Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

Demonn

Tenkrát byl Luk Běsoň ještě ve formě. Tento film není v mojí TOP10 náhodou. Je to skvělý příběh se skvělou atmosférou podpořen vynikajícími hereckými výkony (hlavně Gary Oldman zahrál kvalitního psychopata). Na konci filmu si všichni určitě přáli Happy end, který se však nekoná a filmu to snad ještě přidává na kvalitě. Vždy se na tento film rád podívám znovu. 95% ()

pestak

Snímek v dramatickém tempu Nikity,které Besson obohatil o hlubší pocitový rozměr,právem patří mezi špičku akčního žánru. ()

jayman

Zahľadíte sa doň postupne, hoci vám zo začiatku príde stupídny a prirýchly. Čoskoro vás však strhne kamera a dokonalá hlavná trojica. Nie je dokonalý ale čaro mu uprieť nemožno. ()

savatage

Tenhle film mě dostal. Jean Reno jako profesionální zabiják, a la Brutální NIkita v mužském podání.Dobře odvedená práce i herecké obsazení. Film má to, co od něj divák očekává. Nezbývá než se spokojeně usadit a zmáčknout na dálkovém ovladači tlačítko "play". Skvělou zábavu, vážení. ()

Gamekeeper77

Leonovi jsem bohužel nikdy na chuť nepřišel. Tím nechci říct, že se mi nelíbí, jen z něj neučůrávám jako drtivá většina tady. Režie super, atmosféra, likvidační scény a hlavně koncert tria Reno, Portman, Oldman naprosto bez chyb. Scénář by taky nebyl špatný, jen mi tu nějak nesedí ta milostná myšlenka. Spíš než gerontopedofilní vztah 11leté holčičky a 46letého chlápka bych to viděl buď jako vztah otce a dcery, anebo bych stáhl věkový rozdíl. Tohle mi víc než romantické přijde divné. Ale nejspíš budu divný já, když to tu nikdo jiný nevidí. Taky mi tu trošku vadí určitá naivita a nedopracovanost příběhu. Ještě bych skousnul absenci jakéhokoliv policejního vyšetřování, ale když se za bílého dne v domě běžně 15 minut střílí a nikoho to neznepokojuje, není slyšet jediná houkačka, kromě stoleté babičky není vidět žádný soused a vrahouny nevyndá z klidu ani Natalie kráčející si kolem hromady mrtvol, tak to už mi přijde trošku přitažené za vlasy. Nejspíš vidím věci jinak než ostatní, ale 32.nejlepší film? 78%. ()

0verseer

“Is life always this hard, or is it just when you're a kid?” “Always like this.” Dneska už klasika so skvele zostavenou trojicou hlavných protagonistov. Jean Reno ako trochu natvrdlý nájomný zabiják Léon so srdcom na pravom mieste a jeho zverenkyňa Natalia Portman vo svojej premiérovej úlohe malej Mathildy, toť jedna z najnezabudnuteľnejších dvojíc, akú nám filmové plátno ponúklo. Keď sa k tomu všetkému pridá excelujúci Gary Oldman v úlohe ikonického záporáka obľubujúcého vážnu hudbu natoľko, že v jej rytme aj vraždí, máme všetky potrebné esencie na film hodný maximálneho hodnotenia... ()

johnny01

Čapka, brýle, kufřík, mléko, pokoje - to vše navozuje hutnou atmosféru. Nejlepší pak je rozhodně kytka, která se line celým filmem. Nejpovedenější scéna je rozhodně s tou babičkou - to se opravdu povedlo! Ta holka ale měla být starší, takhle to z její strany působí nevěrohodně. ()

PlayEasy

Výborná a taková nenápadná a tím právě nápaditá kriminálka. Luc Besson vzkřísil stále upadající francouzskou kinematografií a skvěle zrežíroval ještě lepší scénář. Jean Reno ve své bezpochyby nejlepší roli opravdu dominuje, stejně jako Gary Oldman v roli odporného padoucha a tím se pro nás Gary stává asi nejlepším hercem záporných postav 90. let a malá Natalie - ta už byla od začátku obdařena neuvěřitelným hereckým talentem a zde dostala možnost zazářit, kterou taky jaksepatří využila. Film, který nepotřebuje žádnou zběsilou akci nebo stovky milionů dolarů, tohle je prostě ryzí kvalita. Bez vizuálních efektů, bez "horké kaše", ale s jinými prioritami, které dokážou mnohem více a Leon je jen jedním z mnoha důkazů. ...A se skvělou písničkou od Stinga (Shape Of My Heart) u závěrečných titulků. 95% ()

Tominni

Příběh dvanáctileté dívky, kytky a stárnoucího profesionálního zabijáka. Luc Bessonův životní film, kde si vše sedlo, akce, herecké výkony - na jedné straně Jean Reno a Natalie Portman - oproti nim Gary Oldman. Už ani nepočítám, kolikrát jsem viděl.....a kolikrát se ještě budu chtít podívat. ()

Snilek1379

Buď jsem tento film nepochopila, nebo je dnešní společnost už opravdu hodně zkažená. Naprosto nerozumím zdejšímu vysokému hodnocení. Děj mě nevtáhl, vůbec jsem ho neprožívala. Námět byl zvláštní a odpudivý. Ne, vážně, malé dvanáctileté holce vyvraždí celou rodinu. To je jí úplně fuk, stejně je neměla ráda, velmi ji ale zasáhla smrt malého brášky. Touží po pomstě. Ujme se jí nájemný zabiják, který ji začne učit, jak také zabíjet. Z nějakého důvodu je kladným hrdinou, i když zabíjí lidi na zakázku a považuje to za normální. To, že učí malou holku vraždit z tohoto snímku vyplývá také jako pozitivní věc. A to ani nemluvím o té pedofilní zápletce. Scéna, kdy se malá Mathilda snaží přesvědčit Leona, aby s ní spal, mi připadala vyloženě nechutná. Podle mého názoru se tento snímek snaží být netradiční, má za cíl překvapit, šokovat, což se mu tedy povedlo. Nicméně postrádá hloubku, tváří se, že chce světu sdělit něco důležitého, ale to je jen maska, pod kterou se skrývá do krásy a vznešenosti oblečená zvrácenost. Kredity tomuto snímku dávám za herecké výkony (především za Natalii, která byla neuvěřitelná) a za to, že se opravdu nejedná o tuctový film. Oceňuji, že se někdo pokusil natočit něco netradičního, ať už se mi to líbí nebo ne. ()

Micoldee

Natalie Portman je úžasná a zjevně má vynikající herecký talent už od narození. Vůbec mi nepřišlo, že má film dvě hodiny. Skvělá práce. ()

mrclTV

Diabolský Gary Oldman, skvelá Natalie Portman a takisto kvalitný Jean Reno. Výnimočné. Toľko významných dialógov a životných právd nezaznie v každom filme, a tobôž nie v gangsterke o mlčanlivom "čističovi" a predčasne dospelej, no zároveň stále krehkej dievčiny, ktorých životné príbehy sa nečakane preplietli. Is life always this hard, or is it just when you're a kid?" Najlepší Bessonov film, z tých čo som mal zatiaľ možnosť vidieť. PS: Do you like Beethoven? I am gonna play you something. Boom! ()

subic

Luc Besson začlenil do New Yorku fenomenální příběh, Amíkům tím natrhnul prdel. Vždycky jednou za pár let to shlédnu a pochrochtávám si u toho. ()

Snagleo

Když jsem se poprvé dozvěděl o tomto snímku, tak jsem si říkal, že to bude super. Měl jsem pravdu. Tento film krásně vtáhne do děje díky skvělým postavám. Jean Reno, Gary Oldman a Natalie Portman jsou úžasní a jejich výkon je nevšední. Rozhodně každému doporučuji. Luc Besson umí točit dobré filmy, a kdo nevěří, tak ať zkoukne Leona. 100% ()

curfew77

Po více než dvaceti letech (poprvé někdy koncem devadesátek) jsem si dal director´s cut a pořád působivé. Nejsem si už kvůli tomu dlouhému odstupu jistý, které scény v té prvodistribuční kratší videokazetové verzi chyběly, ale lolitovské dusno ústřední dvojici každopádně svědčí, ať si puritáni říkají co chtějí. Besson uměl náramně, Oldman parádně démonický (to jeho polykání prášků mi utkvělo v paměti už tehdy), a malá Portmanka je tu herecky fakt neskutečná - až se nechce věřit, že o čtvrt století později se bezkrevně plácá v hovadinách typu Annihilation. Snad jen vyprávění o tom "Kterak Leon do Ameriky přišel aneb O nešťastné lásce" už bylo teda trochu moc: jedině snad, že si to Leon celé naivně vymyslel, aby nemusel se dvanáctiletou do postele? No nevím, každopádně 90 % prověřených časem. PS: Dredatý záporák Willi One Blood naprosto boží, a navzdory tomu dostal v kariéře jen dvě další role?!? ()

hrumsrt

Před zhruba 15 lety ještě v době, kdy existovaly videopůjčovny a o DVD přehrávačích jsem neměl ani ponětí, jsem si z jedné takové půjčovny s legendární místností do níž vstup byl skrze korálky, přinesl nějakou kazetu, kdy patrně šlo o nějakou kreslenou kravinu nebo o Blbý a blbější, což byl určitě nejdospělejší film, jaký jsem si odtamtud kdy půjčil, jsem v trailerech, které předcházeli onomu hlavnímu kousku uzřel jeden film, který mě hned zaujal charizmatickým řidičem Pontonem z Růžového Pantera a specifickým vizuálem. Neměl jsem ani ponětí, co to je zač a to větší překvapení nastalo o zhruba 15 let později, když jsem náhodou koukal právě na Leona.. Prakticky od prvních chvil jsem s úsměvem chápal, že tohle je to shledání, že sem to celé směřovalo.. Devadesátkový Luc Besson je možná jedním z nejlepších a nejcharakterističtějších tvůrců. A jeho nejslavnější filmový trojlístek, kde spolu s Leonem je ještě Brutální Nikita a Pátý element, čiší autorským pojetím a osobitou vizí, které dělají tyhle jeho kousky tolik specifickými.. Leon tak není jen tak ledajaký film nýbrž naprostý vrchol Bessonovy profesní dráhy.. Prakticky v jednom domě se odehrávající příběh o vztahu dvou lidí, kteří by spolu možná vůbec čas trávit neměli, jinak jeden bude shledán pedofilem a druhý lolitkou.. Co si Besson nacvičil v Brutální Nikitě, včetně postavy čističe Jeana Rena, jen přenáší do svého dalšího projektu. Svět zabijáků a drog, kde vládnou peníze.. Jen tentokrát se snímku dostává daleko propracovanějších postav a takového vymazlení s každým motivem. Spojit vyzkoušeného Jeana Rena, který s brýlemi na očích aspiruje na nejdrsnějšího chlapíka vůbec, s začínající Natalie Portman ve své vůbec první filmové roli, do páru, které vliv nepřívětivých okolností spojil v cestě za jejich osudem. Leon je postava, která celý život obětovala kariéře zabijáka a proto zanevřel nejen na svůj osobní život ale současně zaostal v jakémkoli rozvoji. Konečně pomoc mu se vrátit na cestu se snaží malá sousedka Mathilda. Přes svoji rozdílnost však vidí, že si můžou vzájemně pomoc stát se lepšími… Příběh o drogách, které spojují samostatně existující postavy tíhnoucí k jednomu problému, přes který se všechny společně přenést nemohou. A když se do cesty Leonovy a Mathildě přimotá ještě věčně sjetý Gary Oldman, ve svojí nejšílenější roli vůbec, jsou šance na šťastný konec minimální.. Někdy je to pocta filmovým klasikám, jindy francouzské literatuře, ale pokaždé jde o fantastický zážitek, který rozkreslí snad každou černou chvíli.. A když pokaždé při závěru v slzách vidíte konec, jehož jste se již od začátku mohli obávat, kdy Besson skutečně dostojí jednomu filmovému klišé, i přesto jako divák už věříte, že to bylo blízko a mohlo všechno být jinak.. Někdy vidíte devadesátky jako paletu chutí, kde se točilo vlastně všechno, akční filmy přidávaly na akci, komedie testovaly, kam až můžou zajít. Když tu se ale objeví pár kousků, které jsou jako růže na homogenním smetišti.. A takový je Leon. Ani ne dvouhodinová kombinace nálad, jež dokáží diváka kompletně odzbrojit.. Těžká kvalita, které ani na poněkolikáté nic nechybí a ve všech svých bodech pořád stejně rezonuje. Tohle je svět, kde lidi navazují vztahy s květinami nebo nájemnými vrahy. Tohle je ulice, kde jsou mafiáni správci fondů a finančními poradci.. Fantastický filmový zážitek. 100% () (menej) (viac)

liquuid

Byl to fajn film, ale osobne nechapu to hodnoceni tady. Film na podobny nebo stejny styl jsem nevidel, takze originalitou jde nahoru. Vyvoj vztahu a emoce jsou tu opravdu silne a kazdy se vzije do pocitu hlavnich hrdinu. Overall ale dej jednodussi. Zadny silny zaporak, zadne zvraty a previdatelny konec mi bohuzel srazi celek o celou hvezdu. Kazdopadne vubec to nebylo spatne a doporucuji na to kouknout. ()

helrohir

Vynikajúci film! Zrejme Bessonove životné dielo, ktoré síce na prvý pohľad ponúka banálny príbeh o pomste, ale vďaka skvele spracovaným postavám, a ich ešte lepšiemu stvárneniu jednotlivými hercami, vo vás zanechá nezabudnuteľný pocit z práve prežitého filmového zážitku. Chémia medzi J. Renom a N. Portman funguje naprieč celým filmom dokonale, a táto dvojica sa tak stáva jednou z najpamätnejších v rámci kinematografie ako takej. Záver je síce predvídateľný , ale napriek tomu dokáže emocionálne zapôsobiť. 90%. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)