kina (dodnes mám na to období příjemné vzpomínky, tehdy jsem chodil do kina asi skutečně na vše a s radostí hltal dosud nevídané americké popkorňáky), se moc neprosadil. Jeho další velkou nevýhodou je to, že ani v roce 1968 se patrně nepodařilo natočit vše tak, jak by se mělo a roku 1990 se musel ještě provést finální sestřih, následkem čehož působí leckteré momenty trochu neuspořádaně a zmateně. Krom všudypřítomné temnoty, pocitů deprese, bezvýchodnosti, určitě zaujme zajímavá kamera Šámala (dělal kameru u skvělého válečného snímku: Ta chvíle, ten okamžik) a i trocha té nostalgické atmosféry z československé nové vlny, dodnes mě udivuje, jaké skvělé filmy se tu tehdy točily (a to jak po stránce námětů, tak i po stránce zpracování, kamery, hudby, apod.). Jistě, Pasťák má i své negativa. Bylo trochu zvláštní sledoval mladého učitele Vyskočila, kterak kárá své svěřence, které hrají například Krampol a Sloup, lidé, kteří určitě v době natáčení přesáhli určitě třicítku (ale jejich herecké výkony jsou dobré, o tom žádná). Téma, kterému se film věnuje, je skutečně závažné. Syrovost, s jakou je podáváno, je zarážející, což podtrhuje i černobílá ruční kamera a zajímavý výběr neherců (který reprezentovali učňi jedné hornické školy). ()

MickeyStuma

Surový a drsný snímek s prostředí výchovného ústavu pro mládež, až se toho ÚV KSČ zaleklo a zakázalo ho ještě dříve, než byl vůbec dokončen. Naštěstí se filmový materiál zachoval, a tak se po roce 89' mohl v klidu dodělat. Ono v komunismu přeci nemohlo být politicky přípustné, aby si chovanci mohli dělat co chtěli, když byli na převýchově. To by potom takový ústav neměl žádnou cenu. A taky není možné, aby tam byla šikana a aby byl přes vánoce přítomen pouze jeden vychovatel, jak je ukázáno v tomto příběhu, který díky tomu pochopitelně skončí tragicky. Ivan Vyskočil, coby mladý a proti své vůli určený vychovatel je přesvědčivý. Jeho vyplašenost a v jedné scéně depresivní pláč je velice uvěřitelný. Jiří Krampol jako mazák a hlavní kápo zrovna tak. Už jeho uhrančivý pohled dává jasně najevo, že si na něj musí každý dát náležitý pozor. Černobílí obraz ještě zvyšuje onu ryzost. V barvě by to tak určitě nevyniklo. Těžko říci, jak by snímek vypadal, kdyby byl plně dokončen už ve své době. Ono po více jak dvaceti letech byl přeci jen na takový film jiný pohled. Každopádně stojí za zhlédnutí. Takzvaná 'Nová vlna' v šedesátých letech dokázala s filmem, do té doby na český film, nevídané divy. ()

candy_daze

Syrový, minimalistický a v neposlední řadě fatalistický obraz zla. Pamatuji si, že jsem Pasťák viděla asi před čtyřmi lety a dost na mě zapůsobil. Teď jsem měla tu čest podruhé a působí pořád stejně depresivně a úzkostně. ()

bubblebobble

Takže takto to teda bolo. Ja ako dieťa, ktoré túto dobu nezažilo som si vždy bývalý režim asocioval so zábermi žien zbierajúcich seno na poli, zo stretnutí JRD a podobných robotníckych aktivít. V podstate sa ani nečudujem ľuďom, ktorí dnes tento režim ospevujú keď majú mozgy vymyté spomínanou tvorbou. A hľa zrazu príde takáto divočina kde sa to mláti o 106, hnus a špina sa valí z každej strany a dejú sa veci, ktoré sú totožné aj so súčasnosťou. No nie som ja fanda ČSR filmov, tak sa mi nečudujte, že ma to trošíčka dostalo. ()

Nocturno culto

Podle zdejších komentářů to měla být syrová, děsivá podívaná. Takový pocit z toho nemám. Některé věci jsou tam přehnaný, např. předchůdce pod schody, vykánì chovancům. A věrohodnosti nepřidá ani výběr představitelů rolí náctiletých sígrů. Fyzicky odpovídal tak jeden, možná dva. Zbytek vypadal na 30 a víc. A možná to chtělo trochu zavrtat trochu víc do hloubky. Konec příliš předvídatelný bohužel. ()

Rodin

Velmi zajímavé a velmi ponuré. Ivan Vyskočil se tehdy ukázal jako obrovský příslib pro český film, který se ke škodě věci už potom prokázal snad jen v Mladém muži a bílé velrybě a v Drsné planině. Nicméně tohle byla záležitost fajnšmekrovská. Rozhodně ovšem nejde o film pro ospalé sobotní odpoledne. ()

TSZ

Psychologické drama z prostředí, které snad už ani nemůže být více nehostinné. Práce vychovatele v polepšovně asi není ani dnes žádný med, ale za komunismu muselo jít vyloženě o držku (což se na příkladu Ivana Vyskočila potvrdilo).Hlavní herecká postava zde mimochodem předvedla svůj nejlepší herecký výkon v kariéře. ()

carott

Film ukazuje depresivní realitu socialistického výchovného ústavu, kam je mezi mladistvé delikventy umístěn mladý a nezkušený pedagog. Skvělý Krampol v roli kápa mladistvých chovanců. ()

sunfreedom

Celý film víte, jak to musí dopadnout, ale stejně pořád doufáte, že to tak nedopadne. To je na těchto filmech nejlepší. Při sledování hrajete souboj sami se sebou. Na ven jste určitě pro co nejlepší zacházení s kýmkoliv a plni optimismu ohledně osudu některých lidí. Uvnitř ale víte, že je to přesně tak, jak je to i v tomto filmu. Když to nakonec dopadne tak, jak všichni čekáme, dostaví se směs úlevy z toho, že jsme měli pravdu a hrůzy z toho... že jsme bohužel měli pravdu. Skvělá role Ivana Vyskočila. ()

joelly01

Nepekne syrovy film. Fakt mi z toho behal mraz po zadech. To se divim ze soudruzi vubec dopustili ze se neco takoveho mohlo natacet... Brrr, jeste ted na me sedi ta depresivni atmoska, ani se mi nechce nejak rozepisovat. Dnes se musim podivat na neco radostnejsiho. ()

Energie-G

Atmosfericky je tenhle film naprosto geniální a prostředí, kde se děj odehrává je vybrané výborně. Herci hrajou dobře, ale někteří se do svých rolí nehodí. Vyskočil nehrál špatně, ale to už by se snad víc hodil na nějakýho šikanovanýho nováčka než vychovatele a vypadá to, že mu každou chvíli někdo rozbije hubu a docela jsem se divil, že takovej Krampol na něj, až na ten konec, jenom blbě čuměl. Krampol a Sloup zahráli dobře, ale hodili by se spíš do normálního vězení a ne jako náctiletí parchanti. Vánoční konec je brutální a filmu hodně pomůže, ale celkově by se s tak brilantní atmosféry dalo vytřískat určitě víc. I tak se ale na svou dobu jedná o velmi dobrej a nadčasovej film. 75% ()

G04T

Po všech stránkách je to úžasný umělecký, autentický a syrový dílo. Na tomhle snímku se mi nejvíc líbila hudba. Prostě skvost! Konec na tu dobu a na naše poměry dost brutální (což je ovšem jen a jen dobře). Některý chovanci jsou prostě nenapravitelný a je dobře že tenhle film to takhle výtečně ukázal. Ale přes tohle všechno mi to prostě na těch 5 nesedí a to pro to, že chovanci vypadaj tak o 10 let starší než Vyskočil. Ale i tak si myslím že se jedná o jeden z nejlepších československejch filmů vůbec. ()

Rattlehead

Rozhodně silné a působivé, ale přesto mám dojem, že se z této látky dalo ve zlatých šedesátých vytěžit ještě více. Velmi dobrá je Šámalova ruční kamera. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018

Napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipace nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a… (viac)