Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života. (Film Europe)

Yardak

Správně trhlý snímek, který pobaví i emocionálně dojme. Perfektní scénář a úžasná herecká sestava kralují filmu. Dánsko znovu dokazuje, že fakt umí! Rytíři spravedlnosti určitě patří mezi nejlepší filmy roku 2020! ()

Stanislaus

Jak se říká - "Náhoda je blbec!" - ale když se začnou náhody podezřele kupit na sebe, začíná jít do tuhého. Rytíři spravedlnosti staví do popředí dějovou kauzalitu (příčina-následek), která je v podstatě vlastní každému příběhu. V tomto případě je však tento všední dějový atribut opatřen líbivým námětem a doprovázen neuvěřitelně bizarní plejádou postaviček a spoustou momentů, v nichž se nešetřilo černým humorem, krví, pěstmi a nadávkami, přičemž se dostalo i na pár vážných scén ze života. Ať už se jednalo o náhodu, osud, omyl či algoritmus, Jensenův film je - nikoliv náhodou - solidní podívaná. ()

Flego

Žánrovo pestrý snímok dánskej produkcie prelietava od psychologickej drámy k čiernej komédii. Toto spektrum dodáva filmu potrebnú šťavu na aké sme zvyknutí v severských produkciach. Herecky je hviezdou Mads Mikkelsen, ale zbytočne nestrháva na seba pozornosť, ale necháva vyznieť aj ostatné bizarné postavičky. ()

Ivoshek

Dánsko je stejně velké jako české korunní země, ale neumím si představit, že by tu někdo dokázal něco takového natočit. Má to chytrej humor se spoustou detailů, perfektní akci, herce, atmosféru.... Asi to neni úplně na 5*, ale v kontextu Evropy to asi musim dát. I za ten vtip na konci. ()

TheEvilTwin

Taková divná žánrová spletitost, která kombinuje suchý humor, občasnou akci a mezildské drama, ale vyloženě v žádném stylu neexceluje, výsledek působí tak hodně zvláštně a já se po skončení ptám, co tím chtěl vlastně tvůrce říct a jaký je smysl filmu...? ()

HellFire

Další vynikající film z evropské produkce, kdy jsem měl pocit, že nesleduji herce na plátně, ale události z reálného života, ačkoliv přitažené za vlasy :). Obzvláště na Mikkelsenovi jde poznat, že když je pod vedením hollywoodských režisérů, jeho herecká výkonnost podstatně klesá. V rukou režisérů ze své domoviny jenom vzkvétá. Tady hraje vojáka, který se musí vrátit domů po nešťastné smrti své ženy, která zahyne při nehodě vlaku. Nebo to nebyla nehoda? On totiž ve stejném voze jel důležitý svědek, který měl svědčit proti místnímu mafiánovi. Poměrně rychle tedy zjišťujeme, že není vše tak, jak se může zdát a Mikkelsen se spolu s několika dalšími kamarády vydává na cestu odplaty. Mimochodem tomu říkám twist, Shyamalan by se mohl něčemu přiučit. P.S. A pak mi někdo povídejte, že je něco statisticky nepravděpodobné :). ()

Othello

Vlastně ideální návrat do prostoru kin. Je to přesně ten film, kde se každou chvíli směje jiná řada, protože škála humoru je tu skutečně široká. Občas zleva zazní "jau!" zezádu "ty vole!" a když před váma zalamentuje náhodný přísedící v jedný scéně "a sakra.", tak zamračeně pokyvujete hlavou. Třeba u akčních scén, který si v brutalitě nezadají s Garethem Edwardsem. Navíc je to skvělá chytačka povědomých ksichtů (Mia Goth ztloustla? Dylan Moran umí dánsky? Je to ten žabák z Nachtmahr?), který jsou ve skutečnosti někdo jinej. Osobně navíc mám slabost pro filmy, jejichž očistnou pointou je, jak je vlastně všechno jedno. Koneckonců jak jinak naložit s příběhem o tom, jak se křížová výprava mužských stereotypů (nejvíc ajťákovití ajťáci, nejvíc PTSD voják, nejvíc gay gay) mstí za smrt lady způsobem, v kterém jsou tak kovaní, že je to od základu s grácií zvrtaj. Pointa s Egyptem je totální FTW, u který se směju ještě teď jak to píšu. První Jensen, který mi sedl, ačkoli je v tom pořád jasně rozeznatelný. ()

Necrotongue

Tak mi zase jednou Dánové způsobili dobrou náladu:-) Jensenovi obvyklí podezřelí mi zprostředkovali náhled na to, jak to může vypadat, když téměř nezpochybnitelná fakta zvítězí nad lží a nenávistí, a já jsem se u toho po celou dobu skvěle bavil. A protože jsem se díval velmi pozorně, neuniklo mi, že do té vtipné, akční a krajně násilné zběsilosti dokázal Anders Thomas Jensen nenápadně podsunout i pořádnou dávku lidskosti, aniž by se jen přiblížil patetickým Amíkům. ()

mm13

Najkomerčnejší Jensen, čo so sebou nesie pár doslovností v inak brilantných dialógoch, ako aj - s výnimkou úvodných "zoznamovacích" minút - neprekvapujúci vývoj zápletky... a to žiaľ až do toho najsamozrejmejšieho finále. Ale ono to až tak nevadí, pretože kde pán autor mierne poľavil z pozície scenáristu (stále je to však v porovnaní s ostatným svetom výsostne originálna záležitosť), tam to temer do dokonalosti vybrúsil ako režisér. Kto nasadne, už nevystúpi! Rytieri spravodlivosti (len píšem ten názov a musím sa uchechtávať) sú niečo ako rekapitulujúci album od milovanej kapely, ktorá síce prišla o časť svojej drzosti a nespútanosti (odzbrojujúcej bezohľadnosti), ale ničomu sa nespreneverila... a šliape im to stále jedna radosť! Čo z toho, tak mi teraz napadá, robí ideálny materiál na prvé stretnutie. Hej, závidím tým, Jensenom zatiaľ nedotknutým. ()

luka4615

Hořkosladké komediální drama s příchutí několika výtečně smíchaných žánrů, která ve svém vybroušeném finále utahuje šrouby emocí až na absolutní maximum. Tak nějak takto bych v jedné větě popsal dánsky snímek Retfærdighedens ryttere, který se rovněž může pochlubit precizní režií, vrstevnatým scénářem a zejména skvěle napsanými a zahranými charaktery. Režisér Anders Thomas Jansen se všemi těmito atributy pracuje více než výborně, pročež se před Vámi na ploše čítající 116 minut rozprostře nekompromisní podívaná, která bravurně “přepíná” mezi žánry, takže se může velice pravděpodobně stát, že se chvíli budete smát trojici asociálních géniů, žasnout nad akčními scénami či se dojímat až k slzám u katarzí mezi jednotlivými postavami. Snímek Retfærdighedens ryttere Vás zkrátka svým neortodoxním pojetím chytne a už nepustí. A to je moc dobře. Výborná práce! ()

Morholt

Trojice geeků a válečný veterán jdou po zločineckém gangu, při něžm zemřela vojákova maželka. Z mého pohledu by bylo lepší, kdyby to Jensen pojal jako obyčejný akčňák s trochou té rodinné omáčky v podobě rozbitého vztahu otce a dcery. Neseděl mi komediální nádech, který Seveřanům většinou moc nevychází, nelíbil se mi nádech absurdity a celkově mě film nedonutil hledat v něm něco víc. Několikrát jsem sám sobě položil otázku, proč se na to vlastně dívám. Pár slušných a nekompromisních scén tu bylo a herecké obsazení je špičkové. O to je větší škoda, že výsledek na mě působil přinejlepším průměrně. 50% ()

ScarPoul

Jensen ako ho mám rád. Tentoraz hrané na drsnejšiu nôtu a s priznanou inšpiráciou v kauzálnosti ( teda v niečom čo je jeho zaužívaný trademark). Nesúrodá skupinka indivíduí sa snaží dostáť spravodlivosti a pritom sa snažia vyliečiť z predchádzajúcich tráum. Mikkelsen tradične v pohode. Rovnako aj všetci zúčastnení. Vykreslenie charakterov je skvelé. Má to množstvo čiernohumorných scén a zároveň to nezakolíše ani na sekundu v tom, v čom to chce zanechať určitý dojem. Little Drummer Boy je už potom len čerešničkou na torte. Rytieri spravodlivosti sú ukážkou špičkovej filmárčiny u tvorcu, čo má výrazný rukopis a stále sa systematicky vyvíja. Určite stojí za pozretie. ()

BoPo

Banda v zložení drsný voják a nadpriemerne inteligentní asociáli rieši starú známu vec, a to že náhody neexistujú. Mix žánrov, ktorý ako celok drží dobre pokope. Bohužiaľ nie každá ingredencia (žáner) poskytli rovnako kvalitné momenty. Čierna komédia a akčný film sa vydarili. Najväčšou hybnou silou sú dialógy, ktoré reálne jednoducho nezažijete. ()

mirekem

Rytíři paráda, tohle je kurva Jensen. Absurdní příběh, hláškující Páni herci, filozofování, akce, humor, drama, slzy, Lennartova vystrčená prdel. A k tomu jako třešnička hudba bratra Nikolaje Lie Kaase, Jeppeho. Jdu tomu nalepit 5 hvězd! ()

Lacike

Nečakané príjemné prekvapenie. Doteraz som videl 3 Jensenove filmy a ten jeho divný mix drámy a komédie s častokrát príliš brutálnymi a nepríjemnými postavami mi doteraz nikdy nesadol. Pritom sa v tých jeho filmoch zakaždým našla nejaká absurdná pamätihodná scéna. No a teraz mu to konečne vyšlo po každej stránke a všetky tie bizarnosti do seba perfektne zaklapli. Smutný príbeh o nevyspytateľnosti osudu, kde všetko so všetkým súvisí a zároveň na ničom z toho vlastne nezáleží a nemá cenu v tom hľadať zmysel. Zároveň je tu v tých tragických osudoch chudákov s rôznymi obsedantnými poruchami aj množstvo komických scén pri ktorých sa divák smeje s nimi nad ich životným príbehom, pretože chápe, že inak by sa zbláznili. Toho typického príliš zatvrdeného drsniaka, ktorý sa zubami nechtami odmieta zmeniť, na ktorých si Jensen potrpí, si tentokrát zahral Mads Mikkelsen. Vďaka nemu dokáže v divákovi vzbudiť sympatie aj keď sa až príliš dlho správa ku všetkým okolo seba ako kokot. No a keď mu to konečne docvakne, tam mu divák s nadšením udelí rozhrešenie. Po dlhšej dobe ma nejaký film dojal a nečakal som, že to bude práve film od Jensena. Film ďalej ponúka aj nejaké tie myšlienky zamyslenie. Či už filozofické alebo morálne. Okorenené to je aj štipkou akcie. Poctivé prestrelky bez CGI. Hneď to vyzerá a aj znie oveľa intenzívnejšie ako ten klasický trápny digibordel. A aj tie headshoty majú poriadne grády. Nie ako tie bezzubé nekonečne nudné priestrely vo Wickovi alebo tej nedávnej tragédie od Snydera. Proste celkovo som nadšený a dávam silných 8/10 a verím, že po ďalšom zhliadnutí pôjdem s hodnotením ešte vyššie. Bravó Jensen. Neverím, že tento film ešte niekedy prekonáš, ale díky ti za aspoň jednu ultimatívnu pecku. ()

Padme_Anakin

Skvělý, prostě jedním slovem skvělý, tenhle svěží vítr z dánských filmových vod mě moc příjemně ovanul a zamlouval se mi.. Nekompromisní Mads Mikkelsen plní své hrozby jednu za druhou, ani jsem nestihla počítat mrtvoly, a toho drsného vojáka jsem mu uvěřila lusknutím prstů.. Nikolaj Lie Kaas jako Otto fantastický, sedla jsem na lep těm jeho teoriím ve vteřině.. Mladý Gustav Lindh sehrál zajímavou postavu Bodashky parádně a svým starším kolegům zdatně sekundoval.. Celkově absolutní spokojenost, snoubení všech žánrů naprosto nenásilné, od rodinného dramatu přes černou komedii ke krvavé akci a pochvalu vlastně zaslouží všichni zúčastnění, byli úžasní.. ()

vurhor

Dánský komediální revenge thriller, který je okořeněný ždibcem rodinného dramatu. No to člověku přece nesmí ujít! Riders of Justice možná nemají nejoriginálnější zápletku, nápady a akci, ale zato si to vynahrazují naprosto skvělou ustředí čtveřicí, která se skládá ze samých sympaťáků. Jejich interakce mezi sebou je možná na filmu to nejlepší, přičemž si tím hodně kompenzuje určité nedostatky v samotném vyprávění, které po celou dobu tak nějak divně balancuje na plotě a neví, na jakou stranu má vlastně přepadnout. Divákovi to ale zas tak vadit nemusí, protože chemie mezi jednotlivými charaktery je natolik uvěřitelná, že to klíďo může odsunou na druhou kolej. Onen motiv kauzality je hezký bonus, ale film by se úplně v poho obešel i bez něj, nicméně dobře se pojil na dějovou linku s Mikkelsenovo rodinou, která zase svým tématem ztráty, truchlení a vzájemného nepochopení dobře doplňovala rozvoj jeho charakteru. Ten chvilkama skromný, chvilkama ujetý humor tam seděl náramně, plus tvořil velkou součást onoho sympatického kouzla, kterým celý film vyzařoval. Ve výsledku správně bizarní a zábavná severská podívaná, ovšem Chlast se mi od těch Dánů přeci jen líbil o něco víc. Průměrné 4* ()

PauloZ

Výborně napsané! Jak charaktery tak samotný příběh, který se z počátku může zdát klišoidním, ale je to se solidním zvratem. Celé to pak taky hezky funguju po emoční a hodnotové stránce. Spokojenost! ()

ArsenalEagle

Dáni se v posledních letech jistojistě stávají mými nejoblíbenějšími evropskými filmaři a není to jen a pouze zásluha zas a znovu vynikajícího Madse, byť mám pocit, jakoby zvyšoval kvality všech svých kolegů. Perfektní zabrouzdání do studia statistik a náhod, kterým nás provedou hned 3 skutečně pozoruhodná geekská individua, jež spojila síly s jejich naprostým protikladem, toť dosud nejukrutnějším, nejdrsnějším a nejnabušenějším Madsem Mikkelsenem. Příběh je vynikající a výborně pracuje se zrovna zvolenými žánry, přičemž komediální vložka je až překvapivě malá (člověk by s podobnou partou čekal řachu srandy), ale je příjemně a decentně úsměvná. Snad poprvé v životě vidím ve filmu vkusně zakomponovanou lgbt (pokud tedy nešlo jen o nucenou prostituci), která není nijak násilná a ničemu nevadí - ono to fakt jde! Rozuzlení zápletky kauzalit je neuvěřitelné a funguje. Nebudu přehánět, když přiznám, že jde o jeden z nejlepších filmů posledních let. Nečekaně propracovaný film, hrající si perfektně s detaily a je prostě PERFEKTNÍ. Né snad, že by se okamžitě stal mým oblíbeným, ale zpracování a celkově film samotný, je bez nadsázky skandinávskou perlou. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)