Shimanova

Skoro nic jsem nečekala, nezajimaly mě charaktery a obsazení mě taky nenadchlo. Ale jsem příjemně překvapená. Rozhodně dobrý rozjezd, ale uvidíme jak se to vyvine, přeci jen minule jsme měli cca 5 dobrých sérii a jak to skončilo. To mi připomíná nejvíce bitter-sweet moment epizody - proroctví o zimě, která zničí lidstvo a jen Targaryensky král nebo královna ji může zastavit. V tu chvíli si říkáte, jak skvělé to zní, malujete si v hlavě Big picture, těšíte se až to uvidíte - a pak si vzpomenete že už jste to viděli a bylo to strašný. ()

Giorgione

Targaryenský rod to má moc těžký, souvisí totiž se seriálem, který díky posledním dvěma sériím zničil nejen sám sebe, ale pro jistotu celé univerzum Písně ledu a ohně. Možná právě proto působí reference na něj tak chladně a prázdně. Stejně jako víceméně celý snímek, u kterého jsem se několikrát podíval, kolik minut zbývá do konce, což se mi u prvních sérií Hry o trůny nikdy nestalo - tam naopak trval jeden díl pocitově tak pár minut, jak do toho byl člověk zažraný. Přijde mi to takové poměrně uspěchané, postavy by si zasloužily trochu více prostoru pro představení, byť těžko nevidět proměnu jednoho z herců z dřívějšího DJ sráče na charakterného pobočníka současného krále, jehož bratr je krásným jen na pohled. A narozdíl od ostatních chválím obsazení černého Velaryona, aspoň je narozdíl od jiných dost snadno zapamatovatelný. Nicméně uspěchanost na pocitu prázdnoty přidává v prakticky každém zvratu, který se stane, protože právem netušíte, proč by Vám mělo na daných personách a jejich osudech záležet. Hra o trůny přitom měla mraky postav a dala si dost práce na tom je pěkně realisticky prokreslit. Rytířský turnaj je sestřihaný a natočený naprosto skvěle, je to správně špinavé, kruté, krvavé a brutální, byť později to zbytečně zkazily prostřihy s porodem, který jsem osobně vidět nemusel - bohatě by stačilo ukázat scénu před a po. Nicméně na to, jak moc nevděčnou mají noví tvůrci před svými předchůdci pozici, to není špatné, přestože nadšení mnoha jiných rozhodně nesdílím, není proč. Rozhodoval jsem se mezi dvěmi až třemi hvězdami, ale když vidím to přehnané nadšení a připočtu si, jak je to chladné na to, že to zobrazuje tak živý a ohnivý rod, jako byli právě Targaryeni, dávám radši dvě. Přičemž platí, že jde o první díl, takže se to může klidně zlepšit. A nebo taky ne. ()

lex85

Když dva dělají totéž tak to není totéž. Od začátku tady schází atmosféra kterou původní hra o trůny měla. I když se seriál snaží navázat na úspěch předchozího, především prvních pěti řad tak to zatím bohužel nestačí. Postavu Corlyse Valeryona radši nebudu komentovat, to je jen jeden z mnoha důvodů proč toto dílo bude přinejlepším průměr ()

alpaka

WOW efekt se sice nedostavil. Přeci jen už tu byla Hra o trůny ve stejných kulisách. První epizoda podle mě zpočátku poměrně pokulhává a zdá se mi, že sází na vykreslování záporné postavy pouze pomocí sexu a násilí. Pár promarněných přílezitostí pro scénáristy posunout to o level výš. Uvidíme dál. Děj ke konci ovšem výborně graduje. A poslední záběry slibují dobrou podívanou. Zejména princezna,  která se mi zprvu zdála tak trochu nijaká tu scénu zahrála výborně. Ta holka to v sobě má! Naposledy jsem měl podobný pocit u Jedenáctky ve Strangers things. Celkově 8/10, ale od šesti na začátku po 10 na konci.  ;-) ()

Tom10000

1.díl 1.série. Seznamujeme se s historií rodu Targaryenů více než století a půl před narozením hlavní hrdinky seriálu Hra o Trůny, Daenerys Targaryen. V době největší slávy vládců Sedmi království a Andalu, předává starý stonající král svoji moc následníkovi, Viserysovi Targaryenovi. O celých devět let později má současný vladař mnohé problémy. V jeho městě se daří zlodějům a všelijakým zlým silám. Stále nemá vysněného následníka, ač se již se svojí ženou, královnou Železného trůnu, pokoušel o mnohé. Z manželství vyšel zatím pouze živ jediný potomek, a tím je Rhaenyra. Jenže ta je dívkou, nemajíce na nástupnictví žádný nárok. A jeho bratr, jediný prozatím možný kandidát, je až moc ctižádostivý a krutý, nevida nic v reálném světle. Na počest blízkého narození syna (jak si sám přeje, ač neví nic o pohlaví dítěte) pořádá turnaj. Zde dá i přes mnohé potyčky s bratrem Daemonem právě jemu možnost ukázat se. Jeho schopnosti však před soupeři příliš neobstojí. Dítě se narodí, ale královna umírá. A později i chlapeček. Koná se pohřeb. Viserys je zničený. Nemá správného nástupce, a říše se může rozložit. A tak se rozhodne riskovat. Dá tento post své jediné dceři, jedinému živému potomkovi. Ta je sice zaskočená, ale připravená na vše. Ač chtěla létat na dracích, uvolní se pro Železný trůn. 95 procent, dobrý počátek. ()

ChuckOnly odpad!

tupounký škvár který se zoufale snaží zachytit alespoň zbyteček slávy, kterou kdysi přinesl GoT v prvních sériích. Přibylo CGI, woke neomarxistické vemen propagandy a tokenizovaných postav, ubylo sympatických herců, inteligentních dialogů a promakaného děje. Hloupý brak pro normíky bez vkusu, kteří za vrchol televizní zábavy považují šunt adaptace jako halo, witcher, resident evil a foundation.... ()

Zeuska

První epizoda mě zaujala hlavně díky šikovné intrice. To ostatní okolo ( nahé scény, souboje, bohatá výprava, krásná hudba) se u tohoto seriálu tak nějak očekávalo. Co mě zklamalo je casting. Princezna není hezká, z profilu mi připomíná opičku. Snažím se na ní něco hezkého najít,ale není zatím ani sympatická. Tak snad později. Daemon je taky nehezký, má těstovitý obličej, čekala bych herce s ostře řezanými výraznými rysy. No a do třetice- Černoch Targeryen je prostě z podstaty nesmysl, proč proboha. Na podivně moučnatou barvu vlasů a elfí účesy si snad časem zvyknu. Asi jiný výrobce paruk než v H.o t. ()

jirikzaboj

Všichni musíme především uznat, že to mají tvůrci sakra těžké navázat na úspěch GOT, protože každý krok, rozhodnutí, či klopýtnutí bude srovnáno právě s původním seriálem. Já jim jen držím palce a snad doufám, že to nabere své vlastní, nové a svěží obrátky a zůstane to tak skvělé, jako předchůdce. První epizoda byla trochu zmatenější, ale spíše šlo o zorientování se v postavách a v tom, uprostřed čeho se právě nacházíme. Krev, sex, intriky jsou naprosto mňam a těším se na pokračování skvělého uvedení do prostřed dějiště stříbrných panovníků . ()

roabe

Kvality původní GOT nedosahuje ani zdaleka. Samý nesympatický nevýrazný barevný držky, zápletka jasná od počátku, rádoby drsný ale trapně cenzurovaný, příšerná slátanina architektonických slohů, dob a vyznání která už mě nebaví.. Povrchní nedovařený hnusný guláš pro masy ale bez masa.. ()

atillacato

Podle mého názoru jsou postavy ploché jak osb deska. Nejde si tam najít žádnou sympatickou postavu protože všechno je natočené jen na efekt a jak to jen jde narvat tam co nejvíc krve a semena.... ()

Meraxes

Dream comes true. Moja najobľúbenejšia pasáž z mojej najobľúbenejšej knihy, môj najobľúbenejší príbeh vôbec (aj v porovnaní so samotnou ASOIAF) sa dočkal seriálovej podoby. Možno je to návratom do sveta, ktorý mi tak veľmi chýbal, ale nebudem skrývať nadšenie. Opäť tá brilantná hudba, ohromujúci vizuál, výborné herecké obsadenie, tešil som sa hlavne na Matta Smitha, ktorý ako Daemon obstál perfektne, a predovšetkým obrovský fanúšikovský zápal tvorcov. Čo tam potom, že z Morského Hada urobili černocha (bohužiaľ kvóty treba naplniť) alebo, že Nekráľovna nemá čierne vlasy po matke (podľa Ohňa a Krvi), alebo, že to bol Laenor a nie Rhaenys, ktorého nárok na veľkej rade bol ten druhý najsilnejší či, že Jaehaerys tam vôbec nebol. Tu to žije predlohou v obrovskom množstve detailov. Železný trón je konečne kopa mečov padlých Aegonových nepriateľov, draky majú svoje pestré tvary a farby, objaví sa tu obrovské množstvo lordov a rytierov, ktorým nemenili mená (narozdiel od GOT), žiadne postavy neboli (aspoň zatiaľ) vypustené (ako pri GOT), mnohé rozhovory narážajú na historické udalosti a má to, to pravé srdce Ohňa a Krvi. To, že nesedia roky a chronológia niektorých udalostí, napríklad turnaj na ktorom Cole porazil Daemona bol na počesť kráľa Viserysa v roku 104 AC a Aemma zomrela v roku 105 AC v ktorom bol aj Kráľotvorca menovaní rytierom kráľovskej gardy, lenže tu to bol rok 112 AC, je daň za to, že táto séria asi pokryje celých 28 rokov od veľkej rady po tanec a konieckoncov aj GOT sa hrala s rokmi, aby neboli postavy Jona či Dany primladé. To, že v adaptovaní fiktívnej histórie nesedí zopár rokov je vlastne jedno, hlavne, že sedia udalosti, ktoré sa v nich stali. Tu dosť pomôže aj zvolený rozprávač, ktorého vítam, len to možno nemusela byť práve Rhaenyra. Každopádne mne priniesla prvá epizóda House of Dragon zimomriavky a obrovské nadšenie, ktoré zahnalo nemenej veľké obavy z toho ako to sprznia. Brilantné. 5* 99% (možno som sa nechal trošku moc uniesť) ()

Geon

Je moc příjemné opět slyšet úvodní znělku GoT. Intriky, epické kulisy, skvělé obsazení,  vše jde tím správným směrem. Prolog na začátku naznačuje velmi slibnou podívanou, které se také naplňuje. Už od samého začátku je vidět nekompromisní svět Západozemí (na, který jsme byli zvyklí), kdy Viserys zažívá utrpení jako málokdo. A Daemon se vykresluje jako pořádná potvora.  Pilot v nás rozhořel pořádné, staré dobré trůnovské emoce… jen ať se rozhoří víc a víc. ()

Nataraja

naprostá navoněná nuda, která vznikla jen proto, aby vznikla a nahnala lidi k obrazovkám... některé pasáže jsou scénáristicky a dramaturgicky k nekoukání. Všechny postavy jsou vám jedno, jedno je vám co se tam děje, je jedno kam to celé dospěje... jedna velká onanie. ()

Ardno.Lamalz

Hry o trůny jsem četl a přesto, že jsem ze seriálu byl zklamaný, když došlo na poslední řadu, která předběhla zatím napsané knihy, oproti lidem kolem mě jsem byl naopak překvapivě z poslední série nadšený, protože pospojovat a ukončit takto rozjetý vlak na tak malém prostoru, tak aby to stále dávalo smysl, byl dobrý výkon. Jediné co mi tam nesedělo, bylo finále a všeobecný mír za hudby demokracie, ale to je na jiný komentář. Od tohoto nového seriálu jsem tedy moc nečekal, a jelikož je zde příběh o období, kdy tu byly draci běžní, ani oni, mě neokouzlili svým představením hned takto v prvním díle, a tak i když mám možná deformaci, z úrovně kterou mi nastolily knihy, prozatím hodnotím pouze **. Herci, hezké, zajímavý výběr tváří, který ve mně u dvou aktérů podněcuje možnost jiné rodinné příbuznosti, než je prezentováno, ale to ukáže čas. ()