Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

Krychlicka1

Severan je skvělým filmem pokud mate radi severskou mytologii a obecne celou jejich symboliku. Na tu je zde opravdu kladen důraz, mozna vice nez na pribeh, který se muze nekomu jevit zmatečný, hlavně na zacatku a na konci. Ani u postav si nemuzete urcit kdo je dobrý a kdo zlý, teda krome matky ktera vrhala az psychopaticky stin. Ostatní postavy pusobily typicky drsne nebojice se niceho ani smrti. Pokud jste tak trochu sadista a mate radi poradnou krvarnu, tak tady ji je az prilis. Jako správný historický film si zde nebere servítky, ukazujic upalovani deti, znasilnovani, telo rozrezane na kusy atd. Pokud vsak mate radi spis komedii tak i pro vas se par momentek najde, i když je znatelne ze film na tohle rozhodne nesazi. A posledni co by dodal je Anna Tailor Joy. Nashledanou. ()

Oup

Veľmi vydarený pokus a mainstream art, hudba sa neprikláňala k modernému spracovaniu Vikingskej super rytmickej melodickej srande, ale bolo to celé o tom búchaní o štíty napríklad a podobne, veľmi ma fascinovalo zjavovanie vízií, či už nadrogovaných, alebo fanaticky veriacich ľudí vychovaných k dobíjaniu. Herci super, príbeh prepracované klišé, ale vedelo prekvapiť. Mňa to v kine veľmi vtiahlo. ()

goauld

Nesílím nadšené ovace mnohých recenzentů předemnou už z toho důvodu, že ač film severský, taxe tam pořád musí žvanit převážně anglicky. Já sice chápu, že rejža je amík a celkově film asi bude určen/vydělávat za velmi velkou louží mnohem více než na severu, ale amík obecný by si měl uvědomit, že angličtina není jazyk, kde se automaticky mluví v každý prdeli světa. Tak jako dolar není jediným platidlem na světě. Občas si zřejmě ve světlých chvílích rejža vzpomene, že točí film o vikingách a tak některé pasáže jsou v dánštině, ale... sorry jako... CELÝ film má být v dánštině (částečně staroruštině). Takže mě to připomínalo chvílemi tamilský tvůrce, který "nutí" herce, aby do tamilštiny záměrně vkládali anglický slova, takže co věta to mišmaš........a ted k filmu jako takovému. Nedá se upřít syrovost.. o tom žádná, ale - občas jsem tak nějak nechápal co tím básník chce naznačit (především v rituálních částech) a tudíž jsem měl pocit, že sleduji nějaký artový snímek, jímž jsou sobě vlastní různé jinotaje a přesmyčky, který běžný divák zrovna moc nepochopí. (dobře... seveřani třeba se pasovali do rolí zvířat - vlků a jejich dítka byly štěnata..OK, ale ty ostatní příměry jsem fakt nepobíral ;-)) To, že Amleth šel tvrdě po pomstě se tak nějak u Vikingů očekává, ale ten závěr .... no sorry, ale bojovat na místě, kde vesele protéká (digitální) láva - nejenže hrozí "ušlápnutí vedle" a je konec, ale navíc - v takovém prostředí se nedá pracovat :-D . Jinak ale jo.... úplně zlý to nebylo, akorát si řikám, že snímky, (které se poměrně dost probírají stěžějní linky dané kultury) by měli vznikat v zemi dění. Přecejen domorodci znají svou kulturu mnohem lépe než nějaký "převandrovalý amík", jehož kultura není stará ani 200let ;-) Jinak díky OSE za titulky :-) ()

Meraxes

Po dvoch rokoch, kvôli covidu a nedostatku záujmu, v kine a som rád, že moje obavy z toho, že Eggers natočil až príliš mainstreamový film, sa nepotvrdili. Ukázal, že sa dá natočiť veľkofilm, v ktorom je stále cítiť víziu autora. Vizuál je aj vďaka Islandu úchvatný a hudba úplne božská, každý záber vypiplaný do posledného detailu tak, aby dokonale stvárnil dané prostredie a dobu. Nič iné som v tomto ohľade od Eggersa ani nečakal. Po prológu som nadobudol dojem, že z filmu budem úplne nadšený, ten sa ale postupne vytratil. Alexander Skarsgard je neskutočne namakaný a pri plienení dediny, ktoré je natočené na jeden úchvatný záber, pôsobil úplne démonicky ako totálne zviera. Keď sa však obliekol a ostrihal, prevládol ten jeho pohľad, vďaka ktorému vyzerá ako prerastené šteňa a do role vikinga, ktorý postaví pomstu pred všetko ostatné sa mi tým pádom nehodil. Zvyšok toho hviezdneho obsadenia ako Dafoe alebo Hawke tu moc priestoru nedostali, ale musím zložiť pomyselný klobúk pred Claesom Bangom, ktorý za mňa podal ten najlepší herecký výkon z celého filmu a svoju rolu stvárnil dokonale presvedčivo. Jedna scéna však jednoznačne patrí Kidmanke, kde si ukoristí diváka pre seba. Moja obľúbená Anya však tentokrát nenadchla tak ako bežne a problém nebude ani tak v nej ako v scenári. Vzťah medzi ňou a Skarsgardom absolútne nefunguje a vôbec netuším kde sa tam vzal. Potom viaceré kľúčové rozhodnutia oboch pôsobia absolútne neodôvodnene a nepravdepodobne. Ďalším kľúčovým problémom je, že Eggers nedokáže rozprávať príbeh, Northman je zbierkou síce úchvatných scén, ktoré ale netvoria súdržný celok. Po vyplienení dediny prichádza trošku hluchejšia pasáž, ale hra si ma opäť získala a keď prišlo na rituáli a snové výjavy tak som sa vrtel slasťou, takéhoto Eggersa mám rád a mohol tu podobných scén presadiť ešte viac a hlavne podnetnejších čo sa týka symboliky a významov. Ono by to síce bolo ešte viac na úkor príbehu, ten tu ale aj tak nefunguje, pričom jeho nosná myšlienka je jen jediná. Pomsta na ktorú je Amleth predurčený a nech spraví čokoľvek nedokáže sa vymaniť zo svojho osudu. Taktiež som rád, že sa Eggers držal dokonalého dobového stvárnenia a to jak v bežnom živote, tak aj vo vzťahoch medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami, ale aj národmi. Záverečná pomsta na sopke je veľkolepým a osudovým zakončením. Northmana som si zamiloval jeho podmanivým vizuálom a neľútostným severským duchom, ale Eggers v rozprávaní príbehu a zobrazení lásky, ktoré si tu vyskúšal prvýkrát nepresvedčil. Z kina som odišiel plný pozitívnych dojmov, tie ale postupne blednú. Pre mňa je Northman jednoznačne najslabším Eggersovým filmom, ale v mori súčasných korektných sračiek stále skoro dokonalým veľdielom. 4* 85% ()

Nataraja

tenhle film se stane povinným na seminářích "mužských kruhů", kde se čeští vikingové budou plácat po svých pupcích a křičet něco o vlcích a Valhale... ()

Hexx

Jak jen to shrnout do jedné věty. Jo už vím: Inu, čekal jsem víc! Když jsem před nedávnem viděl jakousi upoutávku, která slibovala jeden z nejbrutálnějších krvavých filmů, po shlédnutí se ptám... Kde jako?! Dobře, pár scén bylo poměrně slušných v tomto směru, ale nikoliv ultimátních. zřejmě zhýčkán seriálem VIKINGS jsem nedostal potřebné grády skrz tento snímek. No jo no, Floki a Ragnar je jen jeden. A teď k vlastnímu příběhu: Malé princátko je svědkem otcovy vraždy vlastním bratrem, slibuje pomstu, načež se koná časový střih do dospělosti. Nechá si dát nálepku otroka, aby se dostal ke svému vražednému strýci, který v něm shledá jakési zalíbení. Náš otrok mstitel, spolu se svou vzniklou láskou, Aničkou Hračkovou, spřádá pomalu ale jistě pomstychtivý plán (btw. scéna získání meče je pro mě z celého filmu TOP). A jak to dopadne? To se jistě dozvíte po /reklamě/ shlédnutí. Tři slušný hvězdy to vydá, víc však ani ránu. ()

The_Casual

Důvod, proč nerad chodím do kina, skvělý trailer, predikce o syrovosti, drsnosti, příběhu. Přišlo mi to jako projekt zfetovaných ochotníků, neskutečná kravina. Divím se, že jsem nedal odpad. Jo vlastně proto, že jsem to neviděl v kině, to bych hodně litoval. ()

ilegal1983

Hodne silny pribeh pomsty meca Draugra mi roznietil spomienky na stary dobry Skyrim.V tomto ohlade na mna film urobil dojem a to vcetne vyjazdov do Valhally.Taky typicky seversky velkofilm zo silnym pribehom a s par zvratmi.Neni dokonaly a ani bezchybny no kazdopadne je premysleny.Nenudi vdaka po sebe iducich kapitolach ak by sa to tak dalo nazvat.Anya je super a velmi sa tu hodi posobi ako z ineho sveta.Hudba pri titulkoch je slusna a spravne podmaniva.Valkyra so strojcekom na zuboch bola Cool! ()

Lord_Okurka

Bohužel, je to celá taková nablýskaná nuda, která se navíc bere až nesnesitelně vážně a tváří se, že je to něco víc (Amlet - Hamlet, ha, ha, mrk, mrk). Škoda, má to skvělé obsazení, úchvatnou kameru, milá je i bezbřehá brutalita včetně vyhřezlých střev a prokousávání hrdel, ale není to ani novodobý Barbar Conan, ani variace na Hamleta. Je to jen nepovedená slátanina obého. ()

BR23

Hodnotil by som to na 90 až 100% nebyť tej dejovej zápletky v 2. polke filmu. Je to tým "vikingským osudom" alebo skrátka len lenivým scenárom ako cez kopírák, kedy hlavný hrdina je uväznený ale vlastne mu nič zásadného nespravia, žiadne zmrzačenie, o okamžitom zabití ani nevraviac, nechajú ho tak ledabolo uväzneného bez nejakej ostrahy a ked sa k nemu väznitelia po poldni vrátia, tak zisťujú, že tam nieje bo ho neprekvapivo (neironicky) zachránila nejaká o polovicu menšia a ľahšia šťava? ()

Mazmen

Tak jsem se těšil a takové zklamání. Celý děj byl hloupý a pasáže zaměřené na vikingsko-pohanské tradice mě nebavily. Na to už se dívat znova někdy v budoucnu nebudu. ()

pretorij

Clovek z toho citi sever. Nahled na severske zvyky atak. 1* Bohuzel jsem u toho mel opravdu problemy vydrzet. Dokoukal jen kvuli tomu, ze to tady bylo cervene. Mit to jinou barvu, vypl bych po 15 minutach a nastavil odpad. Nakonec jsem to pretrpel. Nikdy vic. ()

Jops

Pustil jsem to a nedokoukal. Vůbec mě to nedokázalo vtáhnout do děje. Žádná sympatická postava, ty jejich posahane rituály jsou těžká nuda, ale co mě vytáčelo je ten boj. Na to jsem se těšil a jako sorry, fakt to vypadalo divně. Nevím, zda to bylo mizerným střihem, nebo kamerou, možná obojím, ale ten boj byl trapný. Ne fakt ne, na to se koukat nedalo a těšil jsem se na to. ()

Zaks

Silný príbeh, plný zvratov, nelineárnych postupov a neočakávaných udalostí. Audiovizuálne na vrchole, k tomu herci, čo vedia hrať, proste vydarený mystický vikingský biják. Súboje síce pomerne krátke a veľa ich tiež nebolo, no neskutočne dobre zahrané. Viac-menej každá scéna výborne natočená, bez trápnych momentov, celý film sa niesol v duchu podmanivej seversky surovej atmosfére. ()

majorzeman13

Nadprůměrný film ! Drsná,krvavá,brutální,podívaná,ale né pro každého diváka. Obsazení,scenérie Islandu jsou skvělé. Příběh o pomstě je též cool. PS: Pomstím tě otče,zachráním tě matko, zabiju tě Fjolnire. ()

Pimburger

Jo, atmosféra dobrý, historický reálie asi taky, i když zase takovej odborník na vikingy nejsem, ale příběh pro mě nudnej a občas nelogickej, pocitově to trvalo tři hodiny a hlavně mi byl nesympatickej hlavní hrdina, takže nemůžu za víc než tři hvězdy. Každý to tady docela chválí, ale myslím si, že až opadne haló efekt, každý se radši bude vracet k Vikingům s Antonio Banderasem než k týhle nudně krvelačný vyvražďovačce s psychedelickejma vsuvkama. ()

aglorg odpad!

Za mně obrovský zklamání. Rádoby  umělecký počin, který skončil jako nedodělaná spatlanice muzikálu, indiánky a vyhulených mouder. Jo a navrch přidejte jak jde Honza do světa a každý mu bezdůvodně pomůže. ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze