Televizní inscenace na motivy románu J. Š. Baara Paní komisarka o Boženě Němcové zachycuje chodské období jejího života. Vypráví o manželském svazku s Josefem Němcem, který jako finanční úředník zůstával vždy ve stínu své slavné ženy. Inscenace je představuje jako dva lidi, kterým láska k národu vrostla do srdce a kteří nechtěli, a ani nemohli, stát stranou boje, který bylo třeba svést, aby budoucnost národa byla svobodou pro jeho lid. (oficiálny text distribútora)

mchnk

Chtě nechtě, nemohu se vyhnout srovnání. Kombinace dokonalého prostředí v novodobé minisérii Božena a nadprůměrného herectví, které si lze užít zde, by pro mne znamenala pětihvězdičkový film o Boženě Němcové. I když se Vlčí halíř zaměřuje spíše na situaci kolem prohnanosti a vypočítavosti vrchnosti, proti které stál komisař Němec nakonec zcela sám, obraz charakteru, přesvědčení a inspirace k tvorbě naší spisovatelky nezůstal nikde v pozadí, naopak Jana Březinová výborná, stejně tak Radoslav Brzobohatý, opomenut nezůstal ani jejich manželský rozkol, jméno spisovatele Nebeského a vůbec celý jejich život v Praze. Vše postavené především na vynikajících dialozích, které jsem v minisérii postrádal. Jak vidno, život paní Němcové lze vyobrazit i bez bulvárního odhalování jejího těla a lože. V dalších rolích také excelují Ota Sklenčka či Karel Höger. ()

NinadeL

Baarova Paní komisarka vykresluje mmj. kapitolu ze života Boženy Němcové před rokem 1848 na Domažlicku. Bohužel celá Chodská trilogie zfilmována nebyla, pro filmaře byla zřejmě atraktivní jen linka s Němcovými, jejich veřejný život a život za zavřenými dveřmi, který ovlivňoval Němcovu kariéru. Němcovi (Březinová a Brzobohatý) jsou i zde výrazným párem, který definuje jejich vlastenčení, ale oslabuje je nerovný vzájemný poměr. ()

farmnf

Velmi slušně zfilmovaný román, co začíná a konči monologem Čestmíra Řandy. Poskytuje nám nový pohled na práci Financů, které nenáviděla zejména dělnická třída. Také asi vysvětluje to, že z mého rodného městyse byla Němcová vykázána z důvodu nebezpečí šíření syfilis. Nedovedu si tuto intelektuální šlapku představit po boku tak čestnýho a odvážnýho chlapa. ()

Padme_Anakin

Tohle nahlédnutí do rodiny Němcových v době, kdy pobývali v Domažlicích, se mi zamlouvalo.. Předně tu stojí za pozornost filmový pár Jana Březinová a Radek Brzobohatý, oba báječní a tak nějak mi padli do oka, asi dokázali ztvárnit či naplnit moje představy o nich.. Příběh o úplatcích, pašeráctví, podvodech je, zdá se, věčný.. Bohatí chtějí být ještě bohatější a neváhají obcházet zákony/morálku/sliby, no a ti chudí proti nim vlastně nikdy neměli/nemají šanci.. ()

D.Moore

Velmi dobrá inscenace, zajímavá, ale jako na životopisný snímek se na ni dívat nelze, neboť Jindřich ŠImon Baar byl vlastenec a Chod každým coulem, takže si nepochybně přibarvil kdeco. Ovšem nevadí to, protože na jeho díle i na tomto filmu je nejdůležitější myšlenka. A ta myšlenka stále platí, ačkoliv dnes už se za vlastenectví bohužel schovává kdejaké bezmyšlenkovité počínání. Jana Březinová i Radoslav Brzobohatý jsou jako manželé Němcoví dobří (Němcová je rázná pokroková žena, Němec čestný chlapácký důstojník), ovšem nejzajímavější roli získal Karel Höger. Úskočného písaře Bílka, který to s vrchností i se sedláky hraje na obě strany, ztvárnil s obdivuhodnou lehkostí jemu vlastní. ()