PSY: Gangnam Style

(hudobný videoklip)
Krátkometrážny / Hudobný
Južná Kórea, 2012, 4:12 min

Singl jihokorejského rapera PSY. Úvodní píseň alba PSY's Best 6th Part 1. (Jocker94)

zdepapepa

Ne nadarmo se tento klip stal hitem internetu. Aby taky ne - co záběr, to nějaká veselá podívaná, která ve svojí komplexnosti (zejména množstvím komparzistů a odlišnými scénami) nahrává tomu, pokud si někdo chce klip pustit znovu. Píseň jako taková je kvalitní o sobě, ale díky klipu můžu dát místní maximum hvězd. ()

Hromino

Vidím, že se nám tu v poslední době – zdá se – hudební klipy definitivně zařadily do zdejší filmové databáze. Nejsem z toho kdovíjak nadšen, neb podle hodnocení těch několika málo klipů, které sem byly doposud přidány, mi připadá, že se tady nehodnotí klipy (rozuměj: audiovizuální díla), nýbrž hudba samotná. Je to asi stejné, jako kdyby se filmy hodnotily jen po vizuální stránce. Taky zde vidím jistou stádovitost názorů. Podíváme-li se například na videoklipy kapel, které jsou nejen hudebními kritiky uznávané a proti nimž se jen málokdo odváží zdvihnout prst, vidíme, že jejich hodnocení je za každých okolností červené, ať už jsou jejich klipy sebevětším klišé a bez nápadu. Umělci, na něž se názory více polarizují, mají klipy téměř vždy v modrých číslech. A až tu budou nahozeny klipy umělců, kteří jsou masou hudebních posluchačů odsuzováni a kteří jsou zejména idoly v očích mladých dívek, je jasné, že ať bude mít jakýkoli jejich klip sebevětších kvalit, z černých čísel se prostě nevyhrabe, neboť mu masa zdejších uživatelů kolikrát i bez zhlédnutí samotného klipu napaří bezmyšlenkovitě odpad či jednu hvězdu. Inu, když je někde nízké hodnocení, začínají ovce houfně tvrdit a v prsa se bít, že je to mainstreamová sračka, že ony přece poslouchají kvalitní hudbu. (…) Teď už ale k samotnému Gangnam Style. K dnešnímu datu to jest video s největším počtem zhlédnutí na YouTube, průlom alespoň jednoho kousku k-music k uším a očím masy hudebních posluchačů a – jak už jsem naznačil výše – opět dílo, které polarizovalo společnost. Já i přesto, že čas od času si něco z k-music poslechnu, přiznávám, že Gangnam Style mě jako píseň příliš nezaujala. Neřekl bych, že je špatná, ale spíš mi přijde poněkud moc mainstreamová. Klip je však jiné kafe. Je v něm nápad, pestré lokace, vtip, mírná provokace, svérázný tanec, jenž se stal fenoménem, a je celkově příjemným oproštěním od západní produkce, jak už to tak nejednou ze strany východoasijské kinematografie bývá, které v této kombinaci s písní skvěle ladí, a tak i přesto, že jako samotnou píseň Gangnam Style moc nemusím, v kombinaci s klipem zní a vypadá moc dobře. (…) Závěrem bych chtěl dodat asi jen to, že bych byl nerad, aby někdo můj komentář pochopil tak, že chci ostatní nabádat, aby šli za každou cenu v hodnocení videoklipů proti proudu, a také nechci žádného konkrétního uživatele pojmenovat ovcí. Nechť se tak pojmenuje jen ten, kdo má z předchozích řádků pocit, že se právě jako ovce nejen v hodnocení videoklipů chová a chybí mu/jí vlastní názor. Slabé 4*. Howgh. ()

kingik

Korejský zázrak PSY, který pravděpodobně stejně rychle zhasne, jako zazářil, je se svojí písní dost vlezlý, ale nemyslím si, že to je přímo jeho vina. Když se totiž na vás jeho hudební a taneční číslo v jednom valí od rána do večera ze všech médií je pochvala v nedohlednu. Klip je příliš zběsile sestříhán a na mistra tance není překvapivě tolik soustředěný, ačkoliv je patrné, že on má taneční kreaci nejlépe propracovanou ze všech tanečníků, kteří s ním v klipu vystupují. Klip je poměrně vtipný a jsou místa kdy se nebere příliš vážně. Exotická taneční hudební scéna jak má být a kterou na čas ovládnul vtipný korejský umělec. Mé hodnocení: 60% ()

animaxis odpad!

Chcete mi říct,že jeden korejec vymyslí stupidní taneček a ještě si k tomu vezme odporný obleček a je to největší celosvětový hudební hit současnosti?!Are you fucking kidding me?!Toto mi dokázalo,že čím jsou věci dneska trapnější,tím jsou oblíbenější mezi těmi popem vymazanými mozky,dnešními teenagery.A co je horší,že to říkám zrovna já?Já jsem taky dnešní teenager a i přesto si tohle myslím.Kolem mě se celý rok potulovali šílenci,kteří mě neustále informovali o počtu shlédnutí na Youtube.Tohle mě teda fakt hodně znechutilo,ale KURVA DOST!!!! ()

Myslivir

Esence toho, co znamená udělat hudební superhit: excesivní videoklip, chytlavý a jednoduše zapamatovatelný refrén, živelný tanec, exploze, ženy - PSY got it all. Songa zraje jak vínko a vyvolává zatraceně silnou nostalgii na dobu, kdy mít miliardu zhlédnutí něco znamenalo, Marvel se teprve rozjížděl a Tiktok neexistoval. Kdybych nevěděl, to co vím, snad bych i řekl, že svět (popkultury) byl tehdy ještě v pořádku. ()

• Gangnam-gu je název čtvrti v Soulu, která je proslulá především bohatými obyvateli, luxusními kluby a výběrovými školami. Slovo Gangnam doslova znamená "na jih od řeky Han“. (Monoxid)
  • PSY dosiahol s videoklipom Gangnam Style maximálny limit počtu pozretí na portáli YouTube. Počítadlo sa zaseklo na čísle 2 147 483 647. Uvedená hodnota predstavuje najvyššie prirodzené číslo, ktoré môžu nadobudnúť 32-bitové premenné a tým pádom nemohlo byť vyššie. Prevádzkovatelia preto museli aktuálny systém nahradiť 64-bitovým. Pod videom sa objavilo aj oficiálne vyjadrenie od YouTube, ktoré poukazuje i na to, že aktuálnu hranicu pozretí predstavuje hodnota 9 223 372 036 854 775 808. Hit juhokórejského speváka bol najsledovanejším hudobným videoklipom na YouTube päť rokov. (Zdroj: hudba.zoznam.sk) (Raccoon.city)
  • Vo videoklipe sa objavil aj luxusný Mercedes-Benz SLK 200. (Raccoon.city)