Quiz Show

• Česko Otázky a odpovědi (viac)

Amerika padesátých let. Každý, kdo má televizi, zná pana Stempela, několikanásobného vítěze zábavné soutěže. Jeho vědomosti jsou fantastické, ovšem jeho obtloustlá postava, chybějící zub a vůbec typický židovský vzhled příliš nevyhovují sponzorovi tohoto velkolepého pořadu. A tak je mu důrazně doporučeno, aby jednu otázku zodpověděl špatně - a jelikož to navíc není zadarmo, pan Stempel to nakonec vzdá... A už je připraven nový hrdina! Úplný prototyp úspěšného, inteligentního a sympatického Američana. Charles Van Doren, syn proslulého spisovatele, je sice zpočátku překvapen, že jsou mu otázky i odpovědi pečlivě připraveny, ale pak na hru přistoupí. Jeho hvězda stoupá, konto se zvětšuje, Amerika jej miluje! Výčitky svědomí vůči otci zaplašit ještě umí, ale z vytrvalého a dotěrného právníka Goodwina už dostane strach a chce "vycouvat". Ale ani to už nejde - ve hře je příliš mnoho peněz. A přestože se Charles nakonec odhodlá odhalit šokující zákulisí televizních show a u soudu se přizná, ti zasvěcení dobře vědí, že až skandál zmizí z titulních stran, objeví se na obrazovce další báječná soutěž... (oficiálny text distribútora)

Rema

Pouze malá ukázka toho, jak svět peněz a moci funguje. Čest stále více znamená stát mimo výsluní a kdo se chce na výsluní dostat, musí ze své cti něco obětovat. Mnozí následně v záři reflektorů pochopí, že ztratili víc, než získali. Zrcadlo nastavené zábavnímu průmyslu. Není co vytknout. ()

ClimbVibe

Chtěl jsem napsat, že se mi líbila ústřední trojice, ale pak jsem si uvědomil, že ústřední postava ve filmu vlastně není, resp. je jich daleko víc... Vyšetřovatel Goodwin? Van Doren? Stempel? Otec Van Dorena? Hlavní postavou je zřejmě televize a její zákulisí. Excelentní herecké výkony (zase bych musel jmenovat přinejmenším ty 4 již jmenované), prostředí, styl, skvělé vyústění... Rok 1994 byl opravdu vyjímečný na dobré filmy. ()

Schuldiner

Skvělé drama, postupně gradující, skvělá podívaná, k zamyšlení i morálnímu povznesení... Parádní dialogy, téměř bez hluchých míst, herci bezchybní, prostě...Redford to natočil výborně. Tématicky je to aktuální stále. A asi vždy bude... ()

Mitin

Skvělé, napínavé drama. Po filmu jsem se na youtube podíval na opravdovou "21" a musim zatleskat Fiennesovi a Torturrovi, za téměř identický ztvárnění hlavních postav, super herecké výkony. ()

TheSpearCZ

Velice mě na konci překvapilo, jaký chytrý film se z Quiz Show nakonec vyklubal. Redford není jen skvělý herec, ale také kvalitní režisér, tohle bylo zrežírováno tzv. "v suchym triku", celý příběh postupně graduje a závěrečná sekvence "po soudu" dodá náležité emoce. A obrovské plus dávám Ralphu Fiennesovi za jeho geniální herecký výkon, přísáhám, že ten chlap uměl hrát, když už chodil na nočník. Nedivím se ani nominacím na Oscary, v tomhle ohledu měl ale snímek obrovskou smůlu, že se dostal do nejvíce konkurenčního roku vůbec, soupeřit s Forrestem Gumpem, Shawshankem a Pulp Fiction v jednom ročníku je obrovská smůla a možná i proto upadl film lehce do zapomnění. Doporučil bych to pro lidi, co se zajímají o soutěžní kvízy nebo americké televize, tenhle příběh stojí za to si vyslechnout a podívat se na něj, protože sledovanost patří i v dnešní době na vrchol chtíče každé televize a že jsou pro ni schopni udělat mnohé. Jen se o tom nemluví. Čisté 4* ()

Everyone

Film o morálce, o sebeprosazení, o penězích, o moci, o skrytých machinacích, o mínění veřejnosti, o životních hodnotách a o donquijotství, jak předznamenala peripetie na univerzitě před závěrečnou katarzí. ()

djfun

Robert Redford, skvělý herec, znamenitý režisér a duší aktivista to opět trefil geniálně a natočil prvotřídní biják o morálce, svědomí, síle médií, prachách a konzumu, který vás vtáhne tak, že ani nedýcháte. Pomohli mu v tom i brilantní výkony všech herců v titulních i vedlejších rolích, především naprosto přesvědčivý Turturro a excelentní Fiennes. Nevím, co je přesně myšleno první větou v anotaci k tomuto filmu: "Dnes jsou televizní soutěžní pořady přísně regulovány", ale pracoval jsem v televizi dost let a mohu říct, že ač to dnes tak tristní zřejmě není, jistá manipulace, ovlivňování a zákulisní intriky jsou a budou vždy... A lidi budou vždy věřit tomu, čemu věřit chtějí (nebo co se jim "správně" podá). ()

Heroine

Robert Redford nudí jako obvykle. Je to celkem zajímavý nápad, ale ne až TAK zajímavý, aby člověk po čtyřiceti minutách nezačal sledovat čas, kdy že už to skončí. Navíc je to předvídatelné. Jedna hvězdička za Fiennese. ()

lemonova

Robert Redford možno netočí strhujúce filmy, ale vždy sú dobré a netuctové. Nastoľujú témy, ktoré vyvolávajú otázky. Aj Quiz show je takým filmom. Okrem dobrého scenára má tiež oporu vo výbornom kastingu. Námet možno nie je atraktívny pre každého. Avšak morálne dilemy, ktoré prostredie televízie vyvoláva aj v tých najšľachetnejších dušiach, sú dostatočne silnou témou, ktorá je potrebná pre kvalitný film, akým Quiz show nepochybne je. ()

GMVajgl

Film podle skutečných událostí o pravdě, vědomostech, vyřizování účtů a cti, který ale nevydělal dost peněz, takže dnes koukáme na filmy podle skutečných událostí o lhářích, podvodnících a feťácích (viz Vlk z Wall Street). ()

Lyžař

Stopaz dlouha nicemu nevadi. Kvizove souteze mam rad stejne jako nemam rad lhani a podrazy. Na YT lze najit onu situaci s otazkou na film z roku 1955, kterou nakonec odpovedel dotazany spatne: https://youtu.be/JRKxNpwqBac?si=84JxKt_DECq_kyHD ()

truby

Robert Redford na postu režiséra rozhodně nezklamal, ovšem některé dialogy jakoby byly vytrženy z jiného filmu, který s Quiz show neměl nic společného. Skvělé téma skvěle zpracované, obzvláště když si člověk uvědomí, že v roce, kdy byl tento film natočen a o době o které pojednává, neměla televize takový vliv jako dnes. Symbolické zakončení a hořká pravda na konec:"my nejsme zločinci, to je showbyznys....." ()

Tomo

Showbyznys, soutěž, špinavé praktiky ..to je, co jsem od filmu očekával. Ale dostal jsem mnohem víc. Chvíli trvá, než se film rozjede, ale jakmile se tak stane jste svědky toho jak málo stačí, aby se dobrý a ctnostný člověk nechal zlákat na špatnou cestu a jak je to zase on a jeho nejbližsí, kdo tím utrpí. Co zpočátku vypadá jako sázka na jistotu se krutě vymstí a Vy máte o čem přemýšlet, především o tom co byste v podobné situaci udělali. Fiennes, Morrow a Redford válí. ()

Biopler

Z výkonov Turturra a Fiennesa som mal zmiešané pocity. Obaja sú slušní herci, ktorí vedia zaujať, avšak cítil som akýsi afekt v ich hraní. Príbeh plynul pomaličky a ničím zvláštnym si ma nezískal. V skratke sa dá povedať, že obstojne na plátno prevedená historická udalosť. ()

junxi91

Někteří lidé jsou fakt neskutečně inteligentní a vědí prakticky všechno z historie, kultury a sportu. Já mezi ně bohužel nepatřím, a proto se nemůžu účastnit této ani žádné jiné stejně náročné vědomostní soutěže. Historický mysteriózní film o skandálu Twenty-one quiz show z 50. let natočený podle pamětí Richarda N. Goodwina, amerického kongresového právníka, který vyšetřuje podvody producentů ve vědomostní soutěži. Televizní stanice NBC vysílá populární vědomostní soutěž, ve které jsou otázky uloženy ve speciálním zabezpečeném trezoru. Hlavní hvězdou soutěže je židovský všeználek z Queensu jménem Herb Stempel, který na každou otázku odpovídá správně, a tak se producenti rozhodnou, že by to chtělo nějaké nové tváře. Producenti Dan Enright a Albert Freeman jsou překvapeni návštěvou instruktora Charlese Van Dorena z Columbijské univerzity, který pochází z prominentní spisovatelské rodiny, a chce se zúčastnit méně náročné kvízové soutěže. Nabídnou mu účast v Twenty-one quizu a také to, že mu položí stejné otázky, na které odpověděl správně během konkurzu. Nejprve tento podvod odmítne, ale nakonec se soutěže zúčastní. Stempel zase musí záměrně odpovědět špatně na otázku, který film získal Oscara v roce 1955, což udělá, prohraje, a nikdy si to nepřestane vyčítat. Z Van Dorena se stává národní celebrita, která nakonec ustoupí producentům a nechá so od nich dodávat odpovědi na otázky ze soutěže. Stempel zase začne vyhrožovat NBC, že odhalí její podvody, protože nemá peníze, a tak navštíví okresního prokurátora Franka Hogana, který svolá kvůli jeho obvinění velkou porotu. Do New Yorku se vypraví Richard Goodwin, mladý právník z Kongresu, aby tato obvinění prošetřil. Stempel je však tak trochu labilní a tom poškozuje jeho důvěryhodnost, zatímco Goodwin postupně rozplétá podvody producentů a posílání správných odpovědí, které kromě Stempela musí určitě dostávat také Van Doren. A o tom je v podstatě tento film – o dvou na první pohled velice inteligentních a sečtělých intelektuálech, kteří vypadají, že všechno ví, ale ono to nakonec bude trochu jinak, i když jejich vědomosti jsou přece jenom nadprůměrné, o vychytralých a nečestných producentech, pro které byla sledovanost důležitější než dodržování pravidel, a o mladém právníkovi, který to vyšetřuje. Nejlepší částí filmu je podle mě poslední půl hodina, ve které vypovídá Stempel před velkou porotou a svou emotivní výřečností baví celou soudní síň. Naopak, výpověď Van Dorena je přece jenom nudnější, zato jej však pěkně zpraží jeden ze členů velké poroty. Podle mě se tedy film celkově povedl, herecké výkony jsou skvělé, hlavně u Johna Torturra. ()

Anomiska

Milujem filmy s morálnymi dilemami. Jednu hviezdičku strhávam za doslovný koniec. Inak ma film nadchol a veľmi dobre sa  i pozeral, i keď ide podľa americkej šablony. ()

hrumsrt

Že jsou mezi námi i takový, kteří si myslí, že je Robert Redford lepší režisér, než-li herec, mě nutí k úvaze, jak k takovému závěru lze dojít, jak si jde usmyslet, že jeden z nejlepších herců minulého století dokázal těmi svými devíti snímky, pod nimiž je podepsán jako režisér zastínit svoji bohatou hereckou kariéru.. Zatím moje první setkání s jeho režisérskou prací a v případě Otázek a odpovědí jasně vítězí poutavé téma nad jeho zpracováním.. Poodkrývání poctivosti populární televizní soutěže "Twenty-one" má svůj problém už třeba jen v tom, že divákovi odhalí všechny svoje trumfy hned v úvodu snímku, a tak se ve zbytku musí soustředit především na kreativitu režie a herecké výkony... Hlavní aktéři jsou vlastně fajn, ale ani jeden zde pro mě nijak neexceluje, i když bych asi měl říct, že John Turturro zaujmul, tak nikoli.. Spíše než samotné provedení celého scénáře mě fascinuje samotná reálná předloha a probliky na některé dnešní televizní show... Vždycky jsem si říkal, že v "Co na to Češi" je hrozně jednoduché tam ty odpovědi dopisovat za pochodu a stejně tak jsem pochyboval o různorodosti a věrohodnosti oné "stovky".. Snímek je i docela vtipnej v záběrech přímo z televizní show, nejistý moderátor (s naslouchátkem?) nebo nemístné reklamní vložky.. Jak vždycky říkám americké filmové devadesátky jsou nejpestřejší filmové období plné nespočtu skvělých anebo lehce bizarních kousků, jaké mohou zkultovnět přes noc.. A takové jsou i Otázky a odpovědi, jen mě to nějak nechytlo. P.S. Ta Scorseseho rolička je hrozně úsměvná. 65% ()