25 rokov neviny

(festivalový názov)
  • Česko 25 let neviny (festivalový názov) (viac)
Poľsko, 2020, 112 min

Réžia:

Jan Holoubek

Scenár:

Andrzej Gołda

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Jan Frycz, Łukasz Lewandowski, Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski, Magdalena Różczka (viac)

Obyčajný život prostoduchého dobráka Tomka Komendy (Piotr Trojan), ktorého snom je stať sa jedného dňa automechanikom, sa obráti nohami naruby po tom, ako bol omylom obvinený z násilnej vraždy a odsúdený k 25 rokom do väzenia. (sochoking)

Rocky62

Na recenzi si musel tento film pár týdnů počkat, neboť bylo velmi obtížné jej dostat z hlavy a popsat ho objektivně a bez emocí...pokud je to vůbec možné. Mohli bychom říct, že těží z tématu, který se prostě a jednoduše dobře prodává, protože vězeňská dramata byla vždy favority v širokém spektru diváků. Ovšem v tomto případě by to bylo sobecké, neboť forma zpracování, jakou režisér zvolil je nanejvýš působivá, že se patrně všem nesmazatelně vryje hluboko pod kůži. Něco tak intenzivního a tísnivého tu hodně dlouho nebylo a dost možná už znovu nikdy nebude. O to temnější film je, že jej napsal sám život. Je zapotřebí vyzdvihnout patrnou výpovědní hodnotu, která snad minimalizuje počet podobných případů a nakope prdel nejen justici, ale i dalším rádoby spravedlivým orgánům. Těžkotonážní příběh, který by se neměl nikdy opakovat, neboť je to otázka života a smrti. Dal však vzniknout impozantnímu filmu, který syrově prezentuje, jak vypadá peklo. ()

Chrustyn

Silný zážitek o neprávem odsouzeném muži, který si zažije opravdové peklo. Nefunkční policie, soudy a vlastně celý stát a jeden nevinný muž. Silné, nepříjemné, intenzivní. ()

Flego

Opäť skladám pomyselný klobúk pred poľskými tvorcami. Vytvorili dychberúcu drámu nevinne obvineného mladého muža, ktorého dostala do väzenia ľudská ľahostajnosť a chamtivosť. ()

Ivoshek

Je to dobrej film, to určitě jo, na druhé straně mě nějak nedokázal úplně vtáhnout. Což se jinak polským filmům daří. I tak ale kvalitní kousek. ()

TheEvilTwin

Opět další film poukazující na chybu v celém systému přes policii až po soudy, jenže narozdíl od jiných filmů je 25 Let Nevinnosti až krajně naturalistický, sakra nepříjemný a s možná nejvíc uvěřitelnými výkony všech dob. Zajímavý a atmosfericky dusný případ, u kterého se budou slabší povahy chytat za hlavu, je natočen s citem a grácií, doplněn o přesvědčivé výkony a realistické zobrazení skutečností a výsledek nemohl dopadnout jinak než výborně. Na plnou palbu mi něco trochu chybělo, ale tohle radím neodkládat a jít do toho. Polsko ukazuje, že jejich tvorba ja narozdíl od americké daleko víc přesvědčivější a přibližující se skutečnosti a pocity, které dokáže vyvolat, jsou nepopsatelné. ()

HellFire

Velmi silná a emotivní záležitost a výstavní kousek evropského filmu. Nikdy jsem neměl pocit, že se dívám na film nebo na herce, snažící se ztvárnit roli. Byl jsem doslova pohlcený dějem, i když jsem si po půl hodině říkal, kam to všechno vlastně směřuje, protože za 30 minut se toho stane dost. Nakonec to uběhlo jako voda a já zůstal v úžasu. Hodně pomohlo, že jsem dopředu o filmu vůbec nic nevěděl. Režisér Jan Holoubek je zdá se zjevení z čistého nebe. ()

Necrotongue

Včera jsem v komentáři........ pardon, v recenzi chválil polské tvůrce za to, jak zvládají gangsterský žánr, a hned dneska jsem se podíval na další důkaz. Pravda, gangsteři tentokrát kopali za stát, to ale nic nezměnilo na faktu, že z toho byl další výživný zážitek, ze kterého se sice jednomu lehce zvedá kufr, ale zároveň to byla velká lahůdka:-) Vřele doporučuji, tento film se fakt povedl. ()

veru_needy

Neuvěřitelný příběh natočený podle příběhu skutečného justičního omylu. Tomasz Komenda byl odsouzen k 25 letům vězení. Jeho nevina byla prokázána až po dlouhých 18 letech vězení. Komenda byl zatčen v roce 2000 kvůli údajnému znásilnění a vraždě 15leté dívky na novoroční vesnické diskotéce z roku 1997. Za tyto činy byl odsouzen nejdřív k 15 rokům vězení. Později mu byl trest zvýšen na 25 let, ačkoli trval na své nevině. Na naléhání rodiny prokuratura případ přezkoumala a dospěla k závěru, že odsouzený zločin nemohl spáchat. Komenda byl zproštěn viny poté, co mimo jiné nové testy DNA ukázaly, že se na činech nepodílel. Komenda, kterému bylo v době vraždy 18 let, byl odsouzen i přesto, že měl jednoznačné alibi - v době zločinu byl od místa jeho spáchání vzdálen půl hodiny jízdy autem. Potvrdilo to 12 svědků, s nimiž slavil konec roku. V roce 2018 byl zproštěn viny a propuštěn. Tento silný příběh ve mě zanechal hodně sklíčené pocity. ()

Morholt

Okamžitě mi vytanulo na mysli francouzské drama Présumé coupable. I tady zapracovala zvůle moci a i tady člověk neměl šanci se domoci spravedlnosti, dokud se po nekonečně dlouhých letech nenašlo pár lidí, kteří se nebáli do toho šlápnout. Sice to na mě nepůsobilo tak intenzivně, jako výše zmíněná francouzská záležitost, ale také tohle mě dokázalo usadit. V závěru potěšilo jak cameo opravdového Tomka Komendy, tak i alespoň malé zadostiučinění, že to s tím klukem nakonec vzalo dobrý konec. Dá-li se tedy o tom po skoro dvaceti letech v kriminále jako o dobrém konci mluvit. Další potlesk pro Polsko. 85% ()

JohnCZ

Říká se, že ty nejsilnější příběhy píše sám život a životní příběh Tomka Komendy mezi ně teda patří. Jestli realita odpovídá tomu, co bylo odvyprávěno ve filmu, tak to nebyl ani justiční omyl, ale kardinální fuck up, totální diletantství a... prostě zločin. Film syrovej a surovej, chladnej jak psí čumák, s jednoduchou, ale kvalitní režií a přesně trefenou dobovou atmosférou. ()

corpsy

Hovorí sa, že tie najlepšie príbehy píše sám život. Pravda jest. 13 mega zlotých ako odškodné, ale muselo byť malým zadosťučinením pre Tomeka Komedu za nespravodlivých 18 natvrdo, no myslím že by tým nebolo ani 130. To, čo si v base užil, to čo podlomilo naveky jeho psychiku, je nezaplatiteľný preplatok, ktorý mu ´´spravodlivosť´´ uštedrila. ()

Tereza_T

Jak se tohle může vůbec stát?? Jak? Je mi hrozně, je mi fakt otřesně, možná mi u sledování filmu nikdy ani nebylo hůř. Vlastně nejde o sledování filmu, to je reálně sledování lidskýho života, zničenýho života. A kvůli čemu? Kvůli lenosti a nadřazenosti pár idiotů na nesprávných místech. Zkus si jen na chviličku představit bejt neprávem obviněný, neprávem obviněný z čehokoliv. Hrozný co? A teď si představ bejt neprávem obviněný ze znásilnění a vraždy mladý holky a být za to odsouzen. Jak hnusně se k tobě asi budou ve vězení chovat, jakej tlak to bude na tvou psychiku, budeš mít strach, budeš chtít křičet na celý kolo a nebo se jít zabít? Jak dlouho tohle může člověk vydržet než tomu začne sám věřit? Tomasz Komenda to vydržel 18 let. Film je bez debaty perfektně natočenej, sledovala jsem každou minutu se zatajeným dechem, občas i vypnutým zvukem a nebo zavřenýma očima. Zachycuje realitu nelítostně a krutě. Ta realita je to, co mě tu dostalo. Čemu může obyčejný člověk věřit, když ani nejvyšší soud nezná spravedlnosti a dokáže vznést rozsudek postavený na tak chabých, vynucených a nepodložených důkazech. Je mi fakt zle, podobný pocity jsem měla při sledování Hon (2012) a tehdy jsem si říkala, že větší pocit zoufalství asi být už ani nemůže... zoufalství ve 25 let neviny (2020) je horší. Tomasz se nakonec spravedlnosti dočkal, ale ani všechny prachy světa  nemůžou vykompenzovat teror, jakým si musel projít. Kéž by existovala jen spravedlnost a justiční omyl byl jen vymyšlený pojem, nechci ani přemýšlet nad tím, kolik neprávem obviněných lidí dnes ve všech věznicích světa sedí a jak lehce se tam může člověk ocitnout taky. Přeju Tomaszovi jen klid do jeho života na svobodě. Života na svobodě, kterej mohl být úplně jiný a hlavně o 18 let delší. ()

Aljak

Ach, tak to bolo drsné! Viete si to predstaviť, že by sa vám stalo to, čo Tomekovi Komendymu? Čo všetko si tento chalan musel vytrpieť, kým sa konečne preukázala jeho absolútna nevina? Neuveriteľné! Poliaci to natočili fakt kvalitne, vierohodne a bez servítky. Piotr Trojan zahral postavu nevinného Tomka priam realisticky. Väzenská atmosféra bola drsná a skľučujúca, obzvlášť keď sa spoluväzni dozvedeli, za čo sa tam Tomek ocitol. Škoda, že film nemal väčší psychologický a filozofický rozmer, keďže mnohé situácie si to priam pýtali. Mohlo tu byť aj viac z tých súdnych procesov, poprípade konzultácií s právnikom. Dialógy tiež nič extra a skôr sa k slovu dostali činy ako samotné slová. Každopádne, poriadne emočne vypätý film. Len tak ma napadlo, bohvie koľko ďalších Tomekov Komendov takto sedí v base za skutky, ktoré nespáchali? ()

Garson

Tomek Komenda-bum,bác,25 let za vraždu kterou nespáchal a to jen proto,že vyšetřovatelé 3 roky nemohli najít pachatele násilného činu a tak se jim tento mladý muž hodil jako obětní beránek,který se po gestapáckých metodách výslechu nakonec přiznal.Chudák,vůbec si nedomyslel ty následky,ale polská justice je v mnoha případech stejná jako ta česká a to nejen v těch omylech,ale i v přístupu k vyšetřování(Kajínek by mohl vypravovat).Tomek Komenda horko težko po odsouzení proplouvá vězeňským prostředím,protože s puncem prznitele není mezi spoluvězni vůbec oblíben.Několikrát je mu zamítnuto podmínečné propuštění,ale k jeho pozdnímu štěstí se na scéně objeví horlivý policista,který v tomto případu objeví mnoho nesrovnalostí a spojí se i se dvěma prokurátory a společně vykročí proti celému právnímu systému.Nakonec se jim podaří dosáhnout Tomkova propuštění o 7 let dříve než mu skončí trest a potrestání pravých pachatelů.Herkulovská chvályhodná práce,ale copak může někdo vězni který byl zavřený neprávem vrátit ty ztracené roky?Nikdy už pak nebude nic jako dřív a ani odškodnění které Tomek nakonec vysoudil mu nemůže vykompenzovat tu vězeňskou bezmoc.Je to hodně silný film podle skutečné události. ()

C0r0ner

Komu se líbilo Presume coupable (jako mně), tomu se bude líbit 25 let nevinnosti. Člověk celou dobu žasne, jak je něco podobného vůbec možné, a také by mě zajímalo, jestli strůjci celého toho vykonstruovaného procesu dostali nějaký příšerný flastr. 95% ()

Cheeter

Tak tohle musel s Polskem určitě zahýbat, respektive, asi to ještě nějakou dobu hýbat může. Navíc se mi neustále dokazuje, že Polská kinematografie je ne vzestupu. Nám nechybí ani tak peníze, jako schopní lidé. Máme jenom skupinu lidí, kteří se za schopné považují. Navíc Holoubek se ukazuje jako parádní režisér, všechno, co jsem od něj viděl bylo na vysoké úrovni, takže se těším na další, co přijdou. ()

zette

Pokud se vzijete do postavy hlavniho hrdiny, nebude vam pri sledovani filmu uplne nejlip... Ale je to velky filmovy zazitek plny emoci... Vyborne zpracovany namet, ktery je sileny sam o sobe. Presvedcive herecke vykony, skvela atmosfera. Jeden z nejlepsich filmu roku 2020 vubec! ()

Flynn

Polaci uz me nekolikrat přesvědčili, ze umi (Wolyň, Furioza atd.) a nase kinematografie se u nich muze pouze smutne koukat z nizsich pater kumštu. Silny film, skvěle zahraný. Vyhnulo se to patosu znamemu z USA tvorby. Ona ta Evropa ma tu kameru jinak a hlavne ty emoce. Ty z vas vytahne i bez pudru a prikraslovani. Lidi tam jsou prirozeni. Zadna modelingova agentura a ono to pak pusobi jinak. Je to silny zazitek a neskutecna nespraveslnost. Sila, co ten clovek musel prozit. ()

KajusaK

Další polský film, který totálně uvízne v mysli. Poláci umí točit skvěle. Šílený příběh, o to děsivější, že je podle skutečné události. Tolik omylů ve vyšetřování a odrbávek, no děs. ()

UhLee

(9,5/10). Druhá zkušenost s polskou kinematografií a opět se jedná o naprostý klenot. 25 let neviny je srdceryvným příběhem, který psal sám život. To je na tom to nejvíc děsivé a toto zjištění útočí přímo na srdce diváka. Brutalita celého filmu ještě umocňuje celkový zážitek z tohoto silného dramatu. Herecké výkony jsou na velmi vysoké úrovni. Mimika Tomka Komendy je všeříkající a v divákovi se odehrává plejáda emocí. Odehrává se v něm boj se zlostí, protože spravedlnost je slepá a bezmoc vyčíslitelná. Prožívá také lidský soucit a v konečné důsledku také úlevu, když se případ začne ubírat tím správným směrem. Zážitek to byl velice intenzivní a za poslední dobu asi nejlepší drama, které jsem měl možnost vidět. Budu ve velkém vyhlížet další polské projekty, protože mi naši sousedé ukázali, že opravdu umí. Řemeslo je tady cítit v každé minutě ať po stránce hudební, anebo kamerové. Detektivní vyšetřování je navíc natolik poutavé, že divák nemá šanci ani na chvíli vydechnout a jenom hltá jednu scénu za druhou. ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)