Nádejná mladá žena

• Slovensko Mladá pomstiteľka (viac)

Cassie (Carey Mulligan) bola nádejná mladá žena… kým sa všetko zo záhadných dôvodov nezmenilo. Zdá sa, že v jej živote nie je nič také ako sa zdá: je veľmi múdra, provokatívne prefíkaná a naviac po nociach žije tajným druhým životom. A zarazu nečakané zoznámenie Cassie ponúkne šancu napraviť krivdy minulosti. (CinemArt SK)

Othello

Pokud znáte termín 'rape culture' déle než rok, nedíváte se na ten film přes brýle tohoto zásadního tématu a tím pádem v celý holosti vidíte jak je to celý příšerně napsaný a natočený. Takhle spolu lidi ve světě nikde nemluví, dialogy zní jak nahlas čtené internetové diskuze nebo zkoncentrované situace z různých článků. Natočený to je jak sitcom, je to statické (a často navíc pozérsky bezvýznamně symbolické) a v rychlejších sekvencích to má tak špatný střih, že není přesně poznat, co se vlastně stalo. Ten film obsahuje dokonce rozšafnou hudební montáž, která ale nemá tempo, čehož jsem myslel že ani nejde technicky dosáhnout. A stejně špatně zpracovanou romantiku jsem viděl snad jen ve filmu Obvious Child. Promising Young Woman je bohužel přesně ten případ, kdy se nějaké téma tlačené zespodu dostane do rukou střední vrstvy. Stane se z toho nudná a hloupá hurá fraška, která si užívá svoji nedotknutelnost a úspěch zaštítěný pouze svým tématem. Celý problém kultury znásilnění se tak degraduje do připitomnělého frázování, trademarkové silné ženy a díky tomu, že jej budou zastupovat podobně špatné a vypočítávé snímky i nadále, tak zpětně celému boji proti patriarchální společnosti provede fest medvědí službu. Hashtag cinema at its worst. ()

Morholt

Motivace hlavní hrdinky korespondující s mánií kolem MeToo bych ještě dokázal překousnout, ale já jsem nějak nepochopil princip onoho křížového tažení proti prasákům. Hlavní hrdinka simuluje opilost, nechá se klofnout a odtáhnout číhajícím predátorem a když má dojít na věc, odhodí masku. To by bylo OK. Jenže místo toho, aby dotyčného alespoň trochu pochroumala, zaútočí na něj psychicky a srazí mu sebevědomí. To už ale OK není, protože to působí směšně. Zajímavější je film od chvíle, kdy se začne věnovat tomu hlavnímu zločinu, ale to se zase nejedná o nic, co by tu ještě nebylo. Samotný závěr zpočátku potěšil, ale vzápětí zkalamal a až příliš mi připomínal -PRO NĚKOHO SPOILER- teenagerskou verzi Nebezpečných známostí. Nicméně nemůžu říct, že bych se nudil a všechna hluchá místa dokázala vyplnit výborná Carey Mulligan, na kterou bylo radost pohledět. Ale čekal jsem trochu víc. 65% ()

seale

Zezačátku nejistota, později se to rozhoupalo a vtáhlo pozornost. Neotřelý snímek, který okatě prozrazuje, že ho režírovala žena. Je to něco jiného, než co byste čekali nebo na co jste zvyklí u thrillerů a psychologických dramat. Takovej trochu crossover. Tvůrci si pohráli s doplňky, detaily, s kamerou a tím film vyšperkovali. Za zmínku stojí některé nelogičnosti a nepravděpodobnosti - bystrému neujdou (to jsem asi já), senzacechtiví přehlédnou. ()

ScarPoul

Bezkonkurenčným ťahúňom celého filmu je Carey Mulligan. Je roztomilá vtedy, kedy má byť a je riadna bitch ak si to situácia vyžaduje. Samotný príbeh je myslím aktuálny a robený zábavne. Hoci je tam veľa chlípnosti, smrti a smútku. Oceňujem, že Fennellová obsadila do postáv mužov ktorý sú milí a zlatí, hoci vizuálne mi ako chlapi až tak nepripadajú. Oceňujem záver, oceňujem herecké výkony, vtip, aj finálne posolstvo. To by si možno žiadalo v niektorých scénach sofistikovanejší prístup a v iných zase riadne pritlačiť na pílu, ale v rámci toho, čo ten film ponúka som spokojný. A je fajn po dlhom čase vidieť Mulliganovú v takejto úlohe, kde ukazuje, že vie byť tvárna podľa situácie. Určite stojí za videnie. ()

Lacike

#MeToo sfilmované ako light verzia Death Wish. Čo by nemusela byť úplná tragédia ako pred rokmi ukázal film Hard Candy. Lenže v tomto mizernom prevedení sú všetky postavy nevierohodné absurdné karikatúry (hlavný zloduch mi po jeho psychickom zrútení pripomenul plakajúceho Matthewa Lillarda vo filme Scream) a pritom sa to celý čas tvári seriózne a tvorcovia sa snažia hrať na divákove city. Lenže vo mne to vyvolávalo len smiech. Smiech nad bezradnosťou tvorcov a zároveň smútok, že takto vážnu tému tak kolosálne dojebali. Tento film donúti divákov konečne sa zamyslieť nad tým problémom. To určite. Snáď len podobné karikatúry, aké sú v tom filme. Normálni ľudia na to majú názor už dávno urobený. Ale podľa hodnotenia vidím, že je ich tu dosť. ()

Dale

Príjemne svieže, originálne a zábavné. Kurnik, kto je ten Emerald Fennell? Budem ho mať v hľadáčiku, vyzerá talentovane. A Carey úžasná. Jednoznačne jeden z filmov roka. ()

tomeš

Po dlouhý době jsem si pustil thriller, nalákal mě trailer. A nezklamalo mě to. Tématicky i filmařsky je Promising Young Woman na celovečerní debut velký sousto, ale Emerald Fennell to podle mě zvládla výborně. Tři věci, co se mi líbily. 1) Obsazení - místy zahraný tak, že mrazí, plus chuťovky typu - velmi vtipná role! - stand-up komika Bo Burnhama nebo parádní štěk zlomenýho právníka Alfreda Moliny. 2) Soundtrack mě takhle už dlouho nebavil. Skvělá hudba skvěle sedící k ději. Viz cover od Donny Missal k mýmu oblíbenýmu sleeper hitu Nothing's Gonna Hurt You Baby nebo Toxic Britney Spears v excelentní předělávce od houslového (sic!) kvarteta Archimia. 3) Kostýmní design, zejména v případě hlavní hrdinky. ()

Padme_Anakin

Emerald Lilly Fennellová si mě dnes večer povodila jako marionetku a vůbec mi to nevadilo.. Příběh Cassie a Niny mě rozhodně nenechal chladnou a celé to dění jsem sledovala s vnitřním napětím, kam se dostanu.. Té potřebě vyřčené pravdy nahlas, vysvobození z minulosti a oproštění se od ní, upřímné omluvy a následného odpuštění, nastolení spravedlnosti, rozumím a chápu ji..  Dle mého názoru nejde v tomto snímku o pomstu, neb hlavní postava sama hledá cestu, není si jistá, strádá a trápí se, že v danou osudnou chvíli nebyla přítomná a ztratila to nejcennější.. Carey Mulliganová to zvládla v kvalitě A+.. ()

vurhor

V podstatě film o #MeToo (zabalený v revenge edici). Který se ale mně, velkému kritikovi téhle kampaně, velice líbil. To jsou mi věci! Promising Young Woman může na první pohled působit dojmem psychologického dramatu, čímž také částečně je, ale zároveň se honosí kabátem mrazivého thrilleru, který byl v některých chvilkách nečekaně napínavý. Film divákovi představuje děj, jehož hlavní motiv (určitá tragická událost) je vyjevován po kouskách, díky čemuž si snímek dobře udržuje divákovu pozornost z čiré zvědavosti z toho, co přesně se vlastně stalo. Zároveň má ale lehce temnou a tajemnu atmosféru, během které se ono napětí dá vyloženě krájet. Hodně tomu pomáhá i skvělá Carey Mulligan, která se právě stala mou oscarovou favoritkou za nej. ženský herecký výkon. Pokud znáte Chan-wook Parkovu trilogii o pomstě (filmy jako Old boy, Nebohá paní Pomsta), tak zde najdete pár podobností - dobře napsaná hlavní postava, jistá nepředvídatelnost, náhlá změna stylu a ducha filmu, atd. I přestože se tam některé postavy chovaly poměrně nelogicky, tak je film ve výsledku velice slušným a dobře natočeným revenge thrillerem, který stopro stojí za zhlédnutí. Tu MeToo problematiku sice pokryl krapet povrchně, ale vlastně to funguje. Aspoň to pro nás chlapy je poučením, že když chceme sbalit holku, neměli bychom jí kvůli tomu opíjet. Průměrné 4* ()

berny2468

Příběhem Nadějné mladé ženy nás provází opět skvělá Carey Mulligan, která nenávidí muže. A má k tomu sakra pádný důvod. Její kamarádka a spolužačka Nina byla znásilněná svými spolužáky při jedné z pařeb. Rozhodne se tedy pro pomstu na mužské populaci. Ano, je to chvílemi trochu černobílý pohled na muže. Úplně nevěřím, že by všichni byli takový a už vůbec ne vysokoškoláci. Na druhou stranu v USA je možné vše. Ale nápad a provedení jak je příběh vyprávěn, je prostě skvělý. Od počátku je jasné, že se něco zlého stalo. A my postupně zjišťujeme co přesně. Byť se toho o paní Colombové - Nině moc zajímavého nedozvíme. A za mne by její linka potřebovala ještě více vykreslit alespoň nějakým flashbackem. Příběh je skvělý, svižný a má super nápady (zremixované starší hity, Cassiino hraní si s oběťmi) a vcelku nečekaný konec. Ale hlavně má skvělou Carey. Ale musím říct, že bylo trochu obtížné si zvyknout, že zde hraje vcelku mladou slečnu (30let), když v nedávných vykopávkách tomu bylo trochu jinak. Přesto se role zhostila skvěle a její Cassie je komplexní postava a je proto jedna z hlavních favoritek na Oskara pro mne. Film tedy úplně ne, ale i tak je nominace na Oskara částečně oprávněná (i když bych asi našel i lepší filmy za mne). Téma je aktuální a to je ten hlavní důvod nominace. Ale film jako samotný je taky velmi slušný. Příjemné překvapení pro mne. 8/10. ()

sidzej

Oceňujem vcelku nečakaný a originálny záver ktorý tento film ťahá na slušných 70%.  Žiaľ mal som celkovo problém s pomalým tempom a aj keď hlavná postava bola poňatá hlbšie a psychologicky prepracovanejšie než v podobných revenge filmoch býva zvykom, druhýkrát by ma to sledovať už nebavilo. Napriek tomu však spokojnosť hlavne s koncom ktorý nejde v klasických hollywoodskych šablónach ale dokáže prekvapiť a zaujať. ()

hous.enka

Whuhůůů chvíli mi film připomínal Kill Billa, a toho já fakt můžu. Cassie je přes den sladká Sandy, ehm Candy, a přes noc se z ní stává bezejmenná opilá coura s temným posláním. Po hodině film maličko ztrácí dech, ale pak přijde scéna před domem a najednou ten film dostává další rozměr. Navíc má film naprosto perfektní hudbu - jako otevřít film písničkou od Spice Girls? Bomba! Na Oscara mi to nepřijde, ale je to rozhodně roztomilej film, který bych za nějakou dobu klidně chtěla vidět znovu. ()

MIG29

Svieži a zaujímavý žánrový mix, ktorý okrem toho, že balansuje na hrane romantickej dramédie a krimi trileru, spája zaužívané stereotypy a konvencie mimoriadne nepredvídateľným spôsobom a ja ako divák som pociťoval, že niečo vidím päťdesiaty krát, ale zároveň po prvý raz. Po aferách #metoo, hlas žien rezonuje spoločnosťou oveľa intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým, a takýchto filmov bude pribúdať čo raz viac. Oscarová nominácia je pochopiteľná, ale je aj zaslúžená? O tom môžeme polemizovať. ()

ledzepfan

V zásadě je to sympatické.. Té ženské se dá fandit. Člověk chápe její motivace a může obdivovat její oddanost cestě pomsty.. Chybí tomu ale nějaká zásadnější katarze. Nějaký velký, (pokudnožno) krvavý finish klasických rape´n´revenge filmů.. Takhle to celou dobu něco jakože hezky buduje, aby to tak nějak suše zaklaplo v čelistech spravedlnosti.. ()

Alementina

Chlap, ktery tomu dal min jak 4 hvezdy je v te kategorii, kdy byl minimalne svedkem neceho, za co by se ted stydel... A nebo je to jen typ, co si rika, ze zensky proste prehanej a nebo si to vlastne zaslouzily, to byla prece sranda... V necem je film trochu pritazenej za vlasy, ale je to do krajmosti vyhnany neco, co prece k zivotu patri... A kazdy jsme byl prece mladej a delali jsme blbosti... A ted je ta otazka, kdy to uz jen tak nejak blbost neni, kde je to kolektivni vina... A za jak dlouho se da takova chyba promlcet, vykoupit... A co nam prinese pomsta... ()

slord

Carey Mulligan podáva výborný výkon, každú scénu si vyložene užíva (Oscar je dosť pravdepodobný). Veľmi dobrá žánrovka, ktorá poteší dosť fajn konceptom, v ktorom všetko pekne ladí a dopĺňa sa. Záverečné vyvrcholenie je len čerešničkou na torte. Veľká spokojnosť. 8/10 ()

Remedy

Chvíli ostré jako břitva, vzápětí na hranici cringe, přesto dostatečně provokativní a působivé zároveň. Námět samozřejmě těží se současného společenského diskursu, což ale nutně nepovažuji za cokoliv špatného. Ono je totiž strašně důležité, zdali jsou tvůrci schopni s tím námětem pracovat tak, aby vznikl dobrý film. V tomto případě se to naštěstí povedlo. Je to samozřejmě feministické až na půdu a duševně obnažení macho jedinci budou znechucení příliš jednostranným ženským pohledem, který nerozlišuje chlapy na dobré a špatné a pouze klasifikuje úroveň jejich charakterové zavrženíhodnosti. Osobní scoreboard ve formě oldschoolově psaného deníku je jedním z největších cringe momentů, na druhou stranu skvěle ilustruje umanutost a vlastní mindráky hlavní postavy. Jsem dalek toho, abych se domníval, že by to cynické zaznamenávání všech výsledků mohlo mít sebemenší očistný dopad na psychiku ústřední hrdinky, přesto tu její motivaci nedokážu nějak blíže určit. A vlastně mě baví nad tím takhle přemýšlet, protože Cassie zde rozhodně není líčena jako černobílý charakter. Nadějná mladá žena má tak ve výsledku rozhodně co nabídnout, protože dokáže celé to šílenství kolem hnutí #metoo využít ke stavbě zdánlivě absurdních, ale zároveň působivých motivů. [75%] ()

01Zuzana10

Staré veci sa vracajú i zaceľujú. Satisfakcia, ktorú ponúka len film. Vďaka zaň. Dúfam, že si ho pozrie čo najviac ľudí. This gotta stop. ()

vanadium

S pětihvězdičkovými hodnoceními filmů hodně šetřím. Poslední jsem dal před sedmi měsíci. Tehdy to byli Freaks, kteří mají s dějově i typově odlišnou a nesouvisející Mladou nadějnou ženou jedno společné: bavily mě tím, jak si se mnou, s divákem, dokázaly hrát. Oba patří mezi filmy, u kterých je lepší nic předem nevědět (přečtení obsahu ale nevadí, zhlédnutí traileru už potenciálně ano). Mé čtyřhvězdičkové rozpoložení proměnil v pětihvězdičkové ten cunning & cool & smart konec. Místy je film předvídatelný, ale mnohonásobně víckrát překvapí. Herecky skvělé, pobaví cover verze známých písní (obzvlášť creepy verze Toxic, přičemž touto scénou začíná onen parádní konec). Postupné odhalování křivd minulosti je skvěle dávkováno. A jednotlivé mstící scény jsou natolik pozoruhodné svou vychytralostí, že o nějaké nudě v průběhu filmu nemůže být řeč. Snad jediné, co může vadit, je jakési tendenční podání onoho metoo tématu. Ale jelikož jsem se o tento fenomén nikdy blíže nezajímal, bral jsem ho jen jako nosnou tématickou konstrukci příběhu, a ne jako tendenční morální poselství. Suma sumárum: ┼┼┼┼ ()

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

16.07.2022

Režisérka a scenáristka Nadějné mladé ženy Emerald Fennell byla údajně přizvaná herečkou Anou de Armas (Není čas zemřít, Na nože), aby pomohla napsat scénář k chystanému akčnímu spin-offu Johna Wicka… (viac)

Filmová Barbie doplňuje obsazení

Filmová Barbie doplňuje obsazení

16.04.2022

Christopher Nolan (Tenet, Temný rytíř) a jeho Oppenheimer zřejmě není jediný film, do kterého se v těchto dnech snaží tvůrci obsadit celý Hollywood. Podobně na tom je i chystaný snímek režisérky… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)