Příběh se odehrává během šedesátých let. Mladý učitel nastupuje na místo vychovatele v jednom pražském ústavu ochranné výchovy mládeže. Natáčení bylo v roce 1968 zastaveno a ke konečnému sestřihu natočeného materiálu došlo až počátkem roku 1989. (oficiálny text distribútora)

Tominni

Film Hynka Bočana, který vyvolává opravdu depresivní, pesimistické pocity. Ukázka příkladu ústavu ochranné výchovy mládeže v opravdu realistickém pojetí (s J.Krampolem jako králem pasťáku) - je proto celkem jasné, proč se soudruhům příliš nelíbil. Dobře zvolení herci (především skupina kolem krále pasťáku), kteří už od prvního záběru jasně ukáží, že převýchova opravdu nemá šanci na úspěch a vedou k celku očekávanému závěru filmu. ()

Zaplo05

Film přesně podle mého gusta! Typicky socialistický kousek, kdy se kamera snaží ukázat majestátnost Prahy, jak se buduje metro, jak Praha jde čelem vpřed, když buduje sídliště a vrcholem mladých je byt v Severním městě. Na druhou stranu je ale Praha jako velkoměsto neosobní a venkovský učitel se ztrácí i možná proto, že nerozumí svým chovancům - téma šikany se nakonec snese i na samotného učitele. ()

Furry_Sheep

Drsný, nadčasový, nadprůměrný, nebočanovský film. Mně donedávna utajený skvost československé kinematografie. Při hodnocení je samozřejmě zapotřebí brát v úvahu fakt, že snímek byl dokončen po více než dvacetileté pauze. ()

Dinsberg

Ivan Vyskočil v životní roli. Jelikož šlo o trezorový film, nedostal se do povědomí tehdejších diváků. A že šlo i o silně protirežimní počin není třeba zdůrazňovat. A to nejen ony sigrácké kérky, naznačující lásku k Americe a tudíž ke svobodě, ale zvrácenost systému, proti kterému je jeden člověk absolutně bezbranný. Excelentní výkon podává Jiří Krampol, které mu jsem temného knížete pasťáku věřil beze zbytku. Škoda jen, že nebyly dotočeny všechny zamýšlené scény. Závěr tak mohl být mnohem sugestivnější. ()

iz67

Za depresivní atmosferu si Hynek Bočan zaslouží absolutorium. Zbytek je však diskutabilní: casting (ti přestárlí mládežníci byli trochu mimo hru), poselství (pro dobrotu na žebrotu ?) .... ()

Boudyy

Nářez. Bočan v šedesátých prostě uměl, o tom žádná. Černobílá kamera navíc do té špíny každodenní reality ústavu i světa mimo něj vnáší docela mrazivou atmosféru (i proto si tak vážím Bočanovo černobílých Rychlých šípů). Z každého záběru lze cítit depresi, z každé postavy číší ztracenost ve světě pochybného systému. Nejen z reálií ústavu, i scény z hospody a Vyskočilova potkloukání se Prahou bez cíle. Herecké výkony jsou skvělé, Vyskočil zde hrál skutečně nejlépe za celou kariéru. Krampolův kápo vypadá uvěřitelně, stařík nebo týpek ve středním věku to fakt není. Jeden člověk systém nezmění, toť asi celkové vyznění snímku. ()

Pitryx

Velmi špatně. Když pominu nedodělanost postav, musím tedy zkritizovat alespoň to, že se tam nehodily. Král by mohl dělat učiteli otce a tak podobně. Snímek nemá ucelený děj, je to spíše snůška mini příběhů, což by nevadilo, kdyby byly podány lépe. Nějak jsem to prostě těm hercům nevěřil. ()

cinema_cz

Působivé, syrově nelítostné drama, předjímající Reqiuem pro panenku či Mariana, zdobí zejména ruční kamera Jiřího Šámala a jazzová hudba Vladimíra Klusáka. (Jaroslav Sedláček, Ci 06/2008) ()

mrLotus

Jediná škoda tohoto filmu tkvý v tom,že se k hudbě už nedostal Zdeněk Liška.Moc o to stál a měl už jí připravenou.Zřejmě by to byl pěkný nářez. ()

DooFooS

Na svou dobu velmi pokrokový a vypovídající film, který neztratil na své hodnotě ani po těch letech… a pak, že je brutální napadení výchovatelů a dalších podobných zaměstnanců výdobytkem moderní konzumní spoelčnosti. ()

pOne

Nebudu opakovat stokrát napsané. Vytknul bych filmu roztahanost děje a místy absolutně neodpovídající hudbu, která se do filmu vůbec nehodila. Zprvu jsem si myslel, že se line odjinud, ale bylo to z filmu. Ivan Vyskočil se své role zhostil velice dobře. ()

V4nd4l

půlku hvězdičky bych ještě strhnul za to, že dost těch herců fakt nevypadalo na náctileté a za to, že jejich mluva nebyla asi nejrealističtější. ()

Jack.Pott

Skvěle rozjetý film, který formálně patří mezi temná, znepokojivá dramata, obsahově ale zachycuje nečekaně časté a hřejivé momenty mezilidského porozumění. Vždyť kluci z pasťáku postupně začali svého kantora respektovat, dokonce mu přinesli k Vánocům velký dárek. Pravda, z chovanců zároveň čišel duševní primitivismus a citový chlad, vztah k učiteli zaujímali stádovitě, takže byla jenom otázka času, kdy na na autoritu jeden z hajzlíků jako první zaútočí, aby se instinktivně přidali všichni ostatní. Přestože tohle všechno dává vlastně smysl a Pasťák mě od začátku do konce bavil (včetně na svou dobu progresivní hudby a uměřeně uličnického Ivana Vyskočila), konec mi přišel příliš zkratkovitý, odbytý. Možná to bude tím, že jsem se ještě neocitl mezi lidskými bytostmi natolik zlými, že by byly podobně zbabělého a zbytečného zločinu schopny, takže se mi skoro až nechce věřit v jejich existenci (co takovoví esesáci, že? - jenže i mezi nimi byli lidé schopni dobra, mám na mysli třeba i velitele koncentráků, viz texty Viktora Emanuela Frankla). ()

Nonna

Můj největší objev z tohoto filmu: Ivan Vyskočil a Jiří Krampol umějí (uměli) hrát! a Hynek Bočan natočit téměř horor. A nejen oni. Později slavní čeští herci se tu objevují a skvěle hrají v naprosto hrůzném a bezvýchodném příběhu, z kterého zůstanou dlouho po shlédnutí pocit marnosti a děsu. Vše umocńuje černobílé provedení filmu a místa natáčení - staré, oprýskané, bezútěšné domy. Naprosto chápu, proč tento film nesměl před revolucí vylézt na světlo, ukázat, že něco takového se může dít v socialistických polepšovnách, nebylo zcela jistě možné. ()

honzic

Film to byl na svou dobu odvážný, chvílemi má dobré pasáže a je velká škoda, že nebyl lépe propracován a dokončen byl až po revoluci. Hlavním problémem je nevýrazný Vyskočil, u něhož nejsou moc vidět emoce, dále je to nesmyslné obsazení rolí přestárlými herci jako Krampol a Sloup, kteří by mohli Vyskočilovi dělat tatínky a do toho ne úplně sedící hudba, sice měla grády, ale ne takové, které by se k filmu přímo hodily, i když vysloveně špatná není, i na to že vznikla omylem špatným obsazením skladatele. Co se mi líbí jsou některé záběry a jejich detailnost a autentičnost, zato dialogy jsou velmi slabé, a je to škoda. Scénář si zasloužil lépe zpracovat a tak i dramaturgie, střih taky není z nejlepších. Ač to není tedy žádné umělecké veledílo, něco do sebe má a naturálností a obsahem nutí k zamyšlení. Hodnocení: 60 % ()

Fosgo

Karel Misař napsal román Pasťák podle vlastní praxe v takovémto nápravném zařízení. Hynek Bočan natočil velmi smutný černobílý film o poměrech v těchto zařízeních, zároveň velmi sugestivně a jakoby nezúčastněně pozoruje svět za branou pasťáku, lidi na nádražích, v hospodách, opilé dělníky... a pohled to není optimistický, rozhodně ne. Násilí v pasťáku a neveselý život za jeho branou - asi jsem neviděl depresivnější český film. Ivan Vyskočil, Jiří Krampol, Václav Sloup odvádějí výborné herecké výkony, kamera někdy dlouze pozoruje tváře a hledá v nich trochu citu a zájmu, avšak nenachází. Ve vzpomínkách , filmech a svědectvích těch dob byl život daleko barvitější a veselejší (vynecháme-li okupaci VS) ale v běžné společnosti se žilo asi smutněji než v salónech intelektuálů. Realita šedesátých let nebyla jen socialisticky-obrodná , byla i hořká, násilná a takřka beznadějná. ()

Riker

Na mě to nezapůsobilo. Děj se tak nějak odvíjí k předvídatelnému konci až ten konec přijde. Nemastné, neslané dílo. Ta surovost a deprese na mě z obrazovky nedýchla vůbec. ()

aranek

Působivý film, i po několika desetiletích. Jen ti chovanci mi připadali nějací přestárlí. Potěšil - logický - konec; vychovatel, který si nedokáže zjednat autoritu, nemůže jinak dopadnout. Ivan Vyskočil v roli ňoumy by se nicméně více hodil do moderních přehnaně humánních poměrů. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018

Napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipace nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a… (viac)