Šest teenagerů, kteří si přijeli užít dobrodružství v táboře na druhé straně Mlžného ostrova, musí začít spolupracovat, aby přežili dinosaury, kteří ostrov pustoší. (Netflix)

Recenzie používateľa HERGImanCZ k tomuto seriálu (2)

Jurský svět: Křídový kemp (2020)

Mišmaš s hodně specifickou cílovky. Křídový kemp je velmi unikátní záležitost (myšleno v negativním i pozitivním smyslu). Po zkouknutí všech řad totiž nedokážu s jistotou říct, jaká byla primární zamýšlená věková skupina diváků. Odhadoval bych, že tvůrci chtěli vytvořit seriál pro děti, který ale má co nabídnout i rodičům. Jenomže se při tom trochu utrhli ze řetězu. Výsledný seriál je totiž plný extrémních kontrastů. Na jedné straně máme v mnoha epizodách banální a hodně odlehčené zápletky, na druhé straně je tu mnoho odkazů na staré filmy, a dokonce i na původní knihu od Michaela Crichtona. Navíc je tu nutnost vidět minimálně první Jurský svět, aby divák chápal, co se vlastně děje v první řadě seriálu. Film není vyloženě krvák, i tak ho ale určitě nepustíte 6letému dítěti, pro které je zároveň děj některých epizod seriálu jak dělaný. A to teprve začínáme. Dále tu na jedné straně máme (místy dost cringe) dětský humor, na druhé straně tu dinosauři nonstop někoho žerou. Není samozřejmě vidět žádná krev a střih přijde vždy těsně před zavřením dinosauří tlamy. Křiku umírajících lidí je tu však dostatek a vždy je zkrátka jasné, že je prostě po nich. A můžeme pokračovat. Na jedná straně tu máme hroty, jestli je YouTubeřina stejná dřina jako atletika (to jsem si fakt nevymyslel), na druhé straně tu máme myšlenku enviromentalismu a dost reálně vyobrazený coming out jedné z postav. No a tahle rozpolcenost se pak týká třeba i animace. Tady máte pro změnu pocit, že tvůrci skloubili tři animační styly. Dinosauři působí velmi realisticky, postavy naopak jak z typického levnějšího animáku. No a dohromady se potkávají v prostředí, které působí jak z nějaké videohry na PlayStation 3. Na základě toho všeho mám pocit, že si seriál mohou pořádně užít dvě skupiny lidí. První z nich jsou dostatečně vyspělé a otrlé děti, které už tato off screen jatka jen tak nerozhodí a složitější témata je zaujmou (možná takové dítě někde existuje). No a druhou skupinou jsou takoví dospělí, kteří jsou ochotní opavdu hodně odhodit nedůvěru a přistoupit na tu hru tvůrců i v moment, kdy vám budou tvrdit, že děti neschopné rozmrazit si pizuu dokáží off screen postavit bejvák na stromě. No a pokud se na tuhle vlnu naladíte, nabídne vám většina sérií řadu objektivně dobrých momentů. Jenom se k nim musíte dostat, případě přetrpět pár filler epizod, které uměle nastavují jejich celkový počet. Hlavní odměnou je pak příjmené rozšíření Jurského světa, které dbá na lore, vyplňuje dobu mezi prvním a druhým filmem, a dokonce připravuje půdu pro ten třetí. Takže pokud spadáte do jedné ze zmíněných kategorií lidí a jste fanoušky tohoto universa, mohu Křídový kemp doporučit. V opačném případě zkuste sjet první sérii (prvních několik epizod je bolestivých) a uvidíte sami. ()

Křídový kemp (2020) (S01E01)

Hodně zvláštní mix, který i přes svou snahu zaryté fanoušky asi nepotěší. První epizoda Křídového kempu na první pohled působí jako snaha vyždímat o něco více značku Jurského světa a prodat ji tak mladšímu publiku. Problémem ale je, že to působí neskutečně schizofrenně. Na jednu stranu tu máme několik vizuálních odkazů na první Jurský park, ze něhož je převzata i samotná hudba, zatímco na straně druhé je tu tolik nesmyslů, že si nejsem jistý, zda tvůrci viděli některý film z nové trilogie, kam je seriál zasazen. Už samotný vizuál připomínající původní park totiž nedává smysl, protože ve filmu z roku 2015 bylo dost jasně naznačeno, že vedení Jurského světa nechce mít se starým parkem moc společného. Dalším nesmyslem je například scéna, kde zaměstnankyně prohlásí, že vezmou uniklého Compsognatha zpět k rodičům, což už z principu toho, jak dinosauři vznikají, nedává smysl. Také se zde mluví o kapacitě 500 dětí v plném provozu. To jsem také nepochopil, když dle filmu by Jurský svět už v plném provozu měl být. Celé místo navíc působí neskutečně nebezpečně na to, že by to měl být kemp pro děti. Ocenil bych také vysvětlení, jak se do výběru těch šesti šťastlivců dostal chlapec, jehož jediná charakterová vlastnost je zvracení. Samotná animace je dost průměrná, ale na seriál asi dostačující. Vypíchnout musím ale dinosaury, kteří hlavně v druhé polovině epizody vypadají nádherně. Na druhou stranu jejich pohyby, hlavně pak Velociraptorů, zase vůbec nedopovídají tomu, na co je divák zvyklý. Nejvíce na tom zamrzí to, že vše zmíněné jsou v podstatě detaily, které by šly jednoduše opravit. Takový úvod epizody totiž ukazuje, že to jde a tvůrci jsou toho i schopní. Během ní jsem opravdu žasl a byl nadšený. O to větší zklamání byl zbytek, kde se zmíněné detaily prostě nakupily tolik, že kazí výsledný dojem. ()