Strhujúce životopisná dráma výnimočného muža obdareného  zvláštnymi liečitelskými schopnosťami na pozadí dobových udalostí. Príbeh je inšpirovaný skutočnými osudmi liečiteľa Jana Mikoláška, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc tisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek je človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostifikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedia poradiť. Jeho mimoriadne schopnosti sú však vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Liečiteľstvo je jeho vnútornou spásou a ochranou pred sebou samým… (CinemArt SK)

Lukoboss

Po dlouhé době českej film (ano, v koprodukci), kterej si říká o plnej počet, protože tohle se u nás jen tak nevidí. Plusů je hned několik - zajímavej a neokoukanej příběh, naprosto nádherná kamera (záběry, detaily, výběr lokací, barvy, hra se světlem), výprava, no a samozřejmě I. Trojan. Naprosto excelující v každé scéně i ve chvíli, kdy nemluví, a vy jen sledujete jeho výraz ve tváři, tam to prostě všechno je. J. Trojan se potatil a roste z něj obrovskej talent, kterej by se klidně mohl zapsat do historie našeho herectví, o tom nepochybuju. Příběh místy trochu slabší, ale nic, co by vyloženě kazilo dojem z filmu, i když závěr je takovej jako "nedodělanej". Stejně tak si nejsem jistej milostnou zápletkou, trochu to působí jako snaha nahnat si body na mezinárodních festivalech, protože tohle "téma" se přece řeší furt. Každopádně i tak to sahá po nejvyšších příčkách, klobouk dolů! ()

Devadesát Dva

První půle značně lepší, historická věrohodnost (pro mě) obtížně definovatelná. Trojanovi jsou standartně dobří, ale ne nějak extrémně se vymykající, je to takový ten biopic, co si vzal na mušku zajímavé téma, natočil ho kvalitně, ale stejně mi to přijde jako mainstreamová nuda, co se jen snaží flexovat a sbírat sošky spíš, než aby předvedla svoje pravé kvality a kam ty kvality mohly jít, takové zpočátku sympatické, ale později do prázdna. ()

Wally

Dobře natočený film a I. Trojan zase předvedl, že je pan herec. Osoba pana Mikoláška byla pro mne spíš nepříjemná než naopak...klobouk dolů před tím jaké měl schopnosti a jak lidem pomáhal, ale byl to morous a tak mi ani ze začátku nevadilo, když jej komouši zatkli... Jinak další příklad toho, jak to za komunismu fungovalo...jsi úspěšný, tak honem zavřít, utlačit, zničit... Přes držku tomu, kdo říká, že za komoušů bylo lépe... Jinak na konci mne zklamalo, že tam nebyl žádný dovětek...musel sem si vygůglit, kdo kolik dostal, kdy se dostal ven a jak to s ním bylo poté... Vadilo mi to a tak jedna * dolů... ()

jakeer

Neviem, či bol Mikolášek šarlatán (zrejme do istej miery áno). No z rozhovoru s Agmieszkou Holland v DVTV som pochopil, že to ani nie je dôležité, nebolo jej zámerom natočiť faktografický presný film. Po dramatickej a remeselnej stránke to bolo z jej strany už tradične výborné. Trojan v hlavnej roli exceloval. Postava Loja bola zrejme vymyslená z marketingových dôvodov, aby mali koho dať aj na plagáty v slovenskej distribúcii. A hoci tento herec je produktom nezmyselných tuzemských seriálov, až tak film nekazil. ()

Sayko

Po nesmírných ovacích na, po dlouhé době kvalitní, český film musím bohužel svou recenzí zklamat. Pokud se totiž odprostíme od patetického poměřování s aktuální tuzemskou kinematografií, snímek Šarlatán nemá moc co nabídnout. Snímek jako celek na povrchu působí docela zajímavě (hlavně díky kameře, která je velmi dobrá), avšak pokud si začneme klást základní otázky jako co má snímek vlastně reflektovat, jestli Mikoláškův život, dílo, nebo poukázat na tehdejší režim, proč jsou zmiňovány ty určité osoby, které jsou zmiňovány, jak se vlastně objevily Mikoláškovi schopnosti, to všechno začne diváka zarážet a přestane mu snímek dávat smysl. Atmosféra je navíc velmi plytká a monotóní, žádná pasáž mě nijak zcela nenapjala, některé scény by šly nekompromisně vystřihnout, protože v ději nemají žádný význam a celkově byla časová struktura a návaznost jednotlivých scén velmi nesrozumitelná a vyvolávala ve mně pocit lhostejnosti k postavám, jak kladným, tak záporným. Jako by tvůrci inscenace vkládali bez přemýšlení, tak, jak jim zrovna přišly pod ruku. Abych však pouze nekritizoval, velmi pěkně na mne zapůsobila hudební stránka snímku, která však horko-těžko tahala atmosféru nahoru. ()

aquiver

Agnieszka Holland ty životopisy opravdu umí, napíná až do samého konce, k tomu krásná kamera, společenský přesah a bezchybné vedení herců. Nikoli mimořádný, leč velmi dobrý zážitek v kině. 80 % ()

Hanys_

Zase taková ta typická česká devadesátková školní projekce, kdy člověk pozná, že jde o historický film jen podle oblečení postav. Jinak určitě zajímavý příběh, ale tím skákáním v čase a zbytečnou kastrací Lojovy postavy (kdy člověk fakt neví proč ten vztah atd) je to tak na půl cesty. 6/10 Btw mladý Trojan lepší toho staršího. ()

bila.tecka

Postava lidového léčitele v poválečné době předjímala vyprávěnku o trpkém osudu a perzekuci ze strany státní moci. Obzvlášť pokud se jednalo o skutečnou osobu. Režisérku ale zajímal především jiný motiv - vnitřní boj s bezmocí. S bezmocí postavit se utrpení lidí, kterým není pomoci, s bezmocí vůči vlastním temným běsům. Ivan Trojan jako Mikolášek je bezchybný, má dostatek prostoru vykreslit plasticky svou figuru. Není vyřčeno vše o jeho introvertní povaze, můžeme se díky flashbackům dohadovat, odkud se vzal jeho odstup či až nevraživost vůči lidem. Sobecké prvky jeho osobnosti naplno vyplavou na povrch při závěrečné řeči u soudu, v mých očích ho tím polidšťují. Není prototypem dokonalosti, trpěl bezmocí postavit se vlastnímu egu.. ()

Stružák

Na Šarlatána jsem se těšil, ale na víc jak upocený tři hvězdičky se nezmůžu. Ivan Trojan je okej, Jaroslava Pokorná (jako stará bába močenářka) taky fajn, Juraj Loj taky, ale ostatní herci mi přišli toporný, jejich role těžko uvěřitelný. Příběh je zajímavej, ale film je celej utahanej jak guma u tepláků. Poslední půlhodina to trochu zachraňuje, pravda, klidně bych snesl víc tý soudní sině a právničiny. Nicméně jestli něco film fakt zachraňuje, a to hodně, tak je to ta vizuální stránka – kamera, barvy, světlo, kompozice, to se mi strašně líbilo. Škoda, že tohle všechno je naroubovaný do jinak strašně (pod)průměrnýho kousku. ()

F.W.Colqhoun

Bezmoc je nesnesitelná. Šarlatán je velmi dobře natočený film s úžasným hereckým výkonem Ivana Trojana v hlavní roli léčitele, který vykazuje skvělé úspěchy na poli diagnostiky, trpí svými rozpory, bezmocí tváří v tvář lidskému utrpení a rád se dívá, jak jeho sekrátářku jménem František štípou do zadku mravenci. Říkejme tomuto dobrému, byť poněkud tuctovému filmu [Šarlatán]. (Škoda, že se hlavní postava nejmenuje třeba Jaroslav Cyrílek. Kdyby tomu tak bylo, bylo by snad možné hranaté závorky odstranit a dál to nerozmazávat.) A potom je tu životopisné drama léčitele Jana Mikoláška Šarlatán, ukázkový případ toho, co se i málo informovanému divákovi musí jevit jako ohnutí skutečnosti za účelem dosažení většího dramatického efektu. Kdybych měl možnost hovořit s tvůrci (Epstein, Holland), zeptal bych se, jestli si tito uvědomují, jak pomýlené, deformující a nemorální účelové ohýbání osudů historických postav v biografických dílech je. (Výmluvná je změna skutkové podstaty toho, za co byl Mikolášek souzen bezpochyby zrůdnou totalitní mocí). Hvězdičkové hodnocení filmu je průměrem hodnocení filmů Šarlatán a [Šarlatán]. Pan doktor je vůl. ()

eagle-eye

Nepochopím, když si někdo vybere ke zfilmování skutečnou postavu, tak proč natočí půlku filmu životopisně, druhou fiktivní, navíc ještě nechutně fiktivní. Totálně bez emocí film, příšerná kamera. Hollandové se budu obloukem vyhýbat. Ale jinak slušná první (životopisná) půlka filmu s mladým Trojanem, druhá fiktivní proces a 4% vztah nechápu (byl zavřený pár let a byl ženatý). Takže WTF? ()

veronica_mac

Asi mi ta příběhová deformace fakt hodně vadí. Natočené je to pěkně a s citem, herecké výkony za mě super. Ale abych po skončení téměř dvouhodinového filmu musela googlovat, jak ten příběh ,,inspirovaný skutečnými událostmi'' doopravdy dopadl, to mě fakt štve. Ještě horší je pak zjištění, že Holland fabulovala i v hodně významných okamžicích Mikoláškova života, to mě přimělo srazit ještě jednu hvězdu. A musím teda říct, natvrdo, že být Mikoláškův příbuzný, soudím se... Asi tolik k tomu zprznění jednoho lidského života. ()

Zik2

Podmanivý film na nevšední téma, který ovšem má těžko sledovatelnou dějovou linku, neudrží úplně odstup od tématu (medicína bad, léčitel good) a místy jde zbytečně do extrému - k čemu je scéna, jak budoucí léčitel a ubije koťata v pytli, je mi záhadou. ()

derryl

Co dodat? Polská režisérka česká témata a životy lidí umí. Extratřída vybroušená jako diamant. [Cinestar Pardubice 27.8.2020] ()

prezdivaka

Tak zase odcházím z kina s mírným úsměvem na tváři a obdivem k tvůrcům. Vidím město veliké...a několik Českých lvů... Pravdou je, že na české filmy chodím zřídka a tohle není úplně český film. Agnieszka Hollandová je jistotou. Neudělá slabý film a tady je její režie bezchybná. Práce s časovými rovinami eliminuje určitý stereotyp, který se nabízí. Jan Mikolášek léčí pohledem na lahvičky s močí. A prohlédne si jich věru hodně. Když se dozví, že mu hrozí trest smrti, kamera se nepase na jeho detailu, ale bachař ho odvádí do jeho cely. Radostí bylo sledovat kameru Martina Štrby. To co začal Hořícím keřem, tady pokračuje. Obrazy. Nápady. Kompozice. Ale co mě potěšilo nejvíc - světelná realita. To co se dnes téměř nevidí. Když herec stojí proti oknu, je téměř v siluetě. Když vejde do chodby, jde chvíli tmou. A ne jako ve většině filmu či seriálů, kdy je vše polité a běda, když je v koutě trochu méně světla. Zvuk, který občas vypíchne pro děj důležitý akcent. To jen pár poznatků z toho díla. Konec mě dostal. Žádný patos a doslovnost. ()

Asmodin

Historické filmy a seriály ČT jdou a tento není vyjimka. Na léčitelství má každý vlastní názor a léčitel některé pacienty posílá do nemocnice, ale já si myslím, že každý pacient by měl sám vědět, kdy může užívat bylinky a kdy je čas pro odborníka. Tehdy byl v plenkách celý marketing, který by lidi nasměroval do nemocnice. I lékařství se teprve začalo vyvíjet. A někteří lékaři předepisují jenom byliny a nejsou to nějací ezoterikové. Ivan Trojan je hodně, ale hodně odvážný herec. :) ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny