Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (Cinemart SK)

adamix

Pekne to vyzerá, ale emočne ma to nedostalo tak, ako som očakával a príbeh je jedno veľké nezaujímavé klišé, rovnako ako aj postavy, ktoré aj keď sú príjemné, sú aj predvídateľné ako celý dej a to zabolí. Za mňa 60%. ()

Welulu

Technicky dokonale zvládnuté, ale bohužel chybí přidaná hodnota, která by to celé, i když se nejedná o špatný film, "nakopla". ()

Renie42

Pěkný příběh zasazený do asijského prostředí do světa draků a magie. No dalo se čekat, že člověk všechno pokazí, kde víra v toho druhého je nalomena. Nesourodá skupinka chce znovu oživit svět Kumandru, kde si všichni budou rovni a žít v míru s pomocí posledního draka, co se skrýval před světem. ()

JosefTomas

U mnohých recenzí na rodinné animáky mě dostane vždy ten názor lidí, co napíší "dětem se to bude líbit", či "děti tohle nepochopí", aniž by v okolí měli děti, u kterých by to měli prakticky ověřené. Já to tady mám proto vědecky podloženo se vším všudy dvěma sestřenicemi, ve věku 7-8, včetně pochopení jejich požadavků, co tyhle děti v daném věku od filmu vyžadují. Zaprvé - hustou postavu, protože kdykoliv hrdinka proskočila nebezpečím, či se neohroženě vypořádá s nástrahami, bylo vše doplněno slovy "Ty jo, ta je dobrá.", nebo "Hustý". Za druhé - vtipnost, protože děti se chtějí hlavně bavit. Kdykoliv tedy drak mele kraviny, nebo dělá jinou srandu, je prakticky dítě na jejich straně a u ninja batolete s kumpány už je rovnou vyhráno předem. Co navíc ještě funguje, je strach o hlavní postavy, protože když Raya vypadá, že nebezpečí nepřežije, děti začnou buďto říkat "Já se bojím (o Rayu samozřejmě, pozn.)." nebo se ptát "A stane se jí něco?". Na co děti naopak úplně kašlou, jsou emoce. Zkamenělý táta, záchrana světa, nebo jiná snaha dojit tento pokus o dojmutí se rovná čůráním proti větru se zapnutým větrákem k tomu. Jinak ale dvě hodiny dokáže film zabavit dostatečně. Pro rodiče a obecně starší doprovod je zbytek OK. Poměrně hezká mytologie sice způsobí, že dětem budete muset vysvětlovat kdo je kdo a o co chvílemi jde, ale vy si můžete aspoň procvičit paměť, jestli si zapamatujte všechny království. (Já totiž zapomněl instantně všechny). Další překvapeni je absence jakékoliv písně, co by někdo zpíval (dobrá zpráva pro ty, kterým "Najednou/Let it go" už leze krkem, i když se sluší dodat, že u Disneyho si najímali na hudbu jen ty nejlepší), souboje mají drive i choreografii, plus často širokoúhlé záběry (ne furt, ale často), takže fanoušci akce tohle jistě docení, stejně jako styl jednotlivých soubojů. A co je hlavní, ta zábava při správném naladění hrozí i u vás, neboť některé momenty jsou zkrátka samy o sobě vtipné (u vymýšlení plánu jsme se smáli všichni a díky pohodlí domova ho čtyřikrát vraceli). PS: Byl jsem ukecán při sledování traileru na Avatara 2, abych jim pustil jedničku. Ten Director's Cut sice dokoukali, ale tady se bavili víc. To jen tak pro srovnání. ()

BobArmstong

Raya a jej veľkolepé dobrodružstvo je tradičným Disney produktom s presne nalinkovaným naratívnym oblúkom, archetypálnymi charaktermi a príležitostne otravne pôsobiacim humorom (najmä ústredný drak v mnohých momentoch evidentne prehráva). Na rozdiel od iných „spotrebných“ animovaných filmov disponuje Raya a posledný drak neuveriteľne veľkolepou výpravou, výborným tempom rozprávania, ktoré na nič nečaká a nezdržiava sa s obsiahlou charakteristikou, ktorá by bola pri podobnej tematike úplne zbytočná (áno, je to trochu plytké, avšak súčasne na pomery žánru dostatočne a efektívne rozpracované). Okrem toho animácia vyzerá výborne a prítomný svet je tak pútavý, že možno mnohých (vrátane mňa) zamrzí nulový potenciál pre prípadné pokračovania, ktoré by iba parazitovali na fantasticky zapracovanej mytológii východných kultúr, ktorá v sebe kombinuje bojové umenia, environmentálne posolstvá a v neposlednej rade aj neuveriteľne pestrú farebnú škálu, v ktorej vyniká každý jeden exteriérový i interiérový záber. Naozaj je veľká škoda, že Rayu nemôžeme vidieť v kinách, pretože práve kvôli takýmto filmom sa do nich zhruba pred rokom chodilo. Relatívne tradičný príbeh je vo finále podaný dynamicky, s prekvapivou mierou výborne zrežírovanej akcie a dobre zapracovaných emócií a to do veľkej miery zakrýva fakt, že je to jazda na istotu s elementárnymi prvkami milióna ďalších animovaných filmov (opičky s dieťaťom si môžete zameniť za tučniaky z Madagascaru, nechýbajú komické figúrky odstavené na druhú koľaj, obrat v deji pred úplným záverom alebo presladené and happily ever after finále). Každopádne, aj klišé (konceptom alebo schémou, nie jednotlivosťami) môže byť podané a vyrozprávané zábavne i zaujímavo a vďaka tomu je Raya skvelou jazdou pre celú rodinu, ktorá hravo pokorí čokoľvek z americkej žánrovej produkcie za posledný rok. ()

Kinofil

|| PG || Disney+ || Rozpočet: N/A || USA: $54 623 580 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $121 587 873 || Nakonec je to přes průměrné trailery lákající na tisíckrát viděnou disneyovku slušná pohádka, která má kvalitou blízko k Na vlásku. Asijská kultura jde sice mimo mě, ale vzhledem k tomu, že je tu jen jako nadpřirozeno mě dokonce i bavila a zaujala. Akční scény a jejich animace se pokouší o něco víc než je zvykem, ale nějaká dodatečná péče by jim prospěla. Bohužel celý druhý akt se točí kolem zdlouhavého potuvání z jedné říše do druhé a nebýt chundelatého, nahláškovaného dráčka Sisu, se skvělý dabingem Awkwafiny, byla by to celekem nuda. Na vlásku trpěla něčím podobný a nudu tam pro změnu zachraňoval policajtský kůň. Sámotné říše mohly být lépe propracované, jelikož mezi nimi není příliš kulturní rozdíl a minimálně dvě mohly úplně vynechat. Záporák v podobě mraku připomínající Galactuse je spíš prostředkem pro konflikt, než skutečným protivníkem. Daleko víc tu jde o spojení rozdělených kultur, které mají mnoho společného a bojují proti sobě jen, protože to někdo chce. Tahle myšlenka naštěstí nezůstává upozaděna a byť je finále trochu uspěchané, dává prostor emocím. Navíc to Howardova hudba dokáže pořádně prodat. Nebojím se tvrdit, že se z Rayi stane vánoční trvalka jako Na vlásku, Raubíř Raplh nebo Pixarovky, protože nabídne tisíckát zábavnější příběh než přehajpované Ledové království. Jsem rád, že Disney pořád dokazuje, že umí originální a kvalitní animáky (s ohromnou grafikou, která překováná leckteré CGI ve filmech) a jeho Disney+ má čím zaujmout i dospělé. 80%. ()

JenYu

Nejsem nějaký velký Disneyovský fanoušek, ale tohle se mi moc líbilo! Už jen otevírací scéna, kdy Raya vysvětluje legendu své země, byla lepší než jiný celý film. Prostředí, kde se příběh odehrával, bylo nádherné (inspirace jihovýchodní Asií) a animace na nejvyšší možné úrovni. Jediné, co bych vytkla, byly občasné scény plné amerického-afektovaného-přechytralého vyjadřování, ale za postavu Tuktuka je vše odpuštěno. ()

IZFNP

Nič prevratné sa tu nekoná, lebo už aj na ten prevratný vizuál sme si zvykli. Ľúbivý, farebný balzámik na dušu inšpirovaný východnými kultúrami. Animovaný veľkofilm. Ale obecne priemer. ()

cernakus

sterilní disneyovka. Ano řemeslně dobře odvedená, ale prostě nechytne za srdce. Filozofické pasáže jsou moc dlouhé a nutí přeskakovat. Také mně už začíná otravovat ta femi propaganda. Posledních 20 let Disney odsouvá muže z hlavní rolí, s tím by se dalo žít, problém je, že Raya je první Disneyovka, kde jsou muži zcela odsunuti na vedlejší kolej a už neplní roli ani sidekicka. je to logické, Raya vznikla až po MeeToo, ostatní Disneovky měly počátky před tím. Bohužel tohle vypadá na nekompromisní trend pro tuto dekádu. ()

fiasko

Známka: C; Ano, na první pohled může film orientálním prostředím působit originálně, po chvíli však navnaděný divák zjistí, že propracovaný svět nezakryje fakt, že v jádru jde jen o další šablonovitou Disneyovku, byť pořád relativně zábavnou a relativně funkční a nemonotónní jako třeba druhé Frozen. Postavy, jichž je přehršel, nejsou dostatečně prokresleny a působí spíše dvourozměrným dojmem. Mnoha dějových linek je též nevyužito a celý příběh je velmi předvídatelný. I přes jasně viditelnou bohatost a rozmanitost snímku na první pohled, je obsahem Raya a drak dosti průměrným animákem. ()

blondboss

Jedna z najlepších Disneyoviek za posledné roky. Magicky čarovná, nádherne farebná, postavovo rozmanitá, dejovo vábivá a hlavne emocionálne zdrvujúca. Tento snímok bol síce jemne soundtrackovo poddimenzovaný, ale tie emócie to nahradili brutálnym spôsobom a na konci filmu som krochkal blahom. Naozaj veľmi vydarený počin a všetkým deťom, ale aj dospelákom, to vrelo odporúčam. Nebudete ľutovať. 80 % ()

GejmronCZ

Krásná a vtipná pohádka. Nebýt příliš rychlého konce a těch pár extrémně pain momentů, které se dají chápat, když to je pro děti, tak to je fakt fajn. Klidně bych pak dal i 5*, ale takhle nemůžu. Rozhodně ale nelituju, že jsem na tom byl v kině. ()

angelbooks

Pohádka o přátelství, dobrodružství, ... ale i o složité cestě životem. Jedna jediná chyba může změnit celý náš svět. Ale umění odpustit může změnit skoro vše. Opravdu krásná pohádka, kterou si klidně pustíte víckrát a stejně vás pokaždé dojme. :) Vřele doporučuji! ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+