Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

mirec88

Ach. Boj za slobodu proti spoločnosti je téma, ktorá nikdy nebude obohraná a vždy človeka dojme k slzám a vyburcuje ho k životu. Či už je to Shawshank, Motýlik, alebo Luke. Paul Newman naviac pridal ešte k tomu ďalší rozmer ľudskosti, chlapskosti a úžasnej odvahy a sily. Koniec bol úžasne emotívny a veľmi nečakaný. George Kennedy mu zdatne sekunduje a filmu veľmi prospievajú aj humorné scény ako je tá s vajíčkami alebo s fakt krásnou slečnou, ktorá umýva auto. ()

MencaCZ

Přesto, že tu má film tak skvělé hodnocení. Já si nemohu pomoci a musím mu dát hvězdiček méně, než je tu zvykem. Můj největší problém s tímto filmem je to, že mi nepřijde, že by byl nadčasový ba naopak. Film mě docela nudil a čpěla mi z něho velká prahistorie.... Zápletka mi nepřišla zas tak silná, měla by být doplněné nějakou větší akcí než je ve filmu vidět. ()

šerminator

Těšil jsem se na pořádnou klasiku do které se zamiluju, boužel nestalo se. Příběh celkově je nudný a Paul Newman se chová hrdinsky, ale naprosto zbytečně. Až takovou touhu po svobodě prostě nepochopím. Dějově tedy průměrné, dosti dlouhé, ale úroveň zvedají herecké výkony (taky G.Kennedy), Paulův úsměv a scéna s pojídáním vajec. ()

TheRoller

Réžia, scenár, kamera, hudba, herci,... = lepší film som ešte nevidel. Teda hej, videl. Videl som oveľa viac lepších filmov. V podstate do bodky vystihnuté Hemingwayovo "Človeka nestvorili na prehry. Možno ho zahubiť, ale nie poraziť," ktoré je v súčasnosti nezapadnuté prachom vďaka heroickým výkonom Kennedyho a Newmana (s jeho úsmevom je mu ľahké byť Frajerom) a zopár nezabudnuteľných scén (umývanie auta, jedenie vajec, makanie pri ceste a rozhadzovanie piesku). So všetkou úctou celému štábu, ľudom za kamerou a hlavne pred ňou, vtedajšiemu prezidentovi L. Johnsonovi, jeho manželke a bratancom otcovej sesternice z tretieho kolena, ale na mňa to nezabralo tak, ako malo. Idem si uvariť 51 vajec...70% ()

Autogram

Príbeh, keď je túžba po slobode a túžba nepodriadiť sa väčšia ako túžba po živote, to nám predvádza Frajer Luke. Nedopadá dobre od začiatku do konca, ale tie (krátke) momenty, keď má navrch nad všetkými svojimi utlačovateľmi, nad spoluväzňami a nad celým systémom, stoja za to. Teda nám, divákom, stoja za to, a ako si ich pri tom všetkom príkorí a utrpení dokáže vychutnať on sám, pre mňa zostáva záhadou. ()

Guzo

Paul Newman táhne celý film, ale na plné hodnocení to bohužel není. Frajer Luke má několik hluchých míst a vyzní tak nějak doprázdna. Některé scény jsou ale skvělé, napínavé a ukazují život vězňů zase z jiné strany. Trošku zamrzí i to, že kromě Luka a Draglina ve filmu není vyloženě výrazná postava, která by dokázala zaujmout. ()

Wbcko

"A to je právě frajeřina... Nemít na to" Film o jednom z největšich a nejtvrdších sympatáků celé filmové historie. ()

Jello Biafra

Paul Newman v svojej životnej úlohe skutočného frajera, ktorý sa nikdy nenechá zlomiť systémom a hlavne mu nič nezoberie úsmev na tvári. Týpci jak on obracajú svet naruby. Keď je Jack Nicholson rebel z blázinca, tak Paul Newman je rebel väznice. ()

venca163

Přišlo mi trochu zvláštní, že se hlavní postava Luke, jehož životním motem je svoboda a nezkrotnost, na začátku filmu nechá v podstatě schválně zatknout. To mi s jeho stylem trochu neštimuje, řekl bych, že by se měl vězení, kde panuje jen řád a ponížení měl spíše chtít za každou cenu vyhnout. A ještě dostal 2 roky za to, že na náměstí uříznul nějakou tyč, ve srovnání s tím, že tam byl nějakej týpek na 6 let za zabití mi to příjde trochu mimo. Jinak vězení, chování vězňů i dozorců mi přijde naprosto realistický, za to má film u mě velký plus. Další plus je za tu kurvičku, co se předvedla při mytí auta=). (75%) ()

milancecil

Dva roky za úmyslné poškozování veřejného majetku, takový je soudem vyměřený trest za velmi neobvyklou zábavu, za evidentně vyšinutý nápad alkoholem povzbuzeného, večer se nudícího muže, ano, tak začíná další drama, jedno z mnoha těch s námětem zločinu a odpykávání trestu, opět nám divákům nabízející příležitost shlédnout, jak by se mohl náš život případně neradostně odvíjet, pokud bychom snad překročili mi sami jako Luke zákon a ocitli se v zařízení, které by nám svými přísnými pravidly vštěpovalo zásady, jež s naším předchozím životem nemají pranic společného, právě tak je již při úvodním nástupu každému dáno rázně na srozuměnou, že ta svébytná, sebevědomá lidská bytost, za kterou se ještě před momentem třeba někdo z nováčků považoval, tady rozhodně snadnou a dlouhodobou existenci mít nebude, že právě ta je pro takový běžný chod nápravného zařízení spíše jakýmsi brzdným elementem v jeho každodenním již zaběhnutém fungování, s jeho provozním režimem tedy neslučitelná, ano, ale to je přesně to, čeho se Luke ani zde s tvrdošíjnou rozhodností nehodlá vzdát, chce si ji svým svéhlavým vzdorem odvážně uchovat, nechce být jako ostatní spoluvězni, jen tou hladce zaběhnutou součástkou soustrojí, on vnáší svým provokujícím chováním neklid, je zábavný a inspirující hráč, schopný strhnout k roztodivným hrám proti nudě a jednotvárnosti i ostatní, zatím není tím otupělým vykonavatelem příkazů, jak od něj režim takového zařízení vyžaduje, a tak se pro nás dramaticky rozvíjí příběh, který má-li být i dostatečně věrohodný, nemůže mít jiné než tragické vyústění, i když si Luke získal nejen úctu a sympatie, stále zůstává pouhým vězněm, ano, toto patrně bude již navždy ten nejsilněji zpracovaný námět a ještě tak skvěle umocněný nenapodobitelným herectvím a charisma Paula Newmana, myslím, že v jedné z jeho naprosto nejlépe ztvárněných postav, vždyť kdo z mužů by si nepřál být alespoň občas tak neodolatelně okouzlující jako právě on v tomto příběhu. ()

TroiMae

Asi jinej gang. Vzpoura je sice rafinovaná (vězni udělají svou práci při asfaltování silnice, ale v rekordním čase, aby dozorce nakrkli), ale "brilantní snímek o nezlomnosti lidského ducha" jsem si představoval jinak… Polonahý Paul Newman čtvrt hodiny jí padesát vajec. Kultovní scéna s pojídáním rýže mě také neuchvátila. Omlouvám se za svůj sarkasmus všem, komu se film tak líbí (asi 80% světové populace), ale můžete si za to sami… Vy mě štvete též ;o) Shawshank? Kukaččí hnízdo? Jedno se musí uznat: frajer Luke "je chytřejší než pes, protože se snaží utíkat cik cak". Ale já jsem asi fakt spíš na nezlomnosti ženského ducha... Nějak mi přijdou duchaplnější. Cesta do ráje http://www.csfd.cz/film/674-cesta-do-raje/ Jenže kdo by se díval na Glenn Close, Frances McDormand, Cate Blanchett, Julianna Margulies… že. ŽE? ()

Aqualung

Zrovna jsem zjistil,že za pár dnů to budou dávat v tv.Ale mám tenhle film ne DVD.Je to o konfliktu mezi vnitřní a vnější svobodou.Tu druhou je možné vzít.Tu první Ne!!! Pakliže ji tedy máte.Jak o kousek níže a o kus dříve píše Radek 99 velmi přesně má si tenhle film podat ruku s Formanovým Přeletem.Ohromná tenze po svobodě,která je upírána ze stupidního důvodu.Silný jedinec se vzepře systému.Zde režimu v kriminále.A dělá vše proto,aby se dostal ven.Ono klidné, minimalistické herectví pana Newmana je fantasticky expresivní.A onen úsměv v autě se zborcenou hlavou a prostřeleným krkem mluví silněji než celý film.Zabít mne můžete,ale zlomit ne! Mne ne! Hodnotím vysoko.Velice vysoko! ()

BMAJTZ

Vyborny film o sile lidskeho ducha a s Paulem Newmanem ve sve zivotni roli. To je proste bombasticka kombinace ktera nemohla dopadnou o moc lip. Na scenu s vejci a nebo se stale vykopavajici a zakopavajici dirou asi dlouho nezapomenu. ()

Mr.Jackass

Postava rebela co neumí prohrávat a nikdy nic nevzdá je v podání Paula Newmana dokonalá. I když se jedná o skutečně pochmurný scénář, díky úsměvům hlavního hrdiny bylo ono drama skutečně výborné...(Ne)zlomitelnost lidkého ducha v plné nahotě.. ()

lskala

Nejlepší a dost možná i životní role Paula Newmana. Scéna s pojídáním vajec je pro tenhle film naprosto výstižná. 90% - 5***** ()

slovan1

Fajn film z vězeňsko - pracovního prostředí. Film tohohle typu asi nenajdete. Paul Newman jako věčný "potížista", který se ale frajersky nechce podřídit pravidlům. Jeho lišácký usměv člověka rozesměje, na druhou stranu Newman ve filmu dokáže i dojmout. Jo, Frajer Luke bude věčný. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)