Babylon

Scenár:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (viac)

Damien Chazelle nakrútil film Babylon o vzostupoch aj pádoch hrdinov filmárskeho šialenstva v dekadentnom Hollywoode dvadsiatych rokov minulého storočia. Nemé filmy ustupujú zvukovým a ich herci aj tvorcovia sa tomu snažia prispôsobiť. Nie všetkým táto zmena vyhovuje.. (Cinemart SK)

DavidS.

„Schneller! You motherfuckers!“ Stylově, obsahově a zejména stejným hereckým obsazením evokuje Babylon otevřeně přiznané pokračování necenzurovaného Velkého Gatsbyho nebo Tenkrát v Hollywoodu, jehož režisér ujíždí na sloním i lidském pissingu, ve kterém nehodlám hledat jakýkoliv smysluplný přesah nebo význam, a za sebe tvrdím, že filmu uškodil a srazil ho z pětihvězdičkového piedestalu…Nicméně zbytek je i s přihlédnutím až k nemravné délce stopáže filmařskou a kamerovou krasojízdou…To, co předvádí Chazelle v exteriérech KINOSCOPE PICTURES, je esencí všeho, co lze milovat na pohyblivých obrázcích… ()

borec999

Zrejme najsilnejší zážitok aký som kedy mal z filmu pri návšteve kina. Absolútny masterpiece, ktorý však docení iba veľmi, veľmi úzky okruh divákov. Na dlhší komentár sa snáď zmôžem niekedy neskôr, momentálne ešte spracovávam čo som to vlastne videl. 100%, najlepší film roku 2022 a zaslúžené miesto v mojej Top 10. ()

wooozie

Neskutečná bomba. Krátce po sobě druhá nádherná pocta filmovému řemeslu. Zatímco Spielberg pro Fabelmanovi zvolil spíše citlivý přístup, Chazelle najel na adrenalinovou šlehu na drogách. Ano, tříhodinová stopáž je zbytečně přepálená, ale přesto film uteče neskutečně rychle. Kromě toho, že je Babylon zábavná a šílená jízda s několika wtf scénami, má to spoustu momentů, při kterých srdce filmového fanouška zaplesá, především pak na samém konci. No a ten soundtrack! Hurwitz opět v božské formě. ()

sQelle

Na tří hodinovou stopáž, je to neskutečně natřískaný, každá scéna hraje barvama, detailama a vším možným, co dnešní film dokáže nabídnout. Strhují hudba, která po celou dobu filmu nutí jednu nohu poklepávat v rytmu. Místy velmi absurdní a někdy naopak zcela vážné, ale i tak to celé funguje. Je až neskutečný, jak celý film vlastně prošuměl a například na Oskary si takřka ani nesáhl. Což minimálně hudba, kostýmy a výprava by tady cinknout měly. ()

Ondra16

Chazellova antiteze k La La Landu, která se i přes svoji úpornou snahu, řemeslnou kvalitu a skvělý casting nikdy nedostane k lehkosti vyprávění a šarmu režisérova předchozího filmu. ()

Zagros

Wow! Babylon je místy naprosto senzační jízda! Některé sekvence jsou na ryzích pět hvězd. Nevím, zda jsem někdy viděl lépe natočený nový film, který i přes svůj moderní vizuál a technickou stránku věci, dokáže tak skvěle dát poctu starému Hollywoodu a době, kdy začínal zvukový film. Velmi se mi líbil nadhled, kdy si vlastně tvůrci dělali legraci sami ze sebe a přitom nesklouzli k nějakému parodování a dokázali u toho stále držet příběh v tempu. Brad Pitt to zvládá jako vždy bravurně a Margot Robbie je neřízená střela plná života v tom nejlepším slova smyslu. Celková atmosféra snímku je pak pohlcující. Třešničkou na pomyslném dortu je úžasná hudba, do filmu sedí skvěle a funguje i na samostatný poslech. Drobnou výtkou je možná jen délka, nebo lépe řečeno… samotná délka by nevadila, ale bohužel se film nevyhne slabším a někdy zbytečným místům. Například výletu do podsvětí ke konci filmu. Jsou to sice (nejen) vizuální orgie, ale kdyby to tam nebylo, asi by to nechybělo. Děkuji za skvěle fungující film, který doslova pulzoval svým životem a dokázal mě až překvapivě vtáhnout do snového filmového světa… čtyři (a půl) hvězdy. ()

SpaceOdyseus

Neskutecna pecka. Chazelle si me ziskal hned na zacatku, kde se slonem vtipne variuje grotesky. Nasleduje ale asi pul hodiny pulzujicich obrazu, narvanych davovych scen a z retezu utrzeneho jazzu. A v tom vsem kokainovem oparu nam predstavi asi pet hlavnich postav a zacne odmotavat nekolik dejovych linek. Takto efektni a efektivni vypraveni jsme tu dlouho nemeli. I kdyz pozdeji obcas nohu z plynu stahne, bavit neprestane ani na minutu. Strida zanry, fetisistycky zkouma herecke vykony margot Robbie, nechava probublavat slapstick komedii, nebo na chvili ztemni s lokalnim karikaturnim gangsterem. Udivovat dechberoucim audiovizualem neprestane ani na vterinu. ()

Adramelech

Půvabný a lehce dekadentní snímek z historie filmu. Přerod němého filmu ve zvukový film musel být docela slušný nářez. Úchvatná je scéna s transportem slona. Za tu by se nemusel stydět ani Fellini. Jednou jsem viděl na youtube video, jak někde v Barmě spadlo slůně do kanálu, nemohlo se dostat ven a ječelo. Dobří lidé vyhloubili pro slůně výstupovou cestu buldozerem a ještě pomohli zvířeti tím, že ho tlačili do zadku. Tato podívaná mě zážitkově velmi obohatila. V našich končinách nemá člověk šanci uslyšet, jak ječí slon, když spadne do kanálu. Převoz slona, který ukazovali ve filmu, to však ještě překonal. Vizuálně úžasně bohatý film, kterému nechybí dramatické napětí, smutek ani humor. Jenom ten závěrečný průhled do budoucnosti filmového umění byl možná zbytečný, ale ten jsem si při bodovém hodnocení odmyslel. ()

caffelina

Geniálne, vtipné, veľkolepé scény..striedajuce sa s totálnou nudou. K tomu ako vždy úžasná Margot ktorej táto rola perfektne sadla. Dalo sa to osekat a bol by to skvost. Takto len 3*. ()

Hanys_

Chazelle a jeho banda (Hurwitz, Sandgren, Cross atd) to zase dokázali. Hravý, temný, dojemný, tříhodinový průlet starým Hollywoodem, s jeho krásou i zkažeností. Margot ve své nejlepší roli. 9.5/10 ()

HydraCZ

Nový počin od Damiena Chazella jsem si jako obrovský fanoušek La La Landu nemohl nechat ujít. Babylon nás zanese do 20. let, do éry přechodu z němého na zvukový film, a jde o i takovou hodinu historie filmografie. Film tak i komicky vystihuje to, jak si museli herci a štáb zvykat na práci se zvukem. („Hello, college!“ za mě nejlepší scéna). Zároveň je zde líčena divoká doba Hollywoodu, kdy jsem se v první půlhodině nestačil divit, co všechno je snímek schopen ukázat. (orgie, drogy, fekálie) I přes všechny tyhle explicitnosti jsem se ale skoro po celou stopáž musel usmívat, neboť atmosféra doby, styl natočení, komické, někdy až absurdní scénky v souladu s pěknou hudbou a výborným střihem, kupa nápadů a fantastická režie z toho tvořili jedinečnou audiovizuální podívanou. Nezapomnělo se samozřejmě ani na osobnější linku a srdce celého příběhu, kterým je vztah Nellie a Mannyho. Dva snílci, co chtějí pracovat u filmu a být součástí něčeho většího, jejichž kariéry následně naberou rychlé obrátky a životy se promění v horskou dráhu. Diego Clava je velkým hereckým překvapením a Margot Robbie je v této roli naprosto fenomenální. Brad Pitt měl celkem rutinní roli, přesto příjemně a vtipně osvěžil děj. Poslední hoďka už byla poměrně natahovaná, ale Tobey Maguire potěšil. Hudba od Justina Hurwitze je opět fámózní a velkolepá. (už teď si přehrávám soundtrack nonstop) Hlavní motiv je lehce zapamatovatelný a velmi chytlavý, dokonce jsem si jistý, že pár melodií si skladatel vypůjčil právě z La La Landu. Závěrem jde o překrásnou poctu filmu jako takovému, která vám ukáže jeho krásy i neduhy. Nechybí ani Chazellův obligátní hořkosladký konec a uvědomění si vlastních úspěchů. ()

Darth Maul

Geniálna forma. Harmónia obrazu, farieb, dialógov, rýchleho strihu a pulzujúcej hudby vyvoláva pri mnohých scénach zimomriavky. V pamäti zostanú najmä úvodný večierok, honba za poslednými slnečnými lúčmi, prvé filmovanie so zvukom a záverečná hypnotická montáž. Čo by však bola výnimočná forma bez obsahu? A ten je neskutočne pestrý. Trojhodinový epos ponúka všetko. Celé dejiny nášho milovaného filmu v skratke. Znechutenie, smiech, úžas, sklamanie i dojatie. Naozaj všetko... Nájdete v ňom rozprávku aj horor, romantiku s pornom, inteligentný humor aj vulgárnu a trápnu komédiu, tanec i smrť. Chceli by ste tam žiť a zároveň odtiaľ rýchlo odísť... Je to najkúzelnejšie a tiež najstrašnejšie miesto na svete. Babylon. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Honey, you don't become a star. Either you are one or you ain't. I am."     Poriadna šialenosť, ktorá sa snaží byť poctou filmu a jeho magickej moci, jej úroveň je ale veľmi kolísavá. Do značnej miery za to môže premrštená dĺžka (film nemá až toľko toho povedať, aby musel trvať viac ako 3 hodiny). Výborný je začiatok filmu, hlavne to nakrúcanie nemých filmov (vrcholom je scéna pri posledných lúčoch) a skvelý je i záver filmu s nádherným odkazom na Singing in the rain (1952), stred filmu ale obsahuje príliš veľa hluchých miest (k nim nepatrí napr. scéna s hadom, či scéna z "podsvetia"). Nesedí mi ani zvláštna obrazová zložka so splašenou kamerou a divokým strihom. Tou gýčovou štylizáciou mi to navyše pripomína Baza Luhrmanna, čo nie je zrovna môj obľúbený filmový tvorca. Silnou stránkou filmu je tradične výborná (džezová) hudba (Justin Hurwitz, tvoriaci s režisérom nerozlučnú dvojicu) a po hereckej stránke to držia najmä Margot Robbie a Brad Pitt. Diego Calva ma naopak príliš nezaujal, pripadal mi veľmi nevýrazný. Čo ma ešte dosť nemilo prekvapilo, je tá až samoúčelná vulgarita a dokonca aj fekálny humor. Od režiséra Damiena Chazellea som také niečo nečakal, keďže jeho doterajšie filmy boli pomerne inteligentné. Tu sa však štylizuje do polohy, v ktorá mu podľa mňa príliš nesedí (hlavne to požmurkávanie na Tarantina).     "They said if I don't have the money in a week, they'll pour acid on my pussy!" ()

Strandmon

Babylon je jednoduše nedokonale dokonalým filmem. Všechen ten chaos a rozháranost na vás křičí každou vteřinu a Damien Chazelle už od první minuty striktně ukáže, že pevná dějová linie nebude doménou tohoto 3hodinového vizuálně opulentního eposu. Je to sex, alkohol, tuny drog a absolutní anarchie, která diváka po celou dobu snímku vytrhává z každodenního fungování natolik, že po konci se vám bude vracet s hodně těžkým srdcem. Kompletně všichni herci zde hrají na konci svých hereckým sil a překonávají své hranice. Nutno říct, že Margot Robbie už během prvních 30 minut ukáže, že tohle je její film a podavá nejlepší výkon v kariéře. Nemám už k tomu co víc napsat, snad jen aby každý vypnul, ponořil se do tohoto magického zrodu Hollywoodu a užil si tuhle neskutečnou jízdu se vším všudy. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů