Příběh se odehrává během šedesátých let. Mladý učitel nastupuje na místo vychovatele v jednom pražském ústavu ochranné výchovy mládeže. Natáčení bylo v roce 1968 zastaveno a ke konečnému sestřihu natočeného materiálu došlo až počátkem roku 1989. (oficiálny text distribútora)

Estetik 1

Film má podobný problém jako MandragoraWiktora Grodeckého - snaží se poukázat na tíživou životní situaci určité skupiny teenagerů, ovšem umělecké zpracování je katastrofální. Hlavním kamenem úrazu je obsazení hlavní role. Ivan Vyskočil je snad nejhorší herec všech dob. Jeho „cimrmanovské“ házení rameny, když se snaží předstírat pláč, mě opravdu pobavilo. Navíc se ve vedlejší roli objevil i můj „oblíbenec“ Vilém Besser. Ale i kdyby Bočan obsadil přesvědčivější herce, výsledek by vinou velmi slabého scénáře nebyl lepší. Jednu hvězdu za mrazivou a depresivní hudbu Vladimíra Klusáka. ()

brasek

Vskutku depresívny a surový film. Myslím si, že práve tá surovosť priťahuje diváka a drží ho pri obrazovke. Lenže ako píše kolega "dobytek", niektorí chovanci ústavu (Krampol, Sloup) sú o dosť starší ako mladý učiteľ v podaní Ivana Vyskočila a práve táto skutočnosť mi prekážala, proste asi aj niekde v Číne by rozpoznali vekový rozdiel. Na druhej strane však si neviem predstaviť Ivana Vyskočila ako zlého chovanca ústavu a napr. Václava Sloupa s jeho drsným ksichtom ako mladého učiteľa. ()

cinemafil

Tohle je master piece Hynka Bočana. Silný příběh, uvěřitelný scénář, I. Vyskočil zvládl roli učitele - vychpvatele dokonale. Syrový film o syrovém prostředí a otupělosti doby a povah. Tohle se komoušům do krámu nehodilo proto čekal na dokončení do převratu. 4* ()

Peršanka

Kniha byla výtečná. Tak jsem chtěla srovnat. No, pořád lepší kniha. Vylíčení poměrů se mohlo dít méně umělecky. Na chovancích bylo znát, že už mají pubertu za sebou, hlavně Krampol s Mažňákem. Škoda. Co se ale povedlo, bylo prosté svědectví kamery o zanedbání povinné péče nejen na areálu, ve kterém se natáčelo. Plus bufáče, dlaždičky, pasáže, špína....Bordel na nábřeží, kam si šel Vyskočil zabrečet. Blé! Smrt dizajnu. ()

joywork

Lepší čtyřka. Vče již bylo v recenzích zmíněno, takže jen zkratkovitě, čeho si na filmu nejvíce vážím : temná atmosféra , autenticita, jasně definovaná bezvýchodnost celého systému v našem státě, který se choval a vypadal v podstatě stejně jako zdejší ústav, akorát, že k plotu a před mířidla samopalníků na hranicích bylo o něco dál...nebylo kam uniknout. ()

giacobbe

Myšlenku závěru pokazilo debilní obsazení, Krampol(30let a 90 kg) jako chovanec a Vyskočil(22let a 70kg) jako vychovatel můžou podávat sebelepší výkon, stejně celek nepůsobí uvěřitelně. Připomínam si vzpomínku J.Krampola na natáčení Záhady hlavolamu(1968,r.H.Bočan): ,,Sloupovým se tenkrát narodilo druhý dítě, já se podruhý rozváděl a hráli jsme DĚTI !" ()

Nellie Lovett

Kam se hrabou všechny ty americké příběhy o učitelích, kteří celou třídu problematických dětí obrátí k lepšímu, objeví jejich inteligenci a genialitu a nakonec všichni žijí šťastně až do smrti. Tomuhle se říká příběh - drsný, syrový, beznadějný... I ti, v jejichž dobré stránky se dalo ještě doufat, si přijdou bouchnout. Nejhorší na tom je, že to takhle skutečně mohlo být a dost možná i bylo. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1990/91. Pasťák od Karla Misaře vyšel v roce 1969 a s Přestřelkou Jana Procházky to byly mé první knihy pořízené za své. Bočan začal točil ve stejném roce film a tak jsem se těšila na filmové zpracování, neb tehdy byl Ivan Vyskočil můj oblíbený herec ( např. Soukromá vichřice), ale musela jsem si díky vládnoucím omezencům počkat. Domnívám se, že je zde uvedeno špatné datum. Bočan film v roce 1969 ( ne 1968) úplně nedokončil a vrátil se k němu až po listopadu 89, kdy na něm ještě zapracoval. ()

Cvrčíno

Tak tohle je opravdu síla, málokterý film mnou dokázal takhle pohnout. Zkušenosti z podobných zařízení sice nemám, ale kdybych je měl popsat, udělal bych to přesně takhle. Mříže, šikana, mříže a zase šikana. Vyskočil se dostává do situace, kterou nechce zažít nikdo. Nesplní se mu takřka dokonaný sen, že bude učit v Praze, místo toho se dostane do zařízení, které z něj z něj začne vysávat ducha, a snad právě proto, že to s chovanci myslí vlastně dobře, se mu to nehezky vymstí. Obsazení rolí jak na straně chovanců, tak na straně vychovatelů je perfektní, zaujme především Krampol, který působí dojmem, že tam skutečně patří, nebo dobrák Sloup, který se nakonec stane právoplatným členem smečky. ()

matous1974

škoda, že soudruzi toto dílo před dokončením zakázali a šoupli do trezoru. tvůrci by jistě dokázali využít předlohu ještě "o hvězdičku lépe". naštěstí se v r.1990 film podařilo dokončit. velké díky České televizi za sobotní večery s českým filmem šedesátých let !!! ()

Pardalozo

Velice kvalitní kritika dřívější doby, a to nejen z pasťáku, degradace myšlení ,realizace je zde vidět v každém směru, mladý učitel znelíbený ve společnosti jež je uklizen do nápravného zařízení... Sám vlastně v pasťáku uvežněn s nenapravitelnými adolescenty utěšován slovy stejné oběti společnosti "Kdo se dneska dostane do Prahy"... A jinak Krampol a spol. BOMBA - Tady velíme my, seš v pasťáku, žer.... ()

cyglos

film, který i po letech má co říci a není na mávnutí rukou. vzniklo dílo, před kterým, díky jeho surovosti, umocněné dobou šedesátých let, smekám. jít do takového projektu v době, kdy sice "praskaly ledy", bylo navísost odvážné. nemá to nic společného s ideologickou propagandou šťastného budování socializmu. vychovatel je šikanovám ze dvou stran a situace nemá východisko. podle toho vypadá i konec filmu. záměr s postupným gradováním kontrastu obrazu v průběhu děje jen umocňuje bezvýchodnou situaci vychovatele. ()

Udet

..téměř zapomenutý snímek. ..drsné a špinavé prostředí polepšovny kde rozhoduje pouze pěstní právo silnějšího. Ivan Vyskočil zde kupodivu zahrál docela slušně, mělo to dobrý spád i děj.. ..rozhodně by to stálo za to občas připomenout.. ..mile potěšila i absence komunistické propagandy. ..rád se zase podívám.. ()

raininface

Tenhle film není žádné umělecké veledílo, ale je třeba přiznat, že míra jeho bezútěšnosti a depresivnosti je na český film krajně nezvyklá. ()

Lajan

Děj filmu je zpracován poněkud nudně, chybí tah na branku. Dramatický závěr to nezachrání - o to víc, že zkrat chovanců nepůsobí věrohodně. Většinou to bývá akce jednoho višinutého. Kolem r. 2000 jsem pracoval v Dět. diagnostickém ústavu, což je takový "soft" pasťák, kde se třídí zrno od plev (ti zlí jdou do "polepšovny" a hodnější do d.domovů). Některé momenty jsou podobné - např. v noci přivezou 15-tiletého grázlíka, tak jde pro jistotu na samotku. Jeden takový se přes noc nějak dostal na střechu a ráno bylo pozdvižení, protože vyhrožoval, že skočí. Až přivolaný psycholog jej dal do latě. Útěky byly celkem časté - nebylo v lidských silách jim v tom zabránit, pokud jsme je nechtěli držet stále zavřené v budově. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018

Napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipace nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a… (viac)