Amleth (Alexander Skarsgård) bol kedysi dávno synom mocného vikingského kráľa (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), pokiaľ ho zrada a zákerná vražda pripravila nielen o otca, ale aj o strechu nad hlavou. O pár rokov neskôr sa svetom pretĺka ako bezmenný bojovník a má jediný cieľ. Vlastnoručne zabiť tých, ktorí ho pripravili o rodinu a šťastnú budúcnosť. (Cinemart SK)

Mateyf.Iks

Jako delate si prdel? Ok, krasne natoceny. To je pastva pro oci. Ale ten scenar? WTF? Vsechno co se tam deje je jak kdyby to napsal 15 letej. Jasne najednou se do nej zamiluje blondata kunda, nevime proc, ale proste jo. Typek neverim ze se vratil syn Nikol Kindem, ale ona mu rekne, ver mi. Tsk ji teda veri. Pak se samozrejme musi jen tak obevit na rozlehly planine aniz by si ho nekdo vsiml. Tvl to je tak trapny. Rejzovi asi jdou picoviny kde se noc nemluvi a je to mega divny (witch, lighthouse), ale jakmile ma jit fakt o jakej pribeh, zaostava. Zklamani roku. Hezky natocena sracka. ()

Grondal

Valhalla rising 2.0. Tam kde som čakal (na základe trailerov) vikingskú rubanicu okorenenú artom (s ohľadom na režiséra) som dostal art so štipkou akcie a vypadnutých čriev. Dúfal som v nejaké realistické zachytenie vikingov, ich života/boja, ale prím hralo klišovité (možno tradičné?) vyobrazenie mytológie, ktorá vikingov opradzuje a na toto bol navešaný nejaký príbeh. Na konci, keď sa začali časti osudov jednotlivých postáv spriadať, tak ma film začal zaujímať a dokonca baviť, ale žiaľ, toto už hovorím o posledných dvadsiatich minútach. Ďakujem Odinovi, že som si na poslednú chvíľu rozmyslel návštevu kina, lebo toto by bolo kruté sklamanie... a vlastne aj tak je. ()

Pete

Kralevic Amleth, či chcete-li Hamlet, skutečně jakoby vylezl ze severských bájí a pověstí, pojetím je jeho cesta za pomstou taková hodně krutá fantasy pohádka. Na rozdíl od podobně vizuálně opulentních výletů do raného středověku zde najdeme také příběh, resp. vývoj postav, který mě dokázal zabavit, a snímek je rozhodně divácky vstřícnější. Zvrácených pohanských rituálů, a prosté rodinné pohody u krvavého krbu si tu každopádně užijeme spousta. V rámci "Hollywoodu" je vznik takového nákladného filmu zcela mimo hlavní proud malý zázrak, anomálie, která se vyskytuje maximálně jednou za dekádu. A proto je třeba si ho považovat. ()

Solverino

Vidět se to dá, ale žádná pecka to není. Opět tak museli nanutit takové kreatury jako je třeba hnusná Nicol Kidman nebo prapodivná a nesympatická Taylor-Joy atd. Občas pěkně scény, jinak takové zbytečně zdlouhavé... no jednou dobrý. ()

adamix

Northman predstavuje okrem historických a tradičných korektností veľmi zaujímavý vizuál a častokrát sa opiera o mystiku prelínajúcu sa s realitou. Typizované tváre, zlovestné pokriky, kopa zvykov a nádherné kostýmy s interiérmi aj exteriérmi. Ale to podstatné tu zlyháva. Cesta za pomstou nenadchne a v závere, keď nastane krvavý koniec onej cesty, zostane srdce diváka chladné, jednak bez napätia, jednak bez emócii. A tie tu chýbajú, pretože ani to vyjadrenie lásky medzi Amlethom a Olgou je len okaté, aby zaplnilo niektoré časti filmu. Boja žalostne málo, pričom plagát a celkový hype okolo tohto filmu sľuboval novodobého a akciou-nabitého Conana. A veľkým problémom je, keď už nemáte skoro žiadnu akciu, jeho dĺžka. Film som dopozeral až na 4. krát a to už je čo povedať, pretože som Eggersovym fanúšikom a jeho predchádzajúce dva počiny boli skvosty. Zdĺhavosť je zásadným problémom, ktorá ide zakryť inými prostriedkami, ktoré zvládol Northman na jednotku. Obal nádherný, ale obsahovo je to skôr komornejša historická revenge story než epická filmová balada. Eggersa vidím panovať iba na poli hororov, do týchto končín by som mu neodporúčal zájsť, pretože by mrhal svojím unikátnym talentom, ktorým sa môže máloktorý novodobý režisér chváliť. Nakoniec zostanem pri tých 3*. ()

PlysovyMacko

Režisér ma cit pre atmosféru a štylizáciu, čo dokázal aj vo svojich predošlých filmoch. Na tom stojí aj tento film, lebo zápletka o pomste je primitívna. Súboje sú krvavé a Alexander je zviera. Snove scény sa mi nepáčili, ale twist áno, bol skvelý. A finálna bitka mohla byť prehľadnejšie natočená. ()

Pitryx

Pro mne trochu zklamání a trochu místy i nuda. Je to celé uděláno dobře, ale také je zde pár zbytečných scén a ještě zbytečně dlouhých. Maskéři se vytáhli, a kamera rovněž. Co se nevytáhlo byl právě občas značně kulhající scénář, stejně jako režie. Přesto se  mi to líbilo a dávám nadprůměr. ()

knihovna

A já si říkal, proč si to na sebe nevydělalo a ono je to tím, že je to nuda. Začátek paráda, ale potom to jde s filmem z kopce. Nejhorší jsou ty snové sekvence. To je vážně bída. Škoda. ()

helrohir

Severana som si musel pozrieť dva krát s odstupom niekoľko dní, pretože po prvom zhliadnutí som si proste nevedel urobiť ucelený názor na to, čo som vlastne videl. Začnem v pozitívnejšom svetle a musím jednoznačne pochváliť vizuálnu stránku filmu, ktorá je dokonalá. Kamera proste čaruje a ponúka pôsobivé scenérie aj efektné jednozáberové nájazdy. Rovnako tak komorná, ale úchvatná "pohanská" hudba dodáva filmu pomyselnú severskú atmosféru. Predošlé filmy tohto režiséra som nevidel, ale páči sa mi, že vo filme dbá na najmenšie detaily a surový naturalizmus. Čo sa týka obsahovej stránky, ide v podstate o veľmi jednoduchý príbeh o pomste, doplnený o vikingské mystično a rôzne transcendentálne výjavy, ktorému však chýba viac dramatickosti a príde mi akýsi  rozpačitý. Ohľadom výsledného hodnotenia sa prikloním  k priemeru, hoci je to trochu z dôvodu, že som na základe traileru čakal proste niečo priamočiarejšie a akčnejšie, a preto sa s videným neviem úplne stotožniť. Ale zlý film to rozhodne nie je, len si treba zvyknúť na osobitý režisérov štýl. 60%. ()

Stranger77

Film má velmi zajímavou vizualitu, super casting, syrovou akci, ale to je víceméně všechno. V průběhu filmu se člověk potká s takovým množstvím různých čarodějnic, čarodějů a vizí, že si říká, kdy už zase někdo někoho brutálně rozcupuje, ale právě všemožným vizím se film věnuje snad nejvíc. Někdy v půlce jsem zvažoval vypnutí, ale ten film není vyloženě nepovedený, takže jsem to dojel. Asi bych spíš rád viděl verzi zkrácenou na 30 min., kde bude úvod a pak bitva a pak vyvrcholení a byl bych spokojenej. Slabší 3 hvězdy. ()

Arkagas1989

Původně jsem na Nortmana chtěla jít do kina, ale časově jsem to nedávala. Po zkouknutí filmu ale musím říct, že bych nelitovala. Mnohdy jsem četla, že se jedná o krvavou řež - což jsem až na pár scén nikde nezaznamenala a přesto je to nabitý akcí a emocema. Nebudu lhát, Alex je roky moje slabost (od dob True Blood), Anna Taylor Joy u mě zase vede od Gambitu. Nebudu ale hodnotit obsazení, nýbrž film - je to z části typická "vikingovka", z části je to ale velmi příjemná artová záležitost plná vizí, snů a propojení minulosti s budoucností. Alex tu dokázal zahrát opravdu zvíře s velkou parádou a ukázal se ve své nejlepší formě. Jasně, na seriál Vikingové to u mě nemá a asi nikdy nic mít už nebude, ale ve stopáži jakou to má je to dílko, které se mi líbilo a které jsem si užila. ()

kubas369

8/10. Eggers mě už uhranul svoji Čarodějnicí a se Seveřanam jde ještě dál, je to nádherná podívaná se skvělou kamerou a s opět výjimečně zahranými postavami. Jediná výtka; těch 136 minut je už i na mě moc těžkopádných, ale to kulervoucí finále za to fakt stojí. ()

mala_sestra

V průběhu filmu jsem měla dva pocity. Jedním z nich byl pocit, že se dívám, jak pes s kočkou dělají dort. Druhým bylo vědomí, že, přestože se na ten film dívám s fešným chlapcem z postele, tak ten večer už nic neproběhne, protože po takové nedomyšlené a béčkově působící slátanině by chuť dělat cokoli jiného než to zhejtit, jít spát a zapomenout, co jsem právě viděla, přešla každého. 🫥 Upřímně netuším co jsem si myslela, když jsem to zapínala, ani co jsem od toho čekala a dokonce ani co jsem to vlastně viděla. A už vůbec nerozumím, co v tom dělal někdo tak boží jako je Dafoe.  Extrémní nuda, trapná rádoby hloubka, nevtáhlo mě to do děje a některé scény byly takový  cringe, že jsem se schovávala pod polštář, jak mi z toho bylo trapně. Rovněž se to nějakého důvodu nemohlo rozhodnout, jestli to bude, vzhledem k tomu okatě parafrázovanému Hamletovi, historický film o pomstě, akční věc nebo pseudoartová blbina. Není to ani jedno z toho a ani nic jiného. Škoda času, škoda peněz.  Tu jednu hvězdu dávám jenom z toho důvodu, že existují ještě větší srágory. Ovšem, být nucena to vidět ještě jednou, tak asi rychle změním názor a nedám ani jednu 😃😃 ()

HanzoBureshi

Komu se líbil film Čarodějnice, kde stál stejný režisér Robert Eggers a herečka Anya Taylor-Joy, tak si tento filmek velice dost užije. Podle mě to zatím vypadá na historický film roku, minule to byl The Last Duel. Poctivý film s Vikingskou atmosférou, hororové prvky, perfektní souboje, fantasy prvky spojené s Valhallou a fantastická hudba, mytologie kolem všeho.... prostě mělo to vše, co jsem očekával. A ano, bylo tu pár scén, které se mi moc nezamlouvali, ale když přišla na řadu další, ihned jsem na tu špatnou zapomněl. Herecky to mělo snad taky vše. Je to rozhodně zajímavý snímek. Mé hodnocení: 9/10 ()

RobinPM100

Jednim slovem famózní, syrové a místy snově psychedelické. Amleth je pořádnej bad-ass, vytrénovanej jako vikingskej berserker, což bylo, v nadsázce řečeno, takový vikingský SS, obávaná a elitní skupina rozběsněnejch a krvelačnejch zabijáků. Ve filmu kromě násilí nechybí samozřejmě ani nějaká ta vikingská mrdačka, kdy se náš viking zblázní do ruské Olgy a "carevna" se zas zakouká do mocného careviče. Sviňák Fjollnir, co si na ní brousí taky dicka, se dočká jen ukázání jejího krvavého pekáče (aneb krámy nebrat). Za zmínku stojí i Nicole Kidman, která jak se ukáže je pěkné vykutálenou mátinkou, její ksicht se čim dál tim více rozpadá a jak stárne, připomíná plastického geparda, 8/10. ()

jack_scott

Kvalitní a drsný příběh, kde je naturalisticky podán život, náboženské rituály, i smrt. Dobré herecké výkony a celkově provedení, jen škoda slabšího konce. 80% ()

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba

11.09.2022

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

Jak vidí svoji budoucnost režisér Robert Eggers?

31.05.2022

Přestože jeho poslední film kritici vychválili, Eggersova (Čarodějnice, Maják) novinka Seveřan v kinech krutě propadla. Vikingský epos navíc vznikal nikoli coby produkt nezávislé scény, ale naopak… (viac)

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze