Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

Mona-Lisa

Paul Newman se směje. Paul Newman podává mámě skleničku. Paul Newman výsměšně: “Hey, boss.” Paul Newman jí 50 vajec. Paul Newman stojí v dešti. Paul Newman prostě existuje na platně a nedá ti jinou možnost, než dát 5 hvězdiček. ()

Krojcek3

Film na přibližně stejné téma jako Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. V době, kdy se už ani divák nezasměje a Luke mu není tak sympatický jako na začátku filmu, Luke šokuje a prchá asi nejvtipnějším způsobem. Na konci v člověku zůstane ten pocit ponížení a útlaku, kterému se nedá postavit. Nábožensky a duchovně laděný film, který byl pro distribuci u nás řádně tohoto poselství zbaven(kino verze). ()

Joll

Filmová klasika, která asi nikdy nezestárne.Horko těžko si vybavuju film kde by byl větší frajer.Filmy z vězení mám obzvlášť rád a tohle patří k naprosté špičce a Newman s Kenedym tu předvádí své herecké vrcholy.Nevím co bych mohl vytknout asi nic tohle prostě musíte vidět!!! ()

sandis

Ne, tak to tedy ne... tohle mě zklamalo... 91%? Nenechte se vysmát. Příběh velmi slabý... 3/10... Ostatní tak 7/10, to ano... ale tohle má získat něco navíc? Vždyť tam nebylo vůbec nic... Co bylo na Lukovi tak zvláštního? Že stále "revoltoval" a utíkal a ještě k tomu tak neschopně, že jej vždycky chytli? Pane bože... Vždyť já tam neviděl ani nějak oslnivé herecké výony 5/10... Never more... čekal jsem MNOHEM více... :( ()

nikolafojtu

Poviem vám, prvých 120 minút to ani nevyzeralo na drámu, celé to pôsobilo takým odlahčeným dojmom, že miestami som si ani neuvedomoval, kde sa dej filmu odohráva. Krásna dráma o tom, ako to v živote nemusí vždy výsť, no aj tak si treba zachovať usmev na perách.. ()

Ukubumbahoo

" What we´ve got here, is failure to comunicate. Some men, you just can´t reach." Paul Newman v jedné ze svých nejlepších rolí. Není většího pohodáře a frajera, než Luka. Během filmu vám postava přiroste k tělu a na konci by určitě každý chtěl být alespoň trochu jako Luke (ačkoliv 50 vajec dnes možná vynechám). Z vězeňského prostředí je to pro mě špička, konkurovat dokáže snad jen Shawshank. ()

BOURQUE

Asi najväčší a najlepší film (okrem The Sting) P. Newmana. Keď vám trošinku pripomína The Shawshank Redemption (aspoň prostredie a partiu zločincov), tak nie ste ďaleko od pravdy. Výnimočnosť tohto filmu je to, že je v ňom dokonalej rovnováhe dráma, humor a originalita. Skvelá réžia (S. Rosenberg), hudba (L. Schifrin) a herecké predstavenie (okre Newmana ešte G. Kennedy) sú už samozrejmosťou. Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

Radek.SCH

Další z klasik, která není ani zas tak vyjímečná, ani nezapomenutelná, ale všichni se tomu prostě bojí dát horší hodnocení, aby nevybočovali. ()

helloween93

Sympatický Paul Newman v jedné ze svých nejznámějších rolí se zde snaží pozvednout morálku všech spoluvězňů. Ti jsou zde totálně oddáni systému ve vězení a právě Luke dokáže pozitivní energii rozdávat kolem sebe neuvěřitelným způsobem. Je až zvláštní odkud tu svojí sílu ducha bere, dokáže se smát i po zjevných porážkách. Hodně významný film na téma lidská (ne)svoboda a rovněž pěkný lidský příběh. Scénu s pojídáním vajec tu asi není třeba dále rozvádět. Jo a Aviator-Man byl opravdu muž bez jakékoliv známky lidského citu.. ()

Adm.Nelson

Veľmi dobrý film, aj keď Shawshank je predsa len iná liga. Toto stojí celé na hlavnej postave, pričom sa tu nájde viacero silných scén - na mňa celkom zapôsobila Lukova pesnička, ktorú zahral, keď sa dozvedel o smrti svojej matky. A jeho záverečné úsmevy. 8/10 ()

BeranSon

Neuvěřitelně pohodový film. Film jsem viděl na doporučení a vůbec jsem nevěděl, že se jedná o 73. best film na Čsfd. Filmy z vězeňských prostředí byli vždycky nejlepšími možnostmi a takovéto nápady s kvalitním režisérem a jednou, či více známých tváří bývají vždy perfektní. Paul Newman je velký sympaťák a Frajer Luke v jeho podání taktéž. Místy až kultovní scény. -9/10- ()

MickeyStuma

Nestárnoucí filmová klasika dokáže i dnes učarovat svou ryzostí a stylem. Určitý lidský charakter se prostě nedá zlomit ať se děje, co se děje a Paul Newman takovou osobnost ztvárnil nejlépe jak uměl. Jako by mu byla role byla napsána přímo na tělo. Snímek je natočen s podmanivou vězeňskou atmosférou a hlavně se silnou emoční stránkou, ve které prostá lidskost a soucit dostává setsakramentsky zabrat. Děj příběhu nás zavádí do útlého mikrokosmu státního vězení v jižních Spojených státech. Je ukázán brutální, vyčerpávající a vůbec obecně depresivní každodenní život vězňů, ve kterém jde převážně o boj za rozumné postavení uvnitř částečně nemilosrdné a částečně solidární vězeňské komunity. Z dnešního pohledu se daná sociální kritika nezdá být zrovna mírná. Nevděčné zacházení se zasloužilými válečnými veterány, zveličování trestu za hloupý vandalismus, nelidské podmínky, zbytečné zadržování či vůbec celkové nezákonné obtěžování nemilosrdnými vězeňskými strážemi, atd. Zkrátka a dobře, ve svém smyslu se jedná o šokující film, který však kupodivu udal směr. Viz ´Motýlek´(1973), nebo ´Brubaker´ (1980). Mnohé scény a dialogy jsou však kupodivu působivé a mají myšlenku. Jeden z nejlepších vězeňských filmů? Těžko říct. Každopádně se jedná o nejvlivnější vězeňský filmový počin, jaký kdy vznikl. ()

Shredo

Mladučký Newman v odetej usmievavej uniforme si vydobil rešpekt u všetkých väzňov. Neodškriepiteľný a skutočný frajer ma naozaj tuhý korienok a nič preňho nie je nemožné. Scéna s 50 vajíčkami je klenotom kinematografie. ()

Rathalos

Frajer Luke je velmi zaujimavy a urcite nezabudnutelny filmovy zazitok,drama z vazenskeho prostredia s genialnym Paulom Newmanom,ktory podal nadstandardny herecky vykon,reziser Stuart Rosenberg si urcite ziskal moju pozornost...:-) ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)