Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Patnáctiletý Marty měl celý život před sebou. Teď je ale mrtvý. Zbyla po něm jen série mrazivých videí, které natáčel krátce před svou smrtí. Truchlící otec skládá dohromady střípky Martyho online života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. Osmidílný thriller #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer. (MALL.TV)

Vlado666

Předně musím říct, že svět, ve kterém můžeme někoho spolehlivě identifikovat podle toho, že neumí používat předpony se zdá být místem pro život ideální. Celý počin je, i přes některé působivé pasáže, napsaný naprosto zoufalý, je plný děr a působí tak až směšně. Shrňme si to: Kryštof si vystřelí z Kristýny a dělá, že je Eliškou - holkou Martyho. Přizná se Kristýně k fóru a píšou Martymu spolu (jako Eliška). Poté, co Kristýna se smíchem odmítne jeho utěšování a on vidí, že se s Mártym usmířili začína jeho přerod v psychopata, který svého kamaráda nutí umučit psa v mrazáku, polykat saponáty a fotit intimní partie oné slečny proti její vůli. Jakmile se stane ona nešťastná nehoda, kterou celý děj začíná, pokouší se odlákat od sebe pozornost a hodit vinu na někoho jiného. Jak ale může doufat, že vyjde jeho obviňování učitele, krze falešný účet spolužáka? Proč toto ředitelka dále nevyšetřuje? Je přece evidentní, že kdokoli onen falešný účet řídil, musel být v té době ve třídě. A jak se Kryštof k videu svého učitele vůbec dostal? Fajn, možná můžeme obě oči přimhouřit a děj potud přijmout. Celé to ale padá na hlavu, když do děje vstupuje profil Valerie a sám vydíratel se tak stává vydíraným. Mezi vydíráním Kryštofa Valerií a Martyho Kryštofem není žádná přímá vazba, z děje vyplává, že si Kryštof Valerii zablokoval už dříve a neplynuly z toho pro něj žádné zlé následky. Což vede k dalším otázkám: Proč se nechá vydírat dál, když už mu jednou zablokování prošlo a navíc už nyní ze své zkušenosti ví, jak může celá věc dopadnout? A co tak hrozného mohl ještě udělat? Utopil snad ve vaně svého malého bratříčka jako Macaulay Culkin v tamtom filmu? Snaží se nám seriál naznačit, že Marty by taky později někoho vydíral a předal tak dále "kyberšikanovou štafetu"? Naváže-li druhá řada přímo na tu první a vysvětlí-li některé z těchto nejasností rád své hodnocení přehodnotím. Kromě Valerie samotné mne nejvíc zajímá, jak se asi bude hájit Martyho otec, poté, co ho policie nařkne za zveřejnění videa s odhalením Kryštofa a Martyho smrtí. Bude taky říkat, že Kryštof to po něm chtěl? Že ho to celé baví? ()

Timak

Tak tohle se mi hodně líbilo. Vyhovoval mi styl vyprávění i tempo. Precizní prácička. Trochu zamrzí ten otevřený konec a ne úplně dobří herci, ale jinak skvělá věc, hodně aktuální. Dovolím si říct "must see" záležitost nejen pro náctiletý! ()

fabecc1222

Tématicky velmi zdařilý seriál, který ukazuje realitu dnešní mládeže. Nedělejte si iluze, takhle se dnes spousta mladých opravdu baví, a příjde jim to i vtipné. ()

bizz_mjc

Řekl bych, že dost povedeně natočený a poučný miniseroš o nebezpečí číhajícím v digi-světě i pro zdánlivě poučené. Sranda přerůstá v ohrožení, neb kyberšikana je dnes všude - mládeži doporučeno všema jedenácti! ()

vyfuk

Jednoduchá jednohubka na jeden večer. Plus k tomu v krátké verzi. Je zajímavé, že na tomto asi nejde ve výsledku nic moc zkazit. Autoři se projeví, mají méně možností pro chyby a stále to má svoji údernost. Jednoduše, formáty malých internetových televizí, kde se točí pár dílné seriály o délce asi průměrně 12 minut jsou trendy. A je vtipné, že by dost mohli ukázat směr budoucích tvůrců v Česku i jako start-up. Když hodnotíme tenhle kousek, tak se nedá moc, co vytknout. Hezky udělaná atmosféra, fungující flashbacky, příběh, který poukazuje na dnešní dobu. Což je dneska už trochu trendy, zároveň je to trochu otravné, protože tyhle témata jsou sice důležité, ale trochu ve filmu vypadají příšerně. A pokurveně. Jediné, co je trnem v oku ve výsledku je trochu otevřenější konec, který ve výsledku není ani tolik otevřený jako spíš nedokončený až nedodělaný. Jinak hej, Češi se vrhají na malé projekty, které jim vychází a mohou být pro ně nadějí do budoucna, zaslouženě. ()

Jaro.Krafcik

Ako vedel som že bol nejaký youtuber marty ktorý sa zabil, potom bol škandál že sú pc hry škodlivé na ľudsky mozog, čo je hlúposť. Tento seriál až taká hlúposť nebola, dal sa pozrieť, aj keď pod českou produkciou som veľa nečakal. Naposledy ale prekvapil Vyšehrad, toto vôbec. Ale pozrieť sa to dalo. 8 casti , ktoré zbehli ako voda. Kyberšikana a vydieranie sú hrozne veci. 3* ()

DeathTheKid

Na českou produkci velmi dobře zvládnutá jednohubka. Věta možná zní divně, ale pokud vezmeme v potaz sračky z let minulých, které Česko vypustilo do éteru, už to smysl dává. Dobře natočeno, dobře zahráno, střih působí "mainstream americky", "dobře" se na to kouká (dovolil jsem si takový oxymóronek :) ). Scény, které mají vzbuzovat hnus, odpor, zoufalství či úzkost tohle všechno opravdu dobře převádějí na diváka. Internet je fajn. Můžete si vyhonit u porna jakékoli kategorie, zpirátit kde co, zařídit si prc přes seznamku, pohonit ego na instáči, koupit televizi nebo auto, ale nakonec to všechno končí u zhrzeného člověka, který závidí jebačku někomu jinému nebo ho vyjebali v dětství (ať už fyzicky nebo psychicky). Buďte dobří, lidi, a snažte se číst mezi řádky. Budu spořádaný občan a na druhou sérii si možná zaplatím ten mól tíví. Aha, tak ono je to zadačo, tak nevadí. ()

Melios

V tom v čom iné náučné filmy a seriály pohoreli (dívam sa na teba Unfriended!) Martyisdead exceluje - v podaní a spracovaní! Seriál Martyisdead je ukážkovým príkladom ako z generického a takmer bezduchého nápadu na náučný seriál spraviť perfektnú výučbu o kyberšikane bez prehnaných formalít a nudných faktov. Prevedenie ,ktoré má fakt dušu! Už od začiatku projektu som dúfal ,že Pavel Soukup ukáže všetko ,čo sa na filmovej škole naučil. Od tvorcu Triedy smrti sa aj dalo čakať ,že nesklame. Vytvoril parádny krátky triller s poriadnými prvkami hororu ,mystérie a napätia ,ktorá až na zopár momentov takmer vôbec nepadá. Jedinou väčšou smolou tohto projektu je asi to ,že ho naplno ocenia len ľudia ( ako ja ) ,ktorí si už prešli cez šikanovanie v akejkoľvek podobe . Čo viac k tomu dodať? Takýchto projektov je potreba určite viacej rovnako ako talentovaných režisérov v našich končinách ( beriem Česko a Slovensko stále za jedno územie ). Za prirodzené herecké výkony všetkých zúčasťneních postáv (hlavne za reálnu performáciu Jakuba Nemčoka) udeľujem seriálu 75% - ak by sa 3. epizóda trošku prerobila bolo by to tip-top. Ako som už spomenul na začiatku seriálu - Iný Soukup a iná kvalita seriálu. Pevne dúfam ,že po tomto sa Pavel Soukup v českej kinematografii nestratí :) ...I've got a good feeling about this! ()

Arkanoid

Nie je to Soukupov najlepší počin, ale jeho najviditeľnejší, lebo rozoberá problém modernej spoločnosti s nebezpečným rizikom pre ľahkovážnych ľudí. Seriál je hlavne edukatívny, tempo je stále rovnaké, chýba mu dynamika, postavy sú prispôsobené účelu. V niečom podobne ladený seriál Pustina z produkcie HBO ponúkol toho oveľa viac, s oveľa väčšou dynamikou, kvalitnejším scenárom ako i réžiou, aj lepšími hereckými výkonmi. V tomto webseriáli bol celej téme vyčlenený ozaj malý priestor na lepší dopad na diváka. #nohate; ale pri porovnaní oboch seriálov vidieť markantné rozdiely. ()

vitekpe

Pusobi to jako varovne video, zaobirajici se kybersikanou. Problem mam s tim, ze mi toho kluka neni lito. Protoze kdyz clovek udela blbost (nebo je blbej), ma ho ochranit rodina, potazmo rodice. Zde mi prislo, ze rodice meli delat sami co se sebou...a pak je holt problem. Ale spatne udelane to neni. Je to proste takove soucasne, evropske... ()

Maynard.

Wau, druhý setkání s timhle SOukupem a i na podruhý je to pecka jako prase. Moderní pojetí vyprávění tragického příběhu se smutným začátkem, něco jako Erbenovi stories, akorát tady to skončilo zle hned z kraje :o). Moderní vychytávky, to je vidno rejžova specialitka. A mě tím dostal už podruhý. Líbí se mi jeho styl, budu ho čekovat... ()

borec999

Soukup potvrdil, že jeho kvalitné krátkometražné počiny neboli náhodou a hneď pri svojej prvej šanci získal Emmy(!!!) za krátky seriál o kyberšikane. Priznám sa, že zvolený formát, kde epizóda seriálu trvá 10 minút mi moc nevyhovoval a uvítal by som dlhšiu stopáž a trochu väčšiu hĺbku postáv,udalostí a všetkého okolo. Ale to je asi tak jediné čo môžem kritizovať. Inak je seriál dobre zahraný, zručne zrežírovaný, dotýka sa aktuálnej problematiky a núti divákov k zamýšľaniu sa a v závere aj možno viacerých prekvapí. Podľa môjho názoru síce Soukup Třídu smrti Martym neprekonal, a preto si piatu hviezdu schovám, ale celkovo určite veľká pochvala. V Česku nám rastie veľmi talentovaný režisér a ja sa teším, čo Soukup natočí nabudúce. 85% ()

Teg

Je to fakt bomba, ale tím, že se bavíme o díle jiného formátu, než ochotnické seriály, musíme již srovnat s plnohodnotnou světovou tvorbou a tam to na plný počet není. Přesto dávám pátou hvězdu za sociální přesah. Pokud mohu svůj názor, nastávající generace teenagerů už bude fígle pedofilů dobře znát a jen tak jim nenaletí. Budou ale daleko víc nebezpeční sami sobě a typická dětská krutost v tom hraje velkou roli. Myslím, že je fajn na to poukazovat a Pavlovi Soukupovi děkuji. Chtělo by to více propagace. ()

kery-

Hodně parádní seriál o kyberšikaně. Někoho by mohlo štvát, že už od počátku je jasné "co", jen není známo "kdo". I přesto tato jediná otázka dokáže navnadit diváka tak, že ani nemá potřebu využít té dělené stopáže a prostě to sjede najednou. Pro mě je jenom záhadou, jak nějaký webseriál (obchodu s elektronikou btw.) s neherci dokáže nabídnout víc, než daily sračky z komerčních televizí. Marty hraje perfektně, ale ani vedlejší "štěkači" nejsou k zahození a ve většině případů působí uvěřitelněji, než ty hvězdy ve většině české produkce. Docela bych byl rád i za pokračování (pro které určitě je možnost), ale už by to asi nefungovalo tak dobře. No, věřím, že uvidíme. Teď jdu smazat FB. ()

Český seriál #martyisdead získal cenu Emmy!

Český seriál #martyisdead získal cenu Emmy!

23.11.2020

Včera proběhl online přenos 48. ročníku předávání mezinárodních cen Emmy, které jsou pokládány za televizní obdobu filmových Oscarů. Ocenění udílí americká Akademie televizních umění a věd, která je… (viac)

Český seriál usiluje o mezinárodní Emmy

Český seriál usiluje o mezinárodní Emmy

27.09.2020

Přestože hlavní ceny Emmy za loňskou seriálovou tvorbu již byly rozdány, existuje vedle nich také mezinárodní seriálová soutěž – a právě v té teď mezi nominovanými skončil i jeden český seriál.… (viac)