darkrobyk

Velkolepý návrat do Západozemí nabízí přesně to, co předchozí série Hra o trůny. Temná doba s rytíři, draky!, intrikami a bojem o moc. Ten sice teprve začíná, ale je naprosto jasné, jak bude pokračovat. A to nejen proto, že řada věcí je známá z literární série...což mně ale vůbec nevadí, páč ani té se filmaři příliš věrně nedrželi. Jedna z nejpůsobivějších scén je turnaj s prostřihy na porod královny. Vlastně jsem spokojen, hlavně s draky, a plný počet nedám jen proto, že jsem čekal větší odvaz, na nějž je ale doufám našlápnuto. Snad jen princezna moc krásy nepobrala, ale tak to chodí i v životě. Matt Smith byl dobrá volba, z jeho pohledu běhá mráz po zádech... ()

dO_od

// Velkolepý návrat k tomu, co Hru o trůny poprvé udělalo tolik populární. Prolog vás vcucne, během následné představovačky postav si každou zamilujete, a první pohyby figurkami po šachovnici ve druhé polovině pilotu vás zaháčkují takovým způsobem, že vaše pondělky budou v následujících pár letech opět ve znamení jediné věci – hltání každičkého momentu, který vám tvůrci seriálu spolu s G. R. R. Martinem v tomhle světě naservírují. Chybělo mi to a jsem moc rád, že se to vrací v takhle líbezném stylu. Více zde. 9/10 ()

Kaka

Jako by ani nebyla žádná pauza, natož jiný seriál. Jednička House of the Dragon pokračuje suverénně ve šlépějích GoT. Velkolepý úvod, silná režie, vycizelovaný vizuál, se kterým si tvůrci hrají podobně, jako v posledních sériích slavnějšího předchůdce a i postavy jsou dobře definované a zapamatovatelné. První díl je bezpochyby vtahující a nabízející paletu silných a mnohdy typicky kontroverzních scén. ()

Nevka

I když jsem se obával, že první epizoda bude spíše klasickou oťukávačkou, opak je pravdou. Po krátkém pohledu do minulosti se vrháme přímo do centra vznikajícího konfliktu. Postavy usedají k jednacímu stolu, kolem poletují draci a rytíři se snaží vymlátit jeden z druhého duši při slavnostním turnaji (pro mě vrchol epizody). Tradičně nechybí ani štědré množství sexuálních scén. Když Matt Smith v rozhovorech říkal, že toho sexu je tady na něj až příliš, rozhodně nepřeháněl. Minimálně jeho postavě se nevyhnula snad jediná z nich. Na druhou stranu… I když s tím nemám žádný větší problém, osobně bych ocenil, kdyby se na jednotlivé linky šlo trochu pomaleji. Ač všechno funguje víceméně tak, jak má, například budování charakteru hlavního záporáka je zbytečně hektické. Je sice názorně ukázáno, čeho je ten psychicky labilní magor schopný, ale chybí prostor na to, aby se s ním divák dokázal lépe ztotožnit. Což je škoda, protože postava Daemona je tvůrci seriálu prezentována jako někdo, koho budete zároveň milovat i nenávidět. No, zatím bych mu přejel tak maximálně nožem po krku… Podobně je na tom i politika. V jádru skvělá věc, která vás však dokáže utopit v záplavě jmen. Kolem a kolem, epizoda má rozhodně své nedostatky, ale ve svém závěru napovídá, že teď už to bude jenom lepší. A na to já se těším! P.S.: Černý Targaryen opravdu není Targaryen. Bruh. (viděno na HBO Max předpremiéře) ()

filmfanouch

Seriál Hra o trůny se stal fenoménem. Není důvod připomínat, že finále seriálu patří v průměru mezi ty nejnenáviděnější v historii seriálu, pravdou totiž zůstává, že Hře o trůny propadlo mnoho diváků. Dost pravděpodobně už ani samotný George R. R. Martin poté nevěří, že by poslední dva díly ságy Písně ledu a ohně stihl za života napsat a spravit tak chuť čtenářům, to ovšem neznamená, že se v základně HBO neurodili plány, jak udržet svět Západozemí v povědomí. Ještě před adaptací populárních Příběhů Dunka a Ega a spin-offem Jona Sněha tak dochází na seriál Rod Draka, který je zasazen do období dvou století před událostmi Hry o trůny a v jeho centru je jeden z nejznámějších rodů Západozemí - Targaryenů, kdy seriál sliboval nahlédnutí do počátku konce tohoto slavného rodu. Může se ovšem Rod draka stát se další velkou televizní událostí? Stačí zmínit jméno Miguel Sapochnik, připomenout, že stojí za jedněmi z nejlepších epizod Hry o trůny (Tvrdodomov, Bitva bastardů, Vichry zimy) a rázem je jasné, že je start nového seriálu ze Západozemí v dobrých rukou. A naznačí, že by Rod Draka mohl být něčím, co by fanouškům zhnuseným zakončením Hry o trůny mohlo spravit chuť. Lákavý svět Západozemí je zpátky, Ramin Djawadi se na pozici hudebního skladatele prozatím snaží vyrovnat fenomenální hudbě ze Hry o trůny a pokud někoho na Hře o trůny spíše zajímalo politické intrikaření a usilování o moc, než o bojování s tajemným zlem na severu, Rod draka je ideální podívanou přesně pro něj. Seriál se tak chytře vrací ke kořenům původního seriálu, zároveň vypadá působí stejně draze jako poslední série Hry o trůny a do nových draků je naprosto snadné se okamžitě zamilovat. Dědicové draků má v kontextu nového seriálu primárně stejný účel jako měl svého času první díl Hry o trůny s názvem Zima se blíží. Představit prostředí seriálu a zároveň postavy, se kterými se bude v budoucích epizodách trávit čas. Primární poté bylo, aby se starší obdoba Západozemí stala stejně poutavá jako svého času pozdější verze Západozemí a především v tom, aby se nové postavy vyjevili stejně zajímavé jako kdysi Tyrion Lannister nebo Eddard Stark. A v obou ohledech seriál prozatím boduje. Několik výrazných členů rodu Targaryenů (Matt Smith si bude jako Daemon Targaryen nejspíš krást mnoho momentů pro sebe), výraznější prostor ovšem oproti Hře o trůny dostává rod Hightowerů. Rhys Ifans jako králův pobočník Otto Hightower a Emily Carey jako Ottova dcera Alicent (její starší později ztvární Olivia Cooke), kdy se oni prozatím dokáží též profilovat jako velmi zajímavé postavy. Za zmínku rozhodně stojí i Paddy Considine jako král Viserys I Targaryen i Milly Alcock jako velmi ambiciózní princezna Rhaenyra Targaryen (její dospělou verzi později ztvární Emma D'Arcy), ve které je do jisté míry vidět obraz známé Daenerys Targaryen a prozatím to vypadá, že vývoj její postavy bude dost možná ten nejzajímavější. Při startu 10-dílné 1. série navíc skvěle funguje tempo, kdy se toho do prvního dílu vejde opravdu mnoho. Sapochnik navíc neztratil skvělou zručnost ze svých nejlepších epizod Hry o trůny, kdy už 1. epizoda představí mnoho skvělých momentů, které vyvolávají chuť si je pouštět ve smyčce. Expozice do staršího Západozemí funguje skvěle, rušivě ani nepůsobí odkazy na původní seriál, kdy jde naopak o pokukování velmi příjemné. I proto, že návrat do Králova přístaviště v tak trochu jiné podobě má své kouzlo.  Zároveň se jasně prezentují motivy o tom, že seriál bude hodně postaven na konfrontaci mužského a ženského pohlaví a toho, kdo má právo vládnout, do jisté míry to evokuje současnost, kdy by nejspíš nadále mnoho mužů nedokázalo přenést přes srdce, že by jim vládla žena. Ano, tyto motivy už načrtla Hra o trůny, prozatím to ovšem působí, že by se na to mohl v Rodu Draka dbát větší důraz. A i proto bude důvod se na další epizody těšit. Už v 1. epizodě to navíc vypadá, že se tento seriál nebude bát být po vzoru původního seriálu brutální, opepřit to trochou erotiky a především dialogové konfrontace prozatím zůstávají stejně vtahující jako u původního seriálu. I když je seriál pořád na svém startu a svou formu si zákonitě nemusí udržet. Sílu ovšem seriál nejspíš neztratí v působivých production values, tím pádem i působivou výpravou, krásnými kostýmy a schopným audiovizuálním vedením, kdy má člověk pocit, že v HBO skutečně nešetřili prakticky na ničem. Důkazem je i turnaj přítomen v první epizody, kdy má člověk pocit, že je po delší době skutečně pro audiovizuální fascinující rytířský turnaj a vyvolat pocit, že tohle je přesně ta událost, ze které museli být ve středověku lidé paf.  Nejzajímavější je ovšem sledovat právě zákulisí rodu Targaryenů. Rod s kontroverzní historií, který si dle mnoha pozdějších názorů vykopal svůj vlastní hrob sám. Při vzpomínkách na Daenerys Targaryen či jejího otce Aeryse II. je snadné říct, že šlo o tak trochu komplikovaný rod, Rod draka poté na kontroverzní rod vrhá zcela nový pohled. A co je vlastně horší než Targaryen ve špatném rozpoložení? Targaryen soupeřící s jiným Targaryenem, kdy Rod Draka může být zničen jedině zevnitř. Koncept seriálu tak z prvních hlášení mohl vlastně znít nezajímavě a ničím osvěžující, rázem se ovšem ukazuje, že potenciál tento seriál rozhodně měl. A minimálně na startu dokázal naznačit, že by se mohl naplnit. Zatím je těžké soudit, zda se Rod Draka stane alespoň částečně stejnou událostí jako Hra o trůny, minimálně je ovšem jasné, že start Rodu Draka nemohl prakticky dopadnout líp. A dá se snadno uvěřit, že spraví chuť i těm, kteří po zhnusení z finále Hry o trůny spálili všechny Martinovy knihy a DVD kolekce. Nyní jen stačí dodat, že oheň a krev prozatím u Rodu draka plane i proudí, stačí jen doufat, že tato forma seriálu vydrží ještě dlouho.... () (menej) (viac)

sheen

Tak je to slušný rozjezd, uvidíme jak to pošlape dále, ke castingu se raději nevyjadřovat. Snad napraví reputaci po posledních sériích GOT, hlavně teda po poslední. Druhá epizoda víceméně to samé hodnocení, hodně se kecá, rozvíjí příběh. Třetí i čtvrtá epizoda dost dobrá. 6 díl supr. Rok draka každým dílem graduje, paráda. 7+8 taky bomba. Tak 9 díl masakr, už to začíná nabírat pořádné grády :) Poslední díl unikl na net, neodolal jsem, že :) Tak jsem se podíval o dva dny dříve a jak byl rozjezd seriálu pomalejší, každým dílem gradoval a gradoval naprosto parádně, tato politika a intriky se mi líbily, teď přijde na řadu válčení :) ()

Cappuccino

Prvá časť House of the Dragon ma milo prekvapila. Od spin-offu Game of Thrones som po poslednej sérii skutočne nečakal veľa, ale nová časť je skutočne solídna osmička. Paddy Considine je ako Viserys veľmi charizmatický, Matt Smith s postavou Daemona na jednotku stvárňuje arogantného princa a Milly Alcock si už po niekoľkých scénach získala moje sympatie. Bohužiaľ, ostatné postavy mimo rodu Targaryenovcov ma príliš nezaujali a prvej epizóde tiež chýba silnejší odpich v podobe neočakávaného zvratu. 8/10 ()

Anderton

Pilot prequelu jasne stanovuje pravidlá aj zápletku, hrdinov aj antagonistov. Vizuál je skvelý a návrat do známeho sveta je veľmi elegantný. Napriek tomu niekde vzadu v mysli sa mi vynára otázka, prečo opäť sledovať takmer to isté a podľa úspechu prvých častí asi zase niekoľko sezón. Intrigy, krv, sex, draci. O tom to celé vždy bolo , je aj bude, kto je hard core fanúšikom, môže sa kochať blahom. Casting je dokonalý. ()

Frajer42

Zkurvené pondělky teď budou na pár týdnů pro nemalou část populace poněkud snesitelnějšími. Vykalkulovaná sázka na jistotu. Již na první pohled to vypadá, že budeme sledovat vesměs to samé, co jsme už viděli v původním seriálu. Trošku mě mrzí, že zde je k vidění prokazatelně hlavní postava, která je současně vypravěč a velmi by mě překvapilo, kdyby se jí v blízké době cokoli stalo. V původním seriálu byl v popředí celý rod Starků a bylo tedy více prostoru připravit si pro diváky spoustu nečekaných a šílených zvratů, které činily seriál tak výjimečným. Každopádně, rod Targaryenů je správně šílený a věřím, že nám připraví spoustu hodin zábavy, zrad a hlavně násilí. Úvodní epizoda byla velmi slušná a našlapaná nemalým množstvím akce, což není pro GoT úplně typické. Zpravidla série začíná vždy pečlivým rozmisťováním figurek po hrací ploše. Zde se jde rovnou po hlavě na věc. Negr s dredy je bohužel nezbytná daň doby, ve které seriál vznikl a působí prozatím neuvěřitelně otravně a připomíná v celém seriálu někoho jako je Pekarová, když se navzdory svému neměřitelně nízkému intelektu snaží dělat chytrou. Bohužel nic nenasvědčuje tomu, že by měl být brzy brutálně odstraněn ze scény. A vůbec celkové obsazení mi připadá poněkud rozpačité a prapodivně vybrané. Na první pohled mi nikdo kromě psychopatského albínka moc nepřirostl k srdci. A tím vůbec nechci zpochybňovat herecké kvality kohokoli ze zúčastněných. Jen tam nevidím absolutně žádné charisma, což není zrovna nejlepší stavební kámen. Čekal jsem každopádně obrovský průser a není to ani zdaleka tak špatné. [83 %] ()

jarous

Že jsem se teda těšil a je na co. Jsem u vytržení a čekání stálo za to. Jen tak dál. Hned víte co a jak, žádné běhání okolo, hned se jde na věc. Tak se mi to líbí, tak to má být. ()

marhoul

Nadšení nesdílím. Výprava ok, však ukecané, divně obsazené, porodnictví je řezničina, dívat se na to ještě večer v telce s tím, že to bylo pro efekt prokládano jinak solidním soubojem,( podezírám tvůrce, zda se u této sekvence vzájemně neukájeli), mi vhod nepřišlo. Draků málo, keců mnoho, zlo muselo být zatlačeno na pilu až to uši rvalo, nebývale ošklivá následkyně, ani jedna z postav nezaujala, krev a kozy- HBO klasika, dva mikrospánky během projekce, tož uvidíme. Rozumím tomu, že se všichni těšíme, že jsme si Trůny odžili nad knihami i seriály, ovšem, že by mě tohle strhlo způsobem, jako první části GoT, tak to ne. Já měla pocit, že koukám na strnulé, oplácané elfy v nekvalitních parukách, kteří nezaujatě odhrkávají text a jinak se nedělo nic. ()

Arsenal83

Prvá časť len rozjazdová snáď. S veľkou dávkou nostalgie. A nepochopením, prečo do hlavne roly obsadili takú opachu. Ako na ostrovoch už nevedeli nič nájsť, tak pošli až do Austrálie, ale toto je fakt ako keby s klokanom zrazené. Mne dlhé konverzačky bez akcie nevadili ani predtým. Len problém je, že už prvá časť GoT priniesla veľký koniec. Tu to neprišlo. ()

Ivoshek

Vypadá to zábavně, byť ne tak zábavně a komplexně jako HoT. Možná to je tím, že je tu jen jeden rod, kolem něhož se točí děj. Jinak tu ale všechno je - intriky, násilí, sex. Trochu potíž je s tím, jak se tvůrci snaží být politicky korektní. Tlačit na trůn ženu má v historii paralely a dává to smysl. Afro-Targaryan už o dost méně. Pokud chtěli mít tvůrci rasově pestré složení postav, dávalo by víc smysl mít tam černé postavy jako krále nějaké jižní země. Nomádi z Asie byli minule řešeni podobně a zapadlo to bez problémů. ()

Necrotongue

No, i na úvod celkem nic moc. Já samozřejmě počítám s tím, že piloty seriálů jsou spíše seznamovací (s postavami i prostředím), ale tvůrci mě tímto otvírákem zrovna nenalákali k dalšímu sledování. Budu samozřejmě pokračovat, ale zatím to udělám jen z toho důvodu, že chci dokončit, co jsem začal. Nebylo mi nabídnuto nic víc než nenáročné a nezajímavé dialogy, jež nesahají Varysovu machiavelismu ani pod kotníky a které scénárista tu a tam proložil nějakou tou souloží a samoúčelným násilím, aby měl jednodušší divák pocit, že sledoval akční podívanou. No, takže děj zatím nic moc, zato se tvůrci dopustili hned ze startu zásadního konfliktu barev. To těm idiotům z dozoru nad kvótami fakt nedochází, že mají černoši svůj pigment z určitého důvodu? A že z téhož důvodu mají i černé vlasy? Podle mého názoru je vytváření takových hybridních figur jasnou známkou rasismu a já se černošským hercům opravdu divím, že do takových rolí jdou, protože jsou sami proti sobě. Ale jak jsem napsal, je to jen můj názor. Má verze první sezóny naneštěstí disponuje českým dabingem, takže jsem se hned ze startu dočkal věty: "Máme královská louna, ty i já." Co je louno? Znám lůno, léno i Louny, ale český dabing mi připravil oříšek, s nímž si neporadím. Jo, ještě jedna věc. V době, kdy byla první sezóna horkou novinkou, jsem všude četl o úchvatně krásné princezně Rhaenyře. Ony tam budou časem asi dvě, že jo? Že jo?!?! / Poučení: Z dobře vymačkaného citrónu už mnoho šťávy nedostaneš. 3*- ()

Praxis

Návrat do světa, který určil novodobou televizní zábavu. A je to opět velkoryse pojato. Šachové partie jsou zatím rozehrány jen tak napůl. Nesledujeme v tuto chvíli mraky postav jako v původním GOT, ale co není může rychle být. Sapochnik potvrzuje, že velkolepost umí, stejně tak jako akci, krev i orgie. Prostě esence GOT tam je a já se těšim, jak to bude pokračovat. ()

Colby Sawyer

Po utrpení zvaném osmá série GoT, která donutila nemalou část fanoušků Písně ledu a ohně zapomenout, že tento kdysi skvělý seriál vůbec existoval, se vrací jeho prequelový následovník. No a vrací se ve stylu prvních sérií, tedy naprosto parádně. CGI draků bych si sice dokázal představit lepší, ale jinak to neuvěřitelně vtáhne a neznámé postavy začnou okamžitě zajímat. Atmosféra je zpět a s ní snad kupa zvratů i emocí, protože co si budeme, dost mi to chybělo. ()

M.i.k.e

běžně nekomentuji jednotlivé epizody, ale tady udělám výjimku. možná nejde o nejlepší rozjezd série všech dob, ale nekriticky přiznávám, že mi tenhle svět sakra chyběl a i když sem byl trochu skeptický, protože trailery mě nedokázaly naplno vtáhnout, užil sem si tenhle rozjezd na maximum se všemi jeho plusy a mínusy. Je tu navíc velká šance, že tohle tvůrci nezazdí jako trůny, protože v tomhle případě mají všechno co potřebují až do narození Deanerys...85% ()