Několik českých filmů se odehrává v nápravném zařízení pro mládež, tento se řadí k těm zdařilejším, i když si vypomáhá osvětovými, nabádavými berličkami. Hlásá, že také chybující mládež dostává příležitost, aby prohlédla a uvědomila si své chyby, aby se polepšila. Protagonistou vlastně ani není typický delikvent: nadaný student průmyslovky se v pasťáku ocitl proto, že se vzbouřil proti autoritativnímu otci a jeho autem záměrně naboural. Sebevědomý, snadno vznětlivý mladík se dlouho nedokáže přizpůsobit tvrdým podmínkám, které v tomto zařízení vládnou, prochází těžkou životní zkušeností. (oficiálny text distribútora)

rakovnik

Film z prostředí narušené mládeže, který zůstal víceméně popisný. O směsici mladých mužů v zařízení prakticky až na dva tři lidi nic nevíme, přitom pro vývoj děje důležitých postav je tam více. Ostatně, nejsilnější příběh je o dvou bratrech a jejich otci alkoholikovi, nikoli ten hlavního hrdiny. Opět jsme mohli vidět nespravedlnost a chyby ve vedení nápravného zařízení, což ale asi nebylo smyslem filmu. Mnohé postavy se chovají dost podivně a je mi záhadou, proč či jak se vyvinul příběh do konce, který nám byl předložen. Jinak herecké obsazení je výjimečné, od mladých začínajících herců (Roden!) po opilce Oldřicha Vlacha. V pidirolích potěšili Bronislav Poloczek či řidič náklaďáku Zdeněk Srstka. ()

Iroquaise

nečekaná pecka...civilní, moderní, rázně odvyprávěný a hlavně neschematický...líbí se mi, jak to nevykresluje prostředí pasťáku zjednodušujícím, na první signální depresivním způsobem...jsou tu dobře napsaný postavy a konflikty...výborné herecké výkony...hlavně Kříž v hlavní roli....přitom žádná roztouženost socialistických mládežníků a jejich pseudoproblémy...místo toho docela nepatetická, existenciální depka......hlavně v závěru ten film výborně dramaticky a významově roste a všechna zdánlivě jednoduchá východiska se rozvíjejí a komplikují...výsledkem je komplexní obraz společnosti a složité pozice jedince v jejím rámci......v kontextu československý kinematografie jsem snad neviděl nic podobnýho...populárnější tituly Sněženky a machři nebo Vítr v kapse vedle toho docela blednou ( byť jsou to solidní filmy a nechci je nijak shazovat)... ()

dobytek

Štěpán a Kendy se setkali v pasťáku. Tentokrát to ovšem nejsou nejlepší kámoši, ale naopak Kendy za pomoci Sagvana Tofifého a Ondřeje Vetchýho Štěpána šikanuje. Podle mě tento nepříliš známej film neni vůbec špatnej. Já mam prostě rád filmy z prostředí věznic (nebo v tomto případě pasťáku), takže hodnotim celkem vysoko. Jinak mě dost pobavila postava pracovitýho cikána, kterej řikal, že nechodí v prácovní době kouřit, pít ani chcát, aby měl víc času pracovat. Jo a pak se mi ještě líbilo, když ministr kultury Jandák vynadal Tofifému, že je prase vepřový, protože mu smrděj fusekle. A taky nesmim zapomenout na scénu, kdy mladej (tehdy ještě neznámej) Karel Roden, kterej hraje jednoho z chovanců ústavu, dá Tofifému facku. 75% ()

paascha odpad!

Zpočátku to vypadalo na sondu ze života v pasťáku, pak se zdálo, že by se mohla tepat šikana mezi mládeží, chvíli na to se přetřesla tématika nekompetentních pracovníků ve školství, aby byla svižně vystřídána palčivým problémem alkoholismu a domácího násilí v rozvrácených rodinách. A nakonec? Matásek, visící na mříži. Strašná kokotina, kterou neomlouvá ani doba vzniku, ani strašlivé výkony všech účinkujících. Kříž byl se svým lookem jogínského intelektuála věrohodný jako lední medvěd v sauně a ostatní zdatně sekundovali. Jediné, co chybělo, byla nějaká vlažná romance, ale o tom se tehdy mluvit nesmělo. A jediné, co nechybělo, byly stále přítomné cigarety (hlavní hrdina, spratek pod 18, hulí Gauloisesky:-)) a morgošské kvičení, leckterými multikulti odpadky vydávané za hudbu. Takže sečteno a podtrženo = odpad ()

freddy

Člověk si myslí, že ví o všech zajímavých českých filmech, ale vždycky ho překvapí něco z archivu. Na začátku bylo to, že mne nic v programu televizí nezaujalo, tak jsem přepnul jen tak z nudy na CS Film a tam běžel tenhle film. Rychle jsem zjistil přibližný děj a zakoukal se do toho. Pavel Kříž a David Matásek se zde představují v rolích, které nemají mnoho společného s jejich rolemi v Básnících. Oba stojí proti sobě a nesnáší se. Což je pro každého, kdo zná Básníky, docela prvotní šok. Ale abych nějak zhodnotil film jako celek. Jedná se o zajímavou exkurzi do pasťáku v období komunismu. Film nechce nic řešit nebo snad mentorovat, jen nám dává nahlédnout do tohoto prostředí a ukazuje nám prostředí, kam se mnoho z nás nikdy nedostane. Film mi přišel velmi zdařilý a docela zajímavý, už jen svým tématem. Celkově dávám tři hvězdičky s konstatováním, že na tenhle film se rád kdykoliv podívám znovu a hodnotím ho jako mírně nadprůměrný... ()

• Věta: „A pahorek zde máte taky,“ která zazní při příchodu do zámku, odkazuje na film/knihu/divadlení hru „Pahorek“ z roku 1965. (Winster)
  • Autor předlohy Petr Novotný v civilním zaměstnání působil jako ředitel a psycholog výchovného ústavu pro mládež. V díle vychází ze svých dlouhodobých zkušeností. (Olík)
  • Snímek je natočen podle novely „Vezmu sekeru“ Petra Novotného, který spolupracoval i na scénáři. (Olík)