Vzkriesenie Valhaly

Okolo roku 1000 n. l. žil barbar Jednooký, nemý bojovník s nadprirodzenou silou, štyri roky v zajatí nórskeho náčelníka Bardea. Neskôr sa mu podarilo uniknúť a väzniteľa zabiť. Spolu s chlapcom, ktorého tiež držali v zajatí, sa vyberie na cestu do srdca temnoty. Na púti stretnú „bojovníkov Krista", s ktorými sa na ich lodi plavia do nového sveta. Smerujú na západ, v ústrety brehom neprebádanej Ameriky, a možno aj bájnej Valhaly. Ďaleký kraj odkryje svoje tajomstvá, bojovníkov čaká smrť a Jednooký odhalí svoje ja... (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

mírně zhoubičkovaný výlet na sever, který dává hned několik věcí, třeba neskutečně, ale neskutečně monumentální atmosféru, s čímž jde pařát v ploutvi fakt, že se vlastně nic neděje, ale vůbec to nevadí (tedy pokud si je vědom faktu, na co zrovna kouká a nečeká krvák ala Vikingové s Banderasem). Možná zamrzí, že peněz bylo opravdu málo a většina rozpočtu asi padla na Maddse Mikkelsena a skvělou kameru, jinak se (doslova) ve filmu objevuje možná osm jednoduchých dřevěných konstrukcí, pár kostýmů, zbraní a jedna loď. Možná trošku škoda, ale k tomu aby Valhalla Rising odvyprávěl, co má, není víc potřeba. Český název musel vymyslet nějaký dokonalý ztělesněný kreténismus, jinak si to nedokážu představit. ()

POMO

Aby najväčšia herecká hviezda tohto filmu aj rozprávala, si evidentne jeho rozpočet nemohol dovoliť. Miestami pekelne lacne, až amatérsky vyzerajúci opus. Extrémne pomalý a zadumaný, monštrózne atmosférický. Na to, že sa v ňom prakticky nič nedeje; a na to, ako je to nič zdĺhavé, je až neuveriteľné, ako dokáže udržať divákovu pozornosť a zvedavosť, čo bude ďalej. ()

Chlupis

Hranice, kde končí úchvatný existencionální / meditativní film opájející se nádherou scenérií a charismatem jednookého Mikkelsena a kde začínají nešikovně dávkované výjevy něčeho (ničeho?), jsou bohužel v tomto případě až nebezpečně úzké. Někomu se to může trefit do noty, někoho to může naprosto znechutit, jde zkrátka jen o to, v jaké míře jste schopni přijmout a hlavně pojmout dané ingredience. Já se snažil, například tu zbytečnost drtivé většiny dialogů ale nezakryje ani parádní kamera, se kterou režisér kouzlí kvanta neskutečně strhujících záběrů prakticky celý film. ()

Skejpr

Takřka dokonalý filmový tvar, nespoléhající na velký dějový spád, přesto naprosto strhující. V průběhu filmu se úžasně stupňuje mystický prvek okolo hlavní postavy, ožralecká kapitola "HELL" je geniální a vizuálně jsou to neskutečné orgie. Mimoto polemika o podstatě víry (a jejím vsugerování bez výkladového slovníku) je skvělá, motiv hledání svaté země, která se změní v peklo pak vše korunuje. A Mikkelsenova postava je navzdory naprosté absenci jakékoliv repliky z psychologického hlediska strašně zajímavá, a to nemluvím o tom, že je svým jednáním prostě nehorázně cool... Naprostá spokojenost a chuť dopřát si kdykoliv znova, protože tohle není jen pastva pro oči. To je především skvělá ukázka bezchybného filmového řemesla, která mne nepřestane fascinovat a jejíž sledování je orgasmus... ()

D.Moore

Co se týče všech těch srovnání s filmy Terrence Malicka, nebyl jsem si jimi tak úplně jistý a bral jsem je s velkou rezervou. Vydrželo mi to zhruba první minutu filmu. Pak už jsem o nich nepochyboval. Valhalla Rising (důmyslný český název odmítám používat) je snímek stejně tak brutální (zavíral jsem oči) jako poklidný a tak nějak i meditativní. Na postavě Jednookého nám v působivých obrazech podbarvených minimalistickou hudbou názorně ukazuje, jak vypadá cesta do pekla, a co tam člověka může čekat. Pátou hvězdu ovšem nedám a nedám, protože: Vadilo mi, že se ve filmu mluvilo anglicky. A té otevřené brutality mohlo být buď méně, nebo (v případě scény kámen--->hlava obzvlášť) mělo zůstat jen u náznaků. Úplně by to stačilo. ()

• Film měl premiéru 4. září 2009 na MFF v Benátkách. Premiéra v Dánsku byla 31. března 2010. (mahler)
  • Rozpočet filmu byl 39 000 mil. DDK. (mahler)
  • Na oficiálnej webstránke sa možno dočítať, že postava Madsa Mikkelsena sa volá Harald. Pritom vo filme ho každý oslovuje One-eye (Jednooký). (m.a.t.o.)

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)