Božena

TV spot 3
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Germanicvs

Kdyby ČT povolala k režii svého dvorního detektivkového artistu Tauše, tak je na světě série s přeexponovaným záběrem, snímaným z nepřirozených úhlů a bylo by to něco, co bourá tradiční šeď historického seriálu. Takto vznikl výpravný seriál, jehož největším tahákem (kromě nafukování děje) jsou bulvární drby z intimního života klasické autorky. Seriálová Božena se projevuje pouze vnějškově coby emancipovaná kurtizána a postrádá známky duchovního života. Mediální kampaň na seriál se proměnila na lov prapředků (potomkyň a potomků) bývalých Boženiných amantů a intimních blíženců než se pokoušela vyvolat potřebu přečíst si jedinou autorčinu knihu. Výpravný seriál s nulovým přesahem, který se jistě stane pravidelným členem ČT opakovacích cyklů. ()

jungewolf

Velice dobrá životopisná minisérie : 5 * a 76 % . Realistické ztvárnění nelehkého života významné české spisovatelky. Je dobře, že autoři zbourali falešný mýtus o významné osobnosti našich dějin 19.století . ()

meda2016

70% za celek a tedy 4*. Za to, že konečně někdo "sáhnul" na téměř nedotknutelnou ikonu tvůrkyně literárního dědictví. Představil vedle ní pořádného českého chlapa, bez kterého by uměla jen "ó, mein Gott, ó, mein Gott" ..... Všichni znají Babičku kvůli povinnosti a málokdo kvůli doporučení "to je skvělé, to čti". A čtyřdílný serial ani nenabízí lákavou plnohodnotnou ochutnávku - to mne zarazilo nejvíc, vždyť je o spisovatelce. Propásl ukázat kontrast mezi poetikou a realitou. Zřejmě nezkušenost pracovat s delším šestidílným filmovým formátem, případně nedostatek peněz či odvahy, představivosti. ..... Hudební doprovod jsem nevnímal, moje TV umí pracovat s audiokanály jak má. ... Výsledek, že v každém dílu mi něco chybělo, ale v celku velmi dobré!!! Lituji uctívače mramorových bust. ... Dalši koment v epizodách. ()

rigby

Chce se mi dát i pět hvězdiček, ale ještě si to rozmyslím. Přece jen ve druhé polovině to trochu ztrácelo na kompaktnosti a sdělnosti. Ale jinak se dílo podařilo opravdu na výbornou a po váhavém nahlédnutí do prvního dílu jsem na další už netrpělivě čekal. Určitě si to dám ještě znovu. O kameře a režii nemá cenu pochybovat, scénář je až na už zmíněnou druhou polovinu také skvělý. Divák se rozhodně nenudí. A to jsme ještě nezmínili to nejpodstatnější, a to je herecké obsazení. Ve vedlejších rolích uvidíme ohromnou plejádu dnešních herců. Postavy ale nesplývají v jeden dav, jak je tomu v jiných případech zvykem, ale každý tvoří tu svoji historickou osobnost. Hlavní stěžejní představitelky se své úlohy zhostily s úchvatnou ženskostí. Anna Kameníková je zcela uvěřitelná a myslím, že tohle se stane její rolí životní. U Geislerové si už tak jistý nejsem, její nástup jsem také očekával s jistými obavami. Ale snaží se maximálně, i když občas je to bohužel jenom Aňa a ne Božena Němcová. Nemohu nezmínit doprovodná videa a další věci na webu České televize, které tomu dodávají patřičný kontext. Spolu s výbornou grafikou celého projektu se jedná o opravdu kompaktní rozsáhlé dílo. A velmi důležité pro náš národ v jakékoli době. Božena Němcová není konečně ta vážná paní ze školních čítanek, jejíž povídky a hlavně Babičku jsme museli s nechutí povinně číst. Tímto dostává lidský rozměr a stává se nedílnou součástí české historie i v dnešní moderní době. A za toto smekám a děkuji. A jdu si přečíst Babičku, asi poprvé od školních let. ()

Fuksinka

Super počin. Pěkně bez příkras, podle skvělého scénáře a se skvělými herci. Velmi zručně natočené. A komu vadí soulož, tak ať nesoulozi. ()

hony23

Povedený počin České televize. Nebudu se spolu s historiky babrat v tom, jak moc se scénáristé odchýlili od skutečnosti a zda bylo nutné ukázat Boženu Němcovou jako promiskuitní děvu. Mě to bavilo, filmařsky to bylo na vysoké úrovni. ()

Scaevola

Je mi zatěžko hodnotit dílo, které vykazuje takový nesoulad mezi označujícím a označovaným jako "Božena". Na jedné straně stojí profesionální řemeslné zpracování, jemuž není možné snad nic vytknout, a to včetně přiléhavých, a zároveň podmanivých hereckých výkonů, bezchybně se tvářící výpravy a kostýmů a i z pohledu motivů propracovaného scénáře, který si drží napětí a spád po všechny čtyři díly. Pohlédnu-li na druhou stranu, bohužel však netuším, čehopak chtěli tvůrci dosáhnout a jaké dramaturgické rozhodnutí je vedlo k volbě a způsobu pojetí dané látky. V zásadě nemám nic proti (neo)realistickým postupům ve filmu a nevadí mi ani dekonstruktivní nahlížení na děje dávno minulé, leč volba ústřední postavy se zde zcela míjí účinkem. Je totiž nutné si uvědomit, že "Božena Němcová" je mýtem, jak bylo ostatně několikrát naznačeno i v samotné sérii; nikdy jako taková neexistovala a vždy byla pouze obrozeneckým, národoveckým a literárním konstruktem vzešlým z romanticistního a biedermeierového prostředí, pročež na ni není možné nahlížet z pohledu faktografického. Série tak úmyslně či neúmyslně mate tělem a po celou svou stopáž probírá život nikoli "Boženy", nýbrž "Barbory Němcové"; jinými slovy mi není jasné, proč si autoři zvolili právě dotyčnou osobnost, přičemž odmítám uznat, že za vším stojí laciná snaha šokovat a přitáhnout pozornost. Chtěli-li tvůrci a tvůrkyně zobrazit těžký život ženské spisovatelky v 19. století, měli si vytvořit postavu zcela smyšlenou; chtěli-li naopak skutečně popsat "Boženu Němcovou", pak se zvolený způsob zobrazení zcela míjí účinkem, neboť jmenovaná existuje pouze jako národní mýtus a srovnávat ji se skutečnou osobou je podobné, jako by se někdo pokusil natočit v absolutně realistickém duchu Supermana nebo svatou Kateřinu. Navíc, pakliže bylo motivací jakési v díle blíže nespecifikované feministické hledisko, předložené ztvárnění "Barbory Němcové" a jejích životních eskapád vyúsťuje v pravý opak a jako hrdina zde logicky vystupuje Josef Němec, což soudím, nebylo záměrem tvůrčího týmu. Pro nesporné kvality tedy nechci sérii zatratit, ale upřímně doufám, že ji shlédne pouze divák, který je schopen povznést se nad faktografii, protože jinak si odnese prosté sdělení, že kdosi, koho nazýváme "Boženou Němcovou", byl vlastně promiskuitní nevděčník, neřekne-li to někdo ještě jinak. ()

janinka123

Božena je první historická minisérie, do které jsem se opravdu dokázala vcítit. Líbil se mi zase nový pohled na Boženu, jejíž dílo je z dnešního pohledu pro někoho již přežitek. Co se ale týče Boženiným názorů, tak velmi předběhla dobu, pokud je to tedy ve filmu vykresleno opravdu podle skutečnosti. Obě Boženy byly dobré, jen Aňa Geislerová měla možná nevýhodu, že byla až druhá po skvělém výkonu Anny Kameníkové. ()

zigy

Jo, má to mouchy hlavně ke konci...ale oceňuji kvalitní historický seriál o české legendě a jejím životě - i obyčejná žena žijící těžký a utlačovaný život může vstoupit do učebnic! ()

Galaktus

Má vůbec smysl psát komentář k této čtyřdílné biografii spisovatelky, o které se dozvídáme, že měla milence, měla to v životě těžké a napsala pár básní a pak také Babičku? Je tohle ztvránění prototypu české spisovatelky věrné, nebo má být senzační? Proč se v něm nezrcadlí dílo Boženy Němcové? Celek působí, jako by snad Němcová byla spisovatelkou jen tak mimoděk... V mnoha recenzích se objevují slova o boření mýtu, přičemž se žádný mýtus neboří, ale naopak se podporuje v jeho základně tak, aby napříště nebylo možné kanonické vnímání kriticky přetvořit. Božena je hezký opus jejího života, krásné kostýmy hrají prim, ale do hloubky vlastenecké tvorby, kterou pomáhala budovat uvědomí českého národa, se nedostaneme ani o pár centimetrů víc. ()

Aquila

Seriál se v prvních dvou dílech výborně rozjel, aby se ve třetím díle ztratil a ve čtvtém díle sice nabral na dramatičnosti, ale stejně se už nenašel. Postava Boženy nedrží pohromadě ani režijně ani scénáristicky. Ohromě vyplýtvaný potenciál a téma jedné z českých velikánek, která samozřejmě nebyla svatá, ale v seriálu je vlastně úplně nijaká. A to Božena Němcová rozhodně nebyla. ()

Kozlowski8

Minisérie o životních osudech nejvyznamější české spisovatelky, je dobře natočena, má spád, výpravu na úrovni i hezkou hudbu. Rovněž výběr herců do stěžejních rolí se velmi povedl. Anna Kameníková i Aňa Geislerová jsou typově i herecky výborné a totéž platí i o Janu Hájkovi v roli Josefa Němce. Celkové pojetí příběhu o životě velké literátky se ale dost rozcházelo s mým očekáváním - když tvůrci její literární a vlasteneckou činnost spíš jen upozadili za představení jejího rozporuplného osobního života. Takto dílo vyznívá jako příběh - nikoliv velké a významné ženy našich dějin, ale jako příběh ženy marnotratné, nespolehlivé, nemorální, nevěrné a neschopné se plně postarat o domácnost a děti. Toto je ta žena, po níž máme pojmenovaná divadla, ulice, nosíme její portrét na bankovkách? Mnozí diváci si určitě podobnou otázku položí. Mnoho velkých osobností má ale rozporuplnou duši, což nemění nic na jejich kumštýřské (či jiné) genialitě. Já osobně bych raději viděl dílo, v němž mají víc prostoru souvislosti, které proslavily jméno Božena Němcová a vepsaly ho do cedulí s názvy ulic, a ty milostné a jiné morální úlety bych zasunul trochu do pozadí. Nicméně - tvůrci to pojali tímto způsobem a každopádně zaslouží, za dílo jako celek, velkou pochvalu. 75%. ()

xkepi

Pozoruhodný počin, atmosféra mi přišla spíše neveselá. Božena byla vykreslena jako bohém...jako kámoška a holka do party byla super, jako manželka to úplně výhra nebyla, což na nervy manžela nemělo úplně blahodárný vliv. ()

Nikcza

Z této minisérie jsem byla lehce nervózní. O Boženě Němcové toho vím dost. A ne jen to, co se učí na školách. Obecně nemám ráda, když z člověka udělají modlu a zapomínají na to, že nebyl vždy dokonalý. Seriál mě mile překvapil, když popsal Boženu Němcovou tak, že i ona měla své mouchy. Musím říct, že se České televizi opravdu tato minisérie podařila, a to i zpracováním. A herecké výkony také stály za to. ()

Grázl83

Velmi dobrý natočeno, výborná hudba i herecké výkony. Scénář to chtělo více vypilovat, chyběl tomu drive, některé scény zbytečné, jindy zase velký skok v ději odbyt během pár sekund. ()

Ovecka_Saki

Pamatuji si, co nás o ní učila češtinářka na střední. Co to bylo za křehkou duši, která měla hrozného manžela a kvůli němu neměla v životě žádnou radost a jenom se trápila. Žádná zmínka, že ve skutečnosti to byla egoistická coura, která měla velké oči a pořád myslela na svoji slávu a peníze a doma sotva uměla uvařit oběd a uklidit, pro své děti chtěla jenom to, co jim ona sama vymyslela a jinak naprostá sobecká troska, která jako zadlužená troska taky umírala. Díky tedy Josefovi, za vydání jejích písemností. A ještě jedna věc, proč je vždycky bráno, že kde hraje Gaislerka, tak je to veledílo? Já už ji tedy úplně nesnáším, pořád hraje to stejné, bez jakéhokoli jiného výrazu, bez ducha, všechny její role to je na pořádnou depresi a svěrací kazajku. ()

FuLister

No jestli byla taková, jakou ji prezentují tvůrci, tak to byl teda Němec svatej. On byl totiž ta hlavní postava. Boženu vykreslili jako naprosto marnou a neschopnou, která dala v podstatě komukoliv kdo šel kolem, děcka jí moc nezajímaly, nějaká práce taky ne, prachy neměla, ale když už jo tak je rozhazovala. no prostě to fakt doma nechceš. A vzletný ideály o svobodě jsou sice pěkný, ale naprosto k ničemu, když tvoje děti nemají co jíst. Nechápu, co na ní ten Němec viděl. Jenom doufám, že to tak ve skutečnosti úplně nebylo a tohle je jenom zkreslený a nepřesný pohled na věc. ()

Sfaxia odpad!

Jedna hvězda za pane Hájka. Jinak odpad. Mám ráda filmy o historii, ale pouze v tom případě, že bude dobrý scénárista, režisér a herci. Tady se dobro dalo spočítat na prstech jedné ruky. ()

Titi14

Peníze, smrt, peníze, peníze, facka, pláč, peníze, nemoc, facka, peníze, peníze, peníz, smrt. Asi tak bych to shrnul, chápu, že doba to byla krutá, život Boženy žádný med, ale po její smrti v seriálu jsem si snad i za ni oddychl, tedy za tu filmovou postavu. Film nebyl o ničem jiném, než o jejím utrpení až do konce jejího života. Cožpak nejde zachytit nějaké její charakterové vlastnosti, vztah s dětmi, motiv a inspirace psaní alespoň několika nebo jedné povídky? Patrně ne, ne u nás. Kostýmy i dobové aranžmá bylo moc fajn. ()