Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

femme fatale

Newmana jsem se nemohla nabažit....je to prostě frajer a to bez debat. Po shlédnutí filmů jako je tenhle si vždycky uvědomím, jak mi chybí tihle hrdinové, kteří si dokáží vydobít respekt, díky tomu jací jsou, aniž by byli dokonalí. ()

ranp

Jedním slovem excelentní. Paul Newman byl výborný herec, který měl charisma. Nic proti dnešní generaci, ale takových jako on aby dnes člověk pohledal. Těžko říct, jestli je tohle jeho životní role..když si vezmu jak zahrál Butche Cassidyho nebo Podraz, tohle jsou podle mě jeho top 3 výkony. Název filmu to vystihuje nejlíp, tenhle Luke byl opravdu frajer. Další z filmů, které se těžko komentují, nutno vidět :-) ()

Babous

Americký jih, do toho zvuk kytary a nádherné záběry na zapadající slunce - to zhruba vystihuje tenhle film. Paul Newman v roli rebela Luka celému snímku dodává rozměr marné vzpoury jedince proti řádu. Při každému jeho útěku jsem věřil a doufal, že tentokrát se to už povede. A pokaždé jsem byl zklamán. Trochu mě mrzí nešťastný konec, ale takhle ve skutečném světě dopadají snílci. Jestli někdy skončím ve vězení, tak doufám, že mě šoupnou do podobného, v jakém byl Frajer Luke :) ()

Germanotta

Luke bol naozaj frajer! Ved predsa zjedol 50 vajec!...v prvej tretine filmu som sa trošku nudila ale ked Luke jedol jedno vajce za druhým už to bolo lepšie ;) Je to frajer...a ten jeho úsmev ;) ()

netahlo

Pro me nejlepsi film Paula Newmnana. Jakkoliv jsou Butch Cassidy and Sundance Kid nebo Podraz skvelymi snimky, u me vitezi prave Frajer Luke. Paul byl ve sve roli proste neodolatelny! ()

Arkanoid

Nezlomnosť, prešibanosť, guráž, odvaha. Frajerina. Luke prišiel do väzenia ako každý bežný trestanec, no pre svoje vlastnosti a činy sa bleskurýchle stal pre ostatných nezabudnuteľným. Frajer Paul Newman ako reálny spotený chlap a symbol nezlomnosti, ktorého to za múrmi unavuje a zostáva mu myslieť na jediné - slobodu. ()

Maynard.

Jednu hvězdu ubírám za příliš dlouhou stopáž... Z filmu je vidět, že se tím tvůrci Shawshanku nechali poměrně dost inspirovat. Škoda jen těch "laciných" útěků. To mi ve filmu nějak nesedělo, takle hladce pláchnout, to si myslím, že nešlo v žádným lochu. Newman každopádně válí jak zvon. Jeho postava je parádně rafinovaná a zábavná. Škoda jen jeho konec. Ale na druhou stranu zase umřel s úsměvem na rtech, což se cení. Filmy z vězeňského prostředí patří mezi moje oblíbený, tenhle zůstává za zmiŇovaným Shawskankem, Zelenou mílý a Motýlkem. Řadím ho do "druhé vlny mezi : Brubakera, Útěk a Útěk u Alkatrazu. R.I.P. Paul a s úsměvem na rtech. ()

Firebug

Chtěl jsem si snímek po mnoha(!) letech připomenout s přesvědčením, že už si to až na pár legendárních scének nepamatuji. Chyba. Na film takových kvalit se prostě zapomenout nedá a střídá se tam jedna legendární scénka za druhou! Jeden z nejlepších vězeňských filmů všech dob, ovšem s zcela originální a příjemnou atmosférou. Newman je Frajer s velkým F! ()

Sdoom

Klasika, která příliš nestárne. Paul Newman je skvělý ve své roli, ale první polovina je na můj vkus delší, než by musela. Solidní 4 hvězdičky. (HD, orig.) ()

SkyLukey

Tímto filmem si Paul Newman zasluhuje opravdu obrovské uznání. Všechny filmy s ním považuji za vrcholy celé kinematrografie. Herec však nedělá celý film, přestože největší zásluhu má zde práve Newman. Tento scénář jako by mu byl ušit na míru přesně pro něj. Scénář je lehký, ze začátku rozvláčný, během kterého jsem se perfektně vcítil pro prostředí a tamější doby. V druhé půly se Frajer Luke rozjede a už se nezastaví. Vězení má na člověka napravovat, jenže u Luka je to evidentně naopak. Plus dávám také za ateistický pokres filmu a mírné narážky na pánbíčkáře. ()

Chegi

Spolu s Vykoupením je toto nejlepší film z vězenského prostředí, jaký byl kdy natočen. A oba mají společné poselství, které je nadčasové: nenechat se zlomit a nepodřídit se vyšší vůli. Luke se nepodřídil, a proto je u mě opravdu FRAJER v každém smyslu toho slova. Každopádně zlatá soška měla obývat Newmanovu poličku mnohem dřív než od roku 1987. ()

Jespe-film

Paul Newman ve svých nejlepších letech. Frajer Luke je dobře odvedenou filmovou prací o nezlomnosti, odvaze a umu vnášet krapet svobody i tam, kde jí od prvního pohledu není. Scénář se pozastavuje nad dnes již trochu otřepaným vězeňským tématem, nelidskostí bachařů a věčné snaze uprchnout. A právě kvůli ne tak úplně excelentnímu scénáři, dávám 4* (kniha mohla být super, ale pro film možná malinko málo materiálu). Na Motýlka pro mě Frajer zkrátka neměl. ,,Jo, jenže nemít na to - to je právě ta frajeřina!" :)) ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)