Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy. (Česká televize)

Lapacka

Autorky tohoto dílka se tak nějak "lehce" nestrefily do žánru. Televizní miniserie vysílaná v hlavním TV čase by přece jen měla mít jiné kvality, než potrhlá feerie určená pro pár snobů. Hlavní herečka v tomto díle připomíná návštěvu z 21. století kdesi "v pravěku". Jestli to má opravdu být o životě spisovatelky B. Němcové, pak nechápu, že v tomto dílku nejsou nijak zmíněny její inspirační zdroje, prostředí, persony od kterých sbírala materiál pro své texty. Z hlediska české kultury by právě to bylo zajímavé. Způsob, jak to autorky - neúspěšné pseudoartistky - pojaly, se nehodí pro Českou televisi, neboť jde zcela proti české kulturní tradici. Je anti-český. Lidé a diváci by měli psát do své, svými prostředky sponsorované České televise stížnosti a kritiky, jnak to nevidím. /pozn. ferie: výpravná dějová hra s fantastickými ději a postavami, cirkusové představení s dějem a překvapivými prvky. ()

Chudobka

Dopadlo to bohužel tak, jak jsem čekala. Kameníková ztvárnila Němcovou jako lidskou bytost, i když s chybami. Geislerová byla nesnesitelná po všech stránkách. Jestli taková Němcová opravdu byla, nevíme. Že by byla tak bezcitná matka? Považuju se za emancipovanou ženu, ale to, jak se Němcová chovala v tomto díle, přece není emancipace, ale naprostá bezohlednost. Nemám ráda Geislerovou a nechápu, proč je tak privilegovaná. ()

chrispe

Doteď si pamatuji, jak jsme se učili o Českém národním obrození a mě to vůbec nebavilo, prostě zástup divných jmen nějakých staříků, kteří se dohadovali, zda se bude kapesníku říkat čistonosoplena. O to víc mě to (byť velmi velmi náznakově a zkratkovitě) zaujalo tady. Josef a Božena jsou zde velkou čát děje od sebe. Nemají si moc co vyčítat, podvádějí se navzájem, píšou si dopisy, které chodí pozdě i kdyby neměli zpoždění a když už se vidí, dají pořádně zabrat posteli. Život Josefa v Uhrách je drsný, ale on je drsný chlapík, takže to asi bere sportovně. Život Boženy v Praze je... no možná tady poprvé jsem si řekla, že je vážně blbá. Ne proto, co zvedá ze židle velkou část sledujících - totiž že si užívala s milenci - ale kvůli scéně s cukrem, ve které byla ukázaná velká nešetrnost v domácnosti a sobeckost. Protože Božena nebyla blbá, to víme všichni, sama si toho byla dost dobře vědoma. A to že bylo šetření a uvědomění si hodnoty věcí nad její síly... to bych chápala v těch sedmnácti, kdy měla nově domácnost, učila se, teprve přicházely děti, ale teď? Co se týče proměny hlavní představitelky. Já asi nemám Ani Geislerové co vyčíst, scéna smrti Hynka... koulely se mi z očí slzy jako hrachy. Ale stejně tu záměnu moc nechápu. A zvlášť s tím flashbackem do minulosti s Antonií Reissovou to pro mě mělo i dost komický rozměr. První dva díly mě bavily víc. Ale myslím si, že to bylo i tím, že tady se do toho malýho prostoru muselo vtěsnat TOLIK věcí, až to na mě najednou působí strašně povrchně. ()

Šandík

Geislerová je v roli Boženy skvělá, ale to mnoho nemění na tom, že celek stále "kamsi utíká". Tváří se to jako životopisný seriál ale spíše to jsou jen takové čtyři izolované "obrazy z života Boženy Němcové". V tomhle díle navíc se skutečně četnými zjednodušeními. Děj je postaven v podstatě tak, že manželé Němcovi žijí v Domažlicích, pak přijde revoluce Josef Němec odejde do Uher a Božena zůstane v Praze. Ve skutečnosti po Domažlicích následovaly ještě Všeruby, Nymburk, tady oba manželé vstoupí do Českomoravského bratrstva, Liberec a teprve odtud Josef Němec odchází do Uher a Němcová zůstane sama v Praze. A opět se celý díl točí kolem vztahů. Že Němcová v té době také psala a to i poměrně rozsáhlé povídky, fakticky spíše novely, zjevně tvůrcům tam nějak uniklo... Celkový dojem: 65% ()

marhoul

Ještě jeden díl a Božka zmizí i z pětistovky. Božena Němcová byla vězněm tehdejšího tradičního společenského uspořádání, nicméně vládla noblesním vystupováním, milou povahou, byla okouzlující. Že byla oprsklá, uštěpačná a nesympatická na to přišly paní režisérka se scénáristkami kde? Jestli si Boženin feminismus představují tak, jak nám předkládají, potěš koště. Překvápko: Němcová své okolí upoutala nejen bystrými postřehy a psaním, nýbrž krásou a šarmem. Tímto ostatně vládnou i mnohé oduševnělé a pokrokové ženy doby dnešní a nemusí se chovat jako arogantní krávy. Vizuál alá Valerie Kaplanová vyžaduje k vyobrazení  Boženy také hodně fantazie, no a pak tu máme lásku k dětem, o které se tak rádo tolik povídá... Nevím, dost mi tady něco nehraje. Mít za matku sobeckou důru, kterou vidíme v tomto zpracování, musela být fakt radost. Jo vlastně, nesmíme být tak přízemní, vše se zametá pod vyšší filosofické cíle. No tak Božka, pokud byla v reále taková, jak nám je zde předkládáno, jejím největším problémem by nebyla zastřižená křídla, ale prachy. Mít je, děcka by ji neviděla už vůbec, jela by si svoje, jen by se vidělo. Ta si urvala, co se dalo a neohlížela se absolutně na nic, i když třela bídu s nouzí. Nedodržovala dohody psané i nepsané, však on se každý nějak přizpůsobí, že jo? Důležitý je kostkový cukr, ó jak praktické, ale že dceři koupí boty služka, není podstatné. Jakože prototyp pokrokové ženy má být kdosi takový? Nespolehlivá, sebestředná, nepracující, líná psát i pohádky, které si nasmlouvala? Líná zajít za umírající přítelkyní, která ji volá? Líná vařit, starat se o čtyři děti, což pokládám za rodičovskou povinnost i u žen emancipovaných. Ne, nic z toho. Ale tvrdě si vzít, koho chce a ještě si do rodiny skočit na kafčo s úsměvem, to jo. Hmm. Nevím, nevím, jestli toto má být inspirativní pojetí feminismu. Nebo už je i nepřípustná povrchní ostuda starat se řádně o děti? Dana Morávková přesná! 3. díl je diametrálně odlišný atmosférou způsobenou imrvere utrápeným, otráveným, univerzálním výrazem Anny Geislerové, divák je uondán vlasteneckými nářky nad politickou situací tehdejší doby, jiskra zmizela, amanti nemají šmrnc a do toho etnické tance na Slovači. Chyba, že Anna Kameníková nepokračovala ve své krasojízdě dál. Byla vhodnější a dala by to tuty na pána. ()

• Když v čase 17:20 policejní úředník zakládá spis na Josefa Němce (Jan Hájek) a zapisuje jeho jméno a povolání na kartu, napíše tam německé slovo „komisař“ pouze s jedním „s“. Správně se ale píše „Kommissar“. (Pimburger)