Šest teenagerů, kteří si přijeli užít dobrodružství v táboře na druhé straně Mlžného ostrova, musí začít spolupracovat, aby přežili dinosaury, kteří ostrov pustoší. (Netflix)

Stanislaus

I když jsem skalní fanoušek Jurských parků (potažmo i Jurských světů), nechával jsem animovanou verzi celkem dlouho ležet u ledu, protože na mě na první pohled působila až moc dětinsky. Po zhlédnutí všech pěti sérií uznávám, že jsem se (téměř) zcela mýlil. V centru dění je sice šestice dospívajících dětí, avšak témata, která se v seriálu řeší, mají potenciál oslovit i odrostlejšího diváka, nehledě na to, jestli viděl či neviděl obě hrané trilogie. Má-li ale člověk nakoukané i filmy, dokáže ještě více (d)ocenit provázanost filmů se seriálem - ať už se jednalo o útěk Indomina Rexe, postavu Dodgsona, či okaté odkazování (např. scéna z kuchyně). Z větší části je ale seriál postavený na vlastním příběhu, jenž se se zvyšujícím číslem série zabýval se stále vyspělejšími tématy, kde stálo v popředí zejména zneužívání dinosaurů k nekalostem. Vedle dinosauří linie, kde mě hodně bavila třetí série se Scorpiem Rexem (menší bratranec Indoraptora), se tvůrci nezapomněli zabývat hlavními hrdiny a jejich vývojem. Mnohým uživatelům hnula žlučí závěrečná LGBT-linie, která však podle mě není ve (zdánlivě) dětském seriálu na škodu, vezme-li se v potaz, že se na něj jistě dívají i děti/dospívající, kteří patří do LGBT-komunity a mohou se tak s danými charaktery ztotožnit. Ale - ať si to každý přebere po svém! Z postav mě nejvíce bavila Brooklyn s nesmírně sympatickým hlasem Jenny Ortegy, zatímco Sammy a Darius mi sem tam lezli na nervy. Z dinosaurů, u nichž nesmím opomenout pochválit dobře odvedenou animaci, která se místy "bila" s nerealisticky zobrazenými postavami, byla jasným favoritem Hrbolka, následovaná triem rozverných mláďat. Líbilo se mi, že jednotlivé epizody měly dvacet minut, takže člověk stihl zhlédnout seriál během pár týdnů. Jak už tomu bývá, kvalita jednotlivých sérií se měnila, kde mě nejvíce bavila již zmíněná třetí (ale i první, seznamovací), zatímco čtvrtá mi přišla moc překombinovaná. P. S. Byla sranda sledovat Kenjiho mizející "vousy". ()

iXtr3m3

Veľmi ale veľmi silné tri hviezdy. Štvrtú si ponechávam na druhú sériu, tak som zvedavý. Pekný "nový" príbeh zároveň v určitých momentoch prelínaný s Jurassic Worldom z 2015teho. Možno by to chcelo celkovo trochu detailnejšiu animáciu, ale to by Netflix už evidentne vyšlo zbytočne draho, inak dinosaury sú spracované na jednotku. Užil som si to spolu so sedemročnou dcérkou, ktorej som to dávkoval po dve časti denne a vždy sa nemohla dočkať ďalšieho dobrodružstva. :) Druhá séria celkom slušná aj keď asi o chlp slabšia ako prvá, ale to boli len prvé pocity po dopozeraní. :) UPDATE po zatiaľ štyroch sériách. Jasné, detinské až príliš, ale je to predsa detský seriál, takže to nie je priamy zápor. Čo kvitujem, tak odvahu tvorcov, akým smerom sa vydali a nie je to len prachobyčajná detská vykrádačka dospelejšej kinotvorby. ()

Vyhy

1. série - 60 % V rámci rodinné/dětské podívané je to skvělé. Pro nás odrostlejší je to pouze pohádka, která si vzala inspiraci z Jurského parku a světa a potěší vás maximálně dobře zpracovanými dinosaury a nebo výtečnou původní hudbou. Pár zamrknutí na filmy se tu našlo, ale jinak je to příjemně naivní, příběhově jednoduché a směřované pro mladé diváky. Což samo o sobě není špatné. Jen moc nechápu tu grafickou stránku. Chvílemi jsem myslel, že se dívám na videohru... ()

Prochy38

Za mě pěkné zpracování i pěkně vypracované profily jednotlivých postav. Ale tím klady končí... pomotat prvky krvavého akčňáku s pohádkou pro nejmenší prostě nemohlo dopadnout dobře. Děti přechytračí největší predátory, co kdy šlapali po naší planetě, ale dospělí padají jako hrušky během sekund... nedává to smysl, není to vtipné ani zábavné,,, škoda, velká škoda, ale účel to asi splnilo, nebo ne? ()

Fiftis

Pravdepodobne najlepší animovaný seriál nebojím sa napísať všetkých čias. Zaujímavé postavy (možno okrem otravnej Sam), zaujímavý dej, hudba, dinosaury. Niekedy si však prajete aby hlavné postavy boli staršie, pretože im nie vždy veríte náročné zdolanie hlavolamov či útek pred dinosaurami. Celé je to podľa série Jurský svet, nechýbajú preto morské dinopríšery či Gyrosphere a mnohé ďalšie odkazy na filmy. Celé to pokazili len v poslednej sérií, do ktorej napchali lezbický vzťah do detského seriálu. Som zvedavý kedy sa dožijem vo filme pre deti nejakého pedofilného vzťahu. (25.8.2022) ()

• V 6. minutě, kdy si Kenji povídá s Brooklynn na sedačce, má v oddáleném záběru vousy, v přiblíženém už ale ne. (Ondra.Simmer)
  • Scéna, kde se děti schovávají v kuchyni a Scorpio Rex nakoukne do kuchyně přes okénko ve dveřích, je stejná, jako když se ve filmu Jurský park z roku 1993 podíval přes okénko Velociraptor. (Ondra.Simmer)
  • Ve 14. minutě Lewis Dodgson nalezl nádobu, při jejíž ohledání prohlásil, že by se mu tohle před 25 lety vážně hodilo. Jedná se totiž o modifikovanou nádobu na holicí pěnu značky Barbasol, ve které měl Dennis Nedry v původním Jurském parku (1993) dovézt ukradená embria. Byl však přepaden dilophosaurem a nádoba tak zůstala v džungli. (HERGImanCZ)