Hrdinou amerického westernu, odehrávajícího se koncem osmdesátých let minulého století, je bílý muž John Russel, přezdívaný Hombre. Jako dítě byl unesen rodičům a vychován mezi indiány. Přestože byl později bělochy vysvobozen a přijal i jméno svého pěstouna, nikdy si mezi bílými nezvykl. Příběh se odehrává v době, kdy byl americký západ bělochy již zcela dobyt, a zbytky původního obyvatelstva přežívaly, nahnány do nehostinných rezervací. Hombre, uvědomující si zločiny páchané bělochy na Indiánech, bělochy opovrhuje a vrací se ke svým rudým bratrům do jedné z rezervací. Přes své opovržení se však statečný muž postaví na obranu bělochů, přepadených cestou dostavníkem bandou krutých lupičů. A když banditi, kteří mají zálusk na kufřík správce indiánské rezervace plný nakradeného bohatství, odvedou do pouště jako rukojmí správcovu ženu, vydá se v čele ostatních cestujících za nimi, aby se ji pokusil zachránit. (oficiálny text distribútora)

OughJay

Tohle byla prostě klasa... Vim, že Paul Newman byl famózní herec, ale že mě tolik nadchne zrovna Hombre... Málo keců, velký činy. Tak by se dala jeho role v tomhle filmu charakterizovat. Od první do poslední minuty jsem čekal, co zrovna přijde. Hlavní motto je tady nejspíš moralizovat za to, jak se běloši chovali k indiánům. Člověk by řek, že ohraný téma. Já bych mu řek, že ještě neviděl Hombre. Newmanův ledovej klid mě prostě dostal do kolen... :) "Pod jeho jméno jsme nechali vytesat: Jeho léta byla naplněna. - To bych chtěl mít na hrobě i já. - A co myslíte, že tam budete mít? - Hmm, nejspíš zastřelen. - Lidi vás nemají rádi, pane Russel? - Stačí jeden..." A jinak bych chtěl vyzdvihnout Diane Cilento, která mě absolutně odrovnala. Ta ženská je řízek a je velká škoda, že nemá pestřejší filmografii... ()

Sipora

U tohoto filmu mě odjakživa rozčiloval fatální spád děje, v němž kvůli několika průměrným vrtákům umírá opravdový hrdina. Jako ze života - nedá se dopočítat, kolikrát jsme sami těmi průměrnými vrtáky. ()

Seti

Western trochu jiného ražení, který má hodně pomalý rozjezd, trochu předvídatelný konec a dokonalou hlavní postavu. Bylo naprosto jasné, že jak John Russell vyměkne a začne dělat něco proti svému přesvědčení, nemůže to dobře skončit. Film stojí a padá s Paulem Newmanem, kterého bylo možno v každém druhém záběru z fleku vytesat do skály - excelentní. ()

klukluka

Nejvyšší čas na zrod nového Paula Newmana. Bez Borců jeho typu to pro mě není úplně vono. Zase jsem si lebedil, jednoduchý, silný, nekompromisní, výborný. Jenom mi teda není jasný, kam zmizel v závěru ten třetí, blonďatej desperát...? Za to by šla normálně jedna hvězdička okamžitě do pryč, ale vyvažuje to ta kritičnost, ten odsudek způsobu, jakým bílí přestěhovalci zatočili s původním obyvatelstvem vyřčená největší hereckou hvězdou své doby. O něčem takovým se nám dnes může tak akorát zdát. ()

Zagros

Spojení režiséra Martina Ritta a Paula Newmana jsem už jednou ocenil ve filmu Hud, proto jsem se s nimi opět rád setkal, tentokrát ve snímku Hombre. Paul Newman hraje bělocha vychovaného indiány, který se dostane náhodou k přepadení dostavníku. Je postaven před morální dilema, zda pomoci ostatním lidem z dostavníku i přes jasně projevenou nenávist vůči indiánům. Zápletka je načrtnuta a můžeme se ponořit do netradičního westernu. Sám jsem se ponořil dokonale a v tichosti jsem sledoval víceméně neustále mlčícího hlavního hrdinu. Příběh se klasickým westernům rozhodně vymyká. Místo pohodové akce a jasně vymezených postav, mě spíše přiměl přemýšlet o tom, jak bych se v podobné situaci zachoval sám. Osvěžující přístup, který ovšem nemusí sedět každému. ()

Han22

Hej Hombré... zvláštní že člověk zná hlášku z filmu co nikdy neviděl. Hombre není příliš veselý western. V hlavní roli je bílý indián, plný cynismu, nenávisti k bílým za to co provedli indiánům a opovržení ke všemu včetně sebe sama. A spolu s ním cestující dostavníku, kteří uprostřed vyprahlé prérie bez kapky vody čelí lupičům. Lupiči jsou pořádná sebranka a mezi nimi je i šerif, který má dost riskování za pár dolarů, mezi cestujícími je taky pěkná elita - životem otříkaná ženská, panička opovrhující indiány a její manžel, indiánský agent který je okrádá a pro svou ženu nehne ani prstem nebo mladík s nudící se mladou manželkou, která hledá povyražení kde může. Je to spíše psychologická hra, ale s perfektními postavami, dialogy a naprosto úžasným finále s rukojmím pomalu umírajícím na slunci. Navíc Paul Newman, který i ve 42 letech vypadá jako mladík předvádí parádní minimalistické herectví. Nejznámější a po zásluze také nejlepší western roku 1967. ()

Witta

Příběh o naprvní pohled bezcitném indiánokovbojovi, kterého hraje Paul Newman a který ve finále samozřejmě vůbec bezcitný není. Kdyby zde nehrál právě PN troufnu si tvrdit, že film by již dávno upadl v zapomnění. ()

Bohemák

Opravdu to není o indiánech a kovbojích, ale o lidské sobeckosti a jejích důsledcích. Těžko předvídatelný děj a několik velmi chytrých dialogů. ()

jasiska

Film vcelku fajn, ale nezdá sa mi, že by bol niečím extra výnimočný. Ale za niektoré výroky ("Ty musíš mít hodně nepřátel." "Stačí jeden.") a za Hombreov salámizmus dávam 4 hviezdičky. Myslím si, že český herec, ktorý daboval Paula Newmana, to s tým salámizmom trochu (rozumej poriadne) prehnal. Vo filme však je jeden minimoment, ktorý stojí za všetky drobné - keď Hombre zastrelí toho lupiča, s ktorým sa predtým stretol u Delgada - taký do očí bijúci zlý krvavý efekt som fakt ešte nevidela... ()

Ještěřák

Ač stále příliš utahaný, konečně jsem po dlouhé době viděl western s jistým přesahem a ne jenom sexy krajinkama, western, kde člověk pociťuje jistý zájem o vývoj děje a strach o život "hrdinů". Konec na bohem opuštěném, žhnoucím důlním svahu je pro daný žánr přímo ukázkový. ()

Zombi

Výborný western bez černobílých schematických charakterů, s minimem přestřelek, ale s hutnou atmosférou, dobrými herci a netypickým závěrem. Když jsem to viděl poprvé, nejradši bych tu ženskou nakonci oddělal sám aby nepřekážela :o) ()

Oyer

Paul Newman v roli drsného nekompromisního a nakonec obětujícího se indiána. Výborné obsazení v poutavém a úchvatném prérijním prostředí. I český dabing napomohl zkvalitnění tohoto snímku. Nezapomenutelný pokřik "HEEEJ, HOMBRE !" který se nejednou ve filmu objeví, je nezapomenutelný. Mexičan, který jde vyjednávat s protivníkem s prostřeleným břichem a úsměvem na rtech je též nezapomenutelná scéna. A vtíravé volání: "Alexi !! Alexi !!" se vám v závěru filmu také dostane pod kůži. Film plný slovního špičkování, odvahy, nekompromisu, spravednosti i zklamání... ()

Renfield

Až mi to občas připomínalo Osm hrozných, tedy spíše Osm hrozných připomíná Hombre... hm. Hombre je jiný western než ty, které mu předcházely. Je to jiný příběh, více k zamyšlení... akce je v něm málo, za to jsou tu silné dialogy... ano, ten scénář. A to to celé v prvních minutách nijak zvláštně nepůsobí, jenže, jakmile se nasedne do dostavníku, je vše jinak. Paul Newman je výborný! Jeho stálá kamenná tvář, přesto pod ní tolik změn. Změn, do kterých se mu původně vůbec nechtělo a bylo to tak dobře. Z několika silných scén je třeba vyzdvihnout finále, zde mě krom jiného potěšil prostor pro "nehlavního" záporáka, jehož známá věta mi stále zní v hlavě. Finále opravdu silné, vlastně i nečekané, přesto vzhledem k vývoji filmu a jeho poselství vhodné. 80% ()

filipvrbik

Docela povedený western s Paulem Newmanem v roli "Apače" Johna Russela. Russel ochraŇuje skupinku bělochů, jedoucích dostavníkem, který přepadnou banditi. Film se odehrává v zajímavém prostředí a na svou dobu je poměrně dobře natočen...70% ()

Klajnik

Newmanův protagonista zde není žádným čestným a dobrosrdečným hrdinou, což činí film poměrně zajímavým. Když se někomu děje nepráví, tak se k tomu staví netečně a jinými postavami mu je to vytýkáno - proto lze očekávat, že protagonista nakonec provede ten akt hrdinství. A ono ano. V závěru se vyprofiluje jako hrdina zastavší se neschopných a bezbranných civilů, což je škoda. Je to tedy docela průhledné. Scénář dost nepracuje s diváckými očekáváními a není dost tematicky prokomponovaný (někdo zde psal, že se tváří chytřeji, než jaký je). Necítil jsem, že akt obětování v závěru dává smysl vzhledem k tomu, jak nám film protagonistu profiluje. Cítím tam spíš potřebu tvůrců udělat nakonec z toho protagonisty hrdinu, protože hrdiny mají lidi rádi... Já bych považoval film za odvážnější a zajímavější, kdyby byl podstatně cyničtější: Všechny vedlejší postavy dostavníku se prokazovaly být neschopnými pokrytci, hlupáky, zbabělci a sobci. Jakmile by byli okradeni a ponecháni na pospas, tak by na schopném protagonistovi byli závislí. Děj by koketoval s tím, jestli dobré gesto může člověka obrátit k lepšímu, jenže podle "rčení starého psa novým kouskům nenaučíš" by se ukázalo, že ne. Protagonista by se na ně bůhvíjak nestaral, ale dovolil jim kráčet s ním, pokud tedy udrží krok. V závěru by se všemi vyjebal, přežil, získal záporákem odcizené peníze, které patřili jednomu cestujícímu, který zase obral Indiány z rezervace, jimž by ty peníze v epilogu vrátil. Mně by to bylo mnohem sympatičtější. Většinovému publiku možná tolik ne, ale rozhodně by to bylo originálnější a tedy i lepší. I tak se ale jedná o film, který není nudný ani utahaný, což je dáno dobrým tempem a interesantními interakcemi mezi postavami. Ačkoliv má poměrně průhledné směřování, tak stále bylo docela zajímavé sledovat postavu, která má všechny na háku a není zosobněním všech ctností jak v Sedmi Statečných, které nemám vůbec rád. Revizionistický není tento western pouze svým atypickým protagonistou, ale i větším důrazem na příkoří, které byla pácháno na původních obyvatelích Ameriky. ()

Daweflip

Starej se sám o sebe, jinak to špatně skončí. Paul Newman toho v tomto výborném westernu moc nenamluví, ale když už něco řekne, uhodí hřebíček na hlavičku. ()