Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

zette

Tak nejak jsem tusil, ze mi bude serial sity na miru a jen jsem cekal na vhodnych osm hodin, kdy si to mohu pustit vkuse. Za me super, skvely namet a zpracovani. Tajne misto bylo taky skvele resene, vcetne masek, choreografie, kamery a hudby... Vubec se nedivim tomu celosvetovemu boomu a jsem rad, ze me filmove uspokojeni se od doby Temneho rytire muze zase sklouznout po mainstreamove vlne. Jedine, co me zklamalo je zaver, ale ani ten nezmeni nic na tom, ze jsem si serial a napeti v nem uzil od zacatku do konce. Vyborne herecke vykony. Co ovsem na Olihni ocenuji nejvice, je chovani jednotlivych postav. Povedena zalezitost, doporucuji. ()

Flynn

Po prcni serii 5*. Konec trosku prepaleny a pripraveny pro 2.serii. Coz nevim, zda se mam radovat, anebo se bat. Jen aby to nedopadlo jako u Papiroveho domu. Ten taky s kazdou serii ztracel dech a poslesni byla uz za trest. Drzme si palce. ()

c.tucker

Top strop seriál. Letošní sezónu jednoznačně rozstřelil a řadí se do mé top desítky. Napětí střídá nečekanost a zvraty, které vše rozbijí. Zhltnul jsem to na jeden nádech jak malinu. ()

LasT_Olt

No vida, další skvělý pokrm z korejské kuchyně, který jsem sežral s chutí, ale možná až moc rychle. Skvělý nápad i provedení, od plného hodnocení mě odradil jen trochu pomalejší začátek, hlavně první dva díly tě nemusí úplně vtáhnout, ale po třetím začíná ta pravá brutální jízda, která plynule jede až do finále, ze kterého mám trochu smíšené pocity. Nejlepší je prostě ten prostředek, kdy se u těch vzájemných “kamarádů“ začne projevovat vrozené lidské zmrdství a začnou se navzájem bodat do zad, to potom může i ukápnout slzička. Moc bych si přál, aby tvůrci netočili další sérii, takhle to úplně stačí a byla by škoda ten koncept nějak vycucávat jak má Netflix ve zvyku.Kdo by to byl před lety řekl, že budou Netflix zásobovat hlavně zahraniční produkce, jsem za to rád a korejcům dávám big up a doufám, že mi budou představovat takovéhle pecky častěji. ()

FrankSusta

(komentář vznikl v době první série) Vskutku páni! Po prvním dílu jsem měl čelist na podlaze a okamžitě jsem chtěl další díl. Není to však násilí, co tomu dodává tu dobrost. jsou to naprosto fantastické postavy se zajímavými charaktery, motivacemi a svými životy. Je neuvěřitelné, co dokáže z lidí udělat strach. Kamera naprosto dokonalá, efekty úctihodné, výprava bravůrní. Spolu s filmem Parazit to nejlepší, co jsem z Jižní Koree viděl (---) - nejlepší seriál tohoto roku! s výbornými herci, špičkovým příběhem a dobrou hudbou! - jenom ten poslední díl mi to trochu zničil :(     -> více ()

campix

Velký seriálový hit letošního roku. Seriál, o kterém minimálně slyšel snad každý se dokázal přesně vpasovat mezi to, o čem konzumní svět bez rozdílů lašční. Nezáleží na jakém kontinentu žijete, ale málokdy se stane, že by měla neanglicky mluvená záležitost takový dosah. Tvůrci zde dokázali naplno využít svých inspirací jako jsou Battle Royal nebo Hunger Games, dali tomu trošku lidský sociální přesah, přidali větší špetku brutality a trošku umírnily klasické jihokorejské manýry. A máme tu globální hit, který mixuje krvavé hry o přežití se sociální tématikou ne nepodobnou velmi oceňovanému Parazitovi. Pokud přivřeme oko nad tím, že vrchol seriálu je  někde lehce za polovinou a na konci už se jenom modlíte, aby to tvůrci vyloženě neposrali, tak tu máme ve finále poměrně slušně zakončený seriálový hit. Může Squid Game zabodovat i napodruhé? ()

StanislachKo

Pocitovo Oldboy v modernom a seriálovom šate, ale tí kórejci vedia trafiť hřebík po hlavě. Krv dokonale vyvážená drámou, kriminálkou a plottwistmi. A strašne sa divím všetkým, čo do toho nepôjdete z dôvodu, že sa to "ostatným tak páči". To je čo za logiku, prosím Ťa? :-) Inak mali sme tu Battle Royali, či Hunger games, ale toto ide hlbšie. Na takej malej platforme 9 hodín cca tu je toho oveľa viac na precítenie hlavne čo sa týka psychológie snáď každého podstatnejšieho "súťažiaceho". ()

octopuska

Lidi mají rádi lůzry všeho druhu, hlavně násilí a krváčky. Korejci se toho nebojí a servírují kruté, nekompromisní vyvvražďovačky formou dětských her. Ohavně úchylná panenka na konci prvního dílu ukazuje, že to nebude žádná procházka růžovým sadem s mopsíkem v tašce od Vitona. A hlavně, jak se začne skleněné prase pod stropem plnit lovama, jde morální kredit do hajzlu a i zavilí dobráci začnou dělat skrčky. Postupem času se začíná přitvrzovat a hry nabývají na brutalitě a zákeřnosti. Když, už jsem si myslela, že to brutálnější být nemůže, tak záhy bylo. Za prachy cokoliv, lidi se neštítí ničeho, ani na sobě. Na to všechno dorazí asi v druhé polovině dekadentní zvrhlá VIP bílá smetánka v ještě dekadentnějších maskách. A zábava pro otrlé může začít. Šampus teče proudem, sázky na vítěze jsou astronomické a služebnictvo je vyšperkované k dokonalosti a připravené k uspokojení všech potřeb zhýralců. Tento díl je opravdu klenotem série. Hlavní hrdina je sympaťák a chceme, aby vyhrál a odnesl si nadité prasátko a dal si život do cajku. Určitě pozor na starého kmeta. Zdání může klamat. Konec otevřený a hurá na další ďábelsky krvavé hry. Po neskutečném Parazitovi další pecka z produkce šikmookých ďáblů. I když tohle není můj šálek kávy, sjela jsem to jedním dechem. ()

Radiq

Řekl bych, že pro nás otrlé se nejedná o nic zvláštního. Jako vždy se ukázalo, že ten humbuk kolem celého seriálu je trochu přehnaný a pramení jen z toho, že mainstreamový divák nikdy nic takového neviděl. Ono vidět hrát asijské herce je pro mnohé úplná novinka, ale větší hit z toho asi dělá to násilí a mrtvoly. A ono zrovna to asijské hraní je něco, z čeho musí mainstreamový divák šílet. Mě taky vadí, jak často přehrávají (nebo možná je to u nich takhle normální, co já vím?), vyjadřují emoce a hlavně mě mate ta jejich kultura, v které se ztrácím. Hromada nepřeložených (a nepřeložitelných) výrazů, k tomu ty jejich gesta a škaredé grimasy, ale jde i o to jejich myšlení a všechno. Ještě horší je to se jménama - vsadím se, že 99% z vás si jejich jména nepamatuje a jedete jen podle obličejů. Co se týká hraní, na štěstí pro asiaty tam byli ještě ne-asijští VIP, kteří byli úplně strašní (herecky i těmi stupidními dialogy). Ono celkově pro ty jiné rasy se tady moc na sympatie nehrálo. Z Pákistánce třeba udělali naivního hloupého trotla. Ale nic z toho nezmění ten hlavní fakt o asiatech z mého pohledu - že jsou strašně škaredí, v oblasti žen (kde je to ještě mnohem důležitější) je to obzvlášť tragické. Nebo možná hrábli špatnou rukou, možná v Koreji existují pěkné ženy, ale vybrali sem nějaké neortodoxní pipky. Co už. Kromě toho je to vlastně takovej hybrid mezi Battle Royale a Bežícím mužem (stejně jako Hunger Games, akorát pro děcka). Prostě jde o jakous takous reality show, které se možná jednou dočkáme i ve skutečném životě. Myslím, že sledovanost by byla mega vysoká, i když by se každej na oko oháněl etikou a morálkou. A teď celkový dojem z toho děje - nevím, co na tom ostatní tak obdivují. Mě to přišlo místy úplně blbé. To emocionální gradování, postupná předvídatelnost, čest hlavního hrdiny v kontrastu mezi těmi zlými, nelogické vyústění, zbytečně umělé drama. Násilí a krev tam sice bylo, ale nic světoborného - akorát to bylo jedno z hlavních témat celého seriálu (a proto je podle mě tak úspěšný). Sice by to klidně mohlo být mnohem víc naturalističtější (ubrat krve, přidat mrtvolnosti), ale odedávna platí, že lepší nějakej ten krvák než sebelepší romanťárna. Co si z toho vybrat? Ano, bavilo mě to. A ne, nebavilo mě to tak, jak všechny ostatní. Na závěr se dočkáme snad největší seriálové lži, když tomu malému klukovi řekne: "Ty musíš být Čchol. Podobáš se sestře." Chch, to by musel být pěkně hnusnej teda... PS: Chtěl bych vidět toho uživatele, co tady do každýho komentáře píše počet mrtvých... ()

Sabrewulf

Nějakou dobu jsem se seriálem počkal, protože jsem čekal, až trochu opadne to hype, nicméně už od prvního nástřelu o čem kostra děje přibližně pojednává, jsem se nesmírně těšil, protože to je ten typ látky, která je chytlavá už na papíře. Dá se říct, že v některých směrech seroš předčil má očekávání. Miluju tyhle originální náměty. Scénář je neuvěřitelně vynalézavý, překvapilo mě, jak i na malé ploše obyčejnosti daných her, tvůrci vykouzlili nejedno překvapení, chytrý zvrat a gradaci, v jedné epizodě dokonce silnou podpásovku. No napínavé jak malé gatě to bylo, čím víc jsem se blížil ke konci, tím přicházelo víc a víc emocí, došlo i na slzy. Zhltnul jsem to "jedním dechem". Herci sympatičtí. Jediné dvě vady na kráse to má a tím je poslední epizoda, která možná mohla jít trošičku jiným směrem (ten zbytečný twist mi ale nevadil) a druhá věc - scény s VIP, které byly strašně umělé a nepřirozeně jako v nějaké scénce na školní besídce. Jinak majstrštyk. ()

David.Darco

Kórejci si po úspechu Parazita zaumienili, že po vzore La Casa de Papel vytvoria ďalší "exotický" Netflixovský hit-fenomén. A z veľkej časti sa im to podarilo. Jemné zmeny a pochybnosti charakteru hlavnej postavy umocňuje zmena jeho hereckého umenia. Celkovo mám pocit že sa v posledných epizódach presúvame z Kórei skôr na západný kontinent, čo sa prejavuje hneď na niekoľkých frontoch, ale spoilery radšej vynechám... Celkovo squid game funguje najmä na úrovni dramatických situácii, konfliktoch a postavách. Jeho myšlienka je veľmi, ale veľmi triviálna, čo sa síce dalo očakávať, nepozeráme Parazita... Ale predsa. Každopádne pokiaľ viete do čoho idete a pozeráte to ako kvalitnejší, ale stále predsa mainstream, tak vás nemá čo príliš nahnevať. ()

Remivsremi

Klasická asijská vyvražďovačka s brutálnějšími záběry, kde nejzajímavější postavy dostávají nejméně prostoru. Velmi nevyvážené tempo, obvykle korejské přehrávání, kdy každá emoce musí být násobená, abyste na sto honu poznali, jak se daná postava cítí. Dialogy jsou toporné, stopáž úmorně natahovaná. A závěr utvrdí v tom, že se nejedná o nic výjimečného či originálního. Jednotlivé hry zaujmou, titulní song je chytlavý, ale vše ostatní jste již viděli někde jinde. ()

Script

Začátek seriálu měl určitou šťávu a stejně tak průběh, ale v polovině seriálu mě to už tak nebavilo, protože nebylo komu fandit, jelikož za mě ze všech představitelů byli zrůdy a v závěrečném rozuzlení zápletky jsem byl doslova namíchnutý jak minisérie skončila. Logika na konci šla někam k čertu. Ale rozjezd byl dobrý. To se musí nechat. Ale nejedná se o originální seriál. Je to defakto vykrádačka Hunger Games a Únikové hry, kterou absolutně nenávidím. 3 hvězdy. Měním ze 3 na 1, protože lidi to zkoušejí hrát v reálu a stalo se to děsně populární u dětí ve věku od 9 do 14 let. V tomhle věku velice nebezpečné pouštět dětem tento seriál. ()

Lamprea

Poměrně dost zábavná záležitost. Podobný koncepty bývají obyčejně problematický v tom, že se nepodaří dát dohromady kvalitní celek. Často to bývá tak, že máte super nápad, horší zpracování, či katastrofální casting, nebo děravej scénář apod.  U Squid games se to povedlo velmi dobře vybalancovat a ačkoli to za mě zůstává lehce v ranku guilty pleasure, je to nakonec velmi profesionálně odvedená filmařina, která má hlavu a patu a není tu vyloženě slabý prvek. Funkční scénář bez závažnějších lapsů, výborná hudba, kvalitní herci, dobré stupňování napětí atd. atd.  K samotný sérii bych se asi nevrátil, ale dovedu si představit, že bych se podíval na další. Největší bolístky jsou za mě určitá předvídatelnost, nějaký ty díry a nedomyšlený záležitosti a opravdu slabý a pro mě neuspokojivý závěr. Jinak dobré a fajn korejské překvapení. 4* ()

SniperG1

Na to jaký je to hit na Netflixu, tak Já nevím no, zrovna moc mne to neuchvátilo! Nápad to je dobrý, ale zpracování hrozný až kolikrát hraniční s debilitou! Možná to je jen mnou, pač korejská kinematografie není opravdu můj šálek kávy...50% ()

UhLee

1. série - (9,5/10). Jižní Korea to opět dokázala. Podobně jako u Parazita nám představila dílo, při kterém divákovi tuhne krev v žilách a žasne nad naprosto překrásnou kompozicí, která dbá na každý detail. Hrozně se mi líbily jednotlivé rekvizity. Ať už se jednalo o barevné schodiště, masky VIP nebo počáteční fotografování. Tohle měl Squid Game vyšperkované k dokonalosti a myslel na nejmenší detaily. Co se týče plottwistů a mindfucků, tak jich samozřejmě pár proběhlo. Ovšem některé věci byly lehce předvídatelné. Ale to dokážu seriálu odpustit. Skoro všechny epizody si ode mě vysloužily 5*. Po devíti epizodách jsem se korejsky rozhodně nenaučil. Možná tak nějaké sprosté "ŠIBA". Korejština tam ale hrozně dobře seděla. Jak hlasatelka volala soutěžící k jednotlivým hrám, nebo intonace mezi herci - Změna tónu hlasu změnila úplně význam sdělení a hrozně jsem si to užíval. Zaslouží si to ten hype. Je oprávněný a Squid Game je jedinečný seriál. Dokáže vás zatlačit do židle, nebo zasáhnout přímo do srdce. Jsem toho názoru, že bych to ukončil první sérií a užíval si její preciznost a jedinečnost. Přijde mi škoda dojit tak unikátní značku. Nejlepší epizoda: Kganbu (E06) ()

fantassia

Je to jako ze života a život se tomu blíží víc, než virtuální realita, straci bývají jako malé děti a děti dokážou být neskutečně kruté a ani nemusí mít vidinu peněz. To všechno  je v člověku, není to na pět, chybělo číslo 666 ()

jedna_vrana

Tvorca a režisér Dong-hyuk Hwang mal bláznivý nápad a filmársky ho zrealizoval. Ten nápad je natoľko uletený, že vás bude po celý čas držať nalepených na obrazovky televízora. Herecké obsadenie sa podarilo, rekvizity a kamera tiež. Bez toho, aby som uvádzala fakty, čo by mohli napovedať o obsahu, zhrniem nedostatky (možno subjektívne, ale nedá mi): dejové a technické nedostatky, včítane tých, ktoré nie sú vysvetlené. Diel VIP sa mi zdal navyše, toto som ako divák nepotrebovala vidieť. No a hlavne záver! Nenadchol ma ani trochu. Neviem, či vôbec túžim po druhej sérii a mám silné obavy, že vyprchá čaro tohto nápadu. A stanú sa z neho kórejské „The Hunger Games“. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)