Študent (Dustin Hoffman) sa nevedomky pripletie do smrtiacej medzinárodnej konšpiračnej hry, ktorú rozohral nacistický vojnový zločinec na úteku (Laurence Olivier). Sadistický vrah ide tvrdo za svojim cieľom, ktorým je zásielka diamantov. (RTVS)

GTS_PUNK

Režisér John Schlesinger, ktorý dokázal sedem rokov pred premiérou tohto snímku nakrútiť skvelého Midnight Cowboya, sa vracia do prostredia večne špinavého a odpudivého New Yorku. Tentokrát tu však nezasadzuje príbeh o hľadaní vlastnej identity vo veľkom svete, ale zameriava sa na prvky "run & chase", ako aj na osobnú pomstu a očistenie rodinného mena. A to všetko na pozadí dozvukov udalostí z druhej svetovej vojny a nacistami ukradnutých diamantov. V hlavnej úlohe s Dustinom Hoffmanom ako obeťou a pomstiteľom v jednej osobe. Hoci samotný námet nie je najhorší, prevedenie už vypovedá o čomsi inom. Z pomerne zdĺhavého a neprehľadného začiatku, v ktorom chvíľu trvá zorientovať sa, sa postupne dej vypracováva do podoby zamotaného thrilleru, v ktorom nemôže hlavná postava veriť nikomu a bojovať musí proti všetkým. "Rozpytvávať" dej do väčšej hĺbky nemá zmysel, stačí podotknúť, že je celý podfarbený chamtivosťou, pomstou, čiastočne politikou a snahou zabehnúť čo možno najlepší čas. Do veľkej miery zamrzí aj skutočnosť, že výprava nenecháva vyniknúť dobový New York. Ach, ty špinavá kráska, ktorá, bohužiaľ, zostávaš skrytá. Marathon Man určite nie je takým dobrým krimi thrillerom, než ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dokonca by sa dal označiť ako sklamanie, ktoré si divák zapamätá snáď len kvôli Laurencovi Olivierovi v úlohe diabolského nacistického zubára. Tomu v tomto prípade miesto medzi najväčšími zápornými postavami filmovej histórie právom patrí. Ak však snímok pojmeme ako celok, hádam by naozaj bolo zaujímavejšie sledovať príbeh o tom, ako sa Dustin Hoffman pripravuje na maratón. ()

Rohrbacher

Skvěle zrežírovaný, bezchybně zahraný a napsaný přesně tak, aby měla každá scéna a vlastně i každá proprieta ve scénáři nějaký silný význam pro děj. Scéna v židovské čtvrti, kdy se dostáváme hlavnímu záporákovy pod kůži, považuji za jednu z nejintenzivnějších filmových scén vůbec. Po téměř padesáti letech stále perfektně fungující a strhující thriller. ()

Kobitch

Film postupně odkrývá jednotlivé vrstvy a pokud o něm na startu nic nevíte, jste s další a další vrstvou více vtahováni do spletitého děje. Prvních pár desítek minut jsem netušil, co se děje, ale postupně to zaklapávalo víc a víc, až se nakonec objevil celý obrázek. Trochu mi vadilo naivní počínání hlavní postavy, kam se mi vlastně Hoffman typově ani moc nehodil. ()

Taffey

Vynikající film. Takové se dnes už netočí. Ne, že by se dnes dobré filmy netočily, ale ne tímhle stylem, který je mi velmi blízký. ()

Robbi

Málokdo si uvědomí jednu věc - Schlesinger tu režijně pokračoval v duchu svého podílu v dokumentárním filmu VIDĚNO OSMI. V některých scénách si pohrává s nervy diváka daleko víc, než drásajícími scénami na zubařské židli. Mám na mysli třeba onu malou chvilku před operou, kdy na Roye Scheidera vyskočí ze tmy fotbalový míč. Vzpomínám si, že v kině náhle zavládlo na vteřinu mrazivé ticho a pak se rozléhal šepot - teď to bouchne... Kdo četl knihu, bude možná mírně zklamán, kdo ne, nedá na Maratónce dopustit. Já osobně v něm vidím mnohavrstvenný příběh a i když ono proslulé "Je to bezpečné" hodně utkví v paměti, Maratónce je potřeba vnímat jako celek. ()

crjules

,, Is it safe ?" Priznam, prvnich 50minut filmu me nejak neoslnilo. Pomalu jsem se zacinal nudit ale okolo one padesate minuty, ve scene s veceri a Scheiderovym lisackym vyslechem se vse zacalo otacet. A najednou k memu prekvapeni, napeti a drama jako hrom! Par much se najit da (prvni pule, prekombinovane sceny, jak se tu casto pise, prkeni unosci) , ale davam bez vahani **** . Film mel u me premieru prave dnes, 05.08.2008(hanba, vim :) ) a kdyz se podivam na datum jeho vzniku - 1976 ,mohu pouze smeknout! Takovych filmu se uz dnes bohuzel moc netoci. ()

Tamdydam

Čiší z toho kvalita staré školy, ale ve výsledku mě to nenadchlo. V nejnapínavějších pasážích bych ocenil trochu víc uvěřitolnosti ( neschopnost některých agentů byla občas opravdu nevěrohodná ) a hlavně méně překombinovaný děj. Ale jinak, jak říkám, kvalita ()

Rodin

Čtyři dám. Nicméně celkově spíš zklamání, které bylo přece jen kompenzováno výbornými hereckými Dustina Hoffmana, Lawrence Oliviera a Roye Scheidera. Ani oni však nebyli schopni dorovnat nepopiratelnou a v tomto případě nedosaženou hodnotu literární předlohy. ()

merlik

Napínavý thriler, nevyhýbající se klišé příběhu, několik originálních scén, mistrovské herecké výkony Laurence Oliviera a Dustina Hoffmana. ()

denulik

Mala som pocit, že v strižni spojili dohromady minimálne dva filmy. Ten príbeh vlastne nedával zmysel, postavy konali nelogicky, ja vlastne netuším, prečo celý ten masaker. Úvodná scéna s dvoma zúrivými dedkami na smiech, takto nekonajú ani besní dôchodcovia v Rusku, nieto v civilizovanom svete. Hoffman a Olivier už klasicky dobrí, k zubárovi tak skoro nepáchnem, ale ako celok sklamanie zo slabého príbehu. ()

celticek

Za plnou palbu to není, ale jsem rád, že to mám konečně za sebou. Nevěděl jsem, do čeho jdu a to bylo ku prospěchu věci. Bílý Anděl je vskutku ďábelský, nejvíce mě pobavila scéna, kdy šmikne Žida, který ho pozná ve zlatnictví. Hofmann exceluje, Scheider taky fajn. Přehledné je to dostatečně. Nikoho to myslím neurazí. ()

Brooks

Veľmi pozvoľna sa rozbiehajúci thriller s trochu prekombinovanou, kostrbato rozvíjanou zápletkou. Do tuhého začne ísť až v druhej polovici. Scéna "dentálnej hygieny" je rozhodne nezabudnuteľná, ale ešte lepší mi prišiel nacistov útek židovskou štvrťou. Finále mi naopak prišlo slabšie. Najväčším pozitívom sú tu herecké výkony Dustina Hoffmana a diabolského Laurenca Oliviera. ()

mac000

Thomas "Babe" Levy je vtažen do mezinárodního spiknutí kolem ukrývajícího se nacistického válečného zločince Christiana Szella a velké skrýše diamantů. Babe se přitom dozvídá, že po něm jdou Szellovi spolupracovníci v domnění, že mu jeho zavražděny bratr "Doc" Levy před svou smrtí předal citlivé informace. Protože Babe neví nic o tom, co se děje a proč se tak děje, musí se rozhodnout, komu může a komu nemůže věřit. Tím, jak postupně zjišťuje, co se kolem něj děje, se jeho problém se Szellem stává osobním. Skvěle zpracovaný thriller s řadou dnes již klasických akčních scén. Hoffman i Olivier jsou vynikající ! ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Herec vedl. role Laurence Olivier. Nominace 4 : Režie, Herec Dustim Hoffman, herečka vedl. role Marthe Keller, Scénář ....... Bafta 2 nominace : Herec Dustin Hoffman, Střih. ()

huzgi

Ve své době velmi vzrušující. Pamatuji tu hloubku zážitku jako náctiletý v kině na malém městě v tuhém komunismu. Dnes už malinko vyčpělý, přesto filmařsky velmo poctivý snímek. ()

Numerobis

Pro mě tak trochu zakladatel žánru "moderní jednohrdinový thriller proti všem". Akorát Hoffmanovi věřit studentíka potom, co hrál před sedmi lety starýho zlodějíčka? ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (viac)