Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

donnovann

Excelentní Paul Newman, vězeňské prostředí mi prostě sedí a neskutečně mě baví. Luka si prostě každý musí oblíbit už od první minuty a bude mu fandit až do velkého finále. Perfektní snímek, stále více se ujišťuji v tom, že dnešní doba se jen těžko vyrovná dřívějším snímkům. ()

Sharleen

Mohol mať ten Paul Newman takú charizmu?? Je to skrátka Frajer ten Paul...a aj ten Luke. Väzenská klasika, ktorá vás udrží v napätí každú z tých 126 min. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 100%, Audience Score - 95% | FDb.cz - 86,7% | Paul byl, je a vždy bude ten největší frajer na plátně a tímto mistrovským kouskem to jen dokazuje. Neskutečně uvolněný, zábavný a pohodový filmík (a to je z vězeňského prostředí!!!), chvílemi ovšem i silný a emocionální, se spoustou nezapomenutelných scén (jezení vajec, Lukovy úsměvy na závěr, útěk(y),...) a dokonalým finále. Holt něco takového se už nikdy nenatočí, ani kdyby to chtěli nejmocnější hollywoodští producenti, a proto se k tomuto skvostu často vracíme a dokud tady ještě budeme, tak se k tomu největšímu machrovi všech dob budeme vracet i nadále! 100% ()

tatopulos

Film působí převážně na emoce, ale logicky nedává moc smysl. 1. Za rozbíjení parkovacích hodin dostat 2 roky ? Čekal bych podmínku nebo nařízené veřejně prospěšné práce. A ještě k tomu se Newman dostal do poměrně přísnýho zařízení za vandalismus 2. Nepochopil jsem, proč Newman začal utíkat, když to měl poměrně "za pár" ? 3. Proč pořád utíkal ? Jestli to bylo věc hrdosti- když mě za chvíli pustí ? Proč hloupě riskovat ? Všechno to působí uměle, vykonstruovaně, aby se Newman dostal do střetu se zlou mocí. Newman tady taky není svatoušek, přinejmenším jeho nevyzrálá povaha bije do očí. Kdyby respektoval pravidla (nebyla zas tak nelidská) mohl poměrně pohodlně vyjít po 2 letech z vězení. Prostě podle filmu jakákoli autorita, státní moc ap. je prostě totalita, která chce člověku vzít identitu a svobodu, když se nepodřídíš přijdeš o život. To je přece falešné a dětinské. Z vězení Frajera Luka se nedalo zřejmě zákoně odejít po vypršení trestu. Všichni vězni byli též vrozená "svatost". Tady nejde přece jen o přizpůsobení, ale když udělám chybu- měla by následovat nějaká sankce za moje provinění na společnosti. Chybí výraznější vnitřní sebereflex hlavní hrdiny a ostatních vězňů. Další otázka- nebyla by věc nezlomnosti a hrdosti určitá příkoří vězení raději vydržet než nesmyslně utíkat ? Můj favorit je- Motýlek nebo Vyšetřování skončilo zapomeňte. A snímek z trochu jiného prostředí, ale přesto analogický- Dobří holubi se vracejí- kde řada Kňažkových spolupacientů nejsou jen superklaďáci jako Newman, ale lidé trýznění  slabostí, takže se nejedná pouze o autoritářskou moc. ()

Gamekeeper77

Tak ti nevim. Moc nerozumím tomu, co vede lidi k tomu takovejdle film posílat do nejlepší stovky. Zajímalo by mě všeobecný hodnocení, kdyby tu byla místo Pavla Nováka v hlavní roli nějaká míň profláklá persona. Vždyť je to přece celý tak obyčejný. Od prostoduchosti příběhu, nevalnýho a nevyvýjejícího se tempa, až po většinu hereckých výkonů. Celej děj se nese v duchu hloupoučkých sázek, dětinsky nepromyšlených útěků a hlavně vzhlížení k vězeňskýmu macho muklovi, kterej si svý božství zaslouží tím, že zcháluje 50 vajec. Ta scéna je mimochodem to nejlepší z celýho filmu, kterej mi jinak přijde jen lehce nadprůměrnej a to ke všemu jen nejspíš proto, že mám pro vězeňský filmy slabost. Jinak bych šel s hodnocením asi ještě níž. 65%. ()

PAVLIS

Řeší se tu hledání sebe sama, víra nebo volnost ducha. Proč ne. Na můj vkus jde ale v některých tématech příběh na hranu uvěřitelnosti. Tvůrci si prostě usmysleli, že si trochu kopnou do systému, tak se tomu musí vše přizpůsobit. Jde ale o jeden z těch filmů, na které jde nahlížet více úhly pohledu, takže směle do něho... ()

adamix

Rovnako, ako bol pre Steva McQueena MOTÝLIK, je pre Newmana FRAJER LUKE. Úctyhodná pocta starému Paulovi, hercovi s tajomným úsmevom a modrými prenikavými očami. Film si ide svojím pomalým tempom, country hudbu a zaprášený, slnečný exteriér ucítite na vlastnej koži. Väzenské prostredie napodiv celkom milé a disciplinované, v nejednom prípade dokáže byť aj nekompromisné. Najväčšou hviezdou je tu však hlavný tvrdohlavý protagonista Luke, ktorého odvaha, výhry i prehry ho dovedú vždy k víťaznému úsmevu... Príjemný film. U mňa 5* a 90%. ()

Rutger

Film co chytne a nepustí. Frajer filmového plátna Paul Newman asi ve své nejlepší roli. Škoda, že nedostal za tenhle majstrštyk Oscara. ()

0verseer

”Yeah, well... sometimes nothin' can be a real cool hand.” Paul Newman bol bezosporu frajer a jeho Luke je akýsi duchovný otec dnes snáď najznámejších drám z väzeňského prostredia, Darabontovej dvojičky The Shawshank Redemption a The Green Mile. Film zostarol, avšak nostalgickým spôsobom, ktorý máme tak radi. Takéto (pohodové a zároveň skľúčujúce) snímky sa už dnes akosi netočia... ()

JosefTomas

Naprosto perfektně zvládnuté a ukázka, že se dá i s málem udělat velký film. Není to bez chyby, možná se v druhé půlce změní úplně význam a celková struktura, ale to nic nemění na tom, že to Newman dokázal a frajer Luke je jeho nejzajímavější role, se kterou se dají prožít veselé i smutné chvíle. ()

ostravak30

Šedesátá léta byla vůbec zvláštní. Nejen v USA, ale všude na světě. Mám trochu pocit, že podobnou dobu zažíváme i nyní. Mladí lidé se bouřili proti všemu. Ztráceli se tradiční jistoty a nová doba sebou přinášela revoluci ve všech směrech. Frajer Luke, jako by ztvárňoval všechny tyto revoluce v sobě. Všechny protesty a bouře. Vždyť on to byl válečný hrdina, ale tak nějak nepochopitelně ničil veřejný majetek. Proč ale? To vlastně nikdy nebylo osvětleno. Proč se bouřil, když dostal "jen" dva roky? A proč prvně utíkal, když to měl "za pár", jak komentoval jeho spoluvězeň Drak. Veškeré vysvětlení vidím v rozhovoru s matkou, kde bylo řečeno vše. Frajer Luke je ztělesněním svobody myšlení, kterou není možné ničím spoutat. Luke je představením člověka, který se nikdy nevzdá a jeho mysl je svobodnější než tělo. Ve své myšlence je to úžasně nadčasový film s fantasticky dobrými hereckými výkony Paula Newmana, kterého jako herce miluju. U George Kennedyho jsem stále uvažoval odkud ho znám. No jistě, divácky nejznámější role bude nejspíš ta v Bláznivé střele! ()

PlysovyMacko

Pohodovy vazensky film, hlavne prva polovica. Luke sa dostane do basy kvoli niceniu parkovacich automatov, tam sa svojim postojom - mam vsetko a vsetkych v pi*i - stane oblubencom ostatnych hlavne bossa Draka. Dojde ak na viacero pokusov o utek. Zjest 50 vajec, to neni mozne. Pacilo sa mi ako to vyzeralo, ze ho zlomili, jeho posledny utek a uprimny rozhovor z bohom. A koniec ma utvrdil, ze Luke je naozaj frajer. ()

Tominni

Životní role Paula Newmana. Ten prvek svobody vnesený do vězení, to nepodléhání pravidlům. Je jedno, jestli to bylo pojídání vajec, sázení všeho, když v ruce nic nemáš, asfaltování silnice ve zběsilém tempu.......tam všude ten kousek svobody byl. Smutnější se samozřejmě druhá půlka filmu, kopaní a zahrabávání jámy, tam ty emoce přímo stříkají. ()

SirGawain

Byl jsem na tom v ramci Zlateho fondu v kine Aero pro studenty, a ten clovek kterej tam pred tim o tom filmu mluvil rikal, ze je to film o antihrdinovi. S tim ja nesouhlasim. Antihrdinu si predstavuju trochu jinak ( treba pan Skleneny z Vyvolenyho ). Podle me je to teda film o normalnim hrdinovi, jenom z jinyho pohledu. To jeho hrdinstvi mu zpocatku dela dobre, protoze je rad obdivovane, ale s postupem casu ho to jeho hrdnstvi uz unavuje. Zalezi ale asi na tom, jak si pojem ,,antihrdina,, definujeme. Jestli si ho definujeme jako cloveka, ktery je hrdinou jenom proto, ze to hlavni prinos ma pro nej samotneho, tak je zde tento pojem uzit asi pravem. Dale ten clovek rikal, ze s postupem casu ztraci Luke divakovi sympatie. U me to bylo presne naopak. ()

Jenda1

Filmy z vězenského prostředí jsou velmi často silné, zde navíc působí kouzlo mého oblíbeného P. Newmana. Film samozřejmě ukazuje zvrácenost vězeňského systému, ale také ukazuje možnost jak se systému postavit, někdy ale pohár přeteče a pak už není cesty zpět. ()

Orhalmi

Jo Frajer Luke. Jeden z filmů mého mládí. Role na tělo P. Newmana. Určitě v top 5 filmů z vězeňského prostředí. Scéna pojídání vajíček na tvrdo nezapomenutelná. Za mlada jsem několikkrá zkoušel, ale nedostal jsem se přes 10.-) ()

Miloško

No tak tento film ma uplne odrovnal aj po 40 rokoch. P.Newman v úlohe väzňa,s neopakovateľným úsmevom,a modrými očami.Netreba zabudnúť ani na nádhernú postavu jeho spoluväzňa v podaní George Kennedyho (Dallas).Prekrásna dráma s väzenského prostredia z neopakovateľnou poslednou vetou frajera Luka: "Prišlo k nedorozumeniu:Stala sa chyba v komunikácii".... (DVD,21.12.2008) ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)