Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

CaptainCzech

Tak tohle je pro mě ohromný překvapení. Po trailerech jsem vůbec přemýšlel jestli tomu dám šanci a díky bohu, že jsem se k tomu dokopal. Vynikající příběh vystavěný na zradě, nedůvěře vs. láska, víra v dobro. Raya je skvělý charakter, není dokonalá, dělá dost chyb, ale taky je charismatická a umí se z nich poučit. Dračice se mi taky dost líbila z lehce otravné postavy přepínala do charakteru epického čistého dobra, což bylo super. Vedlejší postavy jsou zapamatovatelný a mají svůj charakter. Svět jako celek je nádherný a srší z něj potenciál a epičnost, všemu tomu dodává až mrazivý náboj nádherná hudba. Po delší době snímek, který není jen vymaštěnost pro děti, ale má i určité poselství. Za mě jen slova chvály a jednoznačných 5* ()

Kopi1

Příjemný animák, sice klasický příběh o důvěře, kde všechno předpovíte už od začátku, ale hezky odvyprávěno s pěknými animacemi a nápady. ()

loki5

Dost jsem se nudil. Sice to občas má nějaký ten zajímavý nápad, ale jako celek to nefunguje ani trochu. Je to takový ten film na který zapomenete asi jednu minutu po titulcích. Postavy dost nudné. Nepřehledná a docela nezajímavá akce. Pokusy o humor, které šly dost mimo mě (všechny jsou mířené moc na děti). Pro děti asi fajn, já bych se na to ale podruhé nedíval (HTTYD nebo Wall-E si dám znovu mnohem radši) . 45% ()

Anduril

Tento animovaný film, alebo rozprávka, ma veľmi milo prekvapil. Nemal som od nej veľké očakávania, pretože som si nečítal recenzie pred pozretím. Nádherne vyzerá, sú v ňom super hlody, pekné prostredie, super myšlienky o priateľstve, dôvere, sebapoznaní, o uprednostnení druhých, odpustení, pokore... proste vau. padla mi sánka. veľmi ho odporúčam, všetkým ktorí sa chcú povzbudiť, zasmiať, pookriať na duši i na srdci, a užiť si super animácie. podľa mňa, je vhodná pre najmenších, ale aj dospelých. Jedna z najlepších rozprávok, aké som v poslednom čase videl. Proste super. ()

BOURQUE

Veľmi dobre odvedená remeselná práca, ktorá je postavená na známych a dobre fungujúcich základoch. Prekrásna animácia (Kumandra má svoje čaro), ktorá predovšetkým bude dobre fungovať na veľkých plátnach. Hudba od Jamesa Newtona Howarda nepotrebuje komentár, len pekné slovo. Sympatická hlavná hrdinka a vedľajšie postavy s potenciálom (drak/človek Sisu a mladé bábätko s komplicmi). Dynamika príbehu nechýba, ani ako občasného pomalé tempo – rovnováha je slušná. Čo však chýba, je práve odvaha tvorcov ísť príbehom trošku ďalej. Príbeh totiž v sebe nemá nič nového, respektíve ani prvky známeho materiálu nemieša tak, aby z toho bol o niečo prekvapivejší výsledok. Základná myšlienka je dobrá, ale miestami až príliš plochá a len 2D. To však nič nezmení na tom, že Disney vyprodukoval skvelý animák, ktorý vizuálne ja nad nadpriemerom. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

lemonova

Nevedela som prísť na to, prečo ma táto rozprávka nechala chladnou, až som dospela k záveru, že to bolo príliš perfektné.. Dokonalá stávka na istotu: bolo tam všetko: roztomilé postavičky, vtipná dračica, krásna odvážna hrdinka, dobrodružstvo a navyše všetci vyzerali najstalovaní ako z Elle... Bitky boli na stotinu milimetra vyrátané, nenašli by sme chybičku krásy.. a to bola asi tá chyba.. Alebo už neviem. ()

helloween93

Do poloviny mi to vůbec nebavilo, ale jak se dala dohromady nesourodá parta, tak mi to docela chytlo. Celkově nejde o špatný animák, ale Soul byla lepší. Raya zase vede nad Onward a Croods 2. Z Rayi asi asijská klasika typu Mulan nebude, ale animák má zajímavý svět, který se tvůrcům daří využívat, přesto však zůstává pocit nenaplněného hitového potenciálu. 3* ()

geek.ondra

Vykrádá to všechno možný a originalita je zde vulgární slovo. Sice to nádherně vypadá a celou rodinu to pobaví ale už by to taky chtělo něco jinýho. 7/10 ()

HenryIvan

Raya a posledný drak nebol film, ktorý by ma pri zhliadnutí názvu a obsahu extra zaujal. Je to Disney a to môže byť ako výhra, tak aj nepodarok. Nebudem sa tváriť, že som nejaký Disney fanboy. Originál animáky ako Leví kráľ, Aladin či iné pre iných kultové záležitosti som videl možno tak raz a už veľmi veľmi dávno. Neočakával som teda tento film ani v najmenšom, no trailer vyzeral dosť sľubne a prvé recenzie boli nádejne. Musím sa priznať, tento film ma bavil. Občas sa aj stalo, že som sa prichytil, že mám zimomriavky. Chvíľkové, no boli tam. Oceňujem dabingovy casting, ten sadol ako uliaty. Pochvalu si zaslúži aj choreografia a ani príbeh, hoci výrazne inšpirovaný juho-ázijskou kultúrou, nebol nudný, či ohratý. Toto sa Disney podarilo a išiel by som aj naďalej cestou nových projektov a na spracovanie už existujúcich animákov v úplne rovnakej podobe by som sa vo väčšine vykašľal. ()

ViktorS

Perfektný animovaný film, s krásnym prostredím, a skvelým dejom. Takéto post apokalyptické prostredie bolo skutočne zaujímavé spolu s dôvodom prečo vlastne niečo také nastalo. Naša skupinka (v ktorej bola pôvodne len Raya) sa nám bude postupne rozrastať o skvelé postavy. Počas tejto dobrodružnej púte sa bolo celý čas na čo pozerať. 5 klanov, každý s inou kultúrou no rovnakým záujmom vlastniť drahokam, strhujúce súboje medzi Rayou a Namaari, zábavné scény, ktoré zabezpečuje hlavne Sisu a dojemné momenty, ktoré dávajú tejto snímke tú pravú hodnotu. Predtým, než som si tento film pozrel, som si úprimne nemyslel, že ma nejako nadchne, no silno som sa mýlil. ()

Torgal

Ak toto nebolo zamýšľané ako film pre deti do desať rokov, tak nechápem ten príšerne šablónovitý príbeh odohrávajúci sa v rozdelenej ríši, ktorá má tvar draka a jej jednotlivé kráľovstvá sa volajú podľa jeho častí tela (a každé je samozrejme v inom podnebí). A navyše tie infantilné postavičky s ktorými sa hlavné postavy po ceste za časťami magického kryštálu stretnú! Pri každej scéne s tým znepokojivým deckom aj jeho opičím gangom ma zalievali vlny trápna. Toto nezachráni ani sebelepšie technické spracovanie. Ak to však bolo určené desaťročným… tak potom som to asi nemal pozerať. 5-/10 ()

chrispe

Tohle se mi líbilo. Příběh o důvěře, zklamání, víře, přátelství, odpuštění zdánlivě neodpustitelného. Skoro šestileté se to moc líbilo, ocenila silnou ženskou hrdinku (a já taky). ()

Hellierer

Vizuálně naprosto uhrančivé animované dobrodružství, které nabízí zajímavý svět, nějaké ty emoce (ano, člověk je na konci opět lidsky dojat), špetku humoru (ale toho překvapivě není zase tolik), super akci a povedenou hudbu, přičemž to vše je daleko dospělejší, než jak se to na první pohled tváří. Příběh sice asi nikoho zvlášť nepřekvapí, ale to díky téměř zběsilému tempu nemůže nikomu vadit. Disney se zase jednou holt trefil do černého. ()

Maximilianus

Najmä začiatok bol dosť klišoidný, ale drak v podobe Awkwafiny a celkom prekvapivo veľká družina bola fajn osviežením. Stále sa nejedná o nejaký klenot, ale bolo to fajn dobrodrúžstvo, aj keď jednoduché a v podstate na istotu. 7,2/10. ()

Hashirama

Ačkoliv mám slabost pro některé 3D disneyovky (Zootropolis) a o 2D už ani nemluvě (Lilo a Stitch, Planeta pokladů), myšákovská monotónnost se s námi táhne již dlouhé jahry a skutečně, pokud aktivně sledujete moderní filmovou scénu, není těžké se dovtípit, že většina disneyovských projektů (o pohádkách už nemluvě) je ta nejprostší a pokud možno nejméně invenční matrice zcela poplatná modernímu divákovi, toužícímu po jednoduchém šumu, který je nenáročný na pozornost a pokud možno co nejméně odlišný od předchozích inkarnací. Takže tu máme další pouť různými lokacemi s mluvícím zvířetem (tentokrát i s dabingem sitcomové čtyřicátnice), sbírání macguffinů a cool princeznu. Samozřejmě v nových kulisách, při jejichž vytváření si aspoň tým animátorů vykázal instatrip do jihovýchodní Asie jako pracovní cestu. Čímž vzniká řada zábavných paradoxů, například to, že se děj odehrává ve světě inspirovaném staro/středověkou Asií, ale postavy vypadají a mluví jako kalifornští teenageři, co zrovna nahrávají na TikTok (ten punk účes záporačky byl pro mě opravdu monumentální bizár. Škoda, že se nejmenovala Karen). Takové věci samozřejmě nejsou u filmu cílícího na děti žádný deal breaker, přesto dospělého diváka dokážou snadno vytrhnout ze zdánlivě živého světa. Nechci tuto recenzi však pojímat jako bědování nad rozlitým mlíkem studiového Hollywoodu (k tomu se mnohem víc hodí jakákoli hraná adaptace klasických disneyovských pohádek). Naopak si přiznejme, že klasické dobrodružství napříč barevnými a bohatými lokacemi je tak nějak univerzálně užívací recept, zvlášť, procházíme-li jím společně s krásnou princeznou, která (na rozdíl třeba od Star Wars) nepodléhá žádným born hero syndromům (naopak je charakter hlavní hrdinky překvapivě propracovaný a zdaleka ne pohádkový, což potěší). Zasazení skýtá nejen bohatý vizuál, ale i cool akční scény a pár sqěle vypečených humorů (především díky vděčné postavičce lodního kapitána) a porovnáme-li Rayu s tématicky příbuznou Kung-fu pandou, vyhrává Raya na celé čáře jak vizuálně, tak příběhově. Však všichni víme, jaký verdikt si odnáší většina Disney animáků - je to fakt fajn, ale nic převratného. 7,5/10 ()

anule25

Další Disney pohádka o další emancipované slečně, která se rozhodla zachránit svět. Tentokrát vsadíme na japonskou kulturu, přidáme čínskou tradici draků, na okraj mrskneme rádoby egyptskou civilizaci, k tomu přihodíme mongolské hadry, špetku nepříliš trefných žertíků, a nakonec podivnou roztomilou bytůstku, co vypadá napůl jako pásovec, a máme výborný recept na něco hodně drahého a hodně výdělečného. Musím přiznat, že jsem čekala na začátku trochu víc, v polovině pak o hodně míň a na konci jsem se blaženě usmívala, ale to nespraví ten unylý a mně nepřirozený začátek. Chvílemi mám dojem, že se na trailer dívalo výrazně líp než na film, ale účel to splnilo – pobavilo, trochu zvedlo náladu. Jen nemohu opomenout dva fakty, které mě mrzí a nechci, aby zůstali nevyřčeny. Zaprvé je to dražší a nehistorická Legenda o Mulan – to mi nikdo nevymluví. Je jen málo povedených motivů, které byste v Legendě o Mulan nenašli a tady jsou (jen na okraj – Tuktuk-cvrček, draci, holka, co zachraňuje svět, otec, pro kterého to dělá atd.). A zadruhé, nechápu proč, ale pořád mám dojem, že se někdo pokouší vtlouct lidem do hlavy, že ženy se musí emancipovat, musí být bojovnice za svět a jeho práva a mají se vymanit z jim určených společenských rolí… A tak vznikají filmy o nezávislých ženách, které zachrání svět bez ohledu na to, co jim říká okolí. Někdy si říkám, jestli lepší než Wonder Woman, nebo Captain Marvel, není třeba matka Tereza. ()

haroska

Plná dojmů a emocí. Vizuálně to nejluxusnější, co si od Disneyho může člověk jen přát. Opravdu pastva pro oči. Řeči s neinovativním příběhem úplně nechápu. Přijde mi, že to vnáší spoustou nového. A že je pohádka výprava, kde se plní "úkoly" aby to dobře dopadlo, tak to já spíš od pohádky očekávám. Myslím,že doma bude pro děti i pro mě patřit do výběru oblíbených ()

Likan7

Disney to umí a pokračuje, jak už mnozí tady napsali, v sázce na jistotu, ale je to kvalitní sázka na jistotu. Nádhernej vizuál, kamera, hudba a solidní scénář ve spojení s ultra roztomilým TukTukem. Dnes jsou v kurzu silné ženské hrdinky a není to vůbec na škodu. Baví to od začátku do konce, akce je velmi solidní, scénář taky a i když nevím, jestli je pro děti fajn to "4x tě bodnou do zad, dáte lidem šanci popáté", pobaví to určitě děti i rodiče, pro které je příběh trochu víc odrostlejší. Jen ten neuvěřitelně nevyužitý TukTuk je na přesdržku, doufám, že bude dvojka a doufám v TukTukův spin-off. ()

rublik05

Ukázky nalákaly na takovou moderní Mulan, ve finále jsem však byl docela zklamaný, neboť mi přišlo, že se opět dívám na klasickou disneyovku posledních let, řemeslně precizní, přesto ničím výjimečnou, těžce rutinní a šablonovitou. Zarazilo mě, že jsou vesměs všechny postavy strašně nesympatické, potenciál draka zůstal zcela nevyužitý, což mě mrzí asi nejvíc, jelikož zrovna na něj jsem se těšil ze všeho nejvíc. Vizuál je tradičně bezkonkurenční, vypiplaný do nejmenších detailů, příběh je podpořen krásnou hudbou, která z této pohádky dělá pomalu až epický velkofilm. Vadou na kráse je jednoznačně absence humoru, dále také místy zbytečné tlačení na emoce, nebo již zmíněný neoriginální příběh a v neposlední řadě ještě lehce přemrštěná stopáž. Do zlatého fondu se tento animák patrně nezapíše, můj dojem je takový, že se v každém případě jedná o zbytečně promarněný potenciál. 6/10. ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+