The Beach House

Mladý milenecký pár prichádza do osamoteného domu na jednej z pláží východného pobrežia USA. S prísľubom prázdnin mimo civilizácie sa tešia na spoločne strávené chvíle osamote, avšak nachádzajú v domčeku postarší pár, ktorý v ňom tiež má v pláne prebývať – to je však ešte ten najmenší problém, pretože z mora na nich všetkých číha ďaleko desivejšia hrozba. (Pôvodný český text: Goldbeater) (dixx)

PKD

SPOILERy. Zajímavá prvotina. Pokud rež. zůstane u žánru H, mohli bychom se dočkati v budoucnu dosti slušných věcí. Pokud si ovšem nevystřílel všechny náboje už tímto. A to by byla škoda. Jsem rád, že opět mohu potvrditi relevantnost toho, míti někoho v oblíbených, byť u kolegy to není zrovna qulli tomuto žánru.;-) Poněkud mě mátlo, že 1.sada komentů nezmiňuje 2 autory, kterými se autor ať přímo či ne, inspiroval, ale po projetí většího množství jsem již narazil na ony 2 matadory, kdy zvláště ten starší, zde rezonuje opravdu silně. Nuže, ať to zbytečně neokecávám, toto je Lovecraft šmrncnutý Kingem. Já se tedy rozhodně raději v budoucnu podívám na toto, než na Mlhu (obě adaptace stojí díky znalosti předlohy za vyliž...). Nazval bych to, co by se stalo, pokud by HPL napsal s Kingem scénář. Jasně, že by to s velkou pravděpodobností mělo silnější tah na bránu, ale jde o debut, ne? Já měl osobně již od té 20. (ale vlastně od zač.) minuty v mysli dosti povedenou  8str. ale velmi efektní, Hrůzu na Martinově Pláži a když nebudu tak konkrétní, jedná se o komorní amalgám všeho, co kdy HPL napsal o moři, nebo tam hrálo nějakou roli. Zajímalo by mě, zda tvůrce zvaný samojediný se tím HPL inspiroval, nebo jen to jen náhoda. Ale na ty já nevěřím. Je tu až moc shodných prvků a kdo má HPL načteného komplet, má jasno. Bylo by nesmírně zajímavé, udělati to v čb a děj do těch 20.-30.let. Což by se stejně poznalo jen dle aut oblečení čili celkovou vizáží postav od hlav až k patám. Ale pro mě by to byl ještě větší nářez. Tím jsem si jist. Ale to už by bylo zřejmě mimo rež. rozpočet, pokud by o tomto vůbec uvažoval. Shoduji se k mému mírnému přequapení s komentáři, které spíše vyzdvihují 1.pol. než zbytek, který ovšem pracuje rozhodně efektivně, ale jsem přesvědčen, že vytvořiti napětí a hrůzu (klidně i na pláži pojm. po nějakém Martinovi, hehe) za slunce jasu, modré oblohy a pohodlnému domku u pláže je větší umění než v noci. Což je tak nějak zřejmé. Ostatně, rež. docela slušně a hl. efektivně stupňuje napětí a onu příslovečnou plíživou hrůzu, kterou tak velký HPL uměl. A to, že to fungovalo i dopoledne, je další plusový bod. Nikoli bezvýznamný. Obsazení (včetně Jakea Webera, kterého jsem snad od Snyderova Dawn of the Dead neviděl) je fajn a funkční. Neví, zda je to mým věkovým posunem, ale bylo mi tak nějak více smutno (zní to možná blbě, ale lepší vyjádření mě nenapadá) z toho, jak dopadl onen postarší manželský pár. Přišli mi tak nějak smutně psychedeličtí (taky tam byli a pili tu vodu o dost déle ,než náš mladistvý pár) již od prvních scén. A když pak Mitch před zraky roztomilé panenky Emily prohlásí, že si jde zaplavati, tak už bylo jasno... Slizoidněmaskérských sfx je tu dle očekávání pomálu, ale když už jsou, stojí za to. Mým nechutným favouritem jest Emily v kuchyni a její chodidlo. To jsem se uplně klepal odporem, leč odvrátiti zrak bylo nemožné. Hudba je minimalistická a je to pochopitelně dark ambient, takže velmi vhodně vybrán skladatel. Sice jsem čekal že přežije aspoň Emily, když už nic....no, konec je prostě konec. S tím si musí každý poraditi už sám. Nemám s ním velký problém, ale nevadilo by mi, nějaké to pidimini vysvětleníčko. Na 2.str., je možné že by to zkazilo zpětně celý film. Více než možné. Ve všech směrech (snad kromě hudby) lepší, než ta (až na gulerwoucí 2minutovku v závěru s Lavínií u studny) chujovina z debilním Cagem, jen tak paradoxně ze stejného roku. Opět...náhoda? A proč tedy 4, když je to 3.5? Inu, těch zdejších 45% považuji opět za ironickou čsfd vizitku, takže já tento debut tímto podpořím, páč si to zaslouží. Fakt mě totálně rozesmály ty komenty, jak je to nůůůda, nic se tam neděje apod. Co by tam asi dotyční chtěli? Aby Cthulhu v prvních 5 min. vylezl z moře, rozdupal všechny ty domky a pak si dal pokec s Dagonem?  Jak se moudře píše u zdejších podceněných (tento film je rozhodně na 55% a ne 45%) H filmů obecně....když se mi to nelíbí, tak na to nečumím. Jak prosté, drahý Watsone.   () (menej) (viac)

LIVINGDEAD odpad!

Že je něco ve vodě, člověk pochopí už z prvních pár minut, takže to není spoiler. Z moře se uvolňuje nějaká toxická látka, ve vodě je sliz a červi.... lidé jsou nakaženi. Byl by to dobrý námět, ale to amatérské zpracování.... strašné! ODPAD! ()

tron

Behom jedného dňa som videl dva horory z roku 2020 – Relic z produkcie bratov Russoovcov a The Beach House. Hoci obidva čo sa zápletky týka azda odlišnejšie byť nemohli, niečo mali predsa spoločné: šlo o komorné horory disponujúce sympatickým obsadením, skvelým prostredím (dom uprostred lesov, chatka v opustenom prímorskom letovisku) a dlho šponovaným napätím, ku koncu pribudlo gore a neochota odpovedať na otázky. Obom veľa nechýbalo a stali by sa peckami. The Beach House je prvú polovicu fakt parádna záležitosť. Ako v Relicu, aj tu je vám jasné, že sa blíži čosi otrasné a bojíte sa toho, ale podvedome sa na to ako fanúšikovia hororu tajne tešíte. V druhej polovici, hoci sa v nej prechádza k akcii, už to nie je tak úplne ono a možnože by bodlo viac odpovedí, než otázok, lebo ak film vyžaduje spoluprácu s divákom je to super, ale malo by to mať isté hranice a tu zostáva po odplavení záverečných titulkov naozaj asi viac otázok, než odpovedí. Palec hore, ale štvrtú hviezdu dávam len s prižmúreným okom. ()

*CARNIFEX*

Plnohodnotne spracovaný snímok za tri €, vyskladaný na solídne podivnom deji, ktorí nedocení každý, nakoľko žiadny krvák sa nekoná. Čudesnosť síce odhaľuje svoje tajné tromfy priskoro, no za mňa určite lepšie, ako nízko-rozpočtové braky z explo či slasher žánru. ()

darkrobyk

Sympatické sci-fi, o kterém je nejlepší dopředu nevědět nic, tudíž můj koment obsahuje spoilery, bez nichž se dá těžko něco napsat. Emily má v plánu strávit letní volno s Randallem v domě jeho otce - na pláži. Před časem se vinou Randalla rozešli, ale ten by nyní chtěl vše vrátit zpět. Emily však hodlá pokračovat ve studiích, což se Randallovi nelíbí. Jenže místo řešení vztahu zjistí, že v původně opuštěném domě žijí starší manželé, dobří přátelé Randallova otce. Při večeři najdou společnou řeč a dojde i na trávu. A pak se vše zlomí a nastupuje lovecraftovský motiv. Nepřišlo to z hlubin vesmíru, nýbrž oceánu. Tedy čekal jsem samozřejmě více chapadel, ale i tak jsem byl spokojen. Záběr na řadu měchýřovek portugalských byl skličující a divák by si mohl vzít jedno ponaučení - dívej se, kam šlapeš. Ještě než dojde na zlom, provází film podivný neklid, kdy tušíte, že se chystá něco zlého, ale nevíte, o co jde. Pěkný byl světélkující les, mlha připomněla, jak jinak, Mlhu, byť to nebyla mlha...Výborné byly kreatury v domě. Jinak jsem každou chvíli čekal dávení či vetřelce z hrudi, splnilo se jen částečně. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4*, rozhodl závěr, který byl logický a potěšil. ()

pornogrind

Ale jo tak nakonec z The Beach House vylezl sice malej ale za to celkem solidní Sci-Fi / Horor, kterej umí dobře pracovat s atmosférou i napětím. Kdy pořád jakoby něco viselo ve vzduchu. A není to jen mlha(ikdyž ona to nakonec ani mlha není). Určitě by se z toho dalo vytěžit víc ale je evidentní, že film nedisponoval nějakým převratným rozpočtem. Takže za mě spokojenost. A lepší 3hvězdy. Ti co mají rádi horory v hlavní roli "s tajemným zlem z hlubin moře" by určitě měli zbystřit a dát tomuhle filmu šanci. ()

Goldbeater

Mladý milenecký pár přijíždí do osamoceného domu na jedné z pláží východního pobřeží USA. S příslibem prázdnin mimo civilizaci se těší na společně strávené chvíle o samotě, ovšem nalézají v domku postarší pár, který v něm také má v plánu přebývat - to je ovšem ještě ten nejmenší problém, protože z moře na ně všechny číhá daleko děsivější hrozba. Co je jádrem filmu nechci úplně prozrazovat a odkrývání příčin napětí, které je v tomto téměř body hororu pečlivě budováno, nechám na každém zvlášť. Má to své volné tempo a možná mi úplně nesedl konec, který tak trochu vyšumí do prázdna, ale jinak mám z tohoto pomalého snímku docela pozitivní pocity. Optimismem vás rozhodně nenaplní. [Sitges 2019] ()

kingik

Výlety na osamocené a sluncem zalité pláže nekončí vždy idylicky. Zvláště když svoji ústřední neblahou roli sehrají oceánem podezřele vyvržení měkkýši a následná mlha, že i ptáci chodí pěšky. Pro svůj hororový debut zvolil Jeffrey A. Brown poměrně komorní styl, do kterého zasadil čtyři herce v čele s hvězdičkou Lianou Liberato. Rozjezd je hodně pozvolný, v podstatě až nehororový. Režisér v něm představuje dva ústřední páry, mladý a postarší, co spolu místy vedou dialogy až téměř na vědecké bázi, což spíše neslouží extra účelu a nesvědčí to hlavně netrpělivým divákům, co by už nejraději viděli postupující záhadnou nákazu a její následky. S původem nákazy se tvůrce nezaobíral a využil malebnou pláž poměrně neotřelým způsobem. Divák neuzří zběsilé postupy, s dynamikou se šetří, ovšem druhá polovina filmu obsahuje snůšku explicitně pojatých scén, které ostudu filmovým maskérům, potažmo gore nedělají. Liana Liberato začíná etapu své herecké kariéry na místě, kde se obvykle chytá bronz, tentokrát se ale režisér nepřijel opalovat. Netradiční snímek. 8/10 ()

Arsenal83

Hodinu a pol čakáte na tú desivú hrozbu a neprišiel ani des ani hrozba. Iba pár nejakých nechutností, ale tých som sa bál asi tak ako skazeného mäsa v chladničke. Niekedy som sa dokonca z chuti zasmial, napríklad ako sa tam ten pán amatérsky plazil na verande. Proste režisér vám povie: Tak a teraz sa plaz ako zombík! A vy ani to nezvládnete. No a keď tá holka skúsila volať políciu a nemohla sa dovolať, prečo bola taká naivná? Veď polícia teraz nemá čas, musí predsa kľačať pred černochmi. ()

Morholt

Mladý pár se v domku na pláži neplánovaně srazí se starším párem a společně pak čelí něčemu, co přichází z moře. V první polovině  vlastně jen mluvení přechází do blábolení. V té druhé na sobě přítomní začnou pociťovat důsledky onoho něčeho, ale ve finále to působí tak, jako by všichni byli na hodně nudném tripu. Dvě tři scény sice daly naději, že by se mohlo začít něco dít, ale vzápětí film zase sklouzl do ekologického blouznění. Špatné. 15% ()

JohnCZ

Ten lehce amatérský look v kombinaci s psychedelickou atmosférou tomu dodával fakt grády. The Beach House je film pro trpělivé. Navzdory pomalému tempu má však super atmosféru, postupně se odhaluje a divák dlouho neví, na čem je, i když mnohé tuší. V druhé půli se přehoupne do trochu klišé polohy, kde to už malinko skřípe a závěr, ač filmařsky ne úplně uspokojivý (low-budget I guess), je svou finální scénou docela hezky vypointovaný (když divák pozorně vnímá předkládané informace) a lze ho interpretovat vícero způsoby. Za mě dobré a i to eko-vyznění, které bude mnohým nejspíše trnem v oku, mi sedlo. ()

Flipnic-RE

Vždyť to je paráda , proč to má proboha zase 45% ?!?! 🙄 Bože tak se na ty horory nedivejte, když vás to nebaví... Stejný případ jako Rabid. / Je to takový mix Colour out of Space a The Fog. Jak jsem nevěděl o čem to bude, tak do půlky to byla docela WTF palba. Ta druhá půlka už hodně ztrácela , ale i tak to byl, jak říká můj kámoš VAKLAF :"moc příjemnej malej horůrek"... Jsou tam divný nechutnosti, mysteriózno, mlha atd ()

honajz2

Těší mě, že jsem po dlouhé době zase viděl nezávislý horor, který nesází jen na to, že je na první pohled jiný a prostě nezávislý a tím pádem ho musí všichni pro jeho "jinakost" docenit, ale že se snaží mít i propracovanou zápletku a solidně budovanou atmosféru. Není to úplně dokonalé, postavy tu moc představené nejsou a ten druhý pár taky mohl být využitý víc, ale jinak se tu vše postupně logicky v jasných náznacích vysvětlí a kupodivu to dojde i k nějakému pořádnému konci. Navíc i atmosféru tu funguje solidně už od začátku, včetně té dlouho trvající nejistoty okolo toho, co se vlastně děje. A i když je jasné, že to nemělo žádný velký rozpočet, přišel mi dost solidní i vizuál, který se ale projeví hlavně v druhé polovině filmu, kde začíná jít opravdu do tuhého. Za mě tedy příjemné překvapení a na čtyři hvězdy to vidím určitě. Slabé 4* ()

dubinak

Tohle mohlo být dobrý, mělo to potenciál, dobrý nápad i lokalitu. Naneštěstí se z toho vyklubalo podivné nic a nuda ve formě neustálého plazení se někde po zemi a řvaní okolo sebe. Mělo to až moc pomalý rozjezd, bylo to prapodivně zahráno a postavy mi byly u zadku. Některé výjevy stály za to, jedna scéna ve sklepě, tuším, byla fakt povedená, takže své světlé momenty to mělo. Vcelku vzato je to ale další laciný kousek bez špetky nějakého okořenění. ()

majo0007

Tripový (nie trip-hopový, ale halucinogénny) EKO-horor s pár vydarenými scénami (noha, pivnica...), nevhodný pre fanúšikov akcie. Mne sa lúbilo, dal by som si dokonca nášup pri tej dnešnej suchote na horory. ()

oveckaoa odpad!

Ten film vypadá jak kdyby ho točily snad postižení a nemělo to snad ani scénář. Posuďte sami spoilery kluk s holkou jdou na výlet na otcův dům u pláže tam potkají ještě jakéhosi trenéra baseballového týmu a ženskou nakaženou asi rakovinou (přes 40 minut v hajzlu) (pokud jsem to dobře pochopil pokud ne omlouvám se) jednoho dne se dívají z balkónu a ta nemocná ženská chce jít ven se podívat na světélkující stromy tak jde nikomu to nevadí tak jde i ten chlápek a zmizí. Druhý den se ti mladí probudí a vydají se je hledat po ani 5 minutách to vzdají a radši si lehnou u pláže a chtějí se vyspat tomu klukovi je pak blbě tak odejde na záchod a vedle té holky se objeví ten chlápek (kde do té doby byl nevíme?) tak si s ním kecá a on se pak rozhodne si zaplavat a umře mezitím se ta holka vrací domů do toho domu a zjistí, že ta nemocná ženská je v tom domě (to jako nevěděly nebo byly neviditelná nebo co?) a ta po nich jde tak utečou a zjistí, že je tam nějaká nákaza (cca 30 minut v hajzlu) . Pusťte si radši The Bay https://www.csfd.cz/film/286612-the-bay/komentare/ nebo Sea Fever https://www.csfd.cz/film/766489-sea-fever/komentare/ ()

bizz_mjc

Že od začátku víte, kde je zakopanej pes, ani nevadí. Horší už to bylo s tím, že autoři pocuchat nervy v tomto případě nedokázali. ()

Hanys_

Takhle, minimálně do půlky to ještě mou plnou pozornost mělo, a žádný rodící se průser, jsem neviděl... jenže pak ten tajemný vir převzal vedení nad filmem a šlo to všechno do kopru. Navíc ten závěr jsem vůbec nepobral. 3/10 ()