Neviňátka

• Nórsko De uskyldige (viac)

Film sleduje čtyři děti, které se spřátelí během letních prázdnin. Když se ocitnou bez dozoru dospělých, objeví v sobě skryté schopnosti. Rozhodnou se je prozkoumat na hřišti a v nedalekém lese. Jejich nevinná hra však nabere temný spád a odstartuje sled podivných událostí. (Cinemax)

Chrustyn

Čekal jsem něco trochu podobného, jako byla kdysi nízkorozpočtová Kronika. Bohužel seveřani na to jdou jinak a přináší zdlouhavý a pomalu gradující film o psychicky narušených a mimořádně nebezpečných fakanech, kteří objevují své nadpřirozené schopnosti a nepřinese to nic dobrého. Film v divákovi zanechá pár šokujících scén (kočka) ale jinak vyzní naprázdno a závěr není tak strhující, jak děj sliboval. ()

Marze

Pribeh o objevovani krutosti s krasnym charakterovym obloukem postav. Jak rekl Vladimir Komarek na jedne ze svych vynikajicich prednasek pro verejnost "Dejte detem samopaly a to uvidite". ()

TheEvilTwin

Prvních 40 minut jsem si říkal, jestli vůbec koukám na stejný film jako ostatní, protože takhle dlouhých 40 minut bylo celkem těžké překousnout. Nápad se tvůrcům určitě zapřít nedá, ale nic jiného ve filmu pozitivně nevidím, a to ať už přes celkový průběh, kdy se ve dvou hodinách nic moc nestane, tak i přes konečnou výpovědní stránku filmu, která má nulový přínos a netuším, co chce režisér výsledkem říct. Máme tady 4 divné děti, ty zničehonic objeví schopnosti, ale jeden z nich má bohužel trauma z dětství, a tak začne na potkání necitelně zabíjet lidi. Konec. Tečka. Nic víc. Herecky průměrné, vizuálně klasicky severské, z hlediska tempa pomalé, atmosfericky nic moc a celkově podprůměrné. Čekal jsem drsné hororové xmeny, dostal jsem drama o dětech s dvěma drsnými scénami a z toho fakt nejsem spokojený... ()

JASON_X

Seversky strohá, lehce artová, pomalá, nepodbízivá a extrémně nekomerční variace na X-Meny. S tím rozdílem, že v rolích "mutantů" tu neexhibují vystajlovaní týnejdžři nebo herecké celebritní primadony, ale děti, které jsou naprosto přirozené a neuvěřitelně uvěřitelné. A taky s tím rozdílem, že tyhle "X-Kids" spolu bojují opravdu na život a na smrt a jejich "hry" jsou smrtelně vážné a nebezpečné. Nebýt toho, že mě neradostný děj uvedl do mírné deprese a nádavkem mě ještě notně znechutila ošklivost a multirasovost norského maloměstského sídliště, dal bych asi pátou. ()

BoPo

Nemálo krát použitá zápletka, kde malá skupinka ľudí zistí, že má určité zvláštne schopnosti. Postupne ich objavujú, testujú, naberajú dovednosti. Samozrejme príde ku klasickému zvratu, kedy sa niekto vydá na temnú stranu sily a začne škodiť ostatným. Čím sa Neviňátka odlišujú je skvelý detský casting (veriť sa dalo všetkým a všetko) a kulisy nórskeho sídliska. Najväčšie mínus je rozťahanosť. Minimálne polhodinu by išlo vyhodiť a príbehovo by som o nič neprišiel. Zároveň keď už mali odvahu zobrazovať detské násilie s bolestnými či až fatálnymi následkami, tak finále odprezentovali pomerne v kľude. Bol tu potenciál k skutočne hororovému rozuzleniu, ktoré mohlo dojmy posunúť o level vyššie. ()

M.i.k.e

Norové si půjčili jádro z Kroniky, hlavní role obsadili skvělými dětmi a servírují divákům extrémně pomalý, ale atmosfericky brilantní thriller s příměsí hororu, který postupem času víc a víc zalézá za nehty. Holt, když se umí pracovat s atmosférou, tak není třeba velkých efektů a bohatě stačí jen upřený pohled a trochu té chvějící se země...70% ()

moviefreak

Strašne pomalé, komorné, minimalistické ale neskutočne brutálne. Detská nevinnosť a ich pohľad na svet sa môže aj nevinnou hrou náhle zmeniť na poriadny horor, pokiaľ tie deti v sebe objavia "nadprirodzené schopnosti". WTF som to teraz videl? Dánska Akira? Chcem viac!!! ()

dubinak

Nadmíru znepokojivý severský temný úkaz, který hodně těží z velmi originálního nápadu a svojí surovou atmosférou potěší ne jednoho milovníka studených dramat. Vidět to někde na festivalu v plném sále, určitě dám aspoň ty čtyři, nicméně na to, jak je to příběhově vlastně poměrně prázdné a nedynamické, je ta téměř dvouhodinová stopáž s ohledem na extrémní slow burn tempo hodně na škodu. Takhle jsem měla co dělat, aby mě to neukolébalo, ač mě to vlastně bavilo. Ostříhat to o ty utahané scény před samotnou "akcí" a dát tomu trochu spád, jistě by se mi to vrylo pod kůži ještě víc. Tímhle stylem je to pro mě taková pěkná trojka, která by ovšem neměla upadnout v zapomnění. ()

Immortal17

Viděli jste Srbský film, Grotesque nebo Zkažená mládež?! S největší pravděpodobností bych tento film zařadila přesně do této kategorie otřesných snímků. V prvních zhruba dvaceti minutách filmu jsem pocítila neskutečný záchvěv hrůzy, kdy jsem byla nucena, doslova, zavírat oči a hlasitě prosit, aby to skončilo. Tohle se, přátelé, stává pouze ve výjimečných případech, kdy režisér absolutně nezná žádné skrupule a s divákem má nula soucitu. Některé scény byly opravdu těžké sousto, obzvlášť tedy ta první, kdy jsem sbírala veškerou svou odvahu film vůbec dokoukat do konce. Popadl mě svíravý pocit na hrudi, a obavy, že se počínání ve filmu bude opakovat, trvaly snad celých 117 minut. Abych se vyhnula posttraumatické stresové poruše se slovy „Teď opravdu nemohu jít spát nebo budu mít noční můry “ (které jsem měla i přesto, jen si ale stěží vybavuji přesný děj), byla jsem nucena si po skončení tohoto filmu podívat na malinko "klidnější" snímek. Překvapuje vás tedy potom určitě, že hodnotím film 4*. To proto, že děj vyzobrazuje skutečný krutý život a některé reálné situace, ze kterých je nám zle i v našem skutečném světě, nikoliv jen na obrazovce, když nepomyslím na fakt, že tady všechno vznikalo malinko jinak. ()

Qitek

Pomalé, ale o to více intenzivní a hlavně prožité. Neodtažité, což má u mě plusy navíc. Vůbec nechápu z výkonů dětských herců! Originální a nečekaně děsivé. Skvělost ()

Tosi

Dětskej film, kterej je pro děti mimořádně nevhodnej. Ta nenápadně se utahující smyčka dětský nadpřirozený síly byla zlověstnější než kdejakej horor a popravdě myslím, že hodně rodičů bude mít u sledování problémy. ()

Sfinkter

Nepříjemný film s dominancí dětské krutosti a bezohlednosti, ve kterém bohužel nenajdete nic pozitivního. Dobře natočené, dětské role přesvědčivé, ale nikdo nebude vyhledávat takovouto depresi vícekrát. ()

Hennesy

Tak toto škandinávskym bratom vyšlo. Precízne a premyslene natočený film, ktorý rovnako dobre funguje vo viacerých rovinách. Mrazivé to je ale že sakramentsky, napätie a ohrozenie je hmatateľné na každom kroku. No na druhej strane je to aj rovnako silné v zobrazení citlivého a zraniteľného detského sveta, ich vzťahov, dobrých rodičov, horších rodičov. Na pozadí hororového námetu sa tu odohráva oveľa viac. Je to taký Scanners pre náročných a trpezlivých, liznutý Shiningom...na nórskom sídlisku. Určite nie prvoplánový, ale prekvapivo komplexný a dobre zvládnutý film, ktorý rozhodne patrí do červených čísel. ()

xLIGHTx

Škandinávia sa predviedla zase v dobrom svetle. Horor o deťoch, so sociálno-dramatickým presahom prevažne odohrávajúci sa cez deň počas ich nevinných hrátok ;) a je teda občas poriadne znepokojivý. Hlavný detský záporák akurátne vybratý, aj hlavné detské predstaviteľky dobre zvolené a prirodzene hrajúce. Dĺžka filmu je takmer dve hodiny, ale nuda nehrozila. Snímka sa v niektorých smeroch podobá na staršiu Kroniku (aktuálny škandinávsky De Uskyldige je komornejší a viac sa drží pri zemi, asi i preto mi viac sedel. Ale môže/nemusí to byť i o tom, že čo divák vidí z oboch filmov ako prvé, to bude možno preferovať. Ťažko napísať, zase podobné snímky to sú, ale nie rovnaké.). A hoci niektoré otázky zostali nezodpovedané, tak za štyroch Eskilov Vogtov, teda, zaslúžené štyri hviezdy. ;) ()

herr_carter

Mrazivě severský, tak jak to prostě lidé ze severu umí - přijde mi, že děti ze skandinávského poloostrova obecně patří k těm nejtalentovanějším a nejvíce přirozeným hercům na světě. Už jsem viděl filmů nespočet a nikdy nezklamou, stejně jako zde - partička děcek na sídlišti, jejíž členové oplývají zajímavým telepatickým vnímáním a ještě k tomu tím mohou sami sebe navzájem ovládat. Vskutku zajímavý a napínavý film, odehrávající se pouze na území malého sídliště.......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()