25 rokov neviny

(festivalový názov)
  • Česko 25 let neviny (festivalový názov) (viac)
Poľsko, 2020, 112 min

Réžia:

Jan Holoubek

Scenár:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (viac)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

UhLee

(9,5/10). Druhá zkušenost s polskou kinematografií a opět se jedná o naprostý klenot. 25 let neviny je srdceryvným příběhem, který psal sám život. To je na tom to nejvíc děsivé a toto zjištění útočí přímo na srdce diváka. Brutalita celého filmu ještě umocňuje celkový zážitek z tohoto silného dramatu. Herecké výkony jsou na velmi vysoké úrovni. Mimika Tomka Komendy je všeříkající a v divákovi se odehrává plejáda emocí. Odehrává se v něm boj se zlostí, protože spravedlnost je slepá a bezmoc vyčíslitelná. Prožívá také lidský soucit a v konečné důsledku také úlevu, když se případ začne ubírat tím správným směrem. Zážitek to byl velice intenzivní a za poslední dobu asi nejlepší drama, které jsem měl možnost vidět. Budu ve velkém vyhlížet další polské projekty, protože mi naši sousedé ukázali, že opravdu umí. Řemeslo je tady cítit v každé minutě ať po stránce hudební, anebo kamerové. Detektivní vyšetřování je navíc natolik poutavé, že divák nemá šanci ani na chvíli vydechnout a jenom hltá jednu scénu za druhou. ()

jedna_vrana

„Keď má človek smolu, prichytia ho na hruškách aj vtedy, keď lezie na čerešňu.“ (slovenské príslovie). Tomek je presne ten typ chlapca, na ktorého päty sa lepí smola, lebo je to pre ňu vhodný typ. Pred očami sa vám odohráva zúfalstvo jednej rodiny. Je zbytočné klásť si otázky, ako systém môže dopustiť toľko chýb, nespravodlivosti a tolerovanej krutosti. Ale predstava, že by sa vám niečo podobné mohlo stať, si vás nájde uprostred filmu a budete mať zimomriavky. Ako vám systém vráti more strateného času? To je na celom prípade najstrašnejšie. Naozaj autentický filmový zážitok. ()

octopuska

Pro mě asi nej film za poslední dobu od našich černoprdelnických sousedů ze severu, co jsem viděla. A to točí kurva dobrý filmy. Rozsekalo mě to na hadry a poslední půlhodinu nešly krokodýlí slzy zastavit. Tomek je tak trochu, jako náš Otík Rákosník. Takovej hodnej prosťáček, který je ideální typ na nespravedlivé odsouzení, protože se neumí pořádně bránit. Piotr ho zahrál geniálně. Takhle zmanipulovat vyšetřování a odsoudit nevinného jen, aby byly velké prémie a pochvala, to chce extra velký koule, to se musí nechat. Z těch úřednickejch, státních zmrdů, kteří mají v rukou rozhodovaní o vinně a nevinně a kasírojou těžký love, jen vezmete za kliku od kanclu, mně bylo na zvracení. Zajímalo by mě kolik nevinných bylo a je neprávem odsouzených, to musí být síla. Navíc za znásilnění a zabití nezletilé, to je kriminál, jako peklo na zemi, protože na tomto zločinu si mukli, extrémně pochutnají a odsouzeného si vychutnají, až do konce. Dlouhověkost nelze očekávat. Tomek si prošel očistcem, aby se díky jednomu opravdovému a šlechetnému policajtovi nakonec po dlouhých letech zachránil. Ale naprosto zlomený a poznamenaný hrůzami vězení. Scéna, kdy se vrátí domů a u jídla se ptá, jestli si smí vzít kolu, to jsem byla fakt hotová. Peníze nemůžou tuto křivdu a utrpení ani zdaleka vyvážit. Tohle je skvost a jeden z nejsilnějších filmů z vězeňského prostředí a ještě podle skutečnosti. ()

Tosi

Drsné polské drama zbavené jakkýkoliv příjemných okamžiků, a možná proto má záhadnou přitažlivost. Nad chudákem Tomkem naštěstí bděli dva strážní andělé, jeho matka a ten policajt, který znovu otevřel případ a Tomka dostal po 18 letech z basy. Stejně myslím, že z toho, co ve vězení zažil, nemůže člověk zůstat normální. Sám Tomasz Komenda po propuštění prohlásil: "Skončila moje noční můra. Ti lidé, co mě zavřeli, nemají srdce. Dnes je konec toho, co se nikdy nemělo stát. Žádné peníze mi nevynahradí 18 let." ()

Zek

Ono je vlastně úplně jedno, jaké státní zřízení v dané zemi je. Pokud jsou policajti a Justice zmrdi, kterým je absolutně jedno, že pošlou do basy nevinného člověka a vraha nechají v klidu běhat na svobodě, aby mohl dál řádit, tak vám nepomůže prostě nikdo. Nejhorší musí být, pro člověka ta bezmoc a beznaděj, kdy proti vám jdou, právě ti co vám mají pomoct. ()

lucascus

Uff. Tak to je masakr, z toho se budu dostávat ještě hodně dlouho. Jak to ti Poláci sakra dělají, že v každém roce vytvoří několik filmů nejvyšší jakosti? Proč to nejde u nás? ()

vyfuk

Nečekal bych Shawshank a možná je to tak dobře. Dočkali jsme se nějakého dalšího polského zázraku, který dokonce v českých vodách nečekaně rezonuje v tabulce. A to ani nevyšel v kině. Film je natočený ve vší výsosti ve zcela skvělém stylu, ale asi bych to nebral jako klasický filmový i scénářový zážitek. Především v tom, že se ve filmu v polovině odnikud objeví deus ex machina detektiv, který to chce prostě vyřešit a nikdo moc neřeší kde a jak se vzal. To samé občas drhne v tom, že tři roky ve filmu projedou během dvou vteřin a režie moc ani nedává možnost z toho nějak čerpat. A nebo to vzít trochu hladce. Ale to je občas ten úděl. I tak jsem rád, že lidský a reálný  příběh se dostal i k nám. S tím, že Slováci a Poláci se stále drží toho, že se nebojí nahlédnout do reálných a sociálních témat poslední doby nebo národní doby obecně. Hlavně, že u nás běží další romantická hahamedie. ()

remy

To šílené zdejší hodnocení mě ani trochu nepřekvapuje.Přeceněný, prvoplánově dojemný a v ničem neobjevný příběh o nespravedlivém odsouzení, kterých existuje stovky, ale mnoho z nich skýtá atraktivnější háv. Zaujmout může snad jen ty, kteří v životě nic podobného neviděli. 25 let neviny nepřináší do svého ranku absolutně nic nového a za pozornost tak moc nestojí. To je všechno. ()

Maynard.

Wau. Jeden z top filmů, který sem snad letos viděl. Rozhodně jeden z těch nezapomenutelných a brutálně drsných. Lidský příběh (esi se tomu peklu v polským vězení dá vůbec říkat "lidskost"), kterej se zakládá na pravdivým příběhu, z čehož naprosto mrazí. Asi se tomu nedá uplně říkat vězeňskej film, páč se tam toho dost odehrává i za zdmi, hlavně mraky flashbacků a vzpomínek. Rejža si s tím fakt pohrál a mě absolutně odrovnal. Na to, že je to film z polský dílny, tak je to fakt dokonalost sama. Za mě překvapení roku a nejlepší polskej film, co sem kdy viděl. Jo a 2.nejlepší vězeňskej... Mistrovský umění!!! ()

Autenticita

Dost věrně a přesvědčivě natočené selhání. Hrůza. Asi už se na to víckrát nepodívám, ale některé scény si beztak budu pamatovat dlouho. Taky se nemůžu zbavit dojmu, že kdyby ten odhodlaný kriminalista nechodil na ryby s těmi správnými lidmi, že by nebylo o čem točit. ()

borec999

Príbeh je to bez debaty smutný a poľutovaniahodný. Poliaci znova vytiahli ťažkú tému a znova ukázali, že takéto filmy im idú. Nepopieram kvality filmu, ani to že niektoré scény vo väznici boli veľmi nepríjemné. No vyššie ako na 3* ísť nemôžem z 2 dôvodov- prvým bola príliš veľká predvídateľnosť deja a tým druhým, že filmov na podobnú tému som už pár videl a mal som pri sledovaní pocit že všetko z toho čo tu bolo som už videl niekde inde. Vo výsledku je to dráma s pár nepeknými momentami, ktorá si neberie servítku pred ústa a ukazuje, že aj v dnešnej dobe si môžete odsedieť 25 rokov v base za nič. Ale určite ma nezasiahla ani nerozložila takým spôsobom aby som si ju výraznejšie zapamätal. Vzhľadom na 89%, ktoré film drží v čase môjho komentáru, "len" nadpriemer a 60% ()

jakeer

Je to natočené naozaj verne, film pojednáva o strašlivom životnom príbehu. No ani filmom o holokauste nedávame automaticky plné hodnotenie a prihliadame aj na remeselné kvality. S výnimkou predstaviteľa hlavnej postavy sa tu nestretávame s ktovie akým svetovým herectvom. Neodpustíme si ani niektoré klišé, napríklad hrdina sa čuduje, že telefón vďaka GPS rozpráva (aby sa demonštrovalo ako dlho je už zavretý - pritom v base smartfón určite nevidel, že jo). Nemožno sa vyhnúť inému filmu s takmer totožnou problematikou, ktorý som videl pred pár mesiacmi a ktorý bol nakrútený dokonale - Présumé coupable. ()

Honzeek95

Polská verze českého Kajínka se velice vydařila. Nicméně, 5 hvězd dát nemohu. Ten námět je tak neuvěřitelně jednoduchý, že i kdyby byl ztvárněn sebelíp, tak nemohu dát plné hodnocení. Přesto nemám filmu co vytknout. Zajímavý pocit. ()

Rozjimatel

"A vazelinu na mazanie prdele máš? Máš, kurva, alebo nie? "Nemám." Tak to ťa bude bolieť prdel."     Mimoriadne silná dráma podľa skutočných udalostí, ktorá v niečom pripomína Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) (pár spoločných prvkov), ale ešte viac Nepravého muža (1956), keďže ten je tiež podľa skutočnosti a v podstate tiež tam nejaká krava zničila život slušnému človeku a aj celej jeho rodine. Zakríknutý hlavný hrdina Tomasz Komenda (výborný Piotr Trojan) si prejde doslova peklom - akoby nestačilo, že je neprávom odsúdený (pôvodný trest 12 rokov sa najskôr zvýši na 15 a neskôr na 25 rokov), ale ešte k tomu zažije priam masaker vo väzení, kde "spravodlivosť" berú do svojich rúk samozvaní sudcovia i vykonávatelia trestu (scény vo väzení sú veľmi silné). Spočiatku je to rozprávanie akési zmätené, keď som sa niekedy nevedel zorientovať v čase, v akom sa dej odohráva a občas som sa strácal i v postavách. Na druhej strane si ale film zachováva istú tajuplnosť, keďže presne nevieme, čo sa stalo a ako sa to stalo a dokáže si celkom zručne udržiavať aj znepokojivé napätie. Z hercov by som rád pochválil ešte výbornú Agatu Kuleszu v role matky, čo je taká silná a aj celkom  inteligentná postava. Na celej veci je inak veľmi smutné to, že keby sa v tom nezačal vŕtať jeden poctivý policajt, nikdy by to policajno-advokátsko-súdnické svinstvo nevyšlo najavo (a nevinný človek by trpel až doteraz, ak by to zázrakom prežil). Ani si radšej nechcem predstavovať, koľko je (bolo) ďalších Tomaszov Komendov a do akej miery je tento prípad iba vrcholcom ľadovca.     "Chcete, pán prokurátor, povedať, že tri inštancie, vrátane tej našej, všetky expertízy, odborníci, policajti, pochybili?" ()

Renfield

Neuvěřitelný a filmově velmi nekompromisně pojatý příběh Tomka Komendy, jemuž žádné odškodné nemůže vynahradit to, co prožil. Za to tento film by mohl být alespoň částečnou satisfakcí a snad i poukázáním na možné podobné případy. V příběhu Tomka uzemní už scéna zatčení, po niž následuje vězení, které je emočním vrcholem filmu. Zřejmě, v tomto případě totiž těžko říct, celý jeho příběh podává Jan Holoubek opravdu nebývale autenticky (mnoha scénám pomůže i výborná hudba) a samozřejmě nezapomíná ani na rodinu a zavražděnou dívku. Přesto mi trošku chybí více času pro to opravdové vyšetřování, policista s prokurátory to vzali docela hopem. Vysvětleno bylo však vše podstatné z případu, jak ale dopadli všichni ti co tohle celé způsobili? A ještě věc z nejdůležitějších, výborný Piotr Trojan! 85% ()

filipvrbik

25 lat niewinności, sprawa Tomka Komendy. Film opisuje sprawę Tomasza Komendy (odtwórca roli – Piotr Trojan), który niesłusznie został skazany za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny na karę 25 lat pozbawienia wolności. No i w końcu dobrze sie skończyło, ale film to masakra /// Je to jeden z nejsurovějších filmů všech dob, filmy o amerických vězeních vypadají jak místa na dovolenou.. Tomasz Komenda byl nespravedlivě 18let ve vězení za znásilnění a vraždu 15ti leté dívky, a až po obnově proscesu byl omilostněn a propuštěn.. Film je velmi sugestivní v americe bych to viděl, že by to pustily do kin max. s ratingem NC-17.. No poláci prostě točí drsně, není to první případ, stačí připomenout třeba Katyń.. Doufám, že z filmu nedostanu depresi... samozřejmě, jako polák dávám za pět...95% ()

aLPaC

Hodně naturalistický příběh neprávem odsouzeného polského občana za znásilnění a vraždu. O to horší je, že se jedná o skutečný příběh skutečného muže. Uvidíme tvrdý vězeňsky život, soudní přelíčení, drsný výslech i detektivní práci prokurátorů a kriminalisty, snažící se o hledání pravého viníka. Závěrečné titulky nám ještě uvedou, co důležitého se po skončení filmu stalo. Mě tam ale chybělo potrestání detektivů, kteří měli tento komplot na svědomí. A ne jen zde. I po shlédnutí seriály "Případy neviny" jsem nezaznamenal jediný případ, kdy by byli po propuštění nevinných lidí klidně i po desítkách let strávených za mřížema, shledání vinni detektivové, kteří evidentně věděli, že páchají trestný čin. V podstatě naprosto souhlasím s tím, co zde píše uživatel verbal a pokud se celosvětově v soudním systému nic nezmění, jiné to nebude. A to mluvím o vyspělé Evropě. Jak to asi musí vypadat například v takové Africe. Kolik asi nevinných lidí sedí na tomto kontinentu ve vězeních? ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)