Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

ostravak30

Nelítostný zabiják, který nemá problém postřílet hned několik lidí najednou pocítí něco k malé dívence, které je odhodlán pomoci. Proč zní ta otázka. Nejspíš taky potřeboval mít s někým soucit a věnovat druhému lásku. Vždyť i ti největší masoví zabijáci někdy v minulosti tvrdili, že někdy, někoho milovali. A první role Natalie Portman dopadla skvěle. Mě se moc nezamlouvalo to zpodobňované sexuální jiskření, které se nakonec do televizní verze naštěstí nedostalo. Nejsem totiž zrovna vyznavačem pedofilních praktik. Ta rozporuplná citlivost mezi nemorálností (nájemný zabiják) a morálností (záchrana a pomoc mladé dívce) je velmi zajímavá. Tím spíš, když strčíte Francouze do New Yorku a dáte mu jako protivníka půlku policejního sboru v čele s magorem Garym Oldmanem, který na to opravdu vypadal. Skvělý film, který nenudil ani minutu, s pozoruhodným závěrem. ()

MartinTerran

Zajímavé spojení akce a dramatu. Herecké obsazení je hvězdné, příběh je dobrý a taktéž i zpracování. Matylda je šílená o tom žádná, ale Leon není žádné ořezávátko, takže to dobře zvládá. Konec trochu zamrzel, ale nakonec vlastně proč ne? Za mě rozhodně doporučuji verzi Director's Cut - dává to větší smysl. Hodnocení: 83/100. ()

Honzimir67

10/10 - Zajímavý a jednoduchý nápad, který byl přepracován do skvěle vyváženého příběhu. Nějaká ta akce, nějaký ten zajímavý děj, nějaké ty emoce a taky sice trochu předpokládatelný, ale skvělý konec. Vše bylo doprovázeno se skvělými hereckými výkony, já oceňuju hlavně Garyho Oldmana. Natálka si samozřejmě taky vedla sakra slušně jako teenager. Za mě zkrátka jeden z těch více oddychových, ale přesto zábavných a vtahujících filmů, kterým není co vytknout. Oceňuju legendární kytku na konci. ;) ()

Binne

Besson má v oblibě silné ženské hrdinky (jak kde tedy) a právě jednou z nich je teprve dvanáctiletá dívka Mathilda, která se zprvu zdá být zcela obyčejným děvčetem procházejícím obdobím vzdoru. Na růžích příliš ustláno nemá ale rodinné zázemí jistě není o poznání horší, než u jejích vrstevníků z okolí. Otec dívky, despotický podivín, který se zapletl s nesprávnými lidmi jednoho dne ochutná, co znamená daň z úroků. Bohužel to okusí stejně tak i jeho rodina, dětí nevyjímaje. Mathilda tou dobou není doma, přichází ale právě včas na to, aby jí došlo, co se právě stalo. Bystrá dívka jde rychlým a sebevědomým krokem k jediným dveřím, které jsou jí na blízku. A otevře jí on, Leon. Leon má v podsvětí velmi silné a znělé jméno, je totiž elitním zabijákem a uklízečem. Jeho universum je natolik rozsáhlé, že zasáhne do života také Nikitě, ano, té Nikitě. A ty otevřené dveře, které zvou do místnosti rozjedou velmi zvláštní vztah mezi dvanáctiletým děvčetem a stárnoucím zabijákem. Mathilda v sobě probouzí sociopata, který se nezalekne sebevětšího nepřítele. To ale netuší, že proti ní nestojí nikdo jiný, než excelentní Gary Oldman s lehce sarkastickým úšklebkem, zásobou kokainu a zatraceně dobrou muškou. Skvělá, ač neobvyklá gangsterka začíná. Specifikovat vztah Leona a Mathildy není zrovna jednoduché, zatímco pro stárnoucího matadora je dívka téměř jako dcera, pro Mathildu to tak jednoznačné není. Navzdory svému věku a prožitému traumatu v sobě má cosi z lolity, což celému vztahu dodává zvláštní jiskru. Leon v sobě poprvé probouzí něhu, která mu nakonec vezme život. Některý scény působí téměř jako pod taktovkou Nabokova, který vyšňupal čtyři lajny kokainu a pak vykřikl "Už to mám!", což vlastně není vůbec na škodu. ()

RafaKrakal

Reno, Portman v herecké krasojízdě o stárnoucím zabijákovi, který mladou dívku učí svému "řemeslu". Rozhodně nejlepší film Luca Bessona a byť je tato kultovní klasika primárně o dvojici Reno - Portman, mě osobně uchvátil herecký um Gary Oldmana, který ve své roli přímo exceluje. Kdo neviděl, měl by tento handicap urychleně dohnat :) ()

Hyperbolic

Gary Oldman a Jean Reno zde jedou opravdu slušné herectví, Natalie Portman ukazovala, že je budoucí talent. Pár scén bylo solidně napínavých, vrchol však obléhání Leonova pokoje. ()

Efreeti

Film není v mých očích vůbec tak užasný a skvěly. Celé schéma je pro mě nepřesvědčivé, akční scény lehce nadrůměrné, vztah hlavních postav je nepochopitelný, Jean Reno je bídný jako obvykle...jediným kladem je úchvatná Natalie Portman. ()

SirGawain

Je tohleto vubec mozny? Fakt dokonaly. Naprosto dokonaly. Detsky herce zrovna nemusim, ale tuhle 12letou holku fakt zeru. Za to by si zaslouzila oscara. A Reno by mel dostat toho pro opacny pohlavi... A protoze Oldman byl taky skvelej udelil bych v roce 1994 vyjmecne oscary dva. Je krasny jak si clovek muze ziskat sympatie k negramotnymu milksuckerovi, kterej zabiji grazly na potkani, jakym Leon je. Tenhle si me fakt ziskal... ()

Bilky

Yupieeee! Milujte zabijákov! :) Nezlúčiteľnosť povák, úspora slov a gest - to sú hlavné poznávacie znaky tohto najsympatickejšieho... OLDMAN hviezdi, RENO si vytvoril šablonu a PORTMAN kariéru! Osobito spracované klišé vytvorilo kult. BESSON sa už neprekonal a to čo produkuje teraz sú... preste pre inú generáciu (slušne povedané) Ale ako režisér je sqvelý!!! ()

(fjw)

Zatím nejlepší film Luca Bessona. Jean Reno je bůh. Role negramotného zabijáka s dobrým srdcem mu sedla. Natalie Portman to samé a Gary Oldman - to je samotná kapitola. Většího hajzla si nedokážu představit. Režie a hlavně kamera na výbornou. A k tomu zajímavá hudba Erica Serry. ()

lmc

Je úplná ostuda, že jsem Leona viděl až v polovině roku 2006. Kdyby Besson točil filmy aspoň z poloviny tak dobré jako toto úžadné dílo, určitě by patřil mezi mé top režiséry. Bohužel se tak neděje a tak buďme alespoň rádi za Leona a Pátý Element. Jeden z nejlepších filmů vůbec! ()

Klemi

Výbušná kombinace Besson-Reno-Oldman prostě září na filmovém nebi oslňujícím světlem a spolu s nimi vycházející rozpustile uhrančivá mladá hvězdička Natalie Portman. Stoprocentní filmová podívaná. Třikrát hurá! ()

Chladek

Jean Reno se nemění, je stále stejný. Opět trochu nadlidsky udělaný hl. hrdina (aspoň pro mne). Když sám zabije dvě komanda zvláštních jednotek to se mi moc nezdá. Film se mi líbil jedině díky Gary Oldmanovi, který mi ukázal, co v něm skutečně je. ()

PROTIVETRU

Mladá Portmanová naprosto úžasná, jedna z najlepších ženských filmových postáv. Reno, Oldman taktiež bez chyby. Bohužial pri pokuse zohnať director's cut som narazil na nejaký divný zostrih dlhší než 110 minút a zároveň kratší než 136, čo nechápem ale snáď sa mi raz podarí vidieť ten "správny cut". Najlepšie scény a vo kinematografii ako takej premňa doteraz kultové a nezabudnuteľné: keď Matilda v pokuse zachrániť si krk so slzami v očiach beznádejne klope Leonovi na dvere, aby jej po dlhom váhaní otvoril. A potom keď mu chce dokázať, že je pripravená a nerozvážne začne strieľať z okna. A samozrejme mnoho ďalších, ktoré netreba vypisovať, kto videl ten vie a kto nevidel, nech to rýchlo napraví. ()

SB

Je znát, že se Besson nechal prodat a od Nikity se dost vzdálil, a to směrem ke káčku (komerci). Je tu plno samoúčelného násilí pro pobavení či šokování diváka, vykonstruované chování a vztahy (obzvláště tomu ústřednímu nevěřím), mraky technických nesmyslů (vrcholem je střílení ze střechy, kdy autor dělá z diváka superblbce), popularizace a omlouvání násilí... ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)