Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

Nivenx

Tohle jsem viděl jako malý kluk a doted' si nato pamatuji o čem se to odehrávalo a co se tam dělo. Každopádně dobrý film, kterému není pořádně co vytknout. 75% ()

Courtemanche

Takhle prázdný film z vězeňského prostředí jsem snad ještě neviděl! Taky není to první film z tohoto období, kde Paul Newman je zpomalený. Je to dobrý herec, ale občas vážně hledám důvody. 2/5 ()

andrii

Za ztropenou hloupost, za nepatrný prohřešek na galeje do "domu kázně." Aby se vědělo, to byl on, náš kluk, a my byli při něm a při tom, když se něco dělo. Správňák, který nepodlehl. V očích azurový romantik, pod kůží neobehratelný, nepodrobený charakter. Měl na to odvahu...zkoušet odpor, nalézt zlom, unikat obuškům, i když bytelně svázán, na každém kroku hlídán slyšitelným řinkotem okovů. Jen mžik, jen se otočíš a už peláší mezerou v pletivu. Za trojí, krátké povyražení, "pozdravení" se svobodou. Ve škole by vše spravila trojka z mravů, v nápravném zařízení výstřel do hrtanu. I když ho fyzicky natahují na skřipec, jeho ducha nezkrotí, nezraní za nic na světě. Za vůní rebelství, niterně odolnou volností. Sázka na Paula Newmana = sázka na pořádný chlapáctví s úsměvem. ()

fantoci

Paul je v tomhle filmu prostě skvělý (on je tedy skvělý ve všech, ale tady jsem z něj byl úplně nadšen). Měl jsem pocit, že to snad sám celé prožil. Do díry a ven...útěk, do díry a ven...útěk a dál je to stejné, ale pokaždé jiné. Myslím, že je to tak krásně zpracováné, že každý, kdo to viděl musí souhlasit s tím, že můžete nám nakopat zadek, můžete nás mučit, můžete nás hodit do největší špíny na světě, ale dokud nezlomíte našeho ducha, jsme svobodní. ()

maxxxim

Skvelý kúsok, ku ktorému sa vždy rád vraciam. Scenár bez chyby a prevedenie taktiež. Dej prepletený akciou a serióznymi myšlienkami, ktoré majú niečo do seba. Žiadna scéna tu nie je nazvyš a dialógy sú na obzvlášť vysokej úrovni. Skrátka dávam plný počet a neskromne si dovolím zaradiť túto drámu k filmovej klasike. ()

TheBalrog

prostě frajer v jedné z nejlepších rolí během jeho života. Výborný herecký výkon troufám si tvrdit s legendární scénou pojídání vajec !! ()

chelseaman22

Luke je koumák světovýho kalibru. Bohužel to bylo na snímku Cool Hand Luke to jediné k pokoukání. Natěšenej jsem byl jak Růženka ve věži, a nakonec jsem ze slavného bijáku s Paulem Newmanem měl zážitky dosti průměrné, což se projevilo na "hvězdičkování". V obsahu filmu se píše, že film má vyjádřit kruté chování ze strany hlídačů a kapitána. Obsah by se měl poupravit - na chování hlídačů není nic neobvyklého. Pokud je na čsfd někdo, kdo "touží" vidět hlídače kalibru "jako ve vyhlazováku", nechť se podívá na Spáče. 65% ()

wafc

Frajer Luke a Božský Paul. Příjemný příběh z prostředí měnších grázlíků, kteří se ocitli v nápravném zařízení a musí každý den pracovat do úmoru. Věškerý stereotyp naruší až Frajer Luke, který za svou drzost, odvahu a hloupost zaplatí životem. Smutný konec příjemného filmu. Newman je opravdu hvězdou v oboru. Takový herec se už nenarodí. ()

Doudis19

Světově známá a uznávaná óda na chlapskou ješitnost a pýchu. Paul Newman a jeho Luke se stali legendou a po shlédnutí tohoto překrásného snímku, musí každý přiznat že právem. Kompilace úsměvů nakonec, už je pak jen dovršením naprosto odzbrojujícího zážitku, pro ty méně citlivé diváky. ()

LeoH

Idyličtější, myšlenkově o něco jednodušší předchůdce Přeletu nad kukaččím hnízdem, upomínající spíš na padesátá než na šedesátá léta určitou těžkopádností v budování idejí i charakterů, klasickým vizuálním stylem bez jakýchkoli experimentálních výbojů i jednou z posledních hezounkovských roliček Dennise Hoppera těsně předtím, než si nechal narůst fousy, natočil Bezstarostnou jízdu a následně se přehrál do polohy charismatických psychopatů. V jistém smyslu Cool Hand Luke blufuje podobně jako jeho titulní postava – tváří se jako hluboce lidská, všeobecně platná óda na neodolatelnou přitažlivost vnitřní svobody, ale bez Newmanových modrých očí a odzbrojujících úsměvů by ta přitažlivost byla poloviční –, přesto jsem se u něj necítil nijak podvedený a odnesl jsem si z toho skautského tábora nefalšovaně povznášející pocit. ()

Motinski

Asi najpohodovejší snímok z väzenského prostredia a Paul Newman v jednej z jeho najlepších roli. Veľmi podarená oddychovka ktorá má v sebe aj niečo viac ako iné filmy z tohto žánru. Najviac sa mi páčila práca s postavami a prirodzene budovanie vzťahu diváka k nim. ()

haushinkaa

Obrovské charisma je jednou z předností výborného Paula Newmana, je úžasný... A jako Luke nepřekonatelný - obdivuju ho pro jeho odvahu, někdy možná až bláznovství, vytrvalost, hrdost a jeho typický úsměv, kterým říká vše... Stal se hrdinou pro spoluvězně, kteří na mě vůbec nepůsobili jako kriminálníci, byli to téměř stále se usmívající sympaťáci, kteří si mě hned získali... Celé obsazení filmu se mi líbilo, i šéfové... Úžasné jsou záběry kamery na odraz v brýlích Bezočka, to mě opravdu fascinovalo... Lukovy rozmluvy s Bohem naprosto chápu a vedu s ním podobné rozhovory/ monology... No, prostě 100% ()

Sonnik

Nejlepší vězeňská parta jakou jsem kdy ve filmu viděl. Samozřejmě vedou Luke, který se svým šibalským úsměvem proplouvá CELÝM filmem a krásná postava jednoduchého "hillbillyho" Draga, který si Luka postupem času zamiluje. "Yeah, well, sometimes nothin' can be a real cool hand." ()

ecceHOMMO

Newman je proste frajer. Dokonalý. ...........( P.S.: Hudba skvele dotvára scény odohrávajúce sa na plátne a ešte viac umocňuje skvelý zážitok). ()

Mrkvič

Mě snad v žádném filmu nepřišel Paul Newman sympatický. Frajer Luke má k sympatiím taky dost daleko. Celý film nás přesvědčuje o čem? Že je to takovej frajer? Jooo scény s vejcema nebo když rychle udělají sinici jsou výborný, ale jinak mi to přijde dost o ničem. ()

ivan_drago

Málokterý film s panem Newmanem je špatnej a tenhle je vynikající. Příběh o nezdolnosti lidského ducha a svobody. Od začátku do konce ovládne Newmanovo charisma plátno, televizi či monitor. Scéna s vejci je klenotem v historii kinematografie. ()

flawi.f

Film jsem bezprostředně po shlédnutí ohodnotila jako "hodně moc dobrý" ... ale o pár hodin později, když ve mě dozněl, musím říct "výborný!" ... Paul Newman Luka nehrál, ale on jím byl. Navždycky si ho už budu takhle pamatovat. Nejkrásnější moment pro mě bylo rozhodně, když Luke hrál na benjo a Tahounovo vyprávění o jeho úsměvu....Frajer Luke je skutečně jedním z nejlepších filmů z vězeňského prostředí a plus navíc s naprosto výborně napsanou a posléze zahranou hlavní postavou. ()

Tyny

V hlavní roli Frajera Luka si nedokážu představit žádného jiného herce než Paula Newmana. Jeho charisma filmem jen srší a spontánnost a hrdost, kterou dokázal zahrát je nenahraditelná. Neuvěřitelný výkon a stydím se za to, že jsem shlédnutí Frajera Luka odkládala tak dlouho. 2 hodiny skvělé zábavy. ()

Helmutek

Krásnej a lidskej film o sympaťákovi, kterej nikdy nikomu neublížil, kterej si ale dělal, co chtěl; kterej moc nevěděl, co se sebou a nikdy nic neplánoval, a tak když ho něco napadlo, tak to prostě udělal - a rozhodně se nenechal svazovat nějakejma konvencema nebo pravidlama. A když chtěl zlobit, tak zlobil - proto se dostal tam, kam se dostal... Frajer Luke mě rozesmál (stavba silnice, první scéna s dekapitací parkovacích automatů a ten jeho úšklebek nakonec, ty jeho věčný útěky) i dojal (písnička po tom, co mu umřela máma, ta jeho věčná touha po svobodě, to, že vlastně neví, z jakýho konce ten život brát, nebo ten úplnej konec...). Co bych ale rozhodně vypích, to je výbornej soundtrack, pak charismatickýho Newmana, kterej se na tu roli hodil dokonale a naposled zajímavě napsanou postavu jeho kámoše Draga. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)